Wydzielenie działki / działek sprzedaż - problemy rodzinne. - Forum Prawne

 

Wydzielenie działki / działek sprzedaż - problemy rodzinne.

Witam Wszystkich forumowiczów. Znalazłam się w bardzo trudnej sytuacji. Jest mi z tym ciężko i już nie wytrzymuję. Potrzebuję Państwa pomocy i podzielenia się wiedzą w kilku tematach. Zacznę od początku. Mieszkam w niedużej miejscowości, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
02-12-2012, 12:39  
Bozenkaaa
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Wydzielenie działki / działek sprzedaż - problemy rodzinne.

Witam Wszystkich forumowiczów.
Znalazłam się w bardzo trudnej sytuacji. Jest mi z tym ciężko i już nie wytrzymuję. Potrzebuję Państwa pomocy i podzielenia się wiedzą w kilku tematach.
Zacznę od początku.
Mieszkam w niedużej miejscowości, jestem jedyną właścicielką domu, budynków gospodarczych i gruntu. Dom, grunt jak i budynki leżą na jednej działce. (Jeden numer działki).
W domu mieszkam razem z dwoma córkami, córki mają po jednym dziecku.
Od lat atmosfera w domu jest tragiczna, ciągle są awantury, grandy, zakłócanie ciszy nocnej itp. ze strony jednej córki i jej faceta.
Ściany w domu są wykonane w starym typie budownictwa i wszystkie awantury słychać przez ścianę.
On jest alkoholikiem, są ciągle pomiędzy nimi kłótnie, tak było do teraz ale ostatnio dużo się zmieniło i sytuacja się mocno pogorszyła.
Padło na mnie, na starszą osobę. Jestem mocno skłócona z tą jedną córką i jej facetem.
Ja jestem osobą starszą, wrażliwą i nie potrafię sobie z tym poradzić.
W tym domu nie ma życia, są ciągle nerwy i nie pokój, co się przekłada na stan zdrowia.
Druga córka z którą mieszkamy w tym domu i jej dziecko też mają dosyć tej sytuacji.
Jedynym wyjściem jakie widzę obecnie jest odcięcie się od tego i ucieczka z domu.
Nic mnie tu obecnie nie trzyma, chcemy jedynie spokoju i aby awantur ciągłych nie było.
Wiadomo aby się wyprowadzić trzeba mieć gdzie. Niestety brak pieniążków nie pozwala aby pomyśleć o innym mieszkaniu.
Jak wspomniałam na początku mojego wpisu do działki z domem są grunty razem jakieś 3200m2. Grunt jest sporo warty, ponieważ wokół tego terenu jest bardzo dużo nowych zabudowań -domków jednorodzinnych.
Tak wstępnie patrząc na wartość działek w okolicy to myślę, że ziemia jest tam warta przynajmniej jakieś 300 000zł.
Obecnie na tym gruncie /działce jest ogródek, zwłaszcza jedna z córek ma tam warzywa. Pomyślałam aby sprzedać działki, a z uzyskane pieniądze podzielić miedzy siebie i dwie córki, następnie składając się z córką z którą mieszkam i dobrze mi się żyję kupić jakieś mieszkanie za 200 000zł i w końcu mieć święty spokój.
Tu nasuwają się pierwsze pytania do Państwa jak to wszystko zrobić?
Nie wiem zupełnie od czego zacząć. Czy ja mogę tak zrobić? Wydzielić działkę ileś tam m2 i sprzedać? Czy córka która tam co roku sadzi warzywa może jakoś zablokować tą transakcję?
Jeśli mogłabym to wydzielić i sprzedać, to jak mam to zrobić?
Nie mam pieniędzy zbytnio na geodetę, w ogóle chyba najpierw trzeba by było sprawdzić jaki jest to typ działki? Gdzie się udać aby to sprawdzić?
Ogólnie wokół mojej działki są nowo wybudowane domy jednorodzinne, bezpośrednio przy granicy mojej działki jest linia energetyczna, woda, kanalizacja, gaz.
Proszę o jakąś poradę co jak i w jakiej kolejności powinnam teraz załatwić i tak orientacyjnie jakie tego mogą być koszty?
Nie chcę nikogo oszukać, jak pisałam wyżej pieniądze ze sprzedaży działki chce podzielić między siebie i dwie córki w równych kwotach.
Bardzo pięknie proszę Państwa o pomoc i doradzenie mi, nie znam się na tym wszystkim, wiem, że wszystkiego tu poprzez forum nie załatwię ale potrzebuje jakiegoś wytłumaczenia, naprowadzenia. Co gdzie z czym się udać.
Jestem zdesperowana i ten temat biorę naprawdę poważnie, chcę jak najszybciej się wyprowadzić od tych ludzi.

Bardzo liczę na Państwa pomoc, jeśli byłby jakieś pytania do mnie czy o aktualny stan rzeczy, sytuacji, jeśli coś nie jasno napisałam, proszę pisać.

Pozdrawiam serdecznie.
Bozenkaaa jest off-line  
02-12-2012, 13:22  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.069
Domyślnie RE: Wydzielenie działki / działek sprzedaż - problemy rodzinne.

Na początek:
- Sprawdzić czy nieruchomość ma księgę wieczystą i kto figuruje w niej jako właściciel (numer kw dostaniesz w ewidencji gruntów gminy lub starostwa).
- Dowiedzieć się w urzędzie gminy czy dla terenu działki obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego i jaki status ma działka w tym planie.
Jeżeli wszystko okaże się w porządku, tzn w księdze wieczystej jako właściciel będziesz tylko ty (a nie np ty ale razem z rodzicami, mężem, córkami, dawno zmarłymi dziadkami itp) i w planie miejscowym działka będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe, to sprawa będzie prosta:
Trzeba będzie wynająć geodetę (tego nie da się uniknąć, koszt parę tysięcy - czasami godzą się na zapłatę dopiero po sprzedaży działek), podzielić na jak najmniejsze działki (obecnie małe działki najlepiej się sprzedają), sprzedać i kupić sobie mieszkanie. Nie wiem dlaczego chcesz dzielić się tymi pieniędzmi z córkami - im przecież zostawisz dom. No ale to już oczywiście nie moja sprawa. Zanim kupisz mieszkanie upewnij się czy nie zostaną na ciebie nałożone jakieś opłaty lokalne - renta planistyczna, podatek adiacencki. Najlepiej już teraz poczytaj o tym w necie - jest mnóstwo informacji.
honefoss jest off-line  
02-12-2012, 15:05  
artstarz
Stały bywalec
 
Posty: 509
Domyślnie RE: Wydzielenie działki / działek sprzedaż - problemy rodzinne.

ja bym wypowiedział uzyczenie tej córce z facetem i wyeksmitował ich z domu..
artstarz jest off-line  
10-12-2012, 17:54  
Bozenkaaa
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Wydzielenie działki / działek sprzedaż - problemy rodzinne.

honefoss, dziękuję za odpowiedz i wyjaśnienie.
Póki co muszę trochę ochłonąć, jak zdrowie pozwoli sprawdzę za jakiś czas jak wygląda sprawa działki od strony formalnej. Muszę też odłożyć trochę pieniędzy na chociażby zaliczkę dla geodety.Cytat:
Napisał/a honefoss Zobacz post
Nie wiem dlaczego chcesz dzielić się tymi pieniędzmi z córkami - im przecież zostawisz dom.
Cytat:
Napisał/a artstarz Zobacz post
ja bym wypowiedział uzyczenie tej córce z facetem i wyeksmitował ich z domu..
Mimo całej tej przykrej sytuacji nie mogłabym postąpić inaczej. Chce podzielić wszystko mniej więcej po równo.
A ogólnie to chciałabym się przeprowadzić gdzieś z tą córką co mieszkam obecnie, dobrze mi się z nią żyje.
No nic na razie jest jak jest, postaram się sprawdzić jak pisałam wcześniej jak wygląda sprawa tej działki od strony formalnej i wtedy może coś będę działać i myśleć.
Na razie bardzo dziękuję za udzieloną tu pomoc, w razie czego się tu odezwę.
Bozenkaaa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Świadczenia rodzinne, a sprzedaż działki (odpowiedzi: 2) Witam, W 2014 r sprzedaliśmy działkę budowlaną. kwota ze sprzedażny działki została przeznaczona na materiały budowlane, w związku z czym nie mamy...
§ wydzielenie działki - dział spadku (odpowiedzi: 4) Dwie sąsiadujace działki. Brata która otrzymał aktem darownizny działke ma 20 ar, a działka spadkowa 18ar. Brat postawił na swojej działce dom...
§ Wydzielenie działki do sprzedaży z gruntu będącym we współwłasności (odpowiedzi: 5) Witam, mam bardzo palący problem, a dokładanie moi rodzice go mają. Mieszkają od lat w domu będącym we współwłasności razem z siądami, z tym, że...
§ wydzielenie działki (odpowiedzi: 1) Witam jestem spadkobierca po zmarłym ojcu ... odziedziczyłam 1/8 działki . resztę macocha i dwóch braci w tym jeden z braci jest niepełnoletni i...
§ Czy zgoda na bezciężarowe wydzielenie działki może działać wstecz? (odpowiedzi: 4) Sytuacja jest następująca: Z działki A obciążonej hipotecznie została wydzielona działka B i sprzedana do innej spółki. Sąd nie wpisał do księgi...
§ Sprzedaż działki i problemy (odpowiedzi: 1) Witam! Borykam się z problemem podczas sprzedaży nieruchomości - działki. Działka należy do trzech rodzin - nazwijmy je umownie X, Y, Z. Rodziny...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:30.