Kopaliny - Forum Prawne

 

Kopaliny

Witam Posiadam /własność / około 5 hektarów łąki -nieużytki z zadowoleniem odkryłem że pod niewielką warstwą gleby jest torf . Czy mogę go wydobywać i odsprzedawać bez jakichkolwiek zezwoleń. A jeśli potrzebne zezwolenie to jakie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
24-09-2012, 10:28  
guud
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Kopaliny

Witam
Posiadam /własność / około 5 hektarów łąki -nieużytki z zadowoleniem odkryłem że pod niewielką warstwą gleby jest torf .
Czy mogę go wydobywać i odsprzedawać bez jakichkolwiek zezwoleń.
A jeśli potrzebne zezwolenie to jakie to jakie?
guud jest off-line  
24-09-2012, 10:55  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Kopaliny

Nie wiem jak torf, ale jeśli idzie o piasek, to poniżej pewnego limitu wydobycia rocznie zezwolenie wydaje starosta. Proponuję tam najpierw skierować kroki i zasięgnąć informacji.
firondel jest off-line  
24-09-2012, 11:47  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Kopaliny

Piasek, żwir, wapienie, torf i inne to kopaliny pospolite. Wymagają "koncesji" Prawo Geologiczne i Górnicze art.15 ust. 4 Uwaga bardzo surowe kary...bardzo!
@friondel przypuszczam, że pod słowem limit zawarłeś informację ze n.p wydobycie kilku ton piasku z własnej działki na własne potrzeby nie wymaga zezwolenia. Otóż mogą się przyczepić, że naruszono ochronę środowiska, gruntów...udawadnianie uciążliwe, że kopalina nie trafiła do obrotu gospodarczego, ale została wykorzystana na własny użytek. Jest orzeczenie SN na korzyść "domorosłych górników', III KKN 397/00 Ale pytający pytał, o to czy może wydobywać i sprzedawać. Odpowiedż brzmi NIE!
korf jest off-line  
24-09-2012, 12:05  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Kopaliny

Cytat:
@friondel przypuszczam, że pod słowem limit zawarłeś informację ze n.p wydobycie kilku ton piasku z własnej działki na własne potrzeby nie wymaga zezwolenia.
Ależ ja nie napisałem nic o wydobywaniu bez zezwolenia. Wprost przeciwnie, napisałem kto zezwolenie wydaje (starosta) i tam odesłałem po informacje. Poniżej pewnego limitu wydobycia zezwolenie wydaje starosta, powyżej inny organ.
I z tego co wiem, formalności jest całkiem sporo.
A sam zainteresowany napisał:
Cytat:
Czy mogę go wydobywać i odsprzedawać bez jakichkolwiek zezwoleń.
A jeśli potrzebne zezwolenie to jakie to jakie?
Z góry jest mowa o działalności gospodarczej, a nie o jakimś incydentalnym wydobyciu kilku worków do użyźnienia ogródka.
firondel jest off-line  
24-09-2012, 12:22  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Kopaliny

Trochę nie zrozumiałem Przepraszam....wiem ile jest formalności. Okolica w której mieszkam obfituje w piasek, żwir i torf (teren polodowcowy, starorzecze Wisły) i pomagałem kilku osoba w związku z S8 i A2 uzyskać stosowne zezwolenia. Jako ciekawostkę napisze, że wszystkie kopaliny położone w ścisłej otulinie Kampinowskiego Parku Narodowego - decyzje odmowne. MŚ i Park nie zgodziły się - bezwarunkowo.
korf jest off-line  
24-09-2012, 12:50  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Kopaliny

Cytat:
Jako ciekawostkę napisze, że wszystkie kopaliny położone w ścisłej otulinie Kampinowskiego Parku Narodowego - decyzje odmowne. MŚ i Park nie zgodziły się - bezwarunkowo.
To akurat mnie specjalnie nie dziwi. Nie ma siły, takie wydobycie i to intensywne musi demolować otoczenie nie ma siły by było inaczej.
U mnie znajomy pomagał innemu zdobywać takowe zezwolenie, a do mnie dochodziły naprawdę pomysłowe klątwy na głowy wszystkich świętych i każdego, kto im przyszedł na myśl.
firondel jest off-line  
24-09-2012, 18:25  
Łukasz_SM
Stały bywalec
 
Posty: 1.369
Domyślnie RE: Kopaliny

Przy wydobyciu piasku i żwiru w ilości do 10 metrów sześciennych, przeznaczonego dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną, jeżeli jednocześnie wydobycie będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych i nie naruszy przeznaczenia nieruchomości, wymaga zgłoszenia do starosty na 7 dni przed planowanym wydobyciu.
Wydobywanie komercyjne wymaga rozpoznania złoża, potem koncesji na wydobycie.
Lepiej nie robić nic bez koncesji:
- poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, ustala się w wysokości 50 000 zł za każdy kilometr kwadratowy powierzchni terenu objętego taką działalnością, przy czym rozpoczęty kilometr kwadratowy powierzchni terenu liczy się jako cały
- wykonywanie robót geologicznych ustala się w wysokości 40 000 zł za każdy kilometr kwadratowy powierzchni terenu objętego taką działalnością, przy czym rozpoczęty kilometr kwadratowy powierzchni terenu liczy się jako cały
Nie warto.
Łukasz_SM jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:11.