Umowa o przyłącze gazowe a służebność - Forum Prawne

 

Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Witam, jestem właścicielem działki, na której buduję dom oraz znajduje się gazociąg o ciśnieniu niskim-ok 70 mb. Chcę podłączyć do swojej nieruchomości gaz, otrzymałem umowę od gazowni, w której muszę ustanowić bezpłatną służebność przesyłu dla ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
27-12-2012, 16:11  
wkubiak
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Witam, jestem właścicielem działki, na której buduję dom oraz znajduje się gazociąg o ciśnieniu niskim-ok 70 mb.
Chcę podłączyć do swojej nieruchomości gaz, otrzymałem umowę od gazowni, w której muszę ustanowić bezpłatną służebność przesyłu dla całej sieci gazowej tj. istniejącego gazociągu i projektowanego przyłącza; lub cytuję "W przypadku braku możliwości ustanowienia służebności przesyłu, o której mowa w zdaniu poprzednim Podmiot, na żądanie Przedsiębiorstwa gazowniczego ustanowi na rzecz właściciela sieci gazowej inny tytuł do korzystania z nieruchomości, na której wykonane jest przyłączenie."

1. Dlaczego tak usilnie uzależniają podłączenie do sieci gazowej od służebności przesyłu skoro w warunkach przyłączenia mają wszystkie szczegóły podłączenia a podpisując umowę (pomijając podpunkty o służebności) zgadzam się na te warunki ?

2. Czy mogę modyfikować tą umowę tj. wykreślić podpunkty z którymi się nie zgadzam ?
wkubiak jest off-line  
27-12-2012, 17:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

1. blefują, może nabędą za darmo.
2. dowolność formułowania umów.
Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
Podmiot, na żądanie Przedsiębiorstwa gazowniczego ustanowi na rzecz właściciela sieci gazowej inny tytuł do korzystania z nieruchomości, na której wykonane jest przyłączenie."
Dobre, niech się "Podmiot" zastanowi ile ma zapłacić to przedsiębiorstwo za ustanowienie służebności przesyłu na rzecz tego przedsiębiorstwa przesyłowego (gazociąg o ciśnieniu niskim-ok 70 mb). Samo przyłącze nie ma nic z tym wspólnego, oprócz samego przyłącza.
Moja propozycja, na razie: umowa o przyłączenie do sieci, to sprawa jedna, niezależna od drugiej sprawy - ustanowienia służebności przesyłu oraz żądania wynagrodzenia za korzystanie do chwili tego ustanowienia (dot. gazociąg o ciśnieniu niskim-ok 70 mb).
Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
2. Czy mogę modyfikować tą umowę tj. wykreślić podpunkty z którymi się nie zgadzam ?
Po prostu rozdziel te dwie sprawy. I tu:
1. Umowa o dostawę. Sprawa zamknięta.
2. Służebność przesyłu, można pozwać o zapłatę (dot. a) może dojść do sądowego ustanowienia na wniosek (pytaj dot b)
a) wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości, max do 10 lat wstecz.
b) wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu: b1 + b2
b1) wynagrodzenie za służebność przesyłu,
b2) wynagrodzenie za dalsze korzystanie z nieruchomości.
 
29-12-2012, 12:34  
wkubiak
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Dziękuję Sigismund za szybką odpowiedź.

Czyli spokojnie mogę wykreślić punkty i podpunkty odnośnie służebności i odesłać im umowy.
Czy mogę dołączyć pisemko z informacją, że kwestię służebności niech rozwiązują w osobnym postępowaniu ponieważ przyłączenie do sieci oraz ustanowienie służebności są dwiema odrębnymi sprawami a na chwilę obecną składałem wniosek tylko o przyłączenie do sieci gazowej?

Jeżeli dojdzie do ustanawiania służebności czy mogę wyrazić zgodę tylko na pas nieruchomości, w którym przebiega gazociąg a nie na całą nieruchomość ?

Sigismund czy jesteś zorientowany jaką kwotę mogę żądać od przedsiebiorstwa ? Szukałem na forach jakiegokolwiek odniesienia i jest ciężko z takimi informacjami. Jestem właścicielem działki od 04.2011r. a cena 1m2 to 94 zł netto.
wkubiak jest off-line  
29-12-2012, 15:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Tylko przyłącze.
Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
Jeżeli dojdzie ....
Najpierw rozmowy, warunki jednej i drugiej strony, w przypadku gdy pp będzie również chciało załatwić to w drodze ugody. Możesz żądać, wyrażać zgodę.
Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
tylko na pas nieruchomości, w którym przebiega gazociąg a nie na całą nieruchomość
Tu zaczynają się "schodki", albowiem bo: wszystko zależy od lokalizacji gazociągu, szerokości pasa służebności (z jakiej szerokości będzie chciało korzystać pp, myślę że ok. 6m), w jaki sposób będziesz mógł wykorzystywać ten pas, jaki będzie dojazd do pasa od drogi publicznej ii.
Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
czy jesteś zorientowany
Mogę być jeśli podasz mi jeszcze jak przebiega gazociąg(np. przy granicy, x mb od granicy, po przekątnej czy w inny sposób) i jaka jest wartość rynkowa mkw gruntu rolnego.
 
29-12-2012, 16:57  
wkubiak
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Załączam rysunek (z paint`a) przebiegu gazociągu przez moją działkę. Teren miejski wokół domy jedno i wielorodzinne.
Gazociąg będzie przebiegał przez drogę dojazdową do garażu, dojście do domu; resztę terenu chcę zagospodarować na zielono.

Wartość rynkowa gruntu ornego według gus to 15 zł/m2 choć w rzeczywistości jest to wartość rzędu 7-8 zł/m2 (średnia z kilkunastu ogłoszeń).
Załączone obrazki
Rodzaj pliku: gif przebieg gaz.gif (3,5 KB, 8 wyświetleń)
wkubiak jest off-line  
29-12-2012, 17:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Przy danych:
-dł = 70mb, śr.szer.= 6m, 1mkw dz.bud. = 94,00 zł, 1mkw gr,rol. = 15,00zł
wartość służebności przesyłu - ok. 33 180,00 zł,
wysokość wynagrodzenia za dalsze korzystanie - ok. 21086,48 zł

wynagrodzenie za ustanowienie służebności - 54 226.48 zł i to jest kwota, którą przy prawidłowej argumentacji powinieneś otrzymać netto.
Rzeczoznawcy będą różnie wyceniali, zależnie od zleceniodawcy. Na dzień dzisiejszy, potocznie pisząc jest wolna amerykanka. Ustawodawca stwierdził tylko, że wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu ma być odpowiednie, nie precyzując tego określenia, ani sposobów obliczania. Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu musi być dwuskładnikowe jw. Przy czym rzeczoznawcy drugi ze składników wycenią Ci (zupełnie niesłusznie) na 2 103,35 zł uznając, że jest to wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości już obciążonej. Niesłusznie, bo wynagrodzenie to powinno być odzwierciedleniem tego, które mógłby właściciel nieruchomości uzyskać gdyby tego obciążenia nie było.
 
29-12-2012, 18:30  
wkubiak
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Jest o co walczyć. Prawdę mówiąc nie spodziewałem się, że takie kwoty wchodzą w grę.
Dziękuję Ci Sigismund za twój czas i odpowiedzi.
Tematu nie zamykam, będę na bieżąco informował o postępach. Może w poniedziałek coś załatwię.

Tymczasem, życzę Tobie pomyślności w nadchodzącym 2013 roku a innym forumowiczom więcej takich osób jak Sigismund.
Pozdrawiam
wkubiak jest off-line  
31-01-2013, 20:49  
wkubiak
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Witam Sigismund i przepraszam że się nie odzywałem, ale zostałem wysłany na miesięczny kurs i właśnie dzisiaj wróciłem.

Przed wyjazdem udało mi się zadzwonić do Przedsiębiorstwa gazowniczego i skontaktować z autorem umowy. Pan zapierał się, że umowy zmienić się nie da, a służebność jest wyłącznie na projektowane przyłącze (choć zapis w umowie mówi inaczej). Wniosek: brak współpracy.

Postanowiłem udać się osobiście zaraz po nowym roku.
Tym razem autor nawet nie chciał ze mną rozmawiać tylko skierował mnie do kierownika, który (de facto) był tego dnia w innej miejscowości. Nie dałem za wygraną i poszedłem do działu służebności, gdzie bardzo miła pani również zapewniała mnie, że umowy mi nikt nie zmieni a służebność jest tylko na projektowane przyłącze.
Na pytanie o zapis w umowie, z którego wynika, iż służebność przesyłu będzie ustanowiona na sieć gazową na mojej nieruchomości - odpowiedziała z uśmiechem na ustach - że to faktycznie nie jest sprecyzowane. Zapewniając mnie jednak, iż ustanowienie będzie tylko na projektowane przyłącze ponieważ to również jest część sieci. A poza tym to i tak jej nie ustanowią ponieważ projektowane przyłącze jest długości 4 mb. i im nie będzie się opłacało tego robić.
Wniosek: brak jakiejkolwiek współpracy i kłamstwa z uśmiechem na ustach.

Jedynie co się dowiedziałem wiarygodnego to to, że przy niskim ciśnieniu gazociągu szerokość pasa ochronnego to 1 m. po pół metra z każdej ze stron.

Następnym moim krokiem będzie pismo do reprezentantów PG gdzie poproszę ich o wykreślenie punktów odnośnie ustanowienia służebności przesyłu oraz rozstrzygnięcie (jeśli gazownia tak bardzo nalega) tej kwestii w oddzielnym postępowaniu - na jej wniosek.

Sigismund i tutaj moje pytania:
1. Czy miałbyś chwilę czasu, aby przeczytać takowe pismo (jak je napiszę) i doradzić jeśli coś byłoby nie tak. Przesyłając na priv (jeśli jest taka możliwość) ?
2. W umowie mam zapis : "Do obowiązków Podmiotu należy:
...
zwrotne przesłanie do Przedsiębiorstwa gazowniczego podpisanej umowy o przyłączenia w terminie do dnia 4-01-2013. W przypadku nie zachowania terminu określonego w zdaniu poprzednim umowę uznaje się za niezawartą"

Czy mogą mi przez taki zapis odmówić współpracy tj. będę musiał od nowa składać wniosek ? Czy raczej w moim piśmie zaznaczyć, iż termin ten nie był możliwy do zachowania ze względu na brak współpracy ze strony autora umowy co do zmiany zapisów w w/w dokumencie i proszę o zmianę go na np. 28.02.2013r ?
wkubiak jest off-line  
31-01-2013, 21:25  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.191
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Cytat:
Jedynie co się dowiedziałem wiarygodnego to to, że przy niskim ciśnieniu gazociągu szerokość pasa ochronnego to 1 m. po pół metra z każdej ze stron.
Obawiam się, ze narobiono ci apetytu na wysokie wynagrodzenie za służebność więc niepotrzebnie komplikujesz sobie życie. Realnie taka służebność jak twoja jest warta 2000-3000 pln. Oczywiście co do zasady masz rację - PG nie powinno uzależniać umowy przyłączeniowej od zgody na nieodpłatną służebność przesyłu. Twoje pretensje są więc uzasadnione, tyle tylko, ze sam sobie musisz odpowiedzieć na pytanie, czy twoja postawa byłaby taka sama gdybyś nie usłyszał wcześniej tych cuda-wianków o 50 tys. które ponoć są do wywalczenia...
honefoss jest off-line  
31-01-2013, 22:12  
wkubiak
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Nie o pieniądze mi chodzi honefoss tylko rozdzielenie spraw przyłącza i ustanowienia służebności przesyłu. Ja osobiście nie chcę tego ustanawiać bo mi to nie jest potrzebne.

Nie chcę tylko sytuacji, dajmy na to za kilka lat (kilkanaście),że zadzwonią do mnie i poinformują, że za tydzień przyjadą i przekopią mi teren dookoła domu bo przecież będą mieli służebność na całą nieruchomość tj. ponad 13 arów. Mając służebność na całą nieruchomość mogą przeprowadzić rurę w poprzek mojej działki i podciągnąć to pod modernizację.
Tego się obawiam i dlatego chcę by było to bardziej sprecyzowane np. ustanowienie służebności przesyłu tylko na istniejący pas sieci gazowej, itp.

Jeżeli jestem w błędzie i nie jest to tak jak myślę to mnie popraw, będę wdzięczny.
wkubiak jest off-line  
31-01-2013, 22:29  
rentier1
Stały bywalec
 
Posty: 1.064
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
Mając służebność na całą nieruchomość
Nikt takiej służebności nie ustanowi. Służebność może zostać ustanowiona na pasie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. W tym przypadku dla średnicy gazociągu DN o średnicy mniejszej jak 150mm 4 m, dla większej 6 m szerokości. hm ? Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia to pobieżnie, zgodnie z ustawą podatkową można liczyć 4% od wartości zajętego gruntu. rocznie !
Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
chcę by było to bardziej sprecyzowane np. ustanowienie służebności przesyłu tylko na istniejący pas sieci gazowej, itp.
Wezwij PG do zawarcia umowy ustanawiającej służebność przesyłu na ich rzecz za odpowiednim wynagrodzeniem. Na piśmie za potwierdzeniem odbioru. hm ?
rentier1 jest off-line  
31-01-2013, 22:45  
wkubiak
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Już jestem spokojniejszy, dzięki rentier1.
Co do wezwania PG do zawarcia umowy - Czyli na mój wniosek będzie ustanowienie służebności przesyłu. A co z umową o przyłącze gazowe ? Nie mogę im podpisać umowy gdzie zgadzam się na bezpłatne ustanowienie s.p. a zaraz potem wezwać do zawarcia umowy ustanawiającej s.p za wynagrodzeniem.
Jak to rozwiązać ?
wkubiak jest off-line  
31-01-2013, 22:52  
rentier1
Stały bywalec
 
Posty: 1.064
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Decyzja należy do Ciebie. Ja kupiłbym butlę gazową, kuchnię dostosował do tego gazu i najpierw ściągnął z nich pieniądze. Tzn. Za bezumowne korzystanie do czasu ustanowienia służebności, a także za ustanowienie służebności, jak wcześniej sugerował "Użytkownik". To nie są pieniądze które można lekceważyć. Przyłącze i tak dostaniesz prędzej czy później, bo od tego są. Pomyślimy jak to wyegzekwować. Te dwie sprawy trzeba skutecznie rozdzielić, PG nie ma prawa uzależniać przyłączenia od zgody na jego złodziejskie praktyki.
Cytat:
Napisał/a wkubiak Zobacz post
Co do wezwania PG do zawarcia umowy - Czyli na mój wniosek będzie ustanowienie służebności przesyłu
Wezwanie ma zmobilizować PG do zaoferowania warunków umowy. Równie dobrze możesz Ty im takie warunki przedstawić. W przypadku braku porozumienia, po "negocjacjach" możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu na rzecz PG za wynagrodzeniem. Wpisowe 40 zł.
Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości też wyślij, określając w nim jego wysokość. Jeśli się nie zgodzą, również do sądu, ale tym razem z pozwem o zapłatę. "Wpisowe" 5% od żądanej kwoty.
rentier1 jest off-line  
01-02-2013, 09:59  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.191
Domyślnie RE: Umowa o przyłącze gazowe a służebność

Cytat:
Jeżeli jestem w błędzie i nie jest to tak jak myślę to mnie popraw, będę wdzięczny.
Częściowo się mylisz. Służebność co prawda formalnie obciąża całą nieruchomość, jednak ustanawia się ją w ściśle określonym pasie technicznym - nie jest więc tak, że PG może sobie przyjechać i wkopać rurę w dowolnym miejscu twojej działki. Masz jednak rację domagając się rozdzielenia kwestii służebności sieci i przyłącza, firmy przesyłowe bardzo często próbują takich sztuczek jak w twoim przypadku. Powinieneś im, zgodnie z życzeniem, odesłać podpisaną przez ciebie umowę przyłączeniową, tyle tylko że z naniesionymi przez ciebie poprawkami dotyczącymi zakresu służebności. Wtedy nie będą mogli twierdzić, ze umowa nie została zawarta z racji niedotrzymania przez ciebie terminu. A w dołączonym piśmie wyjaśnij swoje zastrzeżenia do ich wersji umowy i postrasz skierowaniem sprawy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, tam lubią takie historie z wymuszaniem zgody na służebność jako warunku podpisania umowy przyłączeniowej i bardzo chętnie wymierzają za nie kary
honefoss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ przyłacze gazowe dwa budynki (odpowiedzi: 2) Witam Mam przyłącze gazowe do jednego budynku. Obok jest drugi budynek w którym też bym chciał mieć gaz. Czy mogę poprowadzić rurę od pierwszego...
§ Przyłącze gazowe na działce (odpowiedzi: 4) Witam. Na wstępie proszę o pomoc :sad: Jakiś czas temu, obok naszego domu zakupiono działkę. Miała to być działka rekreacyjna, jednakże została...
§ Przyłącze gazowe- budynek wielorodzinny (odpowiedzi: 5) Chciałbym korzystać z gazu ziemnego w budynku wielorodzinnym, który jest zarządzany przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Budynek nie posiada przyłącza....
§ przyłącze gazowe (odpowiedzi: 4) Witam,współwłaściciel kamienicy założył kiedyś przyłącze gazowe na swój koszt,teraz chciałbym z tego przyłącza skorzystać,oczywiście zapłacić mu za...
§ Rachunek za przyłącze gazowe-odwołanie? (odpowiedzi: 1) Witam We wrześniu 2009 roku wystąpiłam o warunki przyłącza gazowego i otrzymałam pozytywną odpowiedź. Termin realizacji przyłącza (nowo budowany...
§ Służebność gruntowa a przyłączenie nowej nieruchomości do nieruchomości władnącej (odpowiedzi: 10) Witam, Nieruchomość, którą posiadam obciążona jest służebnością przejazdu, przechodu i parkowania (sic!) na rzecz innej nieruchomości. Jakiś czas...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:45.