Czy gmina może mi zabrać działkę własnościową ? - Forum Prawne

 

Czy gmina może mi zabrać działkę własnościową ?

Witam opiszę swój problem, generalnie nic takiego jeszcze nie padł oz ich ust ale... Posiadam wykupione mieszkanie + garaż + pomieszczenie gospodarcze, była to własnośc gminy ale rodzice wykupili to od gminy. Garaż i pomieszczenie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
26-09-2012, 16:33  
dj_tygrys
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Czy gmina może mi zabrać działkę własnościową ?

Witam opiszę swój problem, generalnie nic takiego jeszcze nie padł oz ich ust ale...

Posiadam wykupione mieszkanie + garaż + pomieszczenie gospodarcze, była to własnośc gminy ale rodzice wykupili to od gminy.

Garaż i pomieszczenie gospodarcze są usytuowane blisko zabytkowej budowli, która prawdopodobnie zostanie odrestaurowana i sprzedana lub coś w tym stylu. Sąsiedzi również mają obok swoje pomieszczenia gospodarcze ale nie wykupione na własność bo są w mieszkaniach komunalnych więc jak gmina im nakaże to mają opuścić te pomieszczenia a jak sprawa ma się z nami ?

Mamy w akcie notarialnym wpisane właśnie garaż i pomieszczenie jako własność wraz z gruntem, ponadto mamy wykupione ubezpieczenie na te budynki, chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie gmina może przejąc te budynki czy zwyczajnie bedą musieli odkupić od nas te budynki i zrobić z nimi co zechcą ?

Jak wyceniać takie budynki w razie gdyby gmina chciała polubownie przejąc naszą własność ? nie ukrywam, że pozbycie się garażu i miejsca składowania drewna na opał jest dla nas uciążliwe i zapłacenie nam samej wartości (która zapewne bedzie znikoma) nie pokryje nawet w 1/10 kosztów zorganizowania nowego miejsca na auto oraz na opał.

Chciałbym się dowiedzieć ile mogę żądać od gminy w pewnym sensie za dość uczynienia za oddanie im własności.
dj_tygrys jest off-line  
26-09-2012, 16:41  
zbig1968
Stały bywalec
 
Posty: 870
Domyślnie RE: Czy gmina może mi zabrać działkę własnościową ?

Gmina może Cię wywłaszczyć tylko w bardzo określonych sytuacjach. Generalnie chodzi tu o inwestycje pożytku publicznego. Z Twojego opisu nic takiego nie wynika.
Oczywiście gmina może próbować wykupić od Ciebie nieruchomość ale to już jest sprawa umowy między Tobą a gminą. Taka sytuacja jest dla Ciebie raczej korzystna: jeśli gmina sprzeda ten budynek jakiemuś zasobnemu inwestorowi to w jego interesie będzie dogadanie się z Tobą i pewnie będzie można się z nim korzystnie dogadać.
zbig1968 jest off-line  
26-09-2012, 17:28  
dj_tygrys
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Czy gmina może mi zabrać działkę własnościową ?

To są ruiny dawnego dworku i ponoć na jego zagospodarowanie są 2 opcje:

- albo dokonana będzie renowacja przez gminę ( środki mają dostać z unii z gminy oraz może od sponsorów) i będzie to teren publiczny, dworek, park miejsca do zwiedzania itp.

- albo zostanie to sprzedane inwestorowi za symboliczną złotówkę ale z klauzulą konieczności odbudowy tego dworku

Ogólnie jest to wizytówka mojej miejscowości i ponoć teren wokół tego dworku ma być przywrócony do stanu pierwotnego czyli w praktyce goły teren + dworek wkoło którego jest fosa itp.

Raczej to będzie do użytku publicznego ale nie wiem dokładnie co z tym będzie, bo raz jest tak a raz inaczej, raz miał być odbudowany potem, że nie bo to zabytek a teraz ma niby stanać replika tego dworku nie wiedzą sami co z tego bedzie.

Mi się wydaje, że chcą przygotować te ruiny w miarę do jak najlepszego stanu (powycinać krzaki i oczyścić teren z czego się da) i wtedy może ogłoszą jakiś przetarg.

Mnie bardzo ciekawi jak potoczy się to wszystko, zwłaszcza że mam te pomieszczenie i garaż, nie chce tego sprzedawać za jakieś marne grosze, bo może i nie są to dzieła budowlane ale dla mnie są to rzeczy bezcenne, gmina może zaproponować bym drewno trzymał w piwnicy ale w piwnicy jest woda, osuszenie i doprowadzenie jej do stanu używalności licząc bardzo na szybko wyjdzie w granicach 10-12 tys zł jak nie więcej, bo nie tylko trzeba osuszyć ale i zlikwidować przyczynę wilgoci, zrobić światło, odpowiednie schody itp, nie chcę by gmina to robiła sama bo już raz zrobili dach z materiałów rozbiórkowych, nawet w gazetach i telewizji było i 3 kierowników prace straciło, więc chcę robić samemu zgodnie ze sztuką budowlaną.

Co do garażu to dla mnie to także wartościowa rzecz, jest on dość spory i nie tylko auto się mieści ale i wiele rzeczy, których zwyczajnie nie mam gdzie przechowywać więc oddając go musze pozbyć się rzeczy typu rowery, narzędzia itp, o kanale nie wspomnę, w którym samemu mogę dokonać drobnych napraw czy wymian oleju, oddając go jestem narażony na koszty i pozbywam się wielu rzeczy.

Nie wiem czy nawet jakby mi zaproponowali np. 40.000 zł czy zgodziłbym się oddać te pomieszczenia i grunty, z drugiej strony skoro będzie to teren odwiedzany publicznie to jest on dobrym materiałem na postawienie np. reklamy na dużym bilbordzie za który można uzyskać nawet 400-500 zł czyli rocznie ok 6.000 zł, więc nie tylko stracę potrzebne mi rzeczy i pomieszczenia ale także możliwość zarobku, wywłaszczenie w takim wypadku powinno być adekwatne do poniesionych strat, gorzej jak będa chcieli zapłacić wywłaszczenie na podstawie ceny metru gruntu + jakieś tam grosze. Czy muszę zgadzać się na wywłaszczenie czy mogę żądać ile według mnie jest warte oddanie tych rzeczy ? wiadomo że nie powiem 300.000 zł za 2 kawałki ziemi i pomieszczenie z garażem ale chce znać swoje prawa i w razie czego o nie walczyć. Ludziom których wywłaszczali z budowy stadionu we wrocławiu tez zabrali bezprawnie i niedawno zapadł wyrok że mają zapłacić odszkodowania, bo wywłaszczyli teren bezprawnie.
dj_tygrys jest off-line  
26-09-2012, 17:35  
zbig1968
Stały bywalec
 
Posty: 870
Domyślnie RE: Czy gmina może mi zabrać działkę własnościową ?

No to za długi tekst, przepraszam ale nie mogę go rozgryzać.

Wydaje mi się, że gmina nie może wydawać pieniędzy publicznych na renowację własności prywatnej (a więc Twojej). Chyba, że to w ramach restauracji zabytków ale też nie wiem na jakich zasadach to się odbywa.

Myślę, że nie masz co gdybać - jak ktoś Ci złoży jakąś propozycję to wtedy się zastanawiaj. Na razie jesteś właścicielem i nikt Ci tego nie może zabrać.
zbig1968 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zcy gmina ma prawo zabrać działkę na której leży droga? (odpowiedzi: 3) Witam. Zacznę od tego,że mój mąż jest właścicielem działki rolno-budowlanej w części , a dokładnie na 0,0289 ha . Jesteśmy ludzie biedni,...
§ Działka wydzielona pod drogę, gmina wypiera się własności (odpowiedzi: 11) W postępowaniu sądowym dotyczącym zniesienia współwłasności dokonaliśmy podziału nieruchomości. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania...
§ współwłasność z teściową (odpowiedzi: 1) Witam Teśćiowa chce nam przepisać działkę budowlaną ale na współwłasność z nią. Problem polega na tym że chcemy pobudować dom .Jak to będzie...
§ Gmina sprzedała działkę wraz z dojazdem do mojej działki (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, mam dziwną sytuację związaną z dojazdem do mojej działki. Chciałbym prosić o poradę co mogę zrobić... Niżej opisuję o co chodzi. ...
§ własność mieszkania - jak zabrać się do sprawy? (odpowiedzi: 6) W roku 2000 będąc w związku małżeńskim kupiłem mieszkanie. Środków na jego zakup dostarczył mój ojciec (chciał polepszyć warunki nowonarodzonemu...
§ jak zabrać się do ustalenia współwłasności?? (odpowiedzi: 3) mój mąż jest właścicielem domu i placu przekazanego mu aktem darowizny przez ojca jeszcze przed naszym ślubem. chcielibyśmy jednak ustalić...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:15.