podatek od sprzedaży 2 "różnych" działek stanowiących jedną nieruchomość - Forum Prawne

 

podatek od sprzedaży 2 "różnych" działek stanowiących jedną nieruchomość

Witam, Chciałbym zaczerpnąć rady co do odprowadzenia podatku od sprzedaży działki w przypadku, który opiszę poniżej, a więc tak : - Posiadam działkę o numerze ewidencyjnym „1” - nabyłem działkę nr „2” (w drodze zamiany), ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
09-09-2012, 10:39  
tadeusz100
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie podatek od sprzedaży 2 "różnych" działek stanowiących jedną nieruchomość

Witam,

Chciałbym zaczerpnąć rady co do odprowadzenia podatku od sprzedaży działki w przypadku, który opiszę poniżej, a więc tak :

- Posiadam działkę o numerze ewidencyjnym „1”
- nabyłem działkę nr „2” (w drodze zamiany), która przylega bezpośrednio do mojej działki nr 1. Tym samym posiadam działki nr 1 i 2, z zapisem że będą one stanowić jedną nieruchomość.
Działkę nr 1 posiadam już ponad 20 lat. Poprzedni właściciel działki nr 2 nabył ją przed 2007 r. (coś koło 2002 – 2003).

Teraz mam zamiar sprzedać działkę nr 1 i 2 (jak jedną nieruchomość). Pieniądze ze sprzedaży chciałbym w 100 % przeznaczyć na remont domu (chyba że będzie możliwość nie płacenia podatku – wtedy po prostu zainwestuję je inaczej).

Czy ktoś może mi napisać jak to rozegrać pod względem podatków tzn. czy będę musiał zapłacić jakiś podatek, a jeśli tak to jaka jego wysokość.

Na zdrowy rozum (myśląc głośno), działkę nr 1 posiadam już od 20 lat, także nie muszę płacić za nią podatku, a działkę nr 2 nabyłem teraz. Tak więc sprzedając 2 działki, podatek odprowadzę tylko za jedną. Z tym że nie mogę np. za działkę nr 1 wziąć 100 tysięcy a za działkę nr tysiąc , kwota musi być mniej więcej rozłożona. Co prawda działką nr 1 ma bezpośredni dostęp do drogi, a działka nr 2 jest bezpośrednio za nią i to może trochę obniżać jej wartość. Nie jestem pewien jednak czy zapis/uwaga że będą one stanowić jedną nieruchomość zamienia coś w tej kwestii.

Reasumując chciałbym to przedyskutować z kimś kto ma aktualną wiedzę w tym temacie.

Pozdrawiam,
tadeusz100 jest off-line  
09-09-2012, 22:39  
szu_szu
Stały bywalec
 
Posty: 441
Domyślnie RE: podatek od sprzedaży 2 "różnych" działek stanowiących jedną nieruchomość

można w akcie notarialnym zawrzeć zapis, że działkę nr 1 sprzedajesz za kwotę x a działkę nr 2 za kwotę y. Idź po prostu do US i zapytaj jak to zinterpretują.
szu_szu jest off-line  
10-09-2012, 06:22  
tadeusz100
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: podatek od sprzedaży 2 "różnych" działek stanowiących jedną nieruchomość

rozumiem - czyli za pieniądze ze sprzedaży działki nr 1 nie muszę płacić podatku jeśli pieniądze za nią przeznaczę na materiały budowlane, a w przypadku działki nr 2 już nie ?
Zastanawia mnie się jaka może być rozbieżność ceny pomiędzy tymi dwoma działkami (tak jak wspomniałem działka nr 1 jest bezpośrednio przy drodze). Nie chciałbym się "prosić" urzędników o pomoc (wiem że chodzi o ich interpretacje), ponieważ zawsze kiedy dawałem im do myślenia wymyślali rozwiązania , a potem prowadziło to że każdy interpretował przepisy inaczej umywając tym samym ręce, mówiąc że nie będzie wchodzić w kompetencje osoby (urzędnika), który uważał inaczej. Dlatego wolałbym już iść z jakimiś bazującymi informacjami w taki sposób aby urzędnik wykonał swoją pracę, a nie robił jeszcze więcej zamieszania.
tadeusz100 jest off-line  
10-09-2012, 08:28  
szu_szu
Stały bywalec
 
Posty: 441
Domyślnie RE: podatek od sprzedaży 2 "różnych" działek stanowiących jedną nieruchomość

jeżeli pieniądze ze sprzedaży przeznaczysz na budowe lub remont lub zakup itd. wtedy nie będziesz płacił podatku tak czy inaczej. na tym właśnie polega ulga (odpłatne zbycie przed upływem 5 lat od nabycia). Po upływie 5 lat nie płacisz podatku z zasady

Co do ceny na Twoim miejscu bym nie kombinował. Cenę za m2 wpisz taką samą, żeby nie było podejrzeń.
szu_szu jest off-line  
10-09-2012, 08:43  
tadeusz100
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: podatek od sprzedaży 2 "różnych" działek stanowiących jedną nieruchomość

co do tych 5 lat to ja wiem. Tylko kwestia jest tego typu, że działkę nr 1 posiadam już 20 lat (z tym że teraz dokonałem jej podziału), a działkę nr 2 miesiąc temu nabyłem w drodze zamiany za inną działkę. Sprzedaję je jako jedną nieruchomość bo taki był zapis przy ich podziale (obie działki powstały na mocy podziału miesiąc temu z tym że działka nr 1 nie zmieniła właściciela po podziale, lecz działka nr 2 tak). I teraz nie wiem jak to rozegrać przy sprzedaży działki nr 1 i 2.

Sytuacja bardzo zagmatwana więc może po kolei:
- czy po podziale 1 działki(którą władam 20 lat jako właściciel) na 3 działki okres 5 lat do niepłacenia podatku naliczany jest dla każdej osobno od nowa ?
- jeżeli nie jest naliczany to mając opisaną przeze mnie wcześniej działkę nr 1 mogę sprzedać nie płacąc od niej podatku, a od działki nr 2 już tak ?
- jeżeli tak, to nie płacąc podatku za sprzedaż działki nr 1 mogę także uniknąć opłaty podatku za sprzedaż działki nr 2 (którą nabyłem miesiąc temu w drodze zamiany) przeznaczając całą sumę na materiały budowlane ?
tadeusz100 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Adwokat- "pomoc" w sprzedaży nieruchomości (odpowiedzi: 4) Przypadek z życia. Adwokat jest Pełnomocnikiem Powoda w sprawie o zachowek. Powód dopuszcza kontakt z Pozwanym jedynie przez Pełnomocnika. Pozwany...
§ Podatek od "sprzedaży" nieruchomości. (odpowiedzi: 7) Witam. Państwo X i Y zakupiło w 1997 roku jako małżeństwo nieruchomość - lokal mieszkaniowy z KW. Po śmierci Pana X - dzieci swoje udziały w...
§ zysk ze sprzedaży działek budowlanych stanowiących współwłasność (odpowiedzi: 5) Witam, w 2010r. mąż z bratem w drodze darowizny otrzymali od rodziców działki. najpierw były rolne, niedawno w drodze uchwalenia mpzp zostały...
§ spółka cywilna "na kilka dni" KRS pobierze zero czy jedną czy dwie opłaty? (odpowiedzi: 4) istnieje sobie spółka zoo ma dwóch wspólników osoby fizyczne istnieje sobie spółka cywilna założona przez te same dwie osoby fizyczne na dzień...
§ Czy "dodatki" do aktów prawnych też nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego? (odpowiedzi: 3) Czy załączniki, aneksy itp. do aktów prawnych nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego tak jak akty prawne, których dotyczą? Chodzi mi konkretnie o...
§ lokal w budynku stanowiącym jedną nieruchomość z gruntem (odpowiedzi: 4) czy istnieje w polskim prawie możliwość powstania własności odrębnego lokalu w budynku który jest trwale z gruntem związany- stanowi z nią jedną...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:07.