Współwłasność, nieobecność większości współwłaścicieli a koszty utrzymania - Forum Prawne

 

Współwłasność, nieobecność większości współwłaścicieli a koszty utrzymania

Witam serdecznie Otóż, mam problem, na który nie znalazłam rozwiązania na forum. Jesteśmy z mamą i bratem współwłaścicielami wolno stojącego domu. W księgach wieczystych jest napisane, że każdemu z nas przypada 1/3 domu. Nie ma ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
15-04-2013, 22:09  
Aegot
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Współwłasność, nieobecność większości współwłaścicieli a koszty utrzymania

Witam serdecznie

Otóż, mam problem, na który nie znalazłam rozwiązania na forum.

Jesteśmy z mamą i bratem współwłaścicielami wolno stojącego domu. W księgach wieczystych jest napisane, że każdemu z nas przypada 1/3 domu. Nie ma on wydzielonych lokali, więc teoretycznie wszystko użytkujemy wspólnie. Właśnie, teoretycznie.

Mama mieszka od 11 lat we Włoszech, ma tam umowę o pracę, wynajmuje tam mieszkanie, rzadko przyjeżdża do Polski, a i tak wtedy musi się zatrzymywać u swojego brata, ponieważ mój brat, a jej syn, nie chce wpuścić jej do domu. Ja studiuję w oddalonym o 500km mieście na studiach dziennych i wynajmuję tu mieszkanie. Również, gdy wracam np. na święta, zatrzymuję się u dalszej rodziny, z tego samego powodu co mama.
W latach 80 umarła właścicielka domu, moja babka i przypadł on mojemu ojcu i jego rodzeństwu. Przez ok. 30 lat mieszkaliśmy tam z moją najbliższą rodziną. Nikt się tym nie zajmował do 2006 roku, kiedy to moja mama złożyła wniosek o podział majątku po śmierci ojca.
Dom został wtedy podzielony między naszą trójkę. Żyjące rodzeństwo ojca zrzekło się go dla nas.

Przed śmiercią ojca faktury za prąd przychodziły na mieszkającego z nami za życia wujka ze strony ojca, niemniej po jego śmierci, po sprawie przepisania domu, zaczęły przychodzić na moją mamę (a nikt nie wnosił wniosku o zmianę odbiorcy faktury).
Ojciec umarł 8 lat temu, ja się wyprowadziłam stamtąd 5 lat temu, ponieważ brat znęcał się nade mną (jeszcze nieletnią – mama wynajęła mi mieszkanie w pobliżu szkoły, do której uczęszczałam, ponieważ chciała to załatwić polubownie. Przez wiele lat się przed nim ukrywałam, ponieważ mi groził). Od tego czasu mieszka w domu na wsi tylko mój brat, niemniej to moja mama musi ponosić koszty utrzymania domu. (Wszyscy jesteśmy tam zameldowani).

I tutaj dochodzę do sedna sprawy: mama przymykała dotychczas oko na koszty prądu, ponieważ nie były tak wysokie. Czasami mój brat się dokładał, gdy znalazł pracę na czarno. Niestety po słownej obietnicy brata na pokrywanie kosztów narosło zadłużenie za cały rok na wysokość 6tys. zł. Mama pozapożyczała się i to spłaciła, ponieważ prąd stoi na nią. Niemniej przyszła kolejna książeczka, wg której w tym miesiącu należy zapłacić 2,5tys. a do końca roku co dwa miesiące, po 2tys. zł. Moja mama z tym sobie już nie może poradzić, ponieważ jeszcze nie spłaciła 6tys. długu. Ja jej pomóc nie mogę, ponieważ dostaję rentę rodzinną za naukę i ledwo starczy mi na utrzymanie siebie samej.

Żeby zmienić odbiorcę faktur za prąd, potrzebne są wszystkie trzy podpisy współwłaścicieli. A mój brat takiego podpisu nie złoży z czystej złośliwości i urojonej chęci zemsty. Nie ma on żadnej umowy o pracę, swego czasu przesiedział pół roku w więzieniu za niepłacenie alimentów, miał wiele problemów z prawem.
Także moje pytanie: czy jest możliwość sądowego zobowiązania go do płacenia rachunków ze względu na to, że pozostali współwłaściciele praktycznie tam nie mieszkają, choć są zameldowani?

Dziękuję za ew. odpowiedzi
Aegot jest off-line  
15-04-2013, 23:21  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Współwłasność, nieobecność większości współwłaścicieli a koszty utrzymania

Cytat:
Napisał/a Aegot Zobacz post
Żeby zmienić odbiorcę faktur za prąd, potrzebne są wszystkie trzy podpisy współwłaścicieli.
A żeby wypowiedzieć obecną umowę? Przede wszystkim proponowałbym rozwiązać umowę z zakładem energetycznym. Wtedy brat albo nie będzie miał prądu, albo będzie musiał podpisać nową umowę - i wtedy regulować rachunki. Po co mama mama ma podpisaną umowę z ZE, skoro nie korzysta z prądu w tym budynku?
Avadoro jest off-line  
16-04-2013, 00:43  
Aegot
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Współwłasność, nieobecność większości współwłaścicieli a koszty utrzymania

Próby były już robione przeze mnie i moją mamę, jednak powiedziano nam, że mimo faktu, iż na nią przychodzą faktury, to do rozwiązania umowy potrzebne są wszystkie trzy podpisy współwłaścicieli.
Aegot jest off-line  
16-04-2013, 02:52  
boolo41
Stały bywalec
 
Posty: 1.254
Domyślnie RE: Współwłasność, nieobecność większości współwłaścicieli a koszty utrzymania

To niech mama zlozy wypowiedzenie pisemnie i koniecznie listem poleconym. Wtedy nie beda nic mowic tylko beda musieli napisac. Wydaje mi sie, ze powiedzieli Wam jakies bzdury.
boolo41 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zniesienie współwłasności, komornik na części udziałów jednego ze współwłaścicieli (odpowiedzi: 1) Chcę spłacić jednego ze współwłaścicieli założyłem sprawę w sądzie o zniesienie współwłasności przez spłatę. Ja mam 90% własności współwłaściciel 5%...
§ Sprzedaż udziału we współwłasności bez zgody innych współwłaścicieli (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie, Posiadam nabyty w drodze spadku udział w nieruchomości zabudowanej(dom) i w działce, w wysokości 1/2. Chciałbym się zapytać czy...
§ Współwłasność większości, a udział rzeczywisty (odpowiedzi: 4) Poszukuję podpowiedzi co do faktycznego użytkowania swojej części współwłasności. Jestem posiadaczem 5/6 domu z dwoma mieszkaniami. Współwłaściciel...
§ Przebudowa parku osiedlowego - współwłasność wielu właścicieli i kilku wspólnot (odpowiedzi: 11) Prosze o pomoc w dość skomplikowanej sprawie. Na kilku działkach istnieje osiedlowy teren parkowy opisany uchwałą o miejscowym zagospodarowaniu...
§ współwłasność domu,rozwód stałe koszty utrzymania (odpowiedzi: 3) Witam. Gorąca prośba o poradę. Będąc małżeństwem kupiliśmy dom jednorodzinny,którego jesteśmy współwłaścicielami mąż 1/2 i ja 1/2,zakup...
§ Wynajęcie mieszkania współwłasnościowego za zgodą większości współwłascicieli (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie Mam mieszkanie, które odziedziczyłam po cioci razem z moim rodzeństwem siostrą i bratem mieszkanie jest dwupokojowe w bloku....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:56.