W jakiej formie przekazać dom i grunt? - Forum Prawne

 

W jakiej formie przekazać dom i grunt?

Witam serdecznie! Moi rodzice zadeklarowali, że w przyszłości przepiszą na mnie (syna) dom wraz z gruntem pod domem i przyległą działką. Nadmieniam, że mam jeszcze siostrę, której pomogłem przy zakupie mieszkania, dlatego nie chce nic ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
18-11-2008, 21:59  
Maki
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie W jakiej formie przekazać dom i grunt?

Witam serdecznie!
Moi rodzice zadeklarowali, że w przyszłości przepiszą na mnie (syna) dom wraz z gruntem pod domem i przyległą działką. Nadmieniam, że mam jeszcze siostrę, której pomogłem przy zakupie mieszkania, dlatego nie chce nic od rodziców i zrzekła sie swojej części dla mnie, też ustnie.
Całość stanowi własność rodziców. Są na te nieruchomości dwa dokumenty własności na mieszkanie osobno i na grunt osobno.
Grunt był wcześniej na wieczyste użytkowanie a nastepnie został przekształcony na własność przez rodziców.
1.Moje pytanie brzmi w jakiej formie najlepiej dokonać formalności, żeby nie ponosić zbyt wysokich kosztów (darowizna, testament, sprawa spadkowa w przyszłosci itp) i jakie one są w danym przypadku?
2. Drugie pytanie brzmi - czy w tym przypadku jeżeli są dwa odzielne akty własności poniosę dwa razy koszty, czy można spisać to na mnie jako jeden akt własności (proszę podać, jeśli to możliwe jak wysokie są koszty)?
3. Czy należy sie spieszyć z formalnościami do końca roku np. w przypadku darowizny, która jest chyba najtańszą formą przekazania nieruchomości? Słyszałem o zmianach w prawie podatkowym dotyczącym darowizn, które maja obowiązywać od 2009 roku. Nie chciał bym, żeby rodzice pomyśleli, że ich ponaglam skoro złożyli ustną deklarację, ale jeśli ma to dużo wiecej kosztować po zmianach, to może warto załatwić formalności jeszcz w tym roku?
Dziękuję za odpowiedz!
Pozdrawiam
Maki jest off-line  
18-11-2008, 22:46  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Każda z instytucji, które wskazałeś (darowizna, testament, dziedziczenie ustawowe) jest inna.

Darowizna ma skutek za życia darczyńcy i obdarowanego. Testament jest skuteczny dopiero po śmierci osoby go sporządzającej. W przypadku darowizny i testamentu Twoja siostra, po smierci każdego z Twoich rodziców będzie mogła dochodzić zachowku, chyba że każde z Twoich rodziców sporządzi (dla bezpieczeństwa) testament, w którym Twoja siostra zostanie wydziedziczona (pobawiona zachowku). W razie dziedziczenia ustawowego dziedziczysz wraz z siostrą i pozostaje jej wolna wola czy przekaże na Twoją rzecz jej udział spadkowy. Także, jak widzisz nie ma opcji najlepszej, a kwestia dobrej woli z każdej strony.

Według mnie najlepiej dla Twoich rodziców (bo ich też trzeba brać pod uwagę) i Ciebie byłoby gdyby sporządzili, każde z osobna, w całości własnoręczny testament, opatrzony datą, w którym rozrządzili by swoim majątkiem tak, że Ty otrzymałbyś grunt z domem, zaś reszta majątku (by było sprawiedliwie) dla siostry.

Ewentualnie darowizna koniecznie u notariusza, w której zostaną Ci darowane obie nieruchomości w jednym akcie. Jeśli obawiałbyś się przyszłej reakcji siostry, w kwestii roszczeń o zachowek, możesz namówić rodziców by każde z nich sporządziło testament, w którym wydziedziczą Twoją siostrę,
Lex'ior jest off-line  
18-11-2008, 23:19  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Moment! Z wydziedziczeniem, nie jest tak hop siup - spełnione musza zostać przesłanki i to dość rygorystyczne.
grizz jest off-line  
18-11-2008, 23:39  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

grizz: czy dostrzegasz słowa będzie mogła? oraz czy widzisz zdanie: "nie ma opcji najlepszej, a kwestia dobrej woli z każdej strony."? czy widzisz tez ostatni akapit: "Ewentualnie darowizna koniecznie u notariusza, w której zostaną Ci darowane obie nieruchomości w jednym akcie. Jeśli obawiałbyś się przyszłej reakcji siostry, w kwestii roszczeń o zachowek, możesz namówić rodziców by każde z nich sporządziło testament, w którym wydziedziczą Twoją siostrę"?
co oznacza, na wskazanie potencjalnych zagrożeń prawnych, nie zaś wyczerpujące omówienie tematu
Lex'ior jest off-line  
18-11-2008, 23:45  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Oczywiście, ale jest to kwestia, która MZ warto zaznaczyć, zeby czytelnik i jego rodzice nie mysleli, ze wszystko jest ok, a po śmierci okazało się, ze zachowek się jak najbardziej należy.
grizz jest off-line  
19-11-2008, 04:19  
Maki
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedzi!!!
Wywiązała sie bardzo ciekawa dyskusja. Nie miałem pojęcia, że mimo przekazania nieruchomości w formie darowizny czy testamentu siostra nadal zachowuje prawo do zachowku. Myślę, że w moim przypadku siostra dotrzyma słowa (chociaż ludzie czasem zmieniają zdanie), ale jest to bardzo ważna informacja dla czytelników.
Lex'ior: masz rację, bardzo dobry pomysł, najlepiej będzie dla moich rodziców i dla mnie:"...gdyby rodzice sporządzili, każde z osobna, w całości własnoręczny testament, opatrzony datą, w którym rozrządzili by swoim majątkiem tak, że Ty otrzymałbyś grunt z domem, zaś reszta majątku (by było sprawiedliwie) dla siostry." Ma to rozwiązanie plusy, ale też minusy, ponieważ rodzice za kilka lat mogą zmienić testamenty i zawarte w nich postanowienia z nową datą, ale darowiznę też można podobno cofnąć i kwestia dochodzenia prawa do zachowku po latach przez siostrę, więc tak jak napisałeś:"...nie ma opcji najlepszej, a kwestia dobrej woli z każdej strony."
Czy spisanie darowizny u notariusza w obecności siostry i jej deklaracja przekazania na moją rzecz swojej części ma jakiś sens i skutek prawny, czy po latach może nadal dochodzić zachowku? Czy wiemy coś o zmianach dotyczących darowizny w 2009 roku?
Maki jest off-line  
19-11-2008, 04:37  
Maki
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie

Zapomniałem!!!
Ojciec ma syna z pierwszego małżeństwa, którego nawet nie znam, ale to on może dochodzić prędzej prawa do zachowku niż siostra i nie przekaże mi swojej cześci po ojcu, bo i z jakiej racji.
Czy istnieje jeszcze jakaś bezpieczna forma przekazania w całości dla mnie nieruchomości (jeśli taka będzie wola mojego ojca, bo o tym z nim nie rozmawiałem) oprócz sporządzenia przez ojca testamentu, w którym wydziedziczy mojego brata ze swojej części majatku? Wyjaśniam, że rodzice są właścicielami nieruchomości, zarówno domu jak i dzialki w równych częściach.
Maki jest off-line  
19-11-2008, 07:45  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.511
Domyślnie

Jeżeli są włascicielami oboje, to oboje musza przekazać swoeje częsci (czyto droga darowizny czy testamentu) i oboje wydziedziczyć... ale proszę wsiąść pod uwagę, ze wydziedziczenie wymaga spełnienia ponizszych przesłanek.


Cytat:
Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Myśle, ze najsensowniejszą drogą byłoby gdyby każdy z rodziców podarował panu dom i działkę zachowując sobie prawo do dozywocia. Siostra zaś jeżeli nic nie chce niech zrzeknie się spadku.
Cytat:
Art. 1048. Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Co do brata... - jeżeli ojciec nie chce mu nic zostawić, mozna spróbować wydziedziczenia.
grizz jest off-line  
21-11-2008, 08:33  
Maki
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie

Dziekuję za odpowiedz, nawet z podaniem podstaw prawnych!
"Najsensowniejsza droga" rozumiem, że chodzi o darowiznę "podarował". Z mamą nie będzie problemu z siostrą też nie, żeby się zrzekła. Natomiast ojciec musi się określić, co do pierwszego syna z którym nie utrzymują kontaktu, bo w tym przypadku martwi mnie trochę prawo do zachowku . Bardzo dobry pomysł, żeby rodzice zachowali sobie prawo do dożywocia, dla własnego bezpieczeństwa i spokojności. Myślę, że czeka mnie poważna rozmowa z ojcem, bo jeżeli nic nie zrobi ze swoją częścią majątku za życia, to potem może być różnie.
Pozdrawiam
Maki jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacje - egzaminy w jakiej formie? (odpowiedzi: 2) Hej, jestem co prawda na trze im roku studiów, ale szukam informacji dot. Egzaminu wstępnego. Mianowicie wiem ze zaczyna się od testów, czy na...
§ W jakiej formie zatrudnić pracownika? (odpowiedzi: 3) Szanowni Państwo, Potrzebna jest mi następująca porada. Otóż mam pewien pomysł na biznes. Wiadomo, że w większości przedsiębiorstw państwowych,...
§ Na jakim druku, w jakiej formie? (odpowiedzi: 3) zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające wysokość miesięcznych wynagrodzeń brutto wraz z informacją o odprowadzaniu składek na ZUS i Fundusz Pracy...
§ W jakiej formie umowa spółki partnerskiej? (odpowiedzi: 1) Na zajęciach prowadząca twierdziła, że wymagany jest akt notarialny, według mnie musi być forma pisemna pod rygorem nie ważności (art. 92 ksh), a w...
§ w jakiej formie moga byc alimenty? (odpowiedzi: 1) Witam, czy alimenty to zawsze kasa?? czy są inne sposoby na " płacenie" np. kupowanie dziecku odzieży lub innych potrzebnych rzeczy do jego rozwoju?...
§ aport do spółki zoo w jakiej formie..? (odpowiedzi: 1) Pan X który należy do spółki zoo chce przenieść własność nieruchomości na te spółkę. Rob to w celu zwiększenia jej kapitału...spółka chce uzyskać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:59.