Co lepsze - kupno czy darowizna? - Forum Prawne

 

Co lepsze - kupno czy darowizna?

Dzień Dobry, chciałam prosić o pomoc w interpretacji następującej sytuacji. Jest młode małżeństwo. Dostaje mieszkanie, kupują je właściwie rodzice męża. Oni dają zdecydowaną większość pieniędzy - około 190 tys (mają pieniądze ze sprzedaży innej nieruchomości), ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
22-09-2013, 22:42  
Szarlot84
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie Co lepsze - kupno czy darowizna?

Dzień Dobry,
chciałam prosić o pomoc w interpretacji następującej sytuacji.
Jest młode małżeństwo. Dostaje mieszkanie, kupują je właściwie rodzice męża. Oni dają zdecydowaną większość pieniędzy - około 190 tys (mają pieniądze ze sprzedaży innej nieruchomości), a żona dokłada do tego około 15-20 tys zł.

Czy będzie trzeba płacić koszty od darowizny tych 15-20 tysięcy od żony dla teściów?
Później teściowie i tak planują darować część mieszkania synowi i/lub synowej - czyli znów są to koszty... Nie mam pojęcia jak duże?

Może więc mniejsze koszty byłyby, gdyby teściowie kupili mieszkanie od początku wspólnie z synową? Wtedy z jakimi kosztami w sumie należy się liczyć?

Reasumując: Czy w tej sytuacji lepsza będzie darowizna czy kupno? Co wyjdzie taniej?
Szarlot84 jest off-line  
23-09-2013, 01:31  
adil
Stały bywalec
 
Posty: 504
Domyślnie RE: Co lepsze - kupno czy darowizna?

Rozumiem, że mieszkanie kupić chcą teściowie, by nie płacić podatku od wzbogacenia "ze sprzedaży innej nieruchomości"?

Jeśli tak, mieszkanie mogą kupić teściowie, a przy późniejszej darowiźnie na młode małżeństwo można próbować uzyskać zwolnienie z kosztów notarialnych (jeśli są do tego przesłanki) - tyle że przy sprzedaży w ciągu 5 lat będzie podatek od całej wartości - tego uniknie się przy sprzedaży młodemu małżeństwu od teściów, ale wtedy nie uniknie się kosztów notarialnych.

Jeśli nie, nie widzę sensu zakupu mieszkania najpierw przez teściów i późniejsze przenoszenie własności na młode małżeństwo - najlepszym wyjściem będzie zakup mieszkania od razu przez młode małżeństwo finansowany darowizną pieniężną od teściów (zwolniona z podatku).

Chyba, że teściowie chcą pozostawić sobie udział w nieruchomości, wtedy najlepiej kupić od razu na docelowych właścicieli, zgodnie z planowanymi udziałami (teściowie-małżeństwo czy podobne).
adil jest off-line  
23-09-2013, 07:14  
Szarlot84
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Co lepsze - kupno czy darowizna?

Cytat:
Napisał/a adil Zobacz post
Chyba, że teściowie chcą pozostawić sobie udział w nieruchomości, wtedy najlepiej kupić od razu na docelowych właścicieli, zgodnie z planowanymi udziałami (teściowie-małżeństwo czy podobne).
Tak, raczej chcieliby być jednak współwłaścicielami.
Czyli jak rozumiem lepiej od razu kupować na teściów i małżeństwo (lub jedno z małżonków) niż kupić na teściów i potem "przepisywać"?
Ale lepiej, w sensie, że mniej zachodu czy też i koszty będą mniejsze?

I jeszcze jedno pytanie jeśli mogę. Teściowie mają jeszcze inne dzieci. Czy w przypadku darowizny to rodzeństwo może kiedyś ubiegać się o zachówek od tej darowizny albo w jakikolwiek sposób będzie mogło podważyć słuszność darowizny dla małżeństwa? Lub czy teściowie sami mogą tę darowiznę kiedyś cofnąć?
Wydaje się, że mogą, a jak rozumiem w przypadku wspólnego zakupu (kiedy właścicielami będą i teściowie i małżonkowie) takie ryzyko nie istnieje?
W skrócie - czy małżonkowie w przypadku darowizny mogą się czegoś obawiać, co w przypadku kupna nie miałoby miejsca?
(Po prostu zastanawiam się czy są jakieś plusy tego jeśli będzie to darowizna, a nie kupno? czy z założenia darowizna jest "gorsza" niż kupno, bo mniej pewna?)

I jeszcze jedno - czy jeśli mieszkanie zostanie kupione i na teściów i na małżonków to czy należy zaznaczyć jakie są proporcje tej współwłasności? (np. małżonkowie mają 1/10 własności a teściowie 9/10 skoro dają więcej pieniędzy?) Czy to już zależy od tego jak się dogadają?

I ostatnie - Czy jeśli małżonkowie będą współwłaścicielami jedynie tej małej części (np. właśnie 1/10 mieszkania) to czy nie przysługują im mniejsze prawa np. decydowania o tym mieszkaniu niż teściom? Czy teściowie mogą sprzedać kiedyś to mieszkanie jeśli będą właścicielami tak dużej części?
Szarlot84 jest off-line  
23-09-2013, 07:31  
Szarlot84
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Co lepsze - kupno czy darowizna?

A jeśli małżonkowie jednak kupowaliby całość mieszkania za pieniądze darowane przez teściów, to czy nikt nie zapłaci tego wspomnianego przez Pana podatku dodatkowego?
Teściowie najpierw muszą darować te pieniądze dziecku (chyba lepiej dziecku niż dziecku i małżonkowi bo wtedy będzie bez podatku) a potem dziecko z małżonkiem kupuje? Czy można to załatwić jednym aktem notarialnym za jednym zamachem?
Szarlot84 jest off-line  
23-09-2013, 07:32  
Szarlot84
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: Co lepsze - kupno czy darowizna?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za tyle pytań, ale jesteśmy kompletnie zieleni w tych sprawach
Szarlot84 jest off-line  
23-09-2013, 10:33  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.424
Domyślnie RE: Co lepsze - kupno czy darowizna?

Najtaniej to najpierw darowizna pieniędzy teściów na syna, potem albo syn dokonuje darowizny części pieniędzy na żonę i razem kupują mieszkanie (mają równe udziały), albo mąż nie dokonuje darowizny i kupują to mieszkanie w ten sposób, że mąż płaci więcej i ma większy udział, żona płaci mniej i ma mniejszy udział. Podatku od darowizny nie będzie, trzeba tylko darowiznę zgłosić do US.

Zachowek - jest taka możliwość jeżeli spadek po darczyńcy będzie pusty i nie było innych darowizn dla pozostałych dzieci.

Jest również możliwość odwołania darowizny w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna czy może są lepsze rozwiazania?? (odpowiedzi: 1) Witam, czy możecie mnie pokierować jak najkorzystniej rozwiązać taką sytuację? Mój ojciec jest właścicielem działki budowlanej, którą otrzymał przy...
§ Co lepsze przepis czy darowizna? (odpowiedzi: 3) Witam:) Jestem po rozwodzie ,ale nadal nie mamy podziału majatku ,którym jest mieszkanie w bloku,czy żeby je przepisać na (pełnoletnią )córke musi...
§ testament czy darowizna- co lepsze (odpowiedzi: 4) Witam, Mam pytanie: moi rodzice chcą spisać w testamencie na mnie ( córka) spółdzielcze mieszkanie własnościowe, abym po ich smierci mogła tylko ja...
§ Lepsze kupno czy darowizna mieszkania? (odpowiedzi: 7) Od czasów studenckich mieszkamy w drugim mieszkaniu własnościowym teścia, które udało mu się wykupić na atrakcyjnych warunkach. Ponieważ teść planuje...
§ Darowizna, współwłasność czy kupno? Co lepsze? (odpowiedzi: 1) Witam, Wcześniej zamieściłam wątek odnośnie darowizny, jednakże nie uzyskałam żadnej odpowiedzi. Sądzę że moje pytanie bylo mało precyzyjne...
§ co lepsze, spadek czy darowizna?? (odpowiedzi: 3) A wiec sprawa wyglada tak, moja babcia chce mi zapisac w testamencie mieszkanie własnosciowe i teraz w porozumieniu ze mna chcialaby to zrobic tak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:03.