30 letnia dzierżawa działki - Forum Prawne

 

30 letnia dzierżawa działki

Witam, Moja siostra od 30 lat dzierżawi 90 arów roli od gminy. Umowa dzierżawy ponawiana jest co 5 lat i tak w lutym tego roku minęło 30 lat. Siostra płaci symboliczną kwotę za dzierżawę jednak ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
02-07-2012, 11:56  
magdalenka_28__
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie 30 letnia dzierżawa działki

Witam,
Moja siostra od 30 lat dzierżawi 90 arów roli od gminy. Umowa dzierżawy ponawiana jest co 5 lat i tak w lutym tego roku minęło 30 lat. Siostra płaci symboliczną kwotę za dzierżawę jednak w tym roku gmina nie zgadza się na ponowieni dzierżawy i stąd moje pytanie. Czy po takim czasie jest możliwość zasiedzenia ew pierwokupu? Za pomoc bardzo dziękuję.
magdalenka_28__ jest off-line  
02-07-2012, 12:24  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.519
Domyślnie RE: 30 letnia dzierżawa działki

Cytat:
Napisał/a magdalenka_28__ Zobacz post
Witam,
Czy po takim czasie jest możliwość zasiedzenia ew pierwokupu?
Zasiedzenia na pewno nie, pierwokupu być może tak - trzeba zapytać o to w gminie, przede wszystkim zapytać czy gmina w ogóle chce tę działkę sprzedać bo może chce ją nadal wydzierżawiać tyle ze już po rynkowej cenie.
honefoss jest off-line  
03-07-2012, 21:19  
ravenheart
Użytkownik
 
Posty: 109
Domyślnie RE: 30 letnia dzierżawa działki

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego:

Art. 3. 1.W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;
2) nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnie produkcji rolnej.
2.O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę, o której mowa w ust. 1, zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia.

Nie wymaga wyjasniania, że po ustaniu umowy dzierżawy nie przysługuje prawo pierwokupu, a jedynie ewentualne roszczenie o zwrot poniesionych nakładów.
ravenheart jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ 70 letnia babcia i 8 letnia wnuczka. (odpowiedzi: 6) W mieście "A" zameldowana u babci jest matka z dzieckiem . Babcia ma 70 lat . Córka 8 . Natomiast matka dziecka pomimo zameldowania w...
§ Dzierżawa działki rod (odpowiedzi: 7) Witam, mamy z mężem pewien problem jakieś trzy miesiące temu postanowiliśmy wziąć w dzierżawę ogródek działkowy. Po tym jak już znaleźliśmy...
§ 30-letnia umowa dzierżawy opłacona z góry (odpowiedzi: 6) Witam wszystkich, jestem nowa i potrzebuję rzetelnej porady. Mam możliwość wydzierżawić nieruchomość, działka ze starym zrujnowanym domkiem...
§ dzierżawa części działki (odpowiedzi: 1) witam czy możecie mi powiedzieć jak najmniejszym kosztem wydzierżawić 2 ha z działki która ma 12 ha nie potrzebuje aż tyle, ale za to niezbędny jest...
§ dzierżawa działki (odpowiedzi: 1) Czy do wydzierżawienia działki firmie potrzebuje aktu własności ?
§ dzierżawa działki (odpowiedzi: 2) Witam! Moja mama w 2009 roku podpisała w oddziale PKP chęć podpisania umowy dzierżawy działki. 27/07/2012 PKP wysłało po raz pierwszy ofertę mojej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:07.