Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredyt - Forum Prawne

 

Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredyt

Witam, zamierzam kupić mieszkanie, niestety mam wrażenie że biuro nieruchomości nie do końca się orientuje co robić. Zależy mi na zakupie tego mieszkania dlatego chciałabym mieć "rękę na pulsie". Interesowałam się już innymi mieszkaniami na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Ustalenie granic nieruchomości...
    Dostałem pocztą zawiadomienie o terminie ustalenia granic moich nieruchomości z jednym z sąsiadów. Problem w tym,...
  • § Umowa najmu mieszkania
    Witam. Czy jeśli w umowie mam najmu mam zapis, że kaucja przepada i właściciel nie zwrócił nam tej kaucji to czy...
  • § Droga pożarowa przy podziale d...
    Witam serdecznie, planuję podział działki o pow. 1,5 hA (w celu łatwiejszej sprzedaży w formie mniejszych...

Odpowiedz
 
28-07-2013, 19:09  
munnecabrava
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredyt

Witam,

zamierzam kupić mieszkanie, niestety mam wrażenie że biuro nieruchomości nie do końca się orientuje co robić. Zależy mi na zakupie tego mieszkania dlatego chciałabym mieć "rękę na pulsie".

Interesowałam się już innymi mieszkaniami na tym osiedlu ale sprzedawane one były za gotówkę.

Mieszkanie na które się zdecydowałam to mieszkanie spółdzielcze własnościowe bez księgi wieczystej.

Z tego co się orientuję to normalna sytuacja aby dostać kredyt hipoteczny, jest następująca właściciel idzie do spółdzielni otrzymuje "zaświadczenie" o stanie mieszkania, zadłużeniu itp i tam musi być adnotacja że nie istnieją przeciwwskazania do założenia takiej księgi. (Jakie przeciwwskazania mogą wystąpić?).

Co jeśli budynek ma nieuregulowaną sytuację gruntową? Czy aktualnie takie sytuacje się zdarzają? Czy ja mogę o takie coś zapytać w spółdzielni?

Czego muszę dopilnować ? Sprawdzić?

Z góry dziękuję za pomoc.
munnecabrava jest off-line  
06-08-2013, 11:39  
nutris
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Jestem właśnie w sytuacji jaką opisałaś. Znalazłam mieszkanie w wieżowcu, podpisaliśmy umowę przedwstępną, ale podczas pobierania zaświadczenia ze spółdzielni o braku przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej okazało sie że blok stoi na gruntach o nieuregulowanej własności. Przez zasiedzenie spółdzielnia stanie się właścicielem działki ale dopiero w 2020 roku, lub jeżeli zechce sie jej to może wcześniej, sądownie coś wywalczy. Mieszkanie takie można kupić tylko za gotówkę. Próbuje sie dowiedzieć czy którykolwiek bank mógłby udzielić kredytu a z założeniem KS i tym samych ustanowieniem hipoteki sie wstrzymać kilka lat, ale wątpię czy zgoda będzie. Dodam, że mieszkania z takim nieuregulowanym statusem są znacznie tańsze, więc można znacznie zejść z ceny. Pozdrawiam
nutris jest off-line  
07-08-2013, 11:16  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Odnosnie przeciwwskazan do zalozenia ksiegi wieczystej-to wlasnie nieuregulowana sytuacja gruntowa stanowi takie przeciwwskazanie.
Doktryna byla podzielona w tej sprawie, ale ostatnio uchwala 7 sedziow SN ?wyjasnila? sytuacje stwierdzajac: ?Spoldzielcze wlasnosciowe prawo do lokalu ustanowione w budynku polozonym na gruncie, do ktorego spoldzielni nie przysluguje wlasnosc ani uzytkowanie wieczyste stanowi jedynie ekspektatywe tego prawa, dlatego tez NIEDOPUSZCZALNE jest zalozenie ksiegi wieczystej w celu jej ujawnienia (III CZP 104/12 z 24.05.2013).
Po tej uchwale najprawdopodobniej jeszcze spadna ceny tego typu mieszkan. Potencjalni klienci boja sie bowiem kupowac kota w worku,ponadto jak slusznie zauwazyla nutris,banki nie chca udzielac kredytu bez zabezpieczenia hipotecznego,a bez ksiegi wieczystej....

Na pewno warto zapytac w spoldzielni czy podejmowane sa jakies kroki w celu uregulowania stanu prawnego gruntow.
HenRab jest off-line  
07-08-2013, 11:39  
nutris
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Dziś otrzymałam odp. od mojego przedstawiciela, że bank nie da kredytu jeżeli nie przedstawi się mu zaświadczenia ze spółdzielni, że KW można założyć. Ale można wziąć kredyt hipoteczny na inną nieruchomość, np. mieszkanie rodziców -mieszkanie kupić za gotówkę, a po kilku latach, kiedy własność gruntów zostanie uregulowana przenieść kredyt na nasze mieszkanie.
Jeżeli nie mamy gotówki za którą można kupić mieszkanie, można dogadać się ze sprzedającym czy chciałby je nam sprzedać na raty. Wtedy trzeba koniecznie określić warunki w umowie u notariusza.
Pytanie tylko czy warto kupować mieszkanie na ziemi która niewiadomo do kogo należy. Warto sprawdzić, zdaje się w Urzędzie Miasta czy ktoś nie wniósł roszczeń do gruntów, a czy może należy ono do skarbu państwa, uwzględnić to że możemy w przyszłości mieć problem ze sprzedażą mieszkania, czy założenia na niego w przyszłości hipoteki, jeżeli sytuacja nadal będzie niejasna. Ale są to też argumenty do negocjacji ceny mieszkania.
Nawiązując do mojej sytuacji, wczoraj mój sprzedający uzyskał wypis z rejestru gruntów z numerem KW na którym stoi blok, z inf. że do 2099 ziemia jest w użytkowaniu wieczystym przez spółdzielnie, KW na ten grunt jest czysta, a mimo to spółdzielnia twierdzi, że sprawa gruntów jest nieuregulowana. Trzeba będzie teraz pomęczyć spółdzielnie aby szczegółowo wyjaśniła na czym ta niejasność polega.
nutris jest off-line  
08-08-2013, 19:50  
SławAnonim
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Hej,

sądząc na podstawie tego: SN: brak uchwały w sprawie zakładania ksiąg wieczystych w spółdzielniach - Aktualności - Czytaj - www.lex.pl
nie mogłem sprzedać mieszkania w Poznaniu na Chartowie (też Wam chodzi o ten rejon?), bo spółdzielnia nie chciała wydać żadnego zaświadczenia. Ojciec musiał trochę ostrzej u kierownictwa (m.in. jeżeli spółdzielnia nie chce wydać zaświadczenia to kwalifikuje się to do sądu, wypowiedź sędziny) i dostaliśmy zaświadczenie. Wbrew temu, co mówiono, i ku mojemu zaskoczeniu, sąd założył księgę wieczystą na podstawie umowy cywilnoprawnej z 2007 o przekształcenie prawa lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe (nie na podstawie aktu notarialnego z 2009 który wg znanych mi źródeł miałem nieważny, a wraz ze mną wielu innych z prawem spółdzielczym własnościowym).
Kupująca dostała kredyt w banku na podstawie wypisu z KW i stosownych zaświadczeń ze spółdzielni.

Jeżeli to się wpisuje jakoś w Waszą sytuację dajcie znać, może będę mógł pomóc swoim doświadczeniem z przebiegu wszystkiego.

Pozdrawiam.
SławAnonim jest off-line  
08-08-2013, 22:01  
nutris
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Dokumenty którymi dysponuje to przydział lokali mieszkaniowego z 89 roku na własnościowego prawa do lokalu. W roku 2001 została założona księga wieczysta na grunty pod wieżowcem z informacją, że są one w użytkowaniu wieczystym przez 100lat przez spółdzielnie, a grunty należą do miasta. Mimo to spółdzielnia wydała oświadczenie, że nie można założyć KW na interesujące mnie mieszkanie, bo sprawa własności gruntów jest nieuregulowana. Nie dostanę też kredytu na to mieszkanie. SławAnonim, czy możesz mi wyjaśnić coś w tym całym bałaganie?
Chodzi o budynek w Kielcach. Pozdrawiam
nutris jest off-line  
08-08-2013, 22:55  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Witam!
@Nutris
Jeśli spółdzielnia dysponuje prawem użytkowania wieczystego do gruntu na którym jest nieruchomosć, to stan prawny nieruchomości jest jasny i nie powinno być żadnego problemu z KW.
Użytkowanie wieczyste nie może być na 100 lat tylko na 99, bo taki jest podstawowy okres z KC (choć może być krótszy).

Jakie dokładnie jest stanowisko spółdzielni w tym zakresie tj. jak wyjaśniają i co rozumieją przez "sprawa własności gruntów jest nieuregulowana" skoro jak Pani pisała ta sprawa jest jasna?

@SławAnonim
Pogratulować skutecznego działania.
Niestety w związku z uchwałą "siódemkową", którą przytoczyłem powyżej, a także ze zmianą stanu prawnego już tak łatwo nie będzie i nawet "trochę ostrzej u kierownictwa" nic nie da.
Art 7 ust 2 ustawy z 14 czerwca 2007 został uchylony, a to m.in. właśnie o nim była mowa w zalinkowanym przez Pana artykule.Na marginesie artykuł ów z 2011 r mówił o konieczności zajęcia stanowiska w tej sprawie i już w 2013 roku się to udało...........
HenRab jest off-line  
09-08-2013, 07:17  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.165
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

W całej sprawie zastanawia mnie co ma wspólnego spółdzielnia z księgami wieczystymi, przecież to sąd zakłada księgę albo nie i jakim prawem spółdzielnie wystawiają zaświadczenia o "przeciwskazaniach". To tak jakby piekarz wydawał prawo jazdy niewidomym. Spółdzielnia prowadzi określone prawem rejestry (GIODO się kłania) i może zaświadczać tylko i wyłącznie o danych zawartych w rejestrach i prowadzonych przez siebie ewidencjach.
Latanabosaka jest off-line  
09-08-2013, 09:02  
SławAnonim
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Latanabosaka, spółdzielnie chyba miewają widzimisię. One nie mają wystawiać zaświadczenia, że nie ma przeciwwskazań, tylko zaświadczenie o powierzchni i położeniu lokalu itp. a czy to pozwala na założenie KW to już decyzja sądu a nie ich. Mi sędzina z wydziału KW na konsultacji powiedziała, że jak nie chcą wydać to mam prawo ich podać do sądu. Na szczęście wystarczyło o tym sądzie im powiedzieć.
Mam wrażenie że może chcą w ten sposób nie dopuścić do tego by sprawa się nagłośniła.
W moim przypadku SM albo notariusz zawinił w interpretacji przepisów i kilkadziesiąt/kilkaset aktów notarialnych z tego powodu nie ma racji bytu.
Postaram się przypomnieć sobie albo przejrzeć papiery jak to u mnie wyglądało. Chyba było tak, że w chwili przekształcenia spółdzielnia nie posiadała jakiejś tam działki na osiedlu i uznała, że skoro tak, to może na całym osiedlu robić spółdzielcze-własnościowe zamiast odrębnej własności.
Pobieżnie opisywałem problem tutaj: http://forumprawne.org/prawo-nieruch...ml#post2118414 - swoją drogą do teraz jakieś bzdety wychodzą bo nadal nowi właściciele nie mają odrębnej własności, ale już w to się nie wgłębiam.

Pozdrawiam.
SławAnonim jest off-line  
10-08-2013, 10:10  
nutris
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Wyjaśniła się w końcu cała sytuacja z gruntami. Blok stoi na 3 różnych działkach i tylko na jednaj jest użytkowanie wieczyste, założona KW i sprawa jasna. Dopiero w przyszłym roku można sie starać o zasiedzenie na 2 pozostałych działkach , a ciągnąć się to może latami. Jeśli się znajdą właściciele to może być ciekawie.. Powodem, dla którego aż tyle dni musieliśmy czekać, była pani z urzędu miasta, która zapomniała, że jeśli ktoś prosi o dokumenty dotyczące całej ziemi na której stoi budynek, to daje się wszystkie papiery, a nie tylko jeden. Dopiero jak spółdzielnia wyjaśniła nieporozumienie i wiadomo było o co się prosi, to pani z UM wiedziała już jak sprawdzać.
Notariusz powiedział, że aby założyć KW na mieszkanie, wystarczyłby wypis z rejestru gruntów, inf. o tym, że mieszkanie zostało przekształcone na własnościowe i ten jeden papierek na grunt z jasną sytuacją. Ale mimo to spółdzielnia nie wystawi zaświadczenia. Może sąd pomógłby w tej sytuacji?? Ale to już chyba łatwiej poczekać kilka miesięcy i o zasiedzenie się starać.
Przez tą całą sytuacje cena mieszkania znacznie spadłą, a skutki całego tego bałaganu ponosi jak zwykle zwykły człowiek...
nutris jest off-line  
10-08-2013, 21:30  
SławAnonim
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Trzymając się wskazówki sędziny ja co prawda nie skierowałem sprawy do sądu, ale ojciec kierownictwo spółdzielni poszczuł pozwem (szkoda, że mnie przy tym nie było). Spółdzielnia z tego co mi wiadomo (mogę się mylić) ma obowiązek na wniosek wystawić zaświadczenie o sytuacji lokalu (powierzchnia, położenie, czy działka pod nieruchomością w chwili przekształcenia na sp.-wł. była własnością spółdzielni, jakoś tak). Dziwni ludzie w tych spółdzielniach.

Powodzenia!
SławAnonim jest off-line  
19-08-2013, 14:47  
Bambobambo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Witam
Mam mieszkanie własnościowe które jest zadłużone na kwotę ok.10 tys. złotych
Sprawa znalazła się u komornika,nieruchomość jest warta ok. 280tys. zł
Chciałbym się dowiedzieć jakie dokumenty będą mi potrzebne do sprzedaży lokalu i od czego zacząć? Lokal chcę sprzedać Samemu zeby spłacić zadłużenie które na nim narosło i inne zobowiązania które mam ponieważ mam inne lokum.

Bardzo Proszę o konkretną radę .
Bambobambo jest off-line  
19-08-2013, 15:06  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.165
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Żeby sprzedać, musisz najpierw spłacić zadłużenie. Obecnie wszystko w gestii komornika.
Latanabosaka jest off-line  
19-08-2013, 16:14  
Bambobambo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

A nie można zrobić w taki sposób że sprzedaje mieszkanie i poprostu Osoba która chce je kupić Spłaca ten dług który jest na lokalu? Wiadomo że cena wtedy będzie odpowiednio niższa ?
Bambobambo jest off-line  
19-08-2013, 21:28  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.165
Domyślnie RE: Mieszkanie spółdzielcze bez księgi wieczystej, niejasna sytuacja gruntowa a kredy

Ty już nie sprzedajesz mieszkania, teraz robi to komornik. Miałeś na to dużo czasu, było działać zawczasu.
Latanabosaka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Mieszkanie spółdzielcze-własnościowe bez Księgi Wieczystej (odpowiedzi: 59) Witam. Chcę kupić mieszkanie (spółdzielcze-własnościowe) które nie ma założonej Księgi Wieczystej. Moje pytanie są następujące. 1. Czy taka...
§ mieszkanie bez aktu notarialnego i księgi wieczystej (odpowiedzi: 1) Witam jestem tu nowy i z góry przepraszam jeżeli temat był już poruszany. Wraz z dziewczyną jesteśmy zainteresowani kupnem mieszkania. Z tego co już...
§ książeczka mieszkaniowa/mieszkanie spółdzielcze (odpowiedzi: 1) Witam!! Moi rodzice moi posiadają książeczkę mieszkaniową na której mięli odłożone pieniądze na zakup mieszkania w spółdzielczego, przed laty...
§ Kredyt hipoteczny, a podział księgi wieczystej (odpowiedzi: 3) Dzień dobry Z góry przepraszam jeśli podobny temat już istnieje - "szukajka" nic nie znalazła... Wraz z moją świeżo poślubioną żoną planujemy...
§ Mieszkanie-wpis do księgi wieczystej (odpowiedzi: 10) Witam, Mam następujący problem: Moi dziadkowie kupili mieszkanie w 1989 roku. W 1991 r. zapisali je u notariusza mnie i mojej siostrze-po połowie....
§ Mieszkanie a wpis do księgi wieczystej. (odpowiedzi: 6) Witam! Rozglądałam się za podobnym tematem, ale nie znalazłam. Moja babcia ma mieszkanie własnościowe, w którym jednak nie mieszka. Obecnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:51.