Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc - Forum Prawne

 

Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

Zależy nam (lokatorom) na wypowiedzeniu lokalu w trybie natychmiastowym ze względu na rażące zaniedbania właściciela. Po konsultacji z darmową pomocą prawną w poradni praw obywatelskich dowiedzieliśmy się, iż w naszym przypadku, głównym powodem do wypowiedzenia ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Wypis z aktu notarialnego
    Byłem dzisiaj w Hipotece w al. Solidarności w celu uzyskania odpisu aktu notarialnego zawartego w latach 1980/1981 w...
  • § Wypowiedzenie Umowy z Żabką.
    Witam. Piszę do Państwa w ważnej dla mnie sprawie. W 2008 roku w grudniu mój tata podpisał Umowę najmu z Żabką...
  • § problem z parkowaniem w Krakow...
    Witam wszystkich i proszę o pomoc prawną, w Krakowie między innymi na mojej ulicy zlikwidowano możliwość...

Odpowiedz
 
31-07-2013, 23:32  
Baflo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

Zależy nam (lokatorom) na wypowiedzeniu lokalu w trybie natychmiastowym ze względu na rażące zaniedbania właściciela. Po konsultacji z darmową pomocą prawną w poradni praw obywatelskich dowiedzieliśmy się, iż w naszym przypadku, głównym powodem do wypowiedzenia jest art. 682, z którego możemy skorzystać ze względu na to, że mieszkanie zagrażało życiu poprzez uszkodzoną instalację elektryczną, która została naprawiona po półtorej miesiąca, a przez ten czas było zagrożenie życia. Mamy pismo od elektryka (który został wezwany po tym jak z gniazdka elektrycznego poszedł dym) z potwierdzeniem zagrożenia życia i pożaru. Naprawa została wykonana dopiero po półtorej miesiąca. Czy obecnie, po dokonanej naprawie nadal możemy wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym? Zaniedbań jest dużo więcej, w tym elementy, które nie zostały naprawione w ciągu 14 dni, jednakże Pani radca prawny stwierdziła, że mając pisemne potwierdzenie o zagrożeniu życia to będzie najlepszą podstawą do wypowiedzenia. Tak jak pisałem, mam wątpliwości, gdyż elektryka została naprawiona. Proszę o pomoc.
Baflo jest off-line  
01-08-2013, 00:34  
Baflo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

Dodam, iż otrzymałem kopię strony z książki z wyjaśnieniem Art. 682. Przytoczę fragment, który w pewnym stopniu wskazuje na to, iż Pani radca prawny miała rację:
Cytat:
"(...) Ponadto, w ujęciu omawianego przepisu, bez znaczenia jest to, czy osoby tam wskazane zostały już dotknięte skutkami takich wad lokalu; nie ma też znaczenia okoliczność kiedy wady takie powstały oraz czy można je usunąć. (...)"
Baflo jest off-line  
01-08-2013, 11:03  
boolo41
Stały bywalec
 
Posty: 1.254
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

to na jakiej zasadzie chcesz wypowiedziec umowe? Przeciez w tej chwili problemu juz nie ma?
boolo41 jest off-line  
01-08-2013, 12:40  
Baflo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

Nie czułem się pewnie po zaciągnięciu rady u tamtej Pani radcy prawnej i dlatego chciałbym się tutaj upewnić. Czy jeżeli instalacja została naprawiona po 1,5 miesiąca od usterki (naprawa dokonana w maju) to w tym momencie nie mogę wypowiedzieć mieszkania z tamtego powodu? Czy będę musiał skorzystać z innych argumentów do wypowiedzenia? Tak jak wspominałem wcześniej, wg. udzielonej nam pomocy prawnej ten argument jest najmocniejszy, gdyż potwierdzony pismem przez specjalistę. Podczas udzielania pomocy prawnej powiedziano nam, że fakt, iż zostało to naprawione nie wyłącza możliwości wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym.
Baflo jest off-line  
01-08-2013, 17:57  
Baflo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

Zatem, czy możemy wypowiedzieć wynajem z art. 682 kc po tym jak uszkodzenia zagrażające życiu zostały naprawione? Czy już za późno?
Baflo jest off-line  
02-08-2013, 15:20  
boolo41
Stały bywalec
 
Posty: 1.254
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

wedlug mnie za pozno.

"po tym jak z gniazdka elektrycznego poszedł dym" I to bylo to cale "zagrozenie zycia"?
Nie piszesz z jakiego powodu. Wiesz, moze to byla Twoja wina, bo sie potknales o przewod od odkurzacza i wyrwales gniaztko? Tak moze argumentowac wlascicel.
Dlaczego naprawa trwala 1,5 miesiaca? Wydaje mi sie, ze to Twoja wina. Taka usterke zglaszasz wlascicielowi i dajesz termin do wykonania. Nie wydazy sie nic, wzywasz elektryka i rachunek dajesz wlascicielowi. Co w tym takiego trudnego? Nie widze tu zadnego problemu.
Jesli awaria wymaga natychmiastowej interwencji fachowca, wzywasz takowego i po sprawie.
No to powodzenia w sadzie, bo wlasciciej zapewne nie daruje.
boolo41 jest off-line  
05-08-2013, 19:10  
Baflo
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

Bolo, nie wiem po co tak tryskasz jadem, skoro nie znasz szczegółów, których nie chcę ujawniać ze względu na otwarty, internetowy dostęp do treści. Pytałem konkretnie - czy osoba udzielająca nam porady prawnej się nie myliła, gdyż jej porada wydawała nam się nielogiczna. Napisałem też konkretnie, iż jest potwierdzenie na piśmie od specjalisty, iż mieszkanie zagrażało porażeniem i pożarem i nie jest mi na rękę opisywanie szczegółów bo brakuje tylko żeby "strona przeciwna" podłączyła się do dyskusji. Jeżeli chciałbym głębiej analizować czy takie zagrożenie było podstawne to wyraźnie o to zapytam na forum lub gdzieś indziej i przedstawię dokładne szczegóły. W momencie, kiedy pisałem posta nie opisywałem dokładnie sytuacji i prosiłem o odpowiedź, przyjmując, że opisywane zagrożenie rzeczywiście zaistniało. Pozwolę sobie jeszcze skomentować Twoją "złotą radę" aby naprawiać na własny koszt i rozliczać się z właścicielem. Sorry, ale to byłaby najgłupsza rzecz jaką można zrobić aby najpierw wydać 2000 zł na naprawę a później prosić wynajmującego, który jest bardzo niepoważną osobą o zwrot tych pieniędzy. Skoro tak piszesz to albo nigdy nie wynajmowałeś mieszkania albo zawsze trafiałeś na normalnych wynajmujących. Fakt, że trzeba było uciekać z tego mieszkania już w tedy, ale liczyliśmy, że kontakt z wynajmującym się później poprawi a okazało się, że było tylko coraz gorzej. Niestety, nie do końca rozumiem Twoją wypowiedź i nie wiem czego właściciel ma nam nie darować w sądzie, gdyż to nie my możemy być pozywani, gdyby sprawa poszła na drogę sądową. W każdym bądź razie uznaliśmy, iż porada o wypowiedzeniu z art. 682 kc była zbyt niepewna i obecnie sprawę rozwiązujemy w oparciu o inne przepisy.

Jeżeli ktokolwiek potrafi potwierdzić poradę jaką otrzymaliśmy, iż możemy wypowiedzieć mieszkanie z art. 682 kc pomimo dokonania napraw po 1,5 miesiąca mieszkania lokatorów z zagrożeniem porażenia lub pożaru to bardzo proszę o wypowiedź. W drugim poście opisałem fragment interpretacji w oparciu o którą najprawdopodobniej porada prawna została nam udzielona.
Baflo jest off-line  
05-08-2013, 21:31  
boolo41
Stały bywalec
 
Posty: 1.254
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

" i nie wiem czego właściciel ma nam nie darować w sądzie"
tego, ze wyprowadzicie sie na podstawie 682 kc. Usterki bowiem JUZ nie ma i nie macie niejako juz powodu sie wyprowadzac.
boolo41 jest off-line  
05-08-2013, 22:20  
Rokale
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

Skoro wada zagrażająca zdrowiu najemcy została usunięta, nie ma przesłanki do wypowiedzenia umowy najmu.
Należało złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu przed dokonaniem naprawy.
Rokale jest off-line  
06-08-2013, 00:24  
boolo41
Stały bywalec
 
Posty: 1.254
Domyślnie RE: Wypowiedzenie najmu z art. 682 kc

"Należało złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu przed dokonaniem naprawy. " - dokladnie.
boolo41 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wypowiedzenie najmu z złą datą najmu. (odpowiedzi: 1) Dzień dobry wszystkim. Jestem osobą wynajmującą lokal, w którym prowadzę sklep, chciałem rozwiązać umowę najmu dlatego wysłałem listem poleconym...
§ Umowa najmu lokalu na czas określony, wypowiedzenie najmu a kaucja (odpowiedzi: 20) Witam Chciałem się zapytać jak się ma kaucja do umowy najmu mieszkania na czas określony, w którym strony zastrzegły sobie prawo do wcześniejszego...
§ Czym się różni wypowiedzenie umowy najmu od rozwiązania umowy najmu ? (odpowiedzi: 23) Proszę o informację.
§ Czy wypowiedzenie najmu automatycznie rozwiązuje umowę najmu lokalu? (odpowiedzi: 2) Witam. Proszę o radę. Po 8 latach najmowania lokalu wypowiedziałam najem zgodnie z określonym w umowie miesięcznym terminem wypowiedzenia....
§ Wypowiedzenie najmu (odpowiedzi: 1) serdecznie witam moja mama była głównym najemcą i od czasu do czasu pomieszkiwała ze mną w mieszkaniu . w tym mieszkaniu mieszkają jeszcze 4 osoby...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:42.