Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w nim - Forum Prawne

 

Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w nim

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum serdecznie witam wszystkich! Z powodu choroby, ciężkiej sytuacji materialnej i braku możliwości podjęcia pracy zarobkowej, przez ostatnie dwa lata planowałem idealne wyjście z mojej ciężkiej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
27-05-2013, 18:09  
samowystarczalni
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w nim

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum serdecznie witam wszystkich!
Z powodu choroby, ciężkiej sytuacji materialnej i braku możliwości podjęcia pracy zarobkowej, przez ostatnie dwa lata planowałem idealne wyjście z mojej ciężkiej sytuacji. Mam zamiar zakupić działkę na południu Polski, wybudować na niej budynek gospodarczy na zgłoszenie (do 25m2) oraz założyć ogród leśny aby zapewnić zdrową żywność dla siebie i przyszłych pokoleń. Interesuje mnie działka o powierzchni powyżej 6000m2. Od dłuższego czasu brnę więc przez wszystkie przepisy związane z realizacją owego "planu". Chcę zgodnie z prawem i przy najniższych możliwych kosztach własnymi rękoma wybudować bud. gosp. z toaletą kompostowującą (bez szamba/przyłączy). Chcę w nim też docelowo zamieszkać. Materiałami budowlanymi będą kamienie, drewno, stare opony, glina i słoma. Część rzeczy typu okna/szyby, rury itp. postaram się pozyskać na wysypisku (tudzież złomie). Oczywiście w planie jest również studnia, wiata dla samochodu, szklarnia (prawdopodobnie przylegająca do południowej ściany budynku), piwnica ziemna (lodowa), maszt dla małej elektrowni wiatrowej. Prace planuje rozbić na kilka lat.
1. Czy ktoś mógłby pomóc mi zawęzić kryteria brane pod uwagę przy wyborze działki? Jakich działek unikać?
2. Jak zgłosić budowę budynku gosp. do 25m2, aby zminimalizować późniejsze formalności przy zmianie sposobu użytkowania na mieszkalny?
3. Chcę cało rocznie zajmować się niekomercyjną produkcją rolną warzyw, owoców, ziół oraz miodu na użytek własny. Jaki wpisać sposób użytkowania budynku aby nie wzbudził wątpliwości urzędników?
4. Czy powinienem zgłaszać budowę przed zakupem działki, aby być pewnym, że nie będzie problemów?
5. Czy lepiej zgłaszać rozpoczęcie budowy kilku obiektów jednocześnie (chodzi o dwa bud. gosp., szklarnie, ogrodzenie itp.).
Pozdrawiam,
~bezdomny
samowystarczalni jest off-line  
28-05-2013, 09:40  
kefirek1112
Użytkownik
 
Posty: 273
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

4. Radzę przed zakupem działki sprawdzić w danym urzędzie miasta zagospodarowanie przestrzenne- tam będziesz widzieć, czy np. nie ma zakazu budowania czegokolwiek ze wzgl. np. na jakiś ciek wodny (u nas w mieście pomiędzy 2 działkami w odl. 40 m działka ma zakaz budowania czegokolwiek- facet się wkopał z kupnem bo tego nie sprawdził), powinno być oznaczenie mieszkalne lub mieszkalno usługowe. Unikać działek, które są podtapiane w razie ulew lub po zimie- rozpytać mieszkańców okolicznych.

Nawet jak zrobisz na zgłoszenie to po zakończeniu musisz wołać uprawnionego geodetę który naniesienie nawet domek z "gliny" na mapki.
2. bud. na mieszkalny przekwalifikować to większe koszty jak od razu mały domek mieszkalny na pozwolenie zrobić. Dochodzą tu m.in. koszty inwentaryzacji i licznych obliczeń przez biegłych o ścianach nośnych, dachu itp.Wyjdzie cię strasznie drogo jak będziesz od tej strony się zabierać.
5. Wszystko na raz zgłaszać - ze względu na geodetę, którego na zakończenie musisz zawołać . Na ogrodzenie zwykłe do 2,5 nie trzeba zgłoszenie- jedynie jak stawiasz gruby murowany płot.
Najlepszym wyjściem byłoby oczywiście normalnie po ludzki budowa domu mieszkalnego
wraz od razu z pozostałą częścią budynków i wtedy za jednym zamachem geodeta po zakończeniu wszytko na plan naniesie a tak za każdym razem będziesz musiała go wołać a to już znacząco podwyższy koszty.
(jak policzysz pustaki np. w Leroy Marlin czerwone za 3,5 szt duże - pamiętaj że ściany kosztują bardzo tanio z pustaków- koszty generuje jedynie wykończenie więc dlatego domy są drogie po podliczeniu tynków i osprzętu, naprawdę na tak mały domek gospodarczy łatwo policzyć ile pustaków potrzebujesz wyjdzie myślę 1-3 tys ale podlicz lepiej sam/sama, zaprawę też można samemu namieszać i zbudować - nie wiem czy jesteś kobietą ale powolutku to każdy zrobi, naprawdę te przypadkowe materiały to zły pomysł choćby ze względu na to, że nie wiesz czy nie emitują lub będą jakichś szkodliwych substancji ) pozdrawiam
kefirek1112 jest off-line  
26-06-2013, 18:26  
samowystarczalni
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Dzięki za odpowiedź. Poniżej wypisałem kolejne nurtujące mnie pytania. Co do sprawdzenia MPZP to oczywiście rzecz obligatoryjna. Tak jak sprawdzenie podtapiania oraz zagrożenia lawinowego.
6. Ale może ktoś zna sposób na obejście opłaty za uzyskanie MPZP? Może pytać na sąsiednich działkach gdzie trwa właśnie budowa budynku? A może w gminie do wglądu by był, coby szybko wykluczyć zakup danej działki bez płacenia za kopię każdej strony? Wiem, że niektóre gminy mają MPZP dostępne na stronach www.
Kefirek1112 napisał, że powinno być oznaczenie mieszkalne lub mieszkalno usługowe. I tu pytanie:
7. Czy możliwa jest budowa budynku gospodarczego na zgłoszenie na działce rolnej? Bo wiem, że z siedliskową takiego problemu nie będzie. Nawet jeśli "siedlisko" jest już od lat w rozsypce.
8. Jak temat odnosi się do działek letniskowych? Czytałem, że na działce letniskowej na zgłoszenie można wybudować parterowy budynek gospodarczy o powierzchni do 35 mkw., altanę i wolno stojącą wiatę oraz przydomową oranżerię o powierzchni do 25 mkw.
9. Czy wspomniana wyżej oranżeria przydomowa może być połączona ścianą z budynkiem gospodarczym (czy tylko z domem mieszkalnym)?
10. Czy wspomniany wyżej parterowy budynek gospodarczy może być podpiwniczony?
11. Jeśli tak, to jaka może być maksymalna wysokość kondygnacji podpiwniczenia i parteru (przy dachu o nachyleniu ok. 25st.).
Co do przekwalifikowania na mieszkalny to myślę, że odpuszczę sobie. Nie będzie takiej potrzeby jeśli zgłoszony budynek gospodarczy będzie miał przestrzeń kuchenną, łazienkę i sypialnię więc po jego postawieniu nie będzie modyfikowany ani przebudowywany.
12. Tylko czy ktoś zna konsekwencje jakie mogą mnie spotkać za mieszkanie w takim budynku gospodarczym? Oczywiście "mieszkać" można nawet pod mostem bez ponoszenia żadnych konsekwencji z tego tytułu.
13. Czy są jakieś przeciwskazania do meldowania się w tym budynku czy lepiej nie? Zaznaczę, że dla mnie to nie ma znaczenia.
14. Chodzi mi raczej o to jaki wpisać w zgłoszeniu cel użytkowania budynku? Mam zamiar prowadzić uprawę warzyw i drzew owocowych, hodowlę ryb w oczkach wodnych, może też kur, kaczek, królików etc. Na działce będzie też mała pasieka. Wszystko na własne potrzeby.
Co do kosztów budowy to koszt pustaka kusi, ale dla mnie glina, słoma i kamień wygrywa, bo jest na miejscu i odchodzą koszty transportu. Jeżeli chodzi o tynki... również planuję zastosować gliniane. O szkodliwości "przypadkowych" materiałów nie ma co dyskutować. Zawarte w glinie minerały są w stanie powiązać obce oraz szkodliwe substancje. W związku z tym często się mówi, że glina "oczyszcza" powietrze w pomieszczeniu. Z oczyszczającego działania korzysta się również przy oczyszczaniu ścieków. Pozatym korzyści płynących ze stosowania budynków glinianych nie da się zliczyć. Zaczynając od właściwości zdrowotnych tego materiału. Współczesne badania udowodniły, że glina leczy, ma właściwości - antyalergiczne i antybakteryjne, a poprzez swoje właściwości antystatyczne redukuje zawartość kurzu w powietrzu, zwiększa odporność skóry na mikroorganizmy, zapobiega wysychaniu śluzówki dróg oddechowych, sprzyja pozytywnej jonizacji powietrza. Ponadto w domu z gliny panuje mikroklimat. Jest on ciepły zimą, a chłodny w upalne letnie dni. Mury z ziemi oddychają, a co za tym idzie wchłaniają i wyparowują wilgoć w sposób naturalny, zatrzymując ja na właściwym poziomie. Również na optymalnym dla człowieka poziomie jest utrzymywana wilgotność powietrza ok. 50-60%. Ogólnie temat rzeka...
Pozdrawiam
samowystarczalni jest off-line  
28-06-2013, 08:04  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Witam Ja stoję przed podobnym problemem tyle tylko że działka jest użytkowana typowo jako letnisko ale nie wykluczam na stare lata zamieszkania na niej więc w przyszłym roku stawiam "domek gospodarczy" o obrysie ścian 6,25x4 metry. Dzwonię po urzędach od pół roku i już co nieco wiem w temacie. Najpierw chciałem stawiać normalny dom z pozwoleniem ale jak usłyszałem koszty formalności to zrezygnowałem bo za te pieniądze mam materiały na cały domek 25 metrów w podstawie. Najpierw trzeba się zorientować w urzędzie jakie są warunki zabudowy dla danego terenu. Można to zrobić przed zakupem działki bo te informacje są ogólnodostępne. Zgłaszać czegokolwiek przed zakupem działki się nie da bo zwyczajnie nie jest się jej właścicielem a w oświadczeniu o prawie do działki należy podać numer księgi wieczystej lub innego dokumentu potwierdzającego własność. Wtedy należy rozrysować projekt z uwzględnieniem wysokości budynku jaka jest dopuszczona w WZ i odległości od granic działki(-4 metry ściana z oknem, 3 bez okien). Trzeba zrobić rysunki więźby dachu i przekroju budynku wypisać grubości użytych materiałów, sposoby podłączenia mediów i odprowadzania ścieków oraz określić jak posadowiony będzie budynek-jak głęboki fundament,z czego itd. Najważniejsze to w zgłoszeniu uważać żeby nie używać określeń typu pokój czy dom-domek tylko warsztat, schowek na siano itp.To ma być budynek gospodarczy i broń panie żeby się urzędasy kapnęły że to się nada do zamieszkania bo odrzucą zgłoszenie i już niczego nie postawisz. Wedle przepisów warto wspomnieć że ma być to budynek parterowy! więc stojąc w budynku ma być widoczna konstrukcja dachu. Nie ma być sufitu.
xander119 jest off-line  
06-07-2013, 06:46  
samowystarczalni
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Witam,
15. Myślałem, żeby przed samym zakupem spisać umowę, taką wstępną, że kupię działkę za określoną kwotę, tylko kiedy zgłoszenie wysłane w imieniu właściciela przejdzie bez sprzeciwu. Wtedy chyba mogę dokonać reszty formalności zw. z zakupem działki. Tyko czy tak się da? Czy brak sprzeciwu w zgłoszeniu przechodzi na mnie? Czy jako nowy właściciel mam prawo zgłosić zakończenie robót budowlanych? etc.
16. Myślę o używaniu wody deszczowej przechwyconej z "zielonego dachu". Czy ktoś słyszał kiedyś, żeby urzędnicy mieli coś przeciwko zbieraniu "deszczówki"?
17. No i czy w ogóle wpisywać, że dach będzie pokryty 50cm warstwą ziemi i roślinnością? Czy lepiej wpisać coś innego?
18. Czy budynkowi będzie można nadać numer?
19. W związku z małą powierzchnią jaką ma zajmować budynek gospodarczy chciałbym z trzech jego stron postawić ściany. Byłyby one pod jednym i tym samym dachem. Konstrukcja dachu będzie się na nich opierać. Czy do powierzchni zabudowy samego budynku muszę wliczyć tez powierzchnię zajmowaną przez te ściany? Będą miały po ok 50cm szerokości u podstawy i będą jakieś 2 metry od budynku. W przestrzeni tej myślę przechowywać drewno na opał i ogólnie zastawić ją meblościankami i narzędziami. Jako, że będzie to przestrzeń otwarta z jednej lub dwóch stron prawnie nie powinna wliczać się do powierzchni budynku, ale nie jestem pewien jak będzie ze ścianami, które będą konstrukcją wspierającą dach.
Przepraszam za masę pytań, ale chcę się przygotować zanim wykonam jakikolwiek telefon do Urzędu.
Pozdrawiam.
samowystarczalni jest off-line  
06-07-2013, 08:16  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

25 metrów to powierzchnia zabudowy licząc po obrysie ścian. Jeżeli ściana ma 50 cm grubości to licząc 4 ściany masz o 2 metry mniej powierzchni użytkowej wewnątrz budynku. Żeby się upewnić że możesz cokolwiek postawić na konkretnej działce musisz uzyskać Warunku Zabudowy lub wypis z plany zagospodarowania przestrzennego z urzędu gminy. Do wystąpienia o nie nie musisz być właścicielem działki. Musisz natomiast być jej właścicielem żeby zgłosić na niej jakąkolwiek budowę(składasz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane powołując się na numer aktu notarialnego). W poprzednim poście wprowadziłem cię w błąd bo okazuje się że jeśli budynek gospodarczy jest wolno stojący a nie w zabudowie zagrodowej czy mieszkaniowej to nie ma przepisu co do jego wysokości ale musi to być budynek parterowy więc schodów w rysunkach do urzędu nie zaznaczaj bo od razu odrzucą. Ja zrobiłem właśnie odwrotnie bo najpierw wysłałem zgłoszenie do starostwa a wtedy dopiero doczytałem że najpierw muszę uzyskać Warunki Zabudowy z Gminy-póki co siedzę cicho i 2 sierpnia mija termin tzw zgody przemilczanej więc może się uda co nie zmienia faktu że najpierw i tak będę musiał poczekać aż gmina zrobi dla mojej działki plan zagospodarowania bo jest w trakcie więc gdybym zaczął cokolwiek teraz budować to w najlepszym wypadku kazali by mi wstrzymać budowę a w najgorszym?nie wiem-pewnie kara i nakaz rozbiórki.
xander119 jest off-line  
06-07-2013, 08:22  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

co do używania wody deszczowej to owszem możesz ją zbierać ale musisz mieć do czego więc albo zbiornik podziemny na deszczówkę albo naziemny. Jeden i drugi musisz zgłosić więc procedura taka sama jak ze zgłoszeniem budynku gospodarczego. Budynkowi gospodarczemu możesz nadać sam od siebie numer i np zgłosić go tak na poczcie ale w urzędzie nie ma czegoś takiego jak ulica równa numer zjechał. Numery nadaje się budynkom mieszkalnym a nie gospodarczym. Co do ścian dodatkowych czyli nazwijmy to drewutni to jeśli ściana nie będzie ścianą konstrukcyjną budynku to owszem możesz coś takiego zrobić ale gzymsy, tarasy itp mają swoje wymagalne odległości od granic działki więc w Warunkach Zabudowy zapewne będzie to określone. Generalnie od nich musisz zacząć i wtedy będziesz wiedział co możesz budować jak gdzie itp czy możesz zrobić szambo i w jakich odległościach od granic.
xander119 jest off-line  
07-07-2013, 02:54  
samowystarczalni
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Rozumiem. Dzięki wielkie za pomoc w wyjaśnieniu kilku istotnych kwestii. Co do odległości od granicy działki to będę chciał budować raczej z daleka od niej. Najlepiej gdzieś na środku hektarowej działki. Nie wiem tylko czy przeszedłby projekt podobny do tego za obrazku poniżej:

Ściany boczne miałyby jednak wspierać dach, ale myślę, że teoretycznie niewiele różni się to rozwiązanie od słupów podtrzymujących dach czy konstrukcję budynku.
Ciekawi mnie też, czy mógłbym ewentualnie na projekcie zaznaczyć 4 słupy podtrzymujące dach, a po zakończeniu budowy połączyć je ścianami. Chodzi o stworzenie dodatkowej przestrzeni użytkowej, która osłoniłaby jednocześnie budynek przed warunkami atmosferycznymi.
Pozdrawiam.
samowystarczalni jest off-line  
07-07-2013, 06:35  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

ja bym na twoim miejscu wcale tych ścian nie zaznaczał tylko dach zostawił wypuszczony do miejsc w których by miały stać a po jakimś czasie dostawił je nikomu o tym nie mówiąc. W zasadzie dużo zależy od urzędu bo zauważyłem że każdy inaczej traktuje i rozumie prawo budowlane. W urzędzie w Gdyni powiedzieli mi że budynek gospodarczy mogę postawić jedynie jeśli jest już na działce zabudowa mieszkaniowa, w Pruszczu natomiast że nie. I weź tu człowieku bądź mądry.Generalnie wszystko zależy od tego czy pani Gienia ma zapas kawy i dobry humor żeby przystawić pieczątkę i wrzucić twoje zgłoszenie w kąt biurka na 30 dni.
xander119 jest off-line  
07-07-2013, 12:40  
samowystarczalni
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

No i chyba tak trzeba będzie zrobić. Tylko nie wiem czy zaznaczać na projekcie 4 słupy podtrzymujące dach. Te które później byłyby zakryte ścianami. Dużo zależy od tego, czy będę musiał wliczyć sumę powierzchni przez nie zajmowanych do powierzchni zabudowy.
Trzymam kciuki za Twoje zgłoszenie... oby przeszło bez przeszkód.
Pozdrawiam.
samowystarczalni jest off-line  
08-07-2013, 04:42  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Jeśli zaznaczysz słupy i będą one konstrukcją dachu to ci to zaliczą do konstrukcji i będzie lipa. Wczoraj się dowiedziałem od sąsiada że nie postawię w tym roku niczego na mojej działce bo w urzędzie gminy są wstrzymane wszelkie inwestycje bo przygotowują nowy plan zagospodarowania także moje plany legły w gruzach. Ale przynajmniej będę wiedział jakie papiery w przyszłym roku wysłać żeby nie dostawać później co chwilę listów z nakazem uzupełnienia.
xander119 jest off-line  
21-03-2014, 16:06  
mih77
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Dzień dobry, witam wszystkich po raz pierwszy.

Odgrzewam wątek budynku gospodarczego, ponieważ urząd pod który podlegam, poinformował mnie właśnie, że nie wolno mi postawić takiego budynku na mojej działce z warunkami zabudowy, otoczonej domkami gospodarczymi i mieszkalnymi. Powiedzieli, że zgodę otrzymam jeśli będę miał na działce inny budynek (dom mieszkalny albo letniskowy - na pozwolenie na budowę) ponieważ budynek gospodarczy ma służyć gospodarstwu i nie może stać samotnie na działce. Takie argumenty padły w jakimś niedawno przedstawionym orzeczeniu sądu, na którym się wzorują. Powiedzieli, że nawet na działce rekreacyjnej nie pozwolą budować takiego domku gospodarczego. Zastanawiam się czy interpretacja przepisów nie zależy tu od danego urzędu? Ktoś może mi poradzić co zrobić? Mam działkę, na której chciałem postawić taką chatkę zanim zbiorę pieniądze na normalny budynek. Zresztą wokół stoją domki gospodarcze. O co tu chodzi? A czy wóz Drzymały-domek gospodarczy na kołach, będzie tu jakimś wyjściem?
mih77 jest off-line  
21-03-2014, 18:06  
xander119
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zakup działki pod budowę budynku gospodarczego 25m2 na zgłoszenie, zamieszkanie w

Jestem po bojach z urzędami i:„Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,”
Interpretacja przepisów zależy tu w dużym stopniu od urzędnika ale..Jeśli masz działkę budowlaną a nie rolną to najpierw musisz dostać pozwolenie na budowę domu mieszkalnego a dopiero wtedy (albo razem w projekcie) możesz zgłaszać budynek gospodarczy. Jeśli natomiast działka jest rolna to tutaj urząd powinien przepis interpretować bardziej pobłażliwie bo ma ci on służyć do "oporządzenia" tej roli. To tak w skrócie. Z tego co się orientowałem to wyroki sądów są na korzyść tych co chcą stawiać budynek gospodarczy bez mieszkalnego bo nie jest w ustawie jednoznacznie napisane który budynek ma powstać najpierw. Powodzenia w batalii-ja bym szedł do sądu bo koszt nie duży a szansa na wygraną spora jeśli w WZ masz możliwość budowy budynku gospodarczego-polecam stronę Budynek gospodarczy - zgłoszenie czy pozwolenie? - ArchitekturaPoznań
xander119 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ budowa budynku gospodarczego 25m2 z piwnicą i antresolą.. (odpowiedzi: 14) Witam, Mam pytanie w sprawie budowy na zgłoszenie podpiwniczonego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 25 m2. Mam 7,5 a nieużytku w...
§ Odległość budynku gospodarczego od granic działki (odpowiedzi: 2) Witam! Potrzebuję porady na temat odległości budynku gospodarczego o powierzchni do 25 m2 (na zgłoszenie), który mam zamiar wybudować. Problem...
§ Zgłoszenie budowy budynku gospodarczego jeszcze przed zakupem działki. (odpowiedzi: 2) Witam, myślałem, żeby przed samym zakupem działki spisać umowę, taką wstępną, że kupię działkę za określoną kwotę, tylko kiedy zgłoszenia zamiaru...
§ Zakup lokalu w budynku z cofniętym pozwoleniem na budowę (odpowiedzi: 6) Witam, Jest taka sprawa - znajomy planował zakupić mieszkanie w Warszawie, jednak po analizie prawnej okazało się, że grunty są w posiadaniu...
§ Część budynku gospodarczego sąsiada na mojej działce. (odpowiedzi: 2) Witam ! Mam problem. Część budynku gospodarczego sąsiada stoi na mojej działce. Próbowałem z nim rozmawiać, obiecał sprawę załatwić. Lecz czekam na...
§ część budynku gospodarczego na działce sąsiada (odpowiedzi: 14) witam Mam nastepujący problem dostałem w formie darowizny budynek gospodarczo garażowy którego część stoi na działce nowego nabywcy dużego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:37.