Nieuczciwy najemca. - Forum Prawne

 

Nieuczciwy najemca.

Witam serdecznie , Chciałbym się zwrócić do Państwa z prośbą o poradę (przed zadaniem pytania, zapoznałem się ze wcześniejszymi postami dotyczącymi problemu, natomiast żadna wcześniejsza sytuacja nie jest identyczna z moją), a mianowicie: 3. listopada ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
09-12-2012, 19:39  
MKow44
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Nieuczciwy najemca.

Witam serdecznie ,

Chciałbym się zwrócić do Państwa z prośbą o poradę (przed zadaniem pytania, zapoznałem się ze wcześniejszymi postami dotyczącymi problemu, natomiast żadna wcześniejsza sytuacja nie jest identyczna z moją), a mianowicie:
3. listopada br. wynająłem mieszkanie osobie prywatnej. W dniu wynajmu miałem odebrać kaucję w wysokości jednomiesięcznego czynszu oraz pierwszą zapłatę za czynsz (płatny za miesiąc z góry), natomiast otrzymałem tylko kaucję ponieważ najemca nie był przygotowany na płatność całej kwoty. W dniu podpisania umowy złożone zostało oświadczenie, że kwota czynszu zostanie uregulowana do 06.11 br.. Od tego czasu zaczęły się problemy. Pomimo wielokrotnych zapewnień o terminie przelania pieniędzy oraz o dokonaniu przelewu nie otrzymałem jakiejkolwiek zapłaty za czynsz oraz już należnej opłaty za media listopadowe. Od tygodnia nie mogę się dodzwonić do najemcy (nie odbiera telefonów, a sygnał jest a matka najemcy twierdzi, że wyjechała zagranicę. Z moich informacji od bezpośrednich sąsiadów lokalu wiem, że 2 dni temu w lokalu najemca był.
Z informacji dodatkowych: pomimo licznych prób umówienia najemcy z pracownikami lokalnej gazowni nie udało się dokonać inspekcji w mieszkaniu.
Z tego co się dowiedziałem najemca bez mojej zgody zmienił zamki w mieszkaniu , a w umowie jest zapis o tym, że wszystkie adaptacje i ulepszenia wymagają zgody właściciela.

Umowę niestety z braku wiedzy zawarłem na czas określony nie zastrzegając dodatkowych nadzwyczajnych możliwości jej wypowiedzenia. 05.12 wysłałem wezwanie do zapłaty za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Czy umowę mogę wypowiedzieć dopiero po 3. niezapłaconych czynszach + dodatkowy miesiąc na uregulowanie ? Czy nie płacąc jakiegokolwiek czynszu i innych opłat, a tym samym narażając mnie na starty mogą zajmować moje mieszkanie i nic z tym nie mogę zrobić ?

Jeżeli istnieje możliwość wypowiedzenia umowy to jak potem takich ludzi usunąć z mieszkania? Ponieważ chce dochodzić moich należności przed sądem nie chce robić tego za pomocą środków prawem niedozwolonych.

czytających przepraszam za długość wypowiedzi.

Z góry dziękuję za opinie, porady i wszelką pomoc.

Pozdrawiam,
Mateusz
MKow44 jest off-line  
09-12-2012, 20:39  
Lewanna
Moderator
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 13.620
Domyślnie RE: Nieuczciwy najemca.

Cytat:
Napisał/a MKow44 Zobacz post
Czy umowę mogę wypowiedzieć dopiero po 3. niezapłaconych czynszach + dodatkowy miesiąc na uregulowanie ? Czy nie płacąc jakiegokolwiek czynszu i innych opłat, a tym samym narażając mnie na starty mogą zajmować moje mieszkanie i nic z tym nie mogę zrobić ?
Ustawa o ochronie praw lokatorów określa jasno, jak i kiedy można wypowiedzieć umowę najmu z powodu zaległości z tytułu najmu lokalu (art. 11).
Lewanna jest off-line  
09-12-2012, 23:32  
MKow44
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nieuczciwy najemca.

Dziękuję za odpowiedź, natomiast najemca uniemożliwia inspekcję lokalu pracownikom gazowni czym jednocześnie zaniedbuje obowiązki mogące doprowadzić do powstania szkód. Dodatkowo w mieszkaniu bez mojej wiedzy i zgody został zmieniony komplet zamków czym uniemożliwiają mi wejście do lokalu w sytuacjach opisanych w art. 10 ustawy o ochronie praw lokatorów. Jednocześnie spotkałem się z informacją : "Wymiana zamków bez zgody wynajmującego zalicza się do używania rzeczy sprzecznie z jej przeznaczeniem i jest podstawą do wypowiedzenia umowy przez wynajmującego bez zachowania jego terminów. ",a ja w umowie mam zapis, że taka zmiana wymaga mojej zgody.

Czy na jednej z ww. podstaw mogę oprzeć wypowiedzenie umowy, czy muszę czekać do 4 miesiąca by wypowiedzenie było skuteczne ?

P.S. osoby, którym wynająłem mieszkanie okazali się oszustami, którzy zapewne nigdy nie mieli zamiaru nic płacić.
MKow44 jest off-line  
10-12-2012, 00:17  
MKow44
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nieuczciwy najemca.

Chciałbym również zaznaczyć, że mój najemca ma już zaległość za 2 pełne okresy więc czy mógłbym tu zastosować art. 672 KC ?
MKow44 jest off-line  
26-12-2012, 20:36  
Moradin10
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Nieuczciwy najemca.

Czy ta ustawa odnosi się tylko do klientów indywidualnych.
Czy w sytuacji kiedy najemca jest firmą (umowa firma - firma) również korzystamy z tych przepisów?
Moradin10 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nieuczciwy najemca pomocy (odpowiedzi: 8) Witam Prosze o informację czy i jakie mam prawa w przypadku zaistniałej sytuacji, bo nie wiem czy jest szansa na wygranie i prośba o pomoc prawną ...
§ Nieuczciwy najemca (odpowiedzi: 6) Witam. Najemca nie zapłacił mi całości pieniędzy, wyrzuciłam go z mieszkania, a jego rzeczy pozostały, jak to załatwić prawnie by oddał...
§ Nieuczciwy najemca (odpowiedzi: 9) Nieuczciwy najemca Nie wiem co mam juz robic wynajelam mieszkanie studentce w sierpniu 2012 roku w kwietniu 2013 wyprowadzila sie nic mi o tym nie...
§ nieuczciwy najemca - wypowiedzenie (odpowiedzi: 11) Czy jesli najemca, ktory zalega mi z zaplata za czynsz i oplaty licznikowe, zgodzi sie podpisac dobrowolnie dokument, zawierajacy dwie kwestie: 1)...
§ Nieuczciwy najemca (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie , mam problem z lokatorem , wynajmuje mieszkanie młodej kobiecie w wieku 34 lat rzekomo pracującej etc ... pobrałam od niej kaucje...
§ Nieuczciwy najemca (odpowiedzi: 9) Witam i proszę o pomoc w następującej sprawie. Wynająłem mieszkanie osobie z którym podpisałem umowę najmu (Zgłoszonej w urzędzie skarbowym) Po dwóch...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:07.