Działalność Rady Nadzorczej i Zarządu w spółdzielni mieszkaniowej - Forum Prawne

 

Działalność Rady Nadzorczej i Zarządu w spółdzielni mieszkaniowej

Witam, Mam pytanie dotyczące działania organów spółdzielni mieszkaniowej. Sytuacja wygląda tak: według statutu RN powinna liczyć 5 osób (wg ustawy minimum 3 osoby), w tym momencie RN liczy tylko 2 osoby (jedna zrezygnowała ok. 2 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
26-09-2012, 09:54  
barnej85
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Działalność Rady Nadzorczej i Zarządu w spółdzielni mieszkaniowej

Witam,
Mam pytanie dotyczące działania organów spółdzielni mieszkaniowej.
Sytuacja wygląda tak: według statutu RN powinna liczyć 5 osób (wg ustawy minimum 3 osoby), w tym momencie RN liczy tylko 2 osoby (jedna zrezygnowała ok. 2 tygodnie temu, więcej osób niż 3 nie było). Pytanie brzmi: Czy decyzje Rady w składzie 2-osobowym będą ważne? W jakim czasie należy zwołać Walne Zgromadzenie w celu uzupełnienia składu RN? Czy uzupełnienie RN o jedną osobę będzie wystarczające?
Druga kwestia dotyczy Zarządu. Czy RN może wpływać na jego działalność np. poprzez wskazanie zarządowi, który z jego członków ma reprezentować spółdzielnię w Sądzie? Czy słyszeliście o takim dokumencie jak "Regulamin Pracy Zarządu" przygotowywany przez RN?

Będę wdzięczny za pomoc!
barnej85 jest off-line  
26-09-2012, 14:31  
czemlyn
Użytkownik
 
Posty: 341
Domyślnie RE: Działalność Rady Nadzorczej i Zarządu w spółdzielni mieszkaniowej

te sprawy reguluje tylko statut spółdzielni, w nim powinno być zawarte co wynika jeśli skład rady się zmniejsza, ustawa nakłada jedynie minimalny skład rad,
Cytat:
Art. 48. [Zarząd] § 1. Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
§ 2. Podejmowanie decyzji niezastrzeżonych w ustawie lub statucie innym organom należy do zarządu.
jeśli statut określa, że skład rady wynosi 5 osób to taki ma on być,
Cytat:
Art. 39. [Zwołanie walnego zgromadzenia] § 1. Walne zgromadzenie zwołuje zarząd przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego.

§ 2. Zarząd zwołuje walne zgromadzenie także na żądanie:
1) rady;
2) przynajmniej jednej dziesiątej, nie mniej jednak niż trzech członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków.
czemlyn jest off-line  
26-09-2012, 15:18  
barnej85
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Działalność Rady Nadzorczej i Zarządu w spółdzielni mieszkaniowej

Problem polega właśnie na tym, że statut nie określa co się dzieje, gdy liczba członków w RN jest zbyt mała.
Rozumiem w takim razie, że ewentualne decyzje Rady w składzie 2-osobowym będą nieważne. A jak wygląda kwestia odpowiedzialności tych 2 osób wchodzących w jej skład? Mogą być pociągnięci do odpowiedzialności?

Mam jeszcze 2 dodatkowe pytania a propos zarządu.
Co grozi członkom zarządu jeśli zgodnie z ustawą w przeciągu 3 lat nie dokonają lustracji? Czy spółdzielnia może w jakiś sposób zostać ukarana za takie zaniedbania?
Czy RN może nakazać zarządowi skierowanie sprawy niezapłaconego czynszu (kwota ok. 30 tys. zl) do egzekucji sądowej? Zarząd do tej pory kierował jedynie wezwania do zapłaty do dłużnika. Czy to można uznać za zaniedbanie?
barnej85 jest off-line  
02-10-2012, 12:33  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.792
Domyślnie RE: Działalność Rady Nadzorczej i Zarządu w spółdzielni mieszkaniowej

Proszę się zwrócić do związku rewizyjnego, w którym Pańska spółdzielnia jest zrzeszona, albo do Krajowej Rady Spółdzielczej, w przypadku braku inicjatywy zarządu i rady w temacie zwołania walnego, KRS to zrobi.

Od momentu spadku "pogłowia" RN poniżej wymagalnych 3 o osób wszelkie działania i podejmowane przez RN uchwały są nieważne, podobnie jak nienależne są diety za posiedzenia rady gdyż takiej formalnie nie ma - podobnie nie ma i odpowiedzialności.
Latanabosaka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rezygnacja Rady Nadzorczej a działalność spółki akcyjnej. (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie co stałoby się, gdy Rada Nadzorcza spółki akcyjnej zrezygnowała ze stanowiska (cała rada..3 osoby). Wtedy zarząd spółki ma jakiś...
§ Czy członkowie rady nadzorczej Spółdzielni (odpowiedzi: 1) Mieszkaniowej może pobierać wynagrodzenie w ramach spotkań raz na kwartał na radach nadzorczych ? lub w ramach tego wynagrodzenia nie płacić czynszu ?
§ jak sprzeciwić sie uchwale rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej (odpowiedzi: 1) nie zgadzam sie z uchwała rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej dotyczącej nałozenia na nas inwalidów opłat za parking w związku z tym chciałbym...
§ Zawieszenie członka Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej (odpowiedzi: 1) Witam! Jestem członkiem Rady Nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej. Jeden z członków nie brał udziału w posiedzeniach i rada zdecydowała zawiesić go...
§ delegowanie członka rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej do zarządu. (odpowiedzi: 1) Witam, uprzejmie proszę o odpowiedź na dwa nurtujące pytania: 1. na jak długo może być oddelegowany członek rady nadzorczej spółdzielni...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:07.