BARDZO POTRZEBNA POMOC!!! wykup mieszkania komunalnego złożony problem - Forum Prawne

 

BARDZO POTRZEBNA POMOC!!! wykup mieszkania komunalnego złożony problem

Sytuacja w mojej rodzinie jest dość zawiła i długo by ją tłumaczyć..... Opiszę więc pokrótce. Po śmierci rodziców ojczyma(około 25 lat temu) w rodzinie był mały zgrzyt i rodzinka się rozpadła ,nie został sporządzony żaden ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
04-09-2013, 08:54  
a_ndrzej77
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie BARDZO POTRZEBNA POMOC!!! wykup mieszkania komunalnego złożony problem

Sytuacja w mojej rodzinie jest dość zawiła i długo by ją tłumaczyć.....
Opiszę więc pokrótce.
Po śmierci rodziców ojczyma(około 25 lat temu) w rodzinie był mały zgrzyt i rodzinka się rozpadła ,nie został sporządzony żaden testament.
W mieszkaniu komunalnym pozostał ojczym(i od 25 lat on jest głównym i jedynym najemcą),moja matka nie będąc w związku formalnym(brak ślubu cywilnego),zamieszkuje razem z nim(przez cały ten okres czasu),ale zameldowana tam nie jest.(meldunek ma obecnie w moim mieszkaniu).
Chciałem pomóc rodzicom i wykupić ten lokal,ale tu zgrzyt gdyż Pani w administracji gdzie chciałem złożyć stosowne dokumenty,powiedziała,że potrzebne jest zrzeczenie się na piśmie siostry(i jej dzieci) ojczyma .
Wiadomym jest,że w tej sytuacji jest to po prostu nieosiągalne,gdyż od tych 25 lat niema nawet jakiegokolwiek kontaktu ani z nią ,ani z jej dziećmi.
I coś mi tu też nie gra bo przecież przez te wszystkie lata nie ma ona tam meldunku.

Tak więc mam kilka nasuwających się pytań:

1.Jak tą sprawę ugryźć?Na co można się powoływać?Na zasiedzenie?

2.Co i jak w obecnej sytuacji należałoby zrobić aby mieszkanie było bezpieczne(nawet jeśli go wykupić się nie da)?
Bo jak rozumiem w obecnej sytuacji w razie śmierci nieformalnego ojczyma mieszkanie będzie mogła przejąć jego siostra a moja matka przebywająca z nim w konkubinacie zostanie wyrzucona???(przypominam brak meldunku)

3.Czy jeśli teraz wzięliby ślub cywilny i ojczym zameldowałby tam matkę,to po jego śmierci matka będzie mogła tam nadal swobodnie przebywać?

4.Czy przy tym można by było notarialnie sporządzić testament ,w którym uwzględniłby również mnie jako spadkobiercę do lokalu komunalnego?

5.Czy bez ślubu a samo zameldowanie zmieniłoby chociaż postać rzeczy?

6.Czy ,może są jakieś inne rozwiązania prawne ,ażeby mieszkanie i byt mojej matki w nim był bezpieczny?

Przepraszam za chaos i być może absurdalne pytania,ale w tych sprawach jestem zupełnie zielony.

Nie wiem jak rozwiązać zaistniały problem i sam sobie bez waszej pomocy z nim nie poradzę
Z góry bardzo dziękuję za pomoc i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
a_ndrzej77 jest off-line  
04-09-2013, 20:37  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.145
Domyślnie RE: BARDZO POTRZEBNA POMOC!!! wykup mieszkania komunalnego złożony problem

Zasiedzieć nie można, bo lokal ma właściciela - gminę.
Testament także nie wchodzi w grę, bo nie można "zapisać" czegoś, co nie jest własnością ojczyma.

Matka po śmierci ojczyma może starać się o tytuł prawny do lokalu na podstawie art. 691 kodeksu cywilnego:

[Wstąpienie osób bliskich]
§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

Skoro matka stale zamieszkuje z ojczymem, to ma takie prawo. Powinna jednak dokonać zameldowania w tym lokalu, skoro jest on jej centrum życiowym.
Lewanna jest off-line  
06-09-2013, 14:05  
a_ndrzej77
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: BARDZO POTRZEBNA POMOC!!! wykup mieszkania komunalnego złożony problem

Dziękuję ,za rzeczową pomoc i trochę mi to w głowie rozjaśniło.

Mam tylko jeszcze drobne pytanie co do wykupu.
Czy rzeczywiście jeśli ojczym zamieszkuje tam od 1970 roku , przy czym jego rodzeństwo niema tam meldunku od przeszło 25 lat, musi przy składaniu dokumentów o wykup mieć jakiekolwiek pismo,że rodzeństwo się zrzeka lub też na to zezwala.
Czy coś takiego w ogóle funkcjonuje i jest prawnie wymagane?
Jeśli tak,to czy jest w ogóle sposób aby jednak jakoś bez takiego dokumentu to ruszyć dalej?
a_ndrzej77 jest off-line  
06-09-2013, 17:43  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.145
Domyślnie RE: BARDZO POTRZEBNA POMOC!!! wykup mieszkania komunalnego złożony problem

Może tak być, bo było to mieszkanie po rodzicach. Oni być może wpłacali w tamtych czasach jakiś wkład mieszkaniowy, który dziedziczą ich spadkobiercy - czyli ojczym i jego siostra. Stąd wymagana jest zgoda siostry.
Lewanna jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wykup mieszkania komunalnego - Problem z umową (odpowiedzi: 2) Szanowni Państwo. Około 2010 roku, babcia moja prosiła mnie o wykupienie mieszkania komunalnego. Rozpoczęto procedurę wykupu, wpłaciłem 550 zł....
§ wykup mieszkania komunalnego-problem (odpowiedzi: 5) witam! mam do państwa,a właściwie to do radcy prawnego następujące pytanie:3 lata temu zamieniliśmy mieszkanie komunalne z mniejszego na...
§ Wykup mieszkania komunalnego a sprawa spadkowa. Proszę o pomoc. (odpowiedzi: 9) Witam jestem w trakcie wykupu mieszkania komunalnego. W ubiegłym roku zmarł mi ojciec, w marcu złożyłam oświadczenie o przyjęciu spadku do wysokości...
§ wykup mieszkania komunalnego i problem z najemcą (odpowiedzi: 2) Witam! Sytuacja jest skomplikowana... Moja mama chciałaby wykupić mieszkanie komunalne należące do gm. Wrocław. Obecnie zamieszkuje w nim z moim...
§ Bardzo PILNE Zamiana mieszkania komunalnego na większe Proszę o pomoc (odpowiedzi: 11) Witam serdecznie. Chciałabym uzyskać informację ,poradę co napisać w wniosku o zamianę mieszkania na większę. Jestem w bardzo trudnej sytuacji od...
§ Wykup mieszkania komunalnego - Problem (odpowiedzi: 18) Mam następujący problem. Ojciec jest najemcą lokalu komunalnego od ponad 20 lat. Tyle samo czasu mieszkam z nim i jestem tam zameldowany. W...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:47.