zasiedzenie gruntu - Forum Prawne

 

zasiedzenie gruntu

Dzień dobry Bardzo proszę o pomoc w niniejszej sprawie: właściciel prawny nieruchomości (moja ciotka) w 1972r ustnie przekazał grunt rolny swojemu bratu (mój ociec) w zamian za opiekę (ciotka chorowała). Dwa lata później z mężem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Umowa najmu mieszkania
    Witam. Czy jeśli w umowie mam najmu mam zapis, że kaucja przepada i właściciel nie zwrócił nam tej kaucji to czy...
  • § Droga pożarowa przy podziale d...
    Witam serdecznie, planuję podział działki o pow. 1,5 hA (w celu łatwiejszej sprzedaży w formie mniejszych...
  • § Zmiana udzialu w czesci wspoln...
    Posiadam mieszkanie w kamienicy (oddzielna ksiega wieczysta). Mieszkanie jest duze i stanowi cale pietro budynku a na...

Odpowiedz
 
02-01-2013, 17:18  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie zasiedzenie gruntu

Dzień dobry

Bardzo proszę o pomoc w niniejszej sprawie: właściciel prawny nieruchomości (moja ciotka) w 1972r ustnie przekazał grunt rolny swojemu bratu (mój ociec) w zamian za opiekę (ciotka chorowała). Dwa lata później z mężem przeprowadziłam się do ojca i wspólnie uprawialiśmy przekazana od ciotki ziemie. W 1981r. ciotka (niezamężna i bezdzietna) jako właściciel prawny zmarła nie pozostawiając testamentu. Mój ojciec zmarł w 1990r. i ja byłam jego jedynym spadkobiercą. Przez cały czas nieruchomość była opłacana i użytkowana przeze mnie, pobierałam z niej pożytki oraz ponosiłam wszelkie obciążenia. W ewidencji podatku rolnego figuruję jako samoistny posiadacz gruntu. Złożyliśmy wniosek do Sądu o stwierdzenie zasiedzenia w złej wierze aby uregulować prawa własności (oczywiste jest, iż w Księdze Wieczystej tej nieruchomości jako wlaściciel figuruje zmarła ciotka). Sąd nakazał założyć postępowanie spadkowe po ciotce. Sprawa ciągnie się już dosyć długo, gdyż ciągle Sąd wymaga od nas podania kolejnych spadkobierców. Ciotka i moj dziadek posiadali łącznie siedmioro rodzeństwa. Nikt z nich już nie żyje, w związku z tym konieczne jest podanie następnych w kolei żyjących spadkobierców i ich adresów. Sprawa wydaje się wręcz niemożliwa, bo bardzo trudno nam ustalić dane tych osób. To już są bardzo dalecy krewni, nie wiemy nawet kto tak naprawdę żyje, kto nie. Proszę o informację, czy to postępowanie naprawdę jest konieczne? Czy nie ma znaczenia to, iż figuruje jako samoistny właściciel w ewidencji podatku rolnego? Czy to, że wykazałam ponad 10 spadkobierców, oznacza, że wszyscy mają takie same prawa do działki? Dodam, że działka nie jest duża. Po podziale to ledwo na ogródek warzywny wystarczy Pomijam, iż poniosłam już spore koszty (3tys zł). Na dzień dzisiejszy w Sądzie toczą się już dwie sprawy w tej kwestii tj. sprawa o zasiedzenie oraz postępowanie spadkowe. Czy mam szanse, aby zostać jedynym właścicielem tej nieruchomości? Z góry dziękuje bardzo za każdą odpowiedź
Wafelka jest off-line  
03-01-2013, 05:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Masz szanse na zasiedzenie, a sąd postępuje jak należy.
 
03-01-2013, 12:04  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Dziekuje za odpowiedz. Te szanse sa "duże" ? Czy w przypadku takiego postepowania spadkowego, jezeli nie jestesmy w stanie podac zadnych informacji nt. jednego ze spadkobiercow, bedzie konieczne ogloszenie prasowe? Sąd bedzie domagal sie do samego końca tych informacji?
Wafelka jest off-line  
03-01-2013, 12:19  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Cytat:
Napisał/a Wafelka Zobacz post
Dziekuje za odpowiedz. Te szanse sa "duże" ?
Ale zdajesz sobie sprawę, że mówienie "duże", "małe" jest bez sensu?

Cytat:
Napisał/a Wafelka Zobacz post
w przypadku takiego postepowania spadkowego, jezeli nie jestesmy w stanie podac zadnych informacji nt. jednego ze spadkobiercow, bedzie konieczne ogloszenie prasowe?
IMHO to powinien być kurator (jeżeli wiadomo o kogo chodzi, a tylko nie można go znaleźć.
Ogłoszenia to bardziej w sytuacji, gdy w ogóle nie wiadomo kto konkretnie jest zainteresowany.
 
03-01-2013, 12:30  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Faktycznie bez sensu Raczej chodziło mi bardziej czy mam po prostu jakies szanse aczkolwiek niewielkie czy raczej nie powinno być z tym problemu. Myslelismy, ze bedzie to formalnosc, bo przesłanki do zasiedzenia w złej wierze spełniamy.
Co do spadkobiercy, to po kontakcie z wszystkimi możliwymi osobami z rodziny, znamy tylko imię i nazwisko. Nie wiemy czy żyje, czy nazwisko nie zostało zmienione, czy w ogole mieszka w Polsce. A raczej mieszkała, bo ta osoba prawdopodobnie miałaby ok. 100 lat, więc sprawa bedzie dotyczyć zstępnych, a o nich nie wiemy już kompletnie nic. Nawet nie wiemy czy takowi by byli.
Wafelka jest off-line  
03-01-2013, 12:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Z Twojego opisu wynika, że przesłanmki do nabycia przez zasiedzenie zostały spełnione, ale z opowieści wszystkich moich klientów zawsze tak wynika. Dopiero potem (w sądzie) okazuje się, że zapomniał powiedzieć, że wujek Heniek tam mieszka od 20 lat i nikogo nie wpuszcza.

Tyle, że póki sąd śmierci nie potwierdzi - to nie może jej założyć. (zwłaszcza, że dożycie setki nie jest bardzo niemożliwe) - może spróbuj z kuratorem dla nieznanego z miejsca pobytu.
 
03-01-2013, 12:45  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Rozumiem, ale po co miałabym tutaj pisać nieprawdę. Przecież to mnie samej zależy żeby dowiedzieć się jak najwięcej. Poza tym to jest grunt rolny...
Czyli postępowanie spadkowe przy sprawie o zasiedzenie jest wynikiem z jakiś procedur, tak? W jakim celu to jest wymagane? Skoro minęło 30 lat od śmierci właściciela prawnego nieruchomości i nikt przez ten czas nie domagał się roszczeń z tego gruntu, nikt nie zainicjował postępowania spadkowego, nawet nie dokonał korekt w Księdze (od tego należało zacząć aby cokolwiek można było zrobić w tej sprawie), to wydawało mi się oczywiste, że nikogo nie interesuje te nieruchomość. Jakby nie było 31 lat to szmat czasu...
Wafelka jest off-line  
03-01-2013, 13:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Cytat:
Napisał/a Wafelka Zobacz post
Rozumiem, ale po co miałabym tutaj pisać nieprawdę. Przecież to mnie samej zależy żeby dowiedzieć się jak najwięcej.
Hmmm, odpowiedź na pytanie, dlaczego klienci kłamią mecenasom to pytanie dla psychologa chyba .

Cytat:
Napisał/a Wafelka Zobacz post
Czyli postępowanie spadkowe przy sprawie o zasiedzenie jest wynikiem z jakiś procedur, tak? W jakim celu to jest wymagane?
Właściciel (czy też dawny właściciel) musi obowiązkowo wziąć udział w sprawie - takie przepisy.
 
03-01-2013, 14:19  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Bardzo dziękuje za odpowiedz. Mam nadzieje, że sprawa wkrotce sie zakonczy. Miłego dnia!
Wafelka jest off-line  
04-01-2013, 12:48  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Witam ponownie,
proszę o potwierdzenie czy dobrze zrozumiałam: w przypadku sprawy o zasiedzenie w złej wierze musi zostać przeprowadzone postępowanie spadkowe, niezależnie od tego czy wnioskujący o zasiedzenie spełnia do tego wszystkie przesłanki czy nie, oraz nie zostanie wydana decyzja o zasiedzeniu dopóki wszyscy możliwi żyjący spadkobiercy nie zostaną odnalezieni i nie wyrażą zgody na to zasiedzenie, tak? Czyli może to trwać jeszcze dobrych kilka lat, zgadza sie? I nie ma tu znaczenia fakt, że przez 30 lat nikt kompletnie się tym nie interesował? I to, że opłacaliśmy (wpierw mój ojciec poźniej ja) przez te wszystkie lata podatki i inne opłaty z nieruchomością związane (utrzymanie w należytym stanie, ogrodzenie itp), oraz, że teraz ponieśliśmy znaczące koszty w UM i Sądzie aby tą sprawę uregulować nie ma żadnego znaczenia? Jeżeli sąd orzeknie podział nieruchomości na tych wszystkich spadkobierców bedę mogła wnioskować o zwrot poniesionych kosztów?
Wafelka jest off-line  
04-01-2013, 13:14  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Namieszałaś.
Zgoda poprzedniego właściciela nie ma nic do rzeczy w przypadku zasiedzenia.
Należy ich jedynie ustalić,aby mogli wziąć udział w postępowaniu
 
04-01-2013, 14:23  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Muszą wziąć udział fizycznie czy zostaną tylko poinformowani pisemnie?
Wafelka jest off-line  
04-01-2013, 15:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Muszą mieć informację, że proces się toczy. To co w procesie zrobia to wyłącznie ich sprawa.
 
04-01-2013, 19:03  
Oskar10
Stały bywalec
 
Posty: 713
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Mieliśmy podobną sytuację. Stwierdziliśmy w sądzie, że nie jesteśmy w stanie odszukać ewentualnych spadkobierców,bo takich nie ma. Dziadkowie mieli czworo dzieci,wszyscy zgłosili się do sądu,ale sąd uważał, że mogą być jeszcze inni. Pewnie, może dziadek coś tam na boku? Sąd dał ogłoszenie do gazety,że toczy się w takiej sprawie postępowanie i ,że wzywa się w określonym terminie ewentualnych spadkobierców do stawienia się w sądzie.
Po tym terminie sprawa została zakończona.Koszt tego ogłoszenia wyniósł około 350 zł , oczywiście to my musieliśmy za nie zapłacić.
Oskar10 jest off-line  
07-02-2013, 16:43  
Wafelka
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zasiedzenie gruntu

Otrzymalismy wezwanie z Sądu z na rozprawe w marcu ws.zasiedzenia, a takze mamy informacje,iz w czerwcu odbedzie sie rozprawa ws. Postepowania spadkowego. Dlaczego jest tak duzy przedzial czasowy? Czy juz teraz w marcu sie dowiem czy bede wlascicielem? Jezeli tak to w jakim celu jest rozprawa w czerwcu? Jak mam sie przygotowac? Wszystko juz opisalam i przekazalam podczas wielomiesiecznej korespondencji. Na czym bedzie polegac to spotkanie? Dziekuje za odpowiedz
Wafelka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zasiedzenie gruntu (odpowiedzi: 5) Od 22 lat jesteśmy posiadaczami domu z ogródkiem .W tym roku Urząd Miasta przysłał nam pismo że jesteśmy w posiadaniu kawałka ziemi która nie...
§ zasiedzenie gruntu (odpowiedzi: 1) Witam, Pół roku temu okazało się że działka moich rodziców po całej długości jest szersza o metr (stwierdził to geodeta z sądu przy okazji mierzenia...
§ zasiedzenie gruntu (odpowiedzi: 2) Moja siostra od wielu lat użytkuje część gruntu, która była własnością naszej mamy. Po smierci mamy postanowieniem sądu ja zostałem jedynym...
§ Zasiedzenie gruntu (odpowiedzi: 3) Witam Toczy się postępowanie sądowe o zasiedzenie działki gruntu. Osoba która złożyła wniosek(obca osoba) o zasiedzenie posługuje się nieformalną...
§ zasiedzenie gruntu (odpowiedzi: 3) Mam pytanie odnośnie zasiedzenia gruntu 31 lat temu dogrodzilem sobie kawalek ziemi i nieplacilem za ten kawalek podatku teraz kaza mi poprawic...
§ zasiedzenie gruntu (odpowiedzi: 1) W roku 1967 zostały nabyte grunty z tytułu dziedziczenia na podstawie postanowiena sądu. Następnie grunt ten został wydzieżawiony na okres 5 lat...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:25.