droga a art. 98 ustawy o gosp. nieruch. - Forum Prawne

 

droga a art. 98 ustawy o gosp. nieruch.

Czytam ten art. 98 Ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz jakieś komentarze do niego i nie jestem pewien czy dobrze go rozumiem - mam mętlik w głowie. Jeżeli właściciele kilku działek wydzielili wzdłuż nich drogę będącą ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
04-07-2012, 10:22  
cstwor
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie droga a art. 98 ustawy o gosp. nieruch.

Czytam ten art. 98 Ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz jakieś komentarze do niego i nie jestem pewien czy dobrze go rozumiem - mam mętlik w głowie. Jeżeli właściciele kilku działek wydzielili wzdłuż nich drogę będącą obecnie ich współwłasnością a obecnie pokrywa się ona z drogą planowaną w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego to z urzędu przechodzi ona na własność gminy? Czy ma znaczenie czy najpierw była wydzielona działka pod drogę prywatną a potem powstała ona w MPZP czy też odwrotnie - najpierw została wytyczona w MPZP a potem właściciele ją wydzielili?
Zastanawiam się czy to dotyczy prywatnch właścicieli działek ale wynika mi, że tak o ile droga jest w MPZP - bo z czego wynikałoby że nie?
Ale przecież takich sytuacji jest dużo że ludzie dzieląc działki powytyczali wzdłuż nich drogi a potem urzędnicy tworząc MPZP planują drogi po tych istniejących - czyżby one wszystkie przechodziły z mocy prawa na własność gminy? No i tu nasuwają mi się wątpliwości.

"art. 98
1. Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe - z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. "
cstwor jest off-line  
04-07-2012, 11:09  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.602
Domyślnie RE: droga a art. 98 ustawy o gosp. nieruch.

Cytat:
zy ma znaczenie czy najpierw była wydzielona działka pod drogę prywatną a potem powstała ona w MPZP czy też odwrotnie - najpierw została wytyczona w MPZP a potem właściciele ją wydzielili?
Ma. Tylko działka "wydzielona pod drogę publiczną" przechodzi na własność gminy z mocy prawa. Jeśli więc działka została wydzielona pod drogę prywatną i już po zatwierdzeniu takiego podziału powstał mpzp, to art. 98 nie ma zastosowania.
Tak ten przepis interpretują w mojej gminie, ciekawe czy gdzie indziej bywa inaczej? Ustawodawca bardzo się tutaj postarał idąc na rękę gminom, które w ten sposób całymi latami mogą się migać od wykupienia gruntu pod drogi - im się przecież nie śpieszy, droga już i tak jest, w dodatku prywatni właściciele sami muszą się o nią troszczyć...
Moim zdaniem gminy powinny być ustawowo zobowiązane do wykupywania wszystkich terenów zaplanowanych pod cele publiczne, przede wszystkim pod drogi. Mniej by wtedy było tych dróg-widm istniejących tylko w planach, które nigdy nie będą wybudowane za to skutecznie uniemożliwiają właścicielom gruntów dysponowanie swoimi nieruchomościami.
honefoss jest off-line  
04-07-2012, 13:19  
cstwor
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: droga a art. 98 ustawy o gosp. nieruch.

Czyli jeżeli droga w MPZP była wcześniej to teoretycznie droga powinna przejść na własność miasta? niezależnie od różnic w szerokościach wydzielonych działek i planowanych dróg?
Muszę więc to sprawdzić bo działkę kupiłem kilka lat temu wraz z udziałem w drodze i nie wiem co było wcześniej. Teraz przystąpiono do zmiany MPZP i być może byłby to dobry punkt zaczepienia we wniosku o usunięcie tej drogi z planu. Nikt z sąsiadów (właścicieli obecnej drogi) nie chce drogi publicznej w tym miejscu bo zabiera każdemu za dużo terenu (bardzo szeroko linie granicy zabudowy) i wszyscy nawzajem informują się i namawiają do pisania wniosków o taką zmianę.
Chyba postraszę miasto lawiną wniosków o odszkodowania - kupią to czy nie kupią - być może postraszyć warto W końcu mogę to interpretować inaczej Jak myślisz?

Całkowicie się z tobą zgadzam, że nie powinno dochodzić do sytuacji że coś się planuje po czym rękami i nogami broni od realizacji tego lub chociażby wykupu gruntu. To rodzi całkowitą bezkarność w stawianiu kresek na mapie bo konsekwencje tego ponoszą tylko i wyłącznie ich właściciele. Gdyby gmina miała wyłożyć na to swoje pieniądze to by się nad każdą propozycją dobrze zastanowiła. U mnie dochodzi do kuriozalnych sytuacji, że ludzie chcieli przekazać teren za darmo pod drogę która zresztą jest w planie ale miasto terenu nie chciało wziąść - więc plan jest tylko sztuką dla sztuki.
Miasto zawsze tłumaczy się brakiem pieniędzy ale jakoś tak dziwnie na drogi gdzie mieszkają radni/urzędnicy albo na remontowanie po kilka razy tych samych ulic te pieniadze jakoś się znajdują.
cstwor jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od nieruch. po darowiznie (odpowiedzi: 9) Dzien dobry. Mam pytanie odnosnie kwesti podatku od nieruchomosci - otrzymałem miesiąc temu w darowiznie (akt notarialny) nieruchomosc (działka...
§ Egzekucja komornicza z nieruchomości a art. 68 ust.2 i 2a, ustawy o gosp. nieruch (odpowiedzi: 2) Komornik zbył moje mieszkanie w drodze licytacji. Mieszkanie wykupiłem od Gminy na preferencyjnych warunkach (bonifikata). Pieniądze uzyskane ze...
§ przejecie drogi z art.73 ustawy z 23.10.1998 czy artart.98 ust.1 ustawy o gosp.nieru. (odpowiedzi: 6) Gmina poinformowala mnie ze przejmuje 80 m2 moich gruntow z czescia drogi gminnej na podstawie art.73 Ustawy z 13.10.1998. Powierzchnie ktora chca...
§ Decyzja z art.124b ustawy o gosp.nier. a wpis w ks.wieczysta (odpowiedzi: 2) Witam. Czy decyzja administracyjna starostwa o wejsciu w teren, z art. 124b ust. o gosp.nieruchomosciami, dotyczaca remontu urzadzenia przesylowego,...
§ nielogiczny art 73 ustawy ,, przepisy wprowadzające ustawy reformujace ustawy publi,, (odpowiedzi: 2) Witam . Jestem studentem Prawa 2roku mam następujący problem o którym wiele czytałem ale to co czytałem wydaje mi się tak nie logiczne że wręcz...
§ Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gosp. (odpowiedzi: 1) Witam, Czy weszła już w życie nowelizacja ustawy (19 lutego 2010 uchwalona przez Sejm) o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:27.