Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej - Forum Prawne

 

Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Witam Najpierw nakreślę sytuację: Osiedle składające się z x mieszkań, podziemny garaż oraz dwa lokale użytkowe. Na spotkaniu wspólnoty przegłosowane zostało że mieszkańcy głosują zarówno udziałami mieszkaniowymi (m2) jak i garażowymi (jedni nie mają miejsc ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § Umowa najmu mieszkania
    Witam. Czy jeśli w umowie mam najmu mam zapis, że kaucja przepada i właściciel nie zwrócił nam tej kaucji to czy...
  • § Droga pożarowa przy podziale d...
    Witam serdecznie, planuję podział działki o pow. 1,5 hA (w celu łatwiejszej sprzedaży w formie mniejszych...
  • § Zmiana udzialu w czesci wspoln...
    Posiadam mieszkanie w kamienicy (oddzielna ksiega wieczysta). Mieszkanie jest duze i stanowi cale pietro budynku a na...

Odpowiedz
 
08-10-2013, 01:41  
fasoleq
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Witam
Najpierw nakreślę sytuację:
Osiedle składające się z x mieszkań, podziemny garaż oraz dwa lokale użytkowe.
Na spotkaniu wspólnoty przegłosowane zostało że mieszkańcy głosują zarówno udziałami mieszkaniowymi (m2) jak i garażowymi (jedni nie mają miejsc postojowych, inni mają jedno lub więcej, pełna dowolność)
Pojawiło się dużo kontrowersji wokół owych lokali usługowych (sztuk 2, ten sam właściciel) - albo sklep całodobowy, albo długo otwarty (6-23), i oczywiście z Alkoholem, co dużej części mieszkańców po prostu nie pasuje.
I teraz pytania:
1. Czy właściciel lokalu użytkowego ma prawo głosować swoimi udziałami? (Jego lokale mają powierzchnię kilku mieszkań, plus posiada miejsca postojowe.) Jeśli tak, czy można go wykluczyć na zasadzie "jest to osiedle mieszkaniowe, więc głosują tylko właściciele mieszkań"? (Np. Uchwała wspólnoty)
2. Podobna sytuacja z miejscami garażowymi, są właściciele miejsc postojowych nie posiadający mieszkań.
3. Spora część miejsc postojowych jest niesprzedana (wciąż należy do dewelopera) - zachodzi obawa że te głosy również mogą zostać użyte do poparcie różnych inicjatyw (widać że deweloper dobrze żyje z administracją wspólnoty, a administracja z kolei z właścicielami lokali użytkowych - na zebraniu administartor starał się nas przekonać jaki to super pomysł mieć sklep na osiedlu, o "przyjemnościach " płynących z posiadania monopolowego na osiedlu już jakoś nie wspomniał)
Osiedle jest nowe (oddane początkiem roku) i mamy jeszcze wpływ na to co się na nim dzieje

Z definicji wspólnota mieszkaniowa, czyli powinni decydować mieszkańcy, nie?
Dzięki za poświęcony czas
fasoleq jest off-line  
08-10-2013, 07:14  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 21.476
Domyślnie RE: Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Cytat:
Napisał/a fasoleq Zobacz post
czyli powinni decydować mieszkańcy, nie?
nie, członkowie wspólnoty.
Agnieszka3M jest off-line  
08-10-2013, 08:44  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 27.188
Domyślnie RE: Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Cytat:
Napisał/a fasoleq Zobacz post
... Z definicji wspólnota mieszkaniowa, czyli powinni decydować mieszkańcy, nie? ...
Przepis prawny:

Art. 6.
Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.
...

Art. 23.
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
LeszsekS jest off-line  
09-10-2013, 20:20  
fasoleq
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Dzięki za odpowiedzi
Ustawę czytalem, miałem tylko nadzieję na jakiś kruczek

A co z pkt. 3?
Krótko po powstaniu wspólnoty deweloper ma jeszcze spore udziały dzięki niesprzedanym mieszkaniom. Może ich uźywać do przepychania uchwał czy jest coś co go w tym zakresie ogranicza?
fasoleq jest off-line  
09-10-2013, 20:28  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.224
Domyślnie RE: Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Może ich używać. Czy ma większość udziałów?
Czy każdy garaż ma odrębną księgę wieczystą, czy wszystkie mają wspólną?
Avadoro jest off-line  
21-03-2017, 15:14  
Rtoipek
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Głosowania we wspólnocie mieszkaniowej

Odgrzeję temat Mam pytanie odnośnie art.23 ust.2
Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

Administrator wspólnoty mieszkaniowej dąży do zmiany zasad głosowania. Dotychczas decydowały udziały - bardzo różne bo różne są mieszkania. Administrator dąży do tego by na każde mieszkanie bez względu na wielkość przypadał jeden głos. Pytanie brzmi czy w przypadku podjęcia takiej uchwały będzie ona dotyczyła określonej sprawy czy zmieni zasady głosowania na stałe. Planowana uchwała jest bardzo ogólna i dąży do ustalenia tego na stałe.
Rtoipek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zarządca odmawia projektu uchwały do głosowania we Wspólnocie (odpowiedzi: 8) Witam, Proszę o pomocne informacje odnośnie tematu: W SKRÓCIE: Zarządca nieruchomości odmawia nam przygotowania projektu uchwały do...
§ Wgląd zarządu wspólnoty do statystyk zużycia wody we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 6) We wspólnocie odczytem stanu wodomierzy i rozliczaniem opłat za wodę zajmuje się zarządca. Czy zarząd wspólnoty ma prawo żądać od zarządcy...
§ CO we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 2) Witam, Jakiś czas temu, wspólnota podjęła uchwałę o założeniu CO w kamienicy. Częć właścicieli mieszkań posiadała już prywatne ogrzewanie...
§ członkowstwo we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 2) witam! czy członkowstwo we wspólnocie jest obowiązkowe? z bratem odziedziczyłam po rodzicach w drodze spadku mieszkanie ale nie członkowstwo mogę...
§ Hierarchia we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 3) Witam, Komu podlega prezes wspólnoty mieszkaniowej? Mam ogromny problem, ponieważ próbuję adaptować strych (10m kw.) a załatwianie papierów trwa już...
§ Współwłasność mieszkania a zadłużenie we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem wraz z 2 członkami rodziny współwłaścicielem mieszkania, nie zamieszkuję w nim. Jako współwlaściciel otrzymałem ze wspólnoty...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:18.