Wyłączenie działki z produkcji rolnej - Forum Prawne

 

Wyłączenie działki z produkcji rolnej

Niedawno zakupiłam działkę o powierzchni 0,13 ha celem budowy domu jednorodzinnego o pow. zabudowy ok. 90 m kw . Gmina w której znajduje się działka nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
30-08-2012, 13:00  
laila13
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie Wyłączenie działki z produkcji rolnej

Niedawno zakupiłam działkę o powierzchni 0,13 ha celem budowy domu jednorodzinnego o pow. zabudowy ok. 90 m kw. Gmina w której znajduje się działka nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym, że działka ma charakter rolny i składa się z gleb III i IV klasy należy ją odrolnić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę domu.

Z tego, co wiem, wyłączenie do 0,05 ha gruntu z produkcji rolnej celem budowy domu mieszkalnego jest zwolnione z opłat (zarówno jednorazowej, jak i opłat rocznych).

Chciałabym zapytać, jak wygląda sprawa opłat w przypadku, gdy po wybudowaniu domu będę chciała w jednym z jego pomieszczeń prowadzić działalność gospodarczą? Nadmieniam, że taka ewentualność nie została ujęta we wniosku o wydanie warunków zabudowy - na chwilę obecną nie zamierzam prowadzić działalności w domu, którego budowę planuję.

Dodam, że w akcie notarialnym sporządzonym przy zakupie działki wprowadzono zapis, że sprzedający godzi się pokryć wszelkie koszty związane z wyłączeniem działki z produkcji rolnej. Czy taki zapis chroni moje interesy w przypadku, gdyby okazało się, że nie przysługuje mi zwolnienie z kosztów odrolnienia działki?
laila13 jest off-line  
30-08-2012, 14:19  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.564
Domyślnie RE: Wyłączenie działki z produkcji rolnej

Cytat:
Dodam, że w akcie notarialnym sporządzonym przy zakupie działki wprowadzono zapis, że sprzedający godzi się pokryć wszelkie koszty związane z wyłączeniem działki z produkcji rolnej.
To chyba na samobójcę trafiłaś. Na pewno tak dokładnie było napisane, "wyłączenie z produkcji rolnej", nie np "odrolnienie"?


Cytat:
Czy taki zapis chroni moje interesy w przypadku, gdyby okazało się, że nie przysługuje mi zwolnienie z kosztów odrolnienia działki?
A dlaczego miałoby nie przysługiwać, planujesz zabudować więcej niż 500 m.kw.?
honefoss jest off-line  
30-08-2012, 16:47  
laila13
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Wyłączenie działki z produkcji rolnej

Cytat:
Napisał/a honefoss Zobacz post
To chyba na samobójcę trafiłaś. Na pewno tak dokładnie było napisane, "wyłączenie z produkcji rolnej", nie np "odrolnienie"?
Niestety, nie do końca jest tak jak napisałam. W tej chwili wzięłam do ręki akt. Oto treść paragrafu o który mi chodziło:
"Strony zgodnie zapewniły, że w przypadku zaistnienia jakichkolwiek kosztów związanych z uzyskaniem decyzji Starosty na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej zostaną one w całości pokryte przez stronę sprzedającą."
Jeżeli dobrze to interpretuję - chodzi o ewentualne koszty uzyskania dokumentacji a nie o koszty wyłączenia działki z produkcji rolnej.

Cytat:
Napisał/a honefoss Zobacz post
A dlaczego miałoby nie przysługiwać, planujesz zabudować więcej niż 500 m.kw.?
Nie zamierzam, ale z tego co doczytałam zwolnione z opłaty jest budownictwo mieszkalne. Nie wiem jak jest z działalnością gospodarczą - stąd moje pytanie.
laila13 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wyłączenie z produkcji rolnej (odpowiedzi: 5) Witajcie, Dostałem projekt decyzji z cyklu "nie do odrzucenia" dotyczący wyłączenie gruntu z produkcji rolnej łącznie 1073m2 (500m2 jest bez...
§ Wyłączenie z produkcji rolnej - powiat wrocławski (odpowiedzi: 7) Witam, Posiadam działkę o pow. 0,12 ha w powiecie Wrocławskim. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę otrzymałem decyzję o wyłączeniu z produkcji...
§ wyłączenie z produkcji rolnej - jakie podjąć działania ? (odpowiedzi: 3) Jak mogę przeprowadzić wyłączenie małej części działki z produkcji rolnej ? Jakie wnioski/dokumenty muszę przedstawić ? Od czego zacząć ?
§ Opłata za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.. (odpowiedzi: 3) Witam, Chciałbym się Państwa poradzić odnośnie opłaty związanej z wyłączeniem gruntów z produkcji rolnej. Mianowicie w Listopadzie 2012r nabyłem...
§ Opłata za wyłączenie z produkcji rolnej (odpowiedzi: 36) 10 lat temu nabyliśmy grunt rolny w użytkowanie wieczyste. Kilka lat temu postawiliśmy na nim firmę i prowadzimy działalność. Jednym z zapisów...
§ wyłączenie z produkcji rolnej - działka objęta MPZP (odpowiedzi: 6) Witam, Kupuje działkę objęta MPZP w którym to zapisane, jest, że działka położona jest na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:25.