Dwóch właścicieli mieszkania, a wynajem pokoju - Forum Prawne

 

Dwóch właścicieli mieszkania, a wynajem pokoju

Witam, przeszukałem forum ale nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Także proszę o pomoc. Krótkie wprowadzenie: Wraz z żoną jestem właścicielem mieszkania w bloku - wpis w księdze wieczystej. Żona ma syna z pierwszego małżeństwa - ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
02-07-2013, 09:06  
radioaktywny
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie Dwóch właścicieli mieszkania, a wynajem pokoju

Witam,

przeszukałem forum ale nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Także proszę o pomoc.

Krótkie wprowadzenie:
Wraz z żoną jestem właścicielem mieszkania w bloku - wpis w księdze wieczystej. Żona ma syna z pierwszego małżeństwa - chłopak własnie skończył studia. Ma alimenty od ojca i pracuje. Można powiedzieć, że mieszka on u nas na zasadzie ustnej umowy użyczenia. Jeden pokój jest tylko jego. Nie ponosi on żadnych kosztów za mieszkanie.

Opłaty za mieszkanie wraz z kredytem hipotecznym pochłaniają sporą cześć budżetu mojego i żony. Finansowo jest nam ciężko. Zaproponowałem żonie aby jej syn też się trochę dokładał do mieszkania - odmówiła.

Pytanie:
- Czy ja jako współwłaściciel mieszkania mogę podpisać z synem mojej żony umowę na wynajem pokoju? Oczywiście wbrew mojej żonie. Ponosiłby on koszty 1/3 mediów oraz symboliczną kwotę za wynajem pokoju.

- Jeżeli tak to jaka jest procedura. Czy muszę w pierwszej kolejności wypowiedzieć swoją umowę użyczenia pokoju i później podpisać umowę na wynajem?

- W jaki sposób skutecznie dostarczyć mu dokumenty? Jak dam mu umowę do ręki to jej nie przyjmie. List polecony przechwyci moja żona i zniszczy.

Z góry dziękuję za pomoc
radioaktywny jest off-line  
02-07-2013, 13:29  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.381
Domyślnie RE: Dwóch właścicieli mieszkania, a wynajem pokoju

Głupia sytuacja, bo wynajmując swoją część temu chłopakowi - czyli jeden pokój, musiałbyś gdzieś potem mieszkać - więc zapewne zająłbyś pokój drugi, który umownie jest częścią drugiego współwłaściciela.

Przy takim układzie jak jest teraz, a trzeba przyjąć, że jest to umowa użyczenia, masz prawo żądać od chłopaka jakiejś części opłat z tytułu korzystania z lokalu.
Nie płaci za najem, ale koszty eksploatacyjne powinien wnosić jako biorący w użyczenie, w wysokości 1/3 rachunków.

Tu już musicie się dogadać wspólnie albo pozostanie wam podział i zniesienie współwłasności sądownie.
Lewanna jest off-line  
02-07-2013, 13:52  
radioaktywny
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Dwóch właścicieli mieszkania, a wynajem pokoju

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Doprecyzuję sytuację mieszkaniową: mieszkanie jest 3-pokojowe. Sypialnia, pokój dzienny i pokój chłopaka. Oczywiście łazienka z WC, kuchnia i przedpokój. Także każdy na swoje lokum.

Z analizy forum wnioskuję, iż mogę bez zgody żony przedstawić mu umowę najmu pokoju - proszę o potwierdzenie. Uzyskanymi pieniędzmi muszę dzielić się z żoną - nie stanowi to problemu.

"Mieszka on u nas na zasadzie ustnej umowy użyczenia" - czy w związku z tym muszę ją wypowiedzieć i zawrzeć umowę najmu? Czy mogę od razu przedstawić mu umowę?

Pozdrawiam
radioaktywny jest off-line  
02-07-2013, 14:54  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.381
Domyślnie RE: Dwóch właścicieli mieszkania, a wynajem pokoju

Cytat:
Napisał/a radioaktywny Zobacz post
Czy ja jako współwłaściciel mieszkania mogę podpisać z synem mojej żony umowę na wynajem pokoju? Oczywiście wbrew mojej żonie.

Wbrew żonie nie możesz.
Art. 37 kodeks rodzinny i opiekuńczy
Lewanna jest off-line  
02-07-2013, 17:14  
radioaktywny
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Dwóch właścicieli mieszkania, a wynajem pokoju

Cytat:
Napisał/a Lewanna Zobacz post
Wbrew żonie nie możesz.
Art. 37 kodeks rodzinny i opiekuńczy
No tak - dziękuję za pomoc.
radioaktywny jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Działalność gospodarcza a wynajem pokoju, mieszkania (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, od krótkiego czasu prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą o zasięgu ogólnopolskim. Siedzibę firmy mam na północy kraju, tam...
§ 3 właścicieli mieszkania, a wynajem (odpowiedzi: 10) Witam, czy w przypadku mieszkania własnościowego, gdzie właścicielami są 3 osoby przy ewentualnym wynajmie dwóch pokoji musi być zgoda wszystkich...
§ Wynajem mieszkania/pokoju - problem z kaucją (odpowiedzi: 5) Mam taki problem, otóż jest osoba która wynajmuje mieszkanie od właściciela, na normalną pisemną umowę. Następnie osoba ta, "wynajmuje" pokoje...
§ wynajem mieszkania/pokoju pod działalność gospodarczą (odpowiedzi: 4) Witam, kolega ma mieszkanie (własność jego ojca). 2 pokoje. Chcę wynająć jeden pokój (powiedzmy 10 mkw) i dodatkowo w tym pokoju powiedzmy na...
§ Problem z właścicielem mieszkania (wynajem pokoju) (odpowiedzi: 23) Witam. Wynajmuję pokój u właściciela mieszkania w mieszkaniu trzypokojowym, pozostałe dwa pokoje także ktoś wynajmuje. Oczywiście wszystko z godnie...
§ wynajem mieszkania przez jednego z właścicieli (odpowiedzi: 9) Witam. Odziedziczyłem mieszkanie własnościowe wraz z moim bratem po zmarłych rodzicach (50:50). Brat przebywa za granicą i nie ma z nim żadnego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:12.