Posiadacz samoistny - Forum Prawne

 

Posiadacz samoistny

Witam. Mam takie pytanie - czy objęcie w posiadanie przyległej działki, która była naniesiona na planach geodezyjnych oraz wynaczona granicznikami w terenie i tłumaczenie się ,że ja nie wiedziałem , że to nie moje nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Zabudowa boksu przed powstanie...
    Witam serdecznie. Jakie konsekwencje grożą zabudowaniem boksu garazowego przed powstaniem wspolnoty mieszkaniowej?...
  • § Warunki zabudowy dla samowoli ...
    Witam, mam pytanie czy do legalizacji samowoli budowlanej konieczne jest uzyskanie warunków zabudowy? Plan mpzp...
  • § Zasiew na cudzym gruncie
    Dzień dobry, mam pytanie odnośnie zasiewu na cudzym gruncie. Niebawem chcemy z narzeczonym kupić od starszych...

Odpowiedz
 
12-02-2009, 12:10  
lewy66
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie Posiadacz samoistny

Witam.
Mam takie pytanie - czy objęcie w posiadanie przyległej działki, która była naniesiona na planach geodezyjnych oraz wynaczona granicznikami w terenie i tłumaczenie się ,że ja nie wiedziałem , że to nie moje nie stanowi ewidentnego zaniedbania ze strony osoby wchodzącej w takie posiadanie. Czy taka osoba może byc posiadaczem samoistnym.
Jeżeli można to jeszcze jedno pytanko.
Czy posiadaczem samoistnym może byc osoba , która po kilku latach użytkowania czyjejś działki zwraca się z pismem do Organu Administracji Państwowej o odsprzedanie jej tej działki i czy fakt złożenia takiego pisma nie przerywa okresu zasiedzenia owej działki.
lewy66 jest off-line  
12-02-2009, 22:10  
lewy66
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Posiadacz samoistny

Jak na razie widzę ,że nikt mi nie wyjaśni tych kwestii - szkoda.
lewy66 jest off-line  
12-02-2009, 23:19  
torival
Użytkownik
 
Posty: 280
Domyślnie RE: Posiadacz samoistny

Obawiam się ze źle rozumie Pan pojęcie posiadania samoistnego. Posiadaczem samoistnym jest ten kto włada rzeczą jak właściciel. Jeśli ktoś zagarnął fragment czyjejś działki, płaci za ten fragment podatek, utrzymuje go i w ogóle zachowuje się jak właściciel to jest posiadaczem samoistnym. Przeciwieństwem posiadania samoistnego jest posiadanie zależne - czyli ktoś włada rzeczą w zakresie innego prawa niż prawo własności(czyli np. rzecz wynajął, wydzierżawił, użyczył).
W Pana przypadku mamy do czynienia najprawdopodobniej z posiadaniem samoistnym(trzeba by zbadać czy na pewno posiadacz zachowuje się jak właściciel) ale z pana opisu wynika iż jest to posiadanie w złej wierze(mógł się przy dochowaniu należytej staranności dowiedzieć że nie jego kawałek ziemi) bezprawne(bo nie ma prawnego tytułu do posiadania) oraz wadliwym(bo nie było czynności prawnej która dałaby mu prawo własności). Co nie zmienia postaci rzeczy że najprawdopodobniej jest to posiadanie samoistne.
To czy się zwraca do organu nie ma wpływu na posiadanie samoistne. Na pewno jednak wystosowanie takiego pisma udawania że jest w złej wierze a to wydłuża o 10 lat okres zasiedzenia.
jeśli chodzi o ostatnie pytanie czyli czy przerywa bieg zasiedzenia. Nie jestem pewien ale chyba tak(przy założeniu że ten organ administracji jest właścicielem) - zgodnie z k.c. bieg przedawnienia(do czego odsyłają przepisy o zasiedzeniu) przerywa uznanie roszczenia - wydaje się że wysłanie pisma w którym proponuje się ze kupi się posiadaną działkę jest uznaniem roszczenia ale głowy nie dam.
torival jest off-line  
13-02-2009, 11:36  
lewy66
Użytkownik
 
Posty: 42
Domyślnie RE: Posiadacz samoistny

Dziękuję - faktycznie mam problem z tym posiadacaem samoistnym to jest takie płynne sformułowanie. Tutaj jest przypadek taki ,że podatek nie jest płacony , użytkowane było 10% zagarniętej działki i to dopiero w końcowym okresie zasiedzenia. Główną demonstracją zasiedzenia było postawienie płotu i odcięcie prawowitego właściciela od działki.
lewy66 jest off-line  
13-02-2009, 13:25  
torival
Użytkownik
 
Posty: 280
Domyślnie RE: Posiadacz samoistny

Witam,
Większość pojęć z zakresu prawa jest dość ogólnych - po to by można objąć nimi wiele różnych przypadków. W poniedziałek postaram się poszukać orzecznictwa na ten temat to może coś się rozjaśni(tj,. czy samo ogrodzenie wystarczy żeby uznać że mamy do czynienia z posiadaniem samoistnym).
Co Pan ma na myśli mówiąc "w końcowym okresie zasiedzenia"?
I kim Pan jest w tej sprawie? Właścicielem zasiadywanej działki? Jeśli sąsiad zagarnął działkę i ją ogrodził to trzeba złożyć pozew o wydanie rzeczy.
torival jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Posiadacz samoistny (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, sprawa dotyczy posiadania samoistnego. Właściciel gruntu zmarł, jednak przed śmiercią zawarł umowę dzierżawy( do 2025 r) w...
§ posiadacz samoistny (odpowiedzi: 1) Witam prosze o pomoc w sprawie,w roku 2014 zmarł mój ojciec który zamieszkiwał na działce 30 lat z córką (moją siostrą) bez prawa własności ale...
§ Posiadacz zależny, czy samoistny? (odpowiedzi: 5) Czy dorosła córka zajmująca pokój w domu rodziców jest posiadaczem zależnym, czy samoistnym tego pokoju?
§ Posiadacz samoistny? (odpowiedzi: 5) Ojciec darował mi ziemię w zamian za rentę strukturalną2005r.Zmarł we wrześniu 05r.Ojciec zostawił sobie działkę 0,26 ara,bo mama pobierała rentę...
§ posiadacz samoistny (odpowiedzi: 25) Witam, podjęty przeze mnie temat już istnieje na fotum. Każda sytuacja jest inna lub podobna. Od 20 lat jesteśmy posiadaczami samoistnymi. Kamienica...
§ Posiadacz samoistny (odpowiedzi: 25) WITAM rok temu ojciec odkupił od samotnego sąsiada działkę za bardzo małe pieniądze ten owy sąsiad był właścicielem samoistnym przez około...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:10.