Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej - Forum Prawne

 

Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Witam, Chciałbym uzyskać informację jak funkcjonuję fundusz remontowy we wspólnocie. Mam informację, że pewna wspólnota mieszkaniowa , w której część lokatorów nie płaci w ogóle czynszu (media+woda+eksploatacyjny+remontowy) wykorzystuje czynsz płacony przez część lokatorów w celu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
07-08-2012, 13:31  
konradsonic
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Witam,

Chciałbym uzyskać informację jak funkcjonuję fundusz remontowy we wspólnocie. Mam informację, że pewna wspólnota mieszkaniowa , w której część lokatorów nie płaci w ogóle czynszu (media+woda+eksploatacyjny+remontowy) wykorzystuje czynsz płacony przez część lokatorów w celu opłacania kosztów bieżących dłużników. W praktyce to wygląda tak:

Pan Nowak płaci czynsz (media+eksploatacyjny+f.remontowy).
Pan Kowalski nie płaci w ogóle (na jego rachunku zwiększa zobowiązanie za opłaty bieżące jak woda, śmieci).

Firma zarządzająca budynkiem rozwiązuje ten problem w ten sposób. Z czynszu Pana Nowaka z części funduszu remontowego opłaca opłaty bieżące Pana Kowalskiego.
W ten sposób na funduszu remontowym ciągle nie ma pieniędzy, bo są one wykorzystywane do opłacania czynszu (w pewnej części) dłużników. Firma tłumaczy to tym, iż faktury za wodę czy śmieci muszą być zapłacone firmom zewnętrznym inaczej przestaną świadczyć usługi i tym samym , jeśli chodzi o wodę, przestaną ją dostarczać.

Inna część lokatorów posiada liczniki w swoich mieszkaniach i wodę w czynszu opłacają.

Uważam, że wykorzystywanie pieniędzy z FR na opłacanie faktur , które powinny być w części pokrywane przez osoby w ogóle nie płacące za czynsz w jakiejkolwiek postaci jest nie tyle bezsensowne ale chyba i również nielegalne tak? (to jest główne pytanie).

Moim zdaniem we wspólnocie nie ma sensu bytu jakikolwiek fundusz remontowy jeśli wszyscy lokatorzy nie zaczną płacić czynszu w podstawowej części, bo płacenie dodatkowo w czynszu funduszu remontowego, który nie służy temu czemu powinien jest nie na miejscu.

Prosiłbym o opinię.
konradsonic jest off-line  
07-08-2012, 18:34  
dag0
Stały bywalec
 
Posty: 3.979
Domyślnie RE: Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Przeniesienie środków z funduszu remontowego na inny cel może być dokonane tylko za zgodą WM. Zgoda przez podjęcie uchwały.
Jeżeli zalegające lokale należą do członków WM należy po pisemnym poinformowaniu właściciela wnieść sprawę do Sądu, w związku z art.Art. 16. 1.Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat ...... Ustawy o własności lokali.
dag0 jest off-line  
07-08-2012, 18:43  
konradsonic
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Pytanie tylko jak się to ma do tego gdy ktoś kupił mieszkanie w takiej wspólnocie i nie wie nic o żadnej uchwale czy nie wyrażał zgody aby pieniądze z czynszu były przekazywane na opłacanie zaległości innych lokatorów nie płacących w ogóle czynszu. Bo rzeczywiście dziwne jest płacenie czynszu z FR, w którym i tak FR nie służy temu czemu powinien.
konradsonic jest off-line  
07-08-2012, 18:47  
sanus
Stały bywalec
 
Posty: 320
Domyślnie RE: Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Kontrola zebrania właścicieli WM nad zarządcą powinna być skrupulatna!Zarządca jest organem wybieralnym.Oznacza to,że zebranie właścicieli może dać mu absolutorium na kolejny rok,lub odwołać go z funkcji i ustanowić innego zarządcę-to po pierwsze.
Po drugie:lokatorów i/lub (nawet) właścicieli poszczególnych lokali WM ,jeśli uporczywie uchylają się od płatności,można pozwać do sądu i egzekwować należności(z zajęciami komorniczymi i/lub eksmisją włącznie)
sanus jest off-line  
07-08-2012, 20:50  
konradsonic
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Tylko jakoś wspólnota nic nie robi z egzekwowaniem należności za czynsz od lokatorów, którzy nie płaca lecz idzie im na rękę i spłaca ich należności z funduszu remontowego co jest bezsensownym rozwiązaniem. "Zabrać tu by przerzucić tam a tu nic nie ma"

Pytanie czy egzekwowanie sądowne nie trwa zbyt długo jeśli zostało zgłoszone.
konradsonic jest off-line  
08-08-2012, 20:09  
konradsonic
Użytkownik
 
Posty: 93
Domyślnie RE: Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej

Okazało się, że wspólnota nie uchwalała żadnej uchwały dotyczącej pokrywania kosztów bieżących z funduszu remontowego. W protokole zebrania na nowy rok 2012 nawet jest wzmianka, że nie wyraża się na to zgody. Zatem stwierdzić można jasno, że w takiej sytuacji można ten fundusz nie płacić gdy ktoś nie chce by z jego pieniędzy na funduszu zabierano na opłaty bieżące.
konradsonic jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wgląd zarządu wspólnoty do statystyk zużycia wody we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 6) We wspólnocie odczytem stanu wodomierzy i rozliczaniem opłat za wodę zajmuje się zarządca. Czy zarząd wspólnoty ma prawo żądać od zarządcy...
§ fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej (odpowiedzi: 26) Witam proszę o radę w takiej sprawie, w naszym budynku należącym do wspólnoty mają być wymieniane wkłady kominowe i staramy się żeby koszty były...
§ fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 5) Mam pytanie czy związku ze zmianą mojego statusu materialnego na nieco gorszy mogę ubiegać się o dofinansowanie czy też całkowicie być zwolniona z...
§ Współwłasność mieszkania a zadłużenie we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem wraz z 2 członkami rodziny współwłaścicielem mieszkania, nie zamieszkuję w nim. Jako współwlaściciel otrzymałem ze wspólnoty...
§ Fundusz remontowy w wspólnocie mieszkaniowej a dodatkowe opłaty. (odpowiedzi: 1) Witam. Dostałem od wspólnoty mieszkaniowej do której należę następujące pismo (cytuje tylko istotne elementy oraz wytłuściłem to co wg mnie...
§ fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej (odpowiedzi: 3) Proszę o poradę na co mogą być przeznaczone środki z funduszu remontowego.W mojej wspólnocie jesteśmy jedynymi właścicielami mieszkania (procent...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:33.