Ile obowiązuje/kiedy wygasa umowa z pośrednikiem - Forum Prawne

 

Ile obowiązuje/kiedy wygasa umowa z pośrednikiem

Witam. W grudniu ubiegłego roku oglądałem za pośrednictwem biura X pewne mieszkanie. Wtedy nie zdecydowaliśmy się jednak na kupno gdyż sprzedający zbyt wiele za nie żądał. We wrześniu tego roku sytuacja się zmieniła. Mężczyzna obniżył ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
16-09-2013, 21:56  
v_84
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Ile obowiązuje/kiedy wygasa umowa z pośrednikiem

Witam. W grudniu ubiegłego roku oglądałem za pośrednictwem biura X pewne mieszkanie. Wtedy nie zdecydowaliśmy się jednak na kupno gdyż sprzedający zbyt wiele za nie żądał. We wrześniu tego roku sytuacja się zmieniła. Mężczyzna obniżył cenę i osoba z naszej rodziny chce je kupić.

Okazało się, że biuro nieruchomości nie posiada już tego mieszkania w swojej ofercie. Jednak sprzedający, starszy Pan nie wie czy rozwiązał z tym biurem umowę czy nie. Ciężko się z nim dogadać. Na razie szuka papierów i nie chce się z biurem kontaktować, gdyż ma z nim niemiłe doświadczenia jak twierdzi.

Wiadomo, że umowa zawarta między nami ma wpływ na inne osoby z naszej rodziny i otoczenia. Tak jest w każdej tego typu umowie. I niechcący można zabulić.

Jednak co w takim przypadku gdy okaże się, że sprzedający rozwiązał umowę z biurem?
Czy w tym przypadku ciągle pośrednik ma prawo do wynagrodzenia?
Dodam, że sprzedający wysawil ogłoszenia w marketach i na stronach internetowych. Biuro pośrednika nie jest więc jedynym miejscem gdzie można bylo taka informację uzyskać.

My jednak ciągle mamy na to mieszkanie umowę. Kiedyś ktoś nam powiedział, że jest ona ważna rok czasu jak nic nie pisze. Jednak mam obawy.

Czy nasz członek rodziny może spokojnie kupić to mieszkanie? Czy mamy się obawiać kar?

Wydaje nam się, że skoro mieszkania nie ma już w ofercie to staruszek rozwiązał z biurem umowę. Więc w sumie osoba trzecia kupująca to mieszkanie nie musi obawiać się prowizji a my jakichś sankcji?

Mam nadzieję, że w miare zrozumiale przedstawiłem sytuację. Bardzo proszę o odpowiedzi, rady.
v_84 jest off-line  
17-09-2013, 08:21  
idali
Przyjaciel forum
 
idali na Forum Prawnym
 
Posty: 2.515
Domyślnie RE: Ile obowiązuje/kiedy wygasa umowa z pośrednikiem

Rozwiązanie umowy nie dotyczy ofert/klientów pozyskanych w czasie jej trwania.
Pozostaje do dyskusji (kwestia również zwykłej uczciwości), czy obecny kupujący dowiedział się o mieszkaniu od Ciebie w czasie trwania umowy, czy dowiedział się kilka dni temu samodzielnie.
Z Twojego postu wynika, ze dowiedział się wcześniej, a nie ostatnio
idali jest off-line  
17-09-2013, 08:45  
v_84
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Ile obowiązuje/kiedy wygasa umowa z pośrednikiem

Gdybym to ja kupował mieszkanie wówczas bym skontaktował się z pośrednikiem. Co do mieszkania to pośrednik gdy było w jego ofercie wystawiał je cały czas z ceną X. Myśmy to mieszkanie oglądali z żoną sami. Nie interesowało nas. Rodzice przepisali nam swoje. Teraz byłem z bratem w Kauflandzie i oglądaliśmy ogłoszenia. Trafiliśmy na jedno fajne mieszkanie. Z opisu wyglądało znajomo (ilość pokoi, metraż i piętro). Jednak cena była dużo niższa więc ja przynajmniej myślałem, iż może to całkiem inne (sprzedawca długo trzymał cenę z uporem). Wiele mieszkań tego typu już oglądałem kiedyś bo takie są blokowiska. Powiedziałem bratu zanim dokonał tel do sprzedającego aby zapytał czy przypadkiem sprzedający nie ma umowy z tymże pośrednikiem. Numer na ogłoszeniu był prywatny - sprzedającego. Okazało się, że to jest to samo mieszkanie. Bratu się spodobało. Wcześniej ze mną go nie oglądał aczkolwiek wiedział, że szukam i co oglądałem bo opowiadałem mniej więcej gdzie byłem, to normalne. Jednak na tamten czas brat nie był zainteresowany kupnem. Od lipca szuka. Dlatego pytam jak to się ma w świetle prawa. Bo prawda jest taka, że nijak można to udowodnić potem skąd brat się dowiedział. On nie ma umowy z pośrednikiem więc nie ma zamiaru płacić. Ja mam już mieszkanie i też nie mam zamiaru bulić. Każdy jednak wie, że pośrednicy, bankierzy, notariusze - wszyscy się dobrze znają. Ja uważam, że nie powinniśmy płacić. Jednak nie wiem jak to potem jest postrzegane. Brat ma w sumie inne nazwisko (po ojcu) więc nie powinno wyjść. Chciałbym mu też pomóc przy zakupie, gdyż jest młody a ja już mam doświadczenie. Jednak boję się, że jak się pojawimy u notariusza to potem mogą być problemy i kary. Ludzie ludzi znają, niech potem wyjdzie. Poza tym pazerność pośredników często nie zna granic i gdzie mogą tam się przylepią. Szukałem informacji w internecie zanim tu napisałem więc trochę historii o "ludzkiej uczciwości" i "ludzkim podejściu do sprawy" pośredników też się naczytałem. Wśród znajomych też jedna osoba ma niemiłe doświadczenia. Nie mam szczerze zamiaru płacić 5000 prowizji za nic. Tym bardziej, że ja to mieszkanie oglądałem raz 20 min, nie chciałem go, nie chcę i dalej nie korzystałem z usług biura. A brat w ogóle nie miał z nim styczności.
v_84 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Obowiązek alimentacyjny- do kiedy obowiązuje? (odpowiedzi: 1) Witam,mam 19 lat i w październiku tego roku rozpocząłem studia na stosunkach międzynarodowych na UW.Był to mój wymarzony kierunek,ale przestał nim...
§ Od kiedy obowiązuje zakaz? (odpowiedzi: 40) Mam pytanko . Zostałem ukarany rokiem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz 3 latami odbywania kary w zawiasach na 6 miesięcy . Czy okres...
§ Do kiedy obowiązuje mnie umowa o prace? (odpowiedzi: 2) Witam Napisałam wniosek do pracodawcy o wycofaniu wypowiedzenia powołując się na art. 177&3 kp. Pracodawca przychylił się do mojego wniosku....
§ Od kiedy obowiązuje wyrok? (odpowiedzi: 1) Dzisiaj odbyła sie sprawa o skrócenie kontaktów ojcu dziecka, który nie wstawił sie na sprawe. Sąd wydał wyrok (skracając przy tym ilosc kontaktow)....
§ Umowa zlecenie - od kiedy obowiązuje (odpowiedzi: 7) witam pytanie z pozoru proste do odpowiedzi. od kiedy obowiązuje umowa zlecenie ? czy jedyną wiążącą czynnością pracodawce z osobą której zleca...
§ kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny (odpowiedzi: 1) w jakich okolicznościach wygasa obowiazek alimentacyjny wobec dziecka oraz byłego wspołmałzonka?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:42.