"POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu - Forum Prawne

 

"POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

Witam Umowa najmu na czas określony, dwóch pokoi z dostępem do aneksu kuchennego oraz łazienki. Odstąpienie składa wynajmujący w dniu 16.01.2013r ze skutkiem prawnym na dzień 31.01.2013r. Wszystkie opłaty płatne z góry na początku miesiąca. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
17-01-2013, 05:37  
palec0
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

Witam
Umowa najmu na czas określony, dwóch pokoi z dostępem do aneksu kuchennego oraz łazienki. Odstąpienie składa wynajmujący w dniu 16.01.2013r ze skutkiem prawnym na dzień 31.01.2013r.
Wszystkie opłaty płatne z góry na początku miesiąca.
Powody odstąpienia: naruszenie współżycia społecznego w dniu 11-12.12.2012r.(urodziny),
nie utrzymanie czystości, przechowywanie bez wiedzy właściciela trzech składanych krzeseł, tablicy korkowej, bezprawne wniesienie do wynajmowanego pokoju kamery i nagrywanie jak Pan buszuje po pokoju podczas nieobecności najemcy(zapis z umowy "wynajmujący ma prawo wstępu do mieszkania bez ograniczeń celem :napraw, konserwacji, kontroli stanu mieszkania itp).
NIE ZGADZAM SIĘ Z TYMI ZARZUTAMI, PŁACĘ, DBAM O PORZĄDEK, NIE MAM PROBLEMÓW Z SĄSIADAMI.
CO MOŻNA W TAKIEJ SYTUACJI ZROBIĆ !??
palec0 jest off-line  
17-01-2013, 10:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

Dz.U. z 2001r. Nr 71, poz. 733

art. 11
1. Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 niniejszej ustawy. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.

2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:

1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
 
17-01-2013, 11:50  
palec0
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

"Pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową" - DLA WYNAJMUJĄCEGO SPRZECZNE Z UMOWĄ JEST POZOSTAWIENIE OTWARTEGO OKNA, TRZYMANIE W SZAFIE TABLICY KORKOWEJ, KTÓREJ WCZEŚNIEJ NIE POZWOLIŁ POWIESIĆ, ZAKUP SUSZARKI DO PRANIA ITP.
Wynajmujący zachowuje się tak jakby chciał pozbyć się najemcy a ten przez okres siedmiu miesięcy będzie mu płacił za wynajem plus wymiana trzech zamków w drzwiach plus montaż.
pozdrawiam AREK
palec0 jest off-line  
17-01-2013, 19:03  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.381
Domyślnie RE: "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

Ja dodam...

Cytat:
Napisał/a palec0 Zobacz post
zapis z umowy "wynajmujący ma prawo wstępu do mieszkania bez ograniczeń celem :napraw, konserwacji, kontroli stanu mieszkania itp).
art. 10
1. W razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej - także przy jej udziale.

2. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora; z czynności tych sporządza się protokół.

3. Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania:

1) okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania,

2) zastępczego wykonania przez właściciela prac obciążających lokatora.

4. Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.

Czyli właściciel wchodzi do lokalu tylko w wyjątkowych sytuacjach. W innych przypadkach musi wizytację uzgodnić z najemcą. W razie braku porozumienia właściciel nie ma prawa wchodzić do wynajmowanego lokalu.
Pretensje o tablicę korkową i krzesła, to jakaś farsa...Natomiast zamontowana kamera-brawo!
Wypowiedzenie umowy w tym wypadku, bez uprzedniego pisemnego upomnienia jest według mnie bezskuteczne.
Lewanna jest off-line  
17-01-2013, 22:43  
palec0
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

Witam
Przytoczę jeden z punktów odstąpienia od umowy:
5. Bezprawnie, bez mojej zgody i wiedzy nagrała Pani z ukrytej kamery mój legalny (bo za zgodą i wiedzą Pani) pobyt w pokoju, a wiec chce mi Pani zaszkodzić.
Nadmieniam, że na legalny pobyt w pokoju najemcy,według wynajmującego pozwala punkt 9 umowy o treści "Wynajmujący ma prawo wstępu do mieszkania bez ograniczeń celem wykonania remontów, napraw, konserwacji, kontroli stanu mieszkania"
Według mnie stosowanie w umowie zapisów niezgodnych z ustawą powoduje ich nieważność.
Czy ktoś się ze mną zgodzi ???
palec0 jest off-line  
17-01-2013, 23:03  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.381
Domyślnie RE: "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

A konieczne były jakieś naprawy/remonty w tym czasie w lokalu???
Dokonał właściciel jakiejś naprawy???

Czy nagranie z kamery może ewentualnie potwierdzić jego racje lub Twoje???
Lewanna jest off-line  
18-01-2013, 06:53  
palec0
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

Witam
Umowa na czas określony zawarta 10.09.2012r, w mieszkaniu (pokojach) od tego czasu naprawiany był przez właściciela odkurzacz za kwotę 50.00pln i nic poza tym.
Właściciel po każdej inspekcji (bez wiedzy i obecności najemcy)sporządzał uwagi dotyczące najmu np. żądam usunięcia z mieszkania do dnia 22.12.2012r. następujących rzeczy:krzesła drewniane składane w wymiarach 89x44cm-3 szt. przechowywane w szafie, tablica korkowa 90x60cm przechowywana w szafie, suszarka metalowa na pranie 122/55x100cm-przedmioty te zostały wniesione do mieszkania bez mojej zgody.
palec0 jest off-line  
18-01-2013, 07:08  
palec0
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: "POMOCY" Odstąpienie od umowy najmu

Właściciel mieszkania wręcza odstąpienie od umowy z winy najemcy, najemca nie zgadza się z argumentami przedstawionymi przez wynajmującego ale opuszcza lokal w wyznaczonym terminie.
W umowie jest punkt "Jeśli najem mieszkania zakończy się przed 31.08.2013r. , a wynajmujący stwierdzi, że nastąpiło to z przyczyn leżących po stronie najemcy, to najemca pokrywa wynajmującemu dodatkowe koszty: pośrednictwa w wysokości jednomiesięcznych opłat za wynajem mieszkania+koszty ponownego wynajmu w wysokości nie mniejszej od kaucji umowy wynajmu mieszkania+koszty zamków tytan-gerda-rom wraz z ich wymianą"
Jeśli kaucja wyniosła 2 000,00pln a opłaty miesięczne to 1 400,00pln to jakie będą faktyczne koszty tego odstąpienia bez pomocy sądu.
palec0 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odstąpienie od umowy z uwagi na "cechy specyficzne dla produktu" (odpowiedzi: 4) Witajcie 1.5 miesiąca temu kupiłem laptopa DELL XPS w jednym z elektromarketów. Urządzenie kosztowało blisko 10tyś zł, ale kupując urządzenie z...
§ Odstąpienie od umowy kupna towaru "na zamówienie" (odpowiedzi: 5) Witam, Chciałem przedstawić sytuację. Zakupiłem towar typowo pod zamówienie, elementy maszyny produkcyjnej. Według mojego projektu miała być...
§ Odstąpienie od umowy "usługi internetowej" gra przeglądarkowa (odpowiedzi: 1) Witam, Mam dość nietypowe pytanie, przejdę do meritum, chodzi mi o zwrot pieniędzy które zainwestowałem w pewną grę internetowo. Jest to suma...
§ Allegro: odstąpienie od umowy a "zwrot z paragonu" (odpowiedzi: 4) Witam. Mam problem ze sprzedawcą - nalega on, bym wysłała do niego "zwrot z paragonu", bo "bez mojego podpisu nie mogą anulować paragonu"....
§ Odstąpienie od umowy konsumenckiej a umowy "powiązanej" z nią (odpowiedzi: 1) Witam, mam takie pytanie. Zakupiłem w grudniu 2011r. telefon w sklepie za 230zł (takie było oznaczenie ceny telefonu na półce w sklepie). Po...
§ Bezprawne "odstępne" a rozwiązanie umowy najmu (odpowiedzi: 3) Witam, skrótowo opisze co i jak aby nie gmatwac sprawy. Mam lokal handlowy, ktory jest wynajety na czas nieokreslony. Obceny najemca stwierdzil,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:29.