wykup mieszkania komunalnego 2013 - Forum Prawne

 

wykup mieszkania komunalnego 2013

Witam, mój problem najlepiej opiszę w punktach: - razem z synem (obecnie pełnoletnim) od 19 lat mieszkamy w mieszkaniu komunalnym, - w tym czasie poniosłam duże nakłady na remont i ulepszenie mieszkania, bez uzgadniania tego ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
10-04-2013, 16:37  
MonikaPatryk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie wykup mieszkania komunalnego 2013

Witam, mój problem najlepiej opiszę w punktach:
- razem z synem (obecnie pełnoletnim) od 19 lat mieszkamy w mieszkaniu komunalnym,
- w tym czasie poniosłam duże nakłady na remont i ulepszenie mieszkania, bez uzgadniania tego z Miastem,
- w 2006 roku wystąpiłam z wnioskiem o wykup lokalu. Dostałam odpowiedź że wykup mieszkań jest wstrzymany z uwagi na nieuregulowany stan prawny nieruchomości (pojawił się właściciel gruntu),
- w 2013r. dostałam informację że decyzją Prezydenta Miasta z dnia 29.11.2012 uprawomocnioną 02.01.2013 (ponad miesiąc!) odstąpiono od postępowania (nie napisano jakiego ale z poprzedniego pisma wynikało że sprawa toczy się w sądzie) i można potwierdzić swój wcześniejszy akces odnośnie wykupu. Decyzja Prezydenta (szukając po nr sygnatury) nie została opublikowana w internecie, w gminie nie chciano mi udostępnić żadnych informacji
- pracownik urzędu miasta poinformował mnie również że nie mam możliwości odzyskania (lub potrącenia z ceny wykupu) poniesionych wydatków, a lokal zostanie wyceniony wg obecnego standardu.

Pytanie:
czy w takiej sytuacji można ubiegać się (niestety już zapewne na drodze sądowej) o przyznanie warunków wykupu mieszkania wg przepisów obowiązujących do 01.01.2013 (wykup za 10%, obecnie za 50%) czy z prawnego punktu widzenia obecnie nie ma już takiej możliwości?
czy jest możliwość zaskarżenia/odwołania się od wyceny lokalu (oszacowanie ceny) uwzględniającej poniesione przeze mnie nakłady?

Będę wdzięczna za każą informację!
MonikaPatryk jest off-line  
10-04-2013, 17:27  
malyslon
Stały bywalec
 
Posty: 515
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Jak czytam opis sytuacji to pasuje to działanie na Warszawę a nawet na urząd Praga -południe. A co do meritum to niestety wykup będzie na zasadach obecnych a nakłady nie będą rozliczone. Teoretycznie można by próbować w sądzie walczyć o wykup na zasadach z przed 01.01.2013 ale bardzo małe szanse, jeśli by był złożony wniosek w 2012 to byłyby większe szanse , na wniosek z 2006 roku była odpowiedź i to kończyło sprawę.
malyslon jest off-line  
11-04-2013, 11:13  
MonikaPatryk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

bardzo dziękuję za odpowiedź! Rozwiał Pan moje wątpliwości!
a dla wyjaśnienia - tj. Mokotów, ale....Prezydent miasta jest niestety ten sam.
W przyszłym roku są wybory i mam nadzieję że coś się zmieni, ale czy jest szansa, że ewentualne zmiany zostaną zastosowane wstecz? To chyba nie byłoby zgodne z prawem?

Pani z urzędu miasta poinformowała mnie również że zapewne niedługo (w ciągu ok.roku) wykup mieszkań zostanie wstrzymany (miasto jako właściciel ma do tego prawo), i jeśli nie złożę teraz wniosku (zostałam poinformowana pismem że mam taką możliwość) to stracę prawo do pierwokupu - czy ma rację? czy brak reakcji na otrzymaną informację (nie jest to decyzja/postanowienie) o możliwości wykupu (w 2013 nie złożyłam żadnego pisma) jest jednoznaczna z nieskorzystaniem z prawa pierwokupu?

Urzędniczka powiedziała mi również że musiałabym zapłacić za rzeczoznawcę, który będzie wyłoniony w przetargu i z którym miasto podpisze umowę. Rzeczoznawca ten dostanie polecenie (domyślam się że raczej ustne) wyceny lokalu wg cen rynkowych ale nie mniej niż określona kwota (min to 8-8,5 tys za metr, a budynek jest z 1970r!). Podobno miasto-właściciel ma prawo ustalić kwotę minimalną - czy to prawda? Mieszkania w moim bloku są sprzedawane w cenie 6,3-6,5...
MonikaPatryk jest off-line  
11-04-2013, 11:42  
malyslon
Stały bywalec
 
Posty: 515
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Jak widać trafiłem z miastem a z gminą to widać ze działają na takich samych zasadach , czyli dezinformacja i utrudnianie wszystkiego jak tylko się da. Prawo pierwokupu zawsze jest dla najemcy jeśli ma umowę na czas nieokreślony , jednak radzę złożyć pismo na wszelki wypadek. Co do rzeczoznawcy to już na pewno mają już wyłonionego takiego bo nie powołuję się tylko do wyceny jednego mieszkania. Jest tez mały haczyk przy wykupach , jeśli mieszkanie ma powyżej 80 m to taka sprzedaż musi być w drodze przetargu ( trzeba spojrzeć na uchwałę rady miasta o zasadach sprzedaży mieszkań ). Jeśli chodzi o koszty rzeczoznawcy to jeśli gmina zleci wykonanie operatu to gmina będzie płacić mogą jedynie uwzględnić to w cenie wykupu. Tu tez trzeba poszukać odpowiedniej uchwały . Na koniec , miasto jako właściciel może nawet wycofać się ze sprzedaży i nic nie można mu zrobić , chyba ze będzie umowa przedwstępna i będą tam określone konkretne postanowienia . Nie liczyłbym jednak na pomoc urzędu a wręcz nie ufałbym im na każdym kroku. Fakt ze w informacji o możliwości wykupu nie ma zdania o ewentualnej utracie pierwokupu a tylko ustnej informacji od jakiejś urzędniczki świadczy ze nie wolno wierzyć urzędnikom z gminy.
malyslon jest off-line  
11-04-2013, 11:58  
MonikaPatryk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Dokładnie tak jest - dezinformacja, a wręcz celowe i świadome wprowadzanie w błąd! Pani urzędniczka nawet nie krępowała sie powiedzieć że "ona też by chciała kupić mieszkanie za połowę ceny więc nie rozumie moich wątpliwości" - takich mamy urzędników! Dlatego cieszę się że jest to forum i że zechciał Pan zapoznać się z moim problemem!!! Jeszcze raz dziękuję!
Co do kosztów operatu - kwota którą muszę wpłacić będzie odliczona od ceny mieszkania. Natomiast na rzeczoznawcę podobno robią przetarg raz w roku (i na 2013 jeszcze takiego nie mają), ale czy Pana zdaniem ustalenie ceny min.jest zgodne z prawem? czy nie ma obowiązku wyceny lokalu wg ceny rynkowej bez ustalania dolnego limitu?
Mieszkanie ma 40m, jednak nadal nie wiem czy prawdą jest że jeśli nie złożę teraz wniosku o wykup to stracę prawo pierwokupu?
Myśle że ta informacja (z urzędu) może mieć na celu po niekąd zmuszanie ludzi do wykupu. W przyszłym roku minie 20 lat odkąd jestem najemcą (umowa na czas nieokreślony) i każdy kolejny rok to 1% bonifikaty, dlatego wolałabym poczekać z wykupem (nawet 10 lat). Powiedziano mi że jeśli teraz nie wykupię to gmina może mi zaproponować inny lokal a ten sprzeda na wolnym rynku - i tego się obawiam
MonikaPatryk jest off-line  
11-04-2013, 12:43  
malyslon
Stały bywalec
 
Posty: 515
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Ustalenie ceny minimalnej nie łamie prawa , miasto jako właściciel na pewno nawet nieoficjalnie taką cenę sobie ustali a wybrany rzeczoznawca będzie miał odpowiednie sugestie. Ja bym nie czekał jeśli jest chęć wykupu mieszkania bo zasady mogą się znowu zmienić i nie sądzę by na korzyść ludzi. Proponuję pisemnie zadać pytania nic na "gębę".
A najlepiej złapać jakiegoś radnego by w Pani imieniu zadał takie pytanie , raz ze odpowiedzą na taka interpelację i będzie to na stronach urzędu a i będzie szybciej z odpowiedzią. Co do kosztów operatu to jak ja chciałem zlecić taki operat rzeczoznawcy za pośrednictwem gminy mówiąc ze zapłacę to okazało się ze to nie możliwe , tak więc widać ze urzędnicy mówią to co im wygodnej. Tak wiec ponawiam rade , zadać konkretne pytania na piśmie .
malyslon jest off-line  
11-04-2013, 13:03  
MonikaPatryk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi! Napewno skorzystam z sugestii kontaktu z radnym
MonikaPatryk jest off-line  
13-04-2013, 21:41  
izuniaem
Stały bywalec
 
izuniaem na Forum Prawnym
 
Posty: 653
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Napisała Pani, ze poczyniła w mieszkaniu remonty i urzednik poinformował Panią, ze rzeczoznawca dokona wyceny na stan jaki jest na dzień dzisiejszy. Również staram sie o wykup mieszkania, moje dokumenty ugrzęzły w UM w listopadzie, jednak Pani urzędniczka poinformowała mnie, ze rzeczoznawca wyceni mieszkanie na taki stan w jakim dostałam od gminy, czyli koszty, które poniosłam nie zawyżą jego wartości.
izuniaem jest off-line  
13-04-2013, 23:48  
Dsad2
Stały bywalec
 
Posty: 589
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

To niestety sie Pani zdziwi. Wycena bedzie na stan faktyczny.
Dsad2 jest off-line  
17-04-2013, 07:49  
izuniaem
Stały bywalec
 
izuniaem na Forum Prawnym
 
Posty: 653
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Dsad2, sama juz nie wiem. Moi sąsiedzi wykupili mieszkanie ok. 2 lata temu i podczas wizyty rzeczoznawcy z jego ust padło zapytanie czy oni poczynili jakieś inwestycje.
izuniaem jest off-line  
17-04-2013, 09:16  
AlexWawa
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Też wykupuje mieszkanie na Mokotowie i jestem na podobnym etapie rozmów z paniami z ZGN. Dezinformacja to mało powiedziane.

Złożyłem wniosek o wykup w poprzednim roku, wpłaciłem nawet 350 pln na rzeczoznawcę, po czym otrzymałem pismo, że nie wyrobią się ze sprzedażą do końca 2012, a od 01.01.2013 zmieniają się warunki, więc proszą o podanie konta aby zwrócić mi te 350 pln. Jak byłem u nich w tym roku i zadałem kilka pytań, co i jak to teraz jest, to odpowiedzi były takie, że nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać.

Aktualnie zbieram potrzebne papiery aby uzyskać jak największy rabat (w tej chwili max to 70% - 50% po 10 latach i 1% za każdy rok po 20 latach, wcześniej było 90% po 10 latach), gdyż chcę doliczyć okres najmu poprzedniego najemcy (rodzina). A potem jadę do nich.

Co do sprzedaży lokali komunalnych, to urząd ma pole do popisu i może odmówić sprzedaży ponieważ ma taką politykę mieszkaniową (chyba że ponad jakiś procent w bloku czy kamienicy jest już wykupiony), ogólnie zauważyłem że starają się pozbywać już mieszkań z kamienic i bloków gdzie ponad 50% jest wykupiona i zarządzają nimi już wspólnoty w porozumieniu z administracjami.

A co do rzeczoznawcy, to wycenia on lokal na podstawie aktualnych oględzin lokalu, a cenę określa na podstawie cen rynkowych a nie widzimisię urzędników i ich jakiejś ceny minimalnej, inaczej nie potrzebowaliby do niczego rzeczoznawcy. Co do kosztów poniesionych na remont, jeżeli mamy rachunki itp. to można się dowiedzieć w urzędzie czy i co możemy odliczyć od ceny przy wykupie. Uchwała Miasta przewiduje to w którymś pkt nawet.
AlexWawa jest off-line  
17-04-2013, 11:14  
malyslon
Stały bywalec
 
Posty: 515
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Polemika z AlexWawa

"Złożyłem wniosek o wykup w poprzednim roku, wpłaciłem nawet 350 pln na rzeczoznawcę, po czym otrzymałem pismo, że nie wyrobią się ze sprzedażą do końca 2012, a od 01.01.2013 zmieniają się warunki, więc proszą o podanie konta aby zwrócić mi te 350 pln. Jak byłem u nich w tym roku i zadałem kilka pytań, co i jak to teraz jest, to odpowiedzi były takie, że nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. "Jeśli wniosek został złożony w 2012 roku i niebyło odmowy sprzedaży a tylko brak czasu to obowiązują zasady wykupu z dnia złożenia wniosku.
"A co do rzeczoznawcy, to wycenia on lokal na podstawie aktualnych oględzin lokalu, a cenę określa na podstawie cen rynkowych a nie widzimisię urzędników i ich jakiejś ceny minimalnej, inaczej nie potrzebowaliby do niczego rzeczoznawcy. Co do kosztów poniesionych na remont, jeżeli mamy rachunki itp. to można się dowiedzieć w urzędzie czy i co możemy odliczyć od ceny przy wykupie. Uchwała Miasta przewiduje to w którymś pkt nawet."

Zwrot nakładów dotyczy mieszkań powstałych w wyniku przebudowy , nadbudowy czy adaptacji pomieszczeń na cele mieszkaniowe za zgodą gminy
malyslon jest off-line  
17-04-2013, 20:14  
AlexWawa
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Cytat:
Napisał/a malyslon Zobacz post
Jeśli wniosek został złożony w 2012 roku i niebyło odmowy sprzedaży a tylko brak czasu to obowiązują zasady wykupu z dnia złożenia wniosku.
Właśnie chodzi o to, że z UM dostałem odmowę, argumentowali ją właśnie brakiem czasu, czyli że nie uda się zakończyć wszystkich procedur przed końcem 2012.
AlexWawa jest off-line  
18-04-2013, 07:59  
malyslon
Stały bywalec
 
Posty: 515
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Uważam jednak ze po złożeniu wniosku o wykup przed wejściem nowych zasad powoduje ze obowiązują dotychczasowe zasady. Argument braku możliwości czasowych na załatwienie procedur jest argumentem nie trafionym . Przecież powodowałoby to wstrzymaniem wszelkich spraw gdy wiadomo ze będą zmiany w przepisach. Przykładem może być sprawa egzaminów na prawo jazdy , jakie były kolejki by zdawać na starych zasadach .
malyslon jest off-line  
10-08-2013, 11:26  
diabolo_menthe
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: wykup mieszkania komunalnego 2013

Uchwała z 14 grudnia 2011 r.,wprowadzająca nowe zasady wykupu, ma zapis, że na "starych" zasadach (90% bonifikaty) zostaną załatwione sprawy, w których do końca 2012 roku podpisany zostanie protokół uzgodnień. Pozostałe sprawy już na nowych zasadach. Jeśli jest to zapisane w uchwale, to chyba nie ma możliwości odwołania się od tego?
diabolo_menthe jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wykup mieszkania komunalnego (odpowiedzi: 10) Witam, Jestem z mężem już od ponad czterech lat po rozwodzie i mieszkamy osobno bo mnie wyrzucił z mieszkania i wymeldował ale nie pozbył mnie praw...
§ Wykup mieszkania komunalnego. (odpowiedzi: 3) Witam! Potrzebuje porady. Chcę wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą, ale prowadzę działalność gospodarczą w zupełnie innym lokalu, który...
§ darowizna mieszkania małżonkowi przed slubem a wykup mieszkania komunalnego po ślubie (odpowiedzi: 3) Witam Problem wygląda następująco: Jestem najemcą mieszkania komunalnego, czekam na decyzję o pozwolenie na jego wykup. Dziadkowie...
§ Wykup mieszkania komunalnego - sprzedaz i kupno nowego mieszkania (odpowiedzi: 1) No wiec tak rozwazamy z mezem wykup mieszkania komunalnego w ktorym zamieszkuje tesciowa. Ale sprawa wyglada tak ze tesciowa nie jest juz w stanie...
§ wykup mieszkania komunalnego (odpowiedzi: 2) Witam Jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym głównego najemcy /ojciec/, jest jeszcze zameldowany brat. Ojciec dostał zgodę na wykup mieszkania,...
§ Wykup mieszkania komunalnego (odpowiedzi: 4) Witam Moja sytuacja przedstawia się następująco.Moja mama jest głównym najemcą mieszkania komunalnego.Ja chcę wykupić to mieszkanie tzn. dać jej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:36.