Sprawy Wspólnotowe - Forum Prawne

 

Sprawy Wspólnotowe

Witam, Jakiś czas temu w bloku z 7 mieszkaniami wykupione zostały 4 lokale. Pozostałe 3 lokale były wykupione już wcześniej. Wszystkie lokale wykupione są na własność a nie na wieczyste użytkowanie. Od razu zostaliśmy przypisani ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
02-07-2013, 20:27  
madamegreen
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Sprawy Wspólnotowe

Witam,
Jakiś czas temu w bloku z 7 mieszkaniami wykupione zostały 4 lokale. Pozostałe 3 lokale były wykupione już wcześniej. Wszystkie lokale wykupione są na własność a nie na wieczyste użytkowanie.
Od razu zostaliśmy przypisani do wspólnoty do której należeli pozostali mieszkańcy. 6 lat temu wspólnota ta wzięła kredyt na remont po pożarze naszego bloku. My (osoby, które niedawno wykupiły mieszkania) a akcie notarialnym mamy napisane, że przejmujemy lokale bez żadnego obciążenia. Również w obecności Notariusza przedstawiciel Gminy oświadczył, że Gmina żadnego kredytu nie brała. Okazało się jednak, że mamy płacić tyle remontowego co osoby, które miały lokale wykupione wcześniej - czyli normalna stawka + spłata kredytu. Dlaczego mamy spłacać kredyt skoro w akcie notarialnym napisane jest, że żadnego kredytu nie ma?
Czy istnieje możliwość abyśmy wstąpili do innej wspólnoty, a te trzy wcześniej wykupione mieszkania pozostały w obecnej?

Bardzo proszę o pomoc i Państwa zdanie na ten temat.
madamegreen jest off-line  
03-07-2013, 01:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprawy Wspólnotowe

Z tego co napisałaś wynika, że w chwili zawierania umowy kredytowej było 4 współwłaścicieli (3 prywatnych + gmina). Zakładając, że była zgoda wszystkich (art. 199 kc) to zastosowanie ma tu art. 18. 2 ustawy o własności lokali:
Cytat:
2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.

Dla pewności sprawdziłbym, czy pod podjętą uchwałą o zaciągnięciu kredytu podpisali się wszyscy ówcześni współwłaściciele i czy do czasu wykupu mieszkań przez Was, gmina (jako współwłaściciel nieruchomości) również spłacała ten kredyt.
 
03-07-2013, 01:45  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Sprawy Wspólnotowe

Cytat:
Napisał/a madamegreen Zobacz post
akcie notarialnym mamy napisane, że przejmujemy lokale bez żadnego obciążenia. Również w obecności Notariusza przedstawiciel Gminy oświadczył, że Gmina żadnego kredytu nie brała.
I wszystko się zgadza. Obciążone są nie lokale, ale wspólnota. Kredyt brała nie gmina, ale wspólnota.

Cytat:
Napisał/a madamegreen Zobacz post
Czy istnieje możliwość abyśmy wstąpili do innej wspólnoty, a te trzy wcześniej wykupione mieszkania pozostały w obecnej?
Nie. Wspólnota powstaje i istnieje z mocy prawa. Art. 6 ustawy o własności lokali:
Przepis prawny:
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
W tym przepisie jest też mowa o tym, że wspólnota może zaciągać zobowiązania - np. wziąć kredyt. Oczywiście jednocześnie (art. 17 uwl):
Przepis prawny:
Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego działowi w tej nieruchomości.
Zatem jeśli wspólnota nie będzie spłacać kredytu, to finalnie (mówiąc obrazowo) komornik może zapukać do drzwi poszczególnych właścicieli. Ale formalnie nie jest to obciążenie poszczególnych lokali.

Pamiętajcie też, że te pieniądze (najprawdopodobniej) nie poszły w błoto, ale na konieczny remont budynku, w którym mieszkacie.
Avadoro jest off-line  
03-07-2013, 07:28  
madamegreen
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Sprawy Wspólnotowe

Gmina podpisała się pod tym kredytem i podobno również spłacała jego część, ale wygląda na to, że jej nie spłaciła.
Czy pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto, a przynajmniej ich spora część nie ma pewności. Niestety wspólnota do której należymy a szczególnie jej Zarządca to jakaś istna paranoja. Napisaliśmy podanie o wydanie kserokopii lub o możliwość wglądu we wszystkie dokumenty dotyczące prac po pożarze i zarządca tak okropnie się denerwował i pocił jak to zobaczył, że od razu było wiadomo, że czegoś się obawia.
madamegreen jest off-line  
03-07-2013, 19:02  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Sprawy Wspólnotowe

Każdy z właścicieli ma pełne prawo wglądu do każdego dokumentu wspólnoty (i w prawie każdym - do ich kopiowania). Łatwo wyguglasz wątki na ten temat na tym forum i w paru innych miejscach.
Zorientujcie się, czy gmina spłacała to, co miała spłacać co miesiąc w postaci podwyższonej opłaty na fundusz remontowy (czyli część kredytu, bo jak rozumiem data planowej spłaty kredytu przypada i tak po dacie wykupu Waszych mieszkań).
Avadoro jest off-line  
04-07-2013, 20:09  
madamegreen
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Sprawy Wspólnotowe

Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi, które okazały się być dla mnie pomocne! Sprawa ze spłatą kredytu jest już dla mnie jasna. Musimy go spłacać tak jak Państwo piszą - po przeczytaniu wypowiedzi na forum nagle zrobiło się to dla mnie logiczne. Teraz tylko trzeba posprawdzać czy wszystko było wykonane tak jak należy a pieniądze faktycznie "nie poszły w błoto". Pozostaje tylko czekać jeszcze parę dni na dokumenty - mam nadzieję, że otrzymamy do nich dostęp bez większych problemów. Pozdrawiam. Anna.
madamegreen jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opłacalność sprzedaży , wewnątrz wspólnotowe nabycie (odpowiedzi: 6) Witam Potrzebuję pomocy a mianowicie porady. Prowadzę sprzedaż odzieży, towary nabywam w kraju UE, dzięki czemu jestem zwolniony z podatku...
§ Vat - usługi internetowe wewnątrzwspólnotowe (odpowiedzi: 5) Witam! Prowadzę działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT. Moja firma zajmuje się administrowaniem stronami internetowymi, robię to dla...
§ nabycie wewnątrzwspólnotowe od nievatowca (odpowiedzi: 6) Mam pytanie dotyczące kwestii w tytule. Czy to wogóle jest możliwe? Czy mogę kupić towar, od firmy z kraju unijnego (konkretnie Wielka Brytania)...
§ VAT - wewnątrzwspólnotowe nabycie usług (odpowiedzi: 2) Witajcie. Mam następujący problem. Stan faktyczny: Jestem przedsiębiorcą. Byłem zwolniony podmiotowo z podatku VAT ze względu na niski obrót....
§ Zebrania Wspólnotowe-kiedy uchwalać głosami a kiedy udziałam (odpowiedzi: 1) Bardzo proszę o opinię , uwagi - kiedy lub od czego to zależne aby można było na zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej przeprowadzać uchwały głosami lub...
§ domena, Wspólnotowe Znaki Towarowe - OHIM / OAMI (odpowiedzi: 1) Witam. Wiem, że podobne tematy były już tu omawiane przeczytałem chyba wszystkie ale odpowiedzi nie znalazłem. Otóż parę dni temu zarejestrowałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:20.