Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej - Forum Prawne

 

Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

1. Zmienił się administrator wspólnoty mieszkaniowej i podważył wystawione przez poprzednich administratorów informacje o zaliczkach comiesięcznych na czynsz i wodę na dwa lata wstecz. W wystawionych przez siebie za minione lata zaliczkach zaniżył ilość m3 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:

  • § umowa użyczenia lokalu
    Chciałbym spisać umowę użyczenia lokalu który należy do mojej Babci, z byłym mężem mojej siostry - PANEM X....
  • § Zamiana pomieszczeń gospodarcz...
    Witam serdecznie, posiadam akt własności mieszkania i pomieszczenia do niego przynależnego. Jest to komórka, w...
  • § Usługa budowlana
    Witam, jestem wykonawcą usługi, która może być wykonana jedynie u klienta. U niego również leżą materiały...

Odpowiedz
 
21-10-2013, 09:14  
zator_1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

1. Zmienił się administrator wspólnoty mieszkaniowej i podważył wystawione przez poprzednich administratorów informacje o zaliczkach comiesięcznych na czynsz i wodę na dwa lata wstecz. W wystawionych przez siebie za minione lata zaliczkach zaniżył ilość m3 wody (z 4m3 na 2 m3) i usunął kwoty za opłaty stałe dotyczące wody. To działanie spowodowało, że powstały u nas duże niedopłaty za wodę, a kwoty o jakie nam zaniżył wpłaty(które przecież co miesiąc wpłacaliśmy) zostały przez niego rozliczone na poczet kolejnych czynszów. Administrator tłumaczy to niezgodnością wystawionych zaliczek z podjętymi uchwałami - ale po sprawdzeniu treści uchwał okazuje się że zaliczki były wystawiane prawidłowo bo przegłosowaliśmy 4 i 2 m3 wody na osobę. Ponadto administrator zmienił cenę za m3 podgrzania wody w rozliczeniach za te lata i nie chce przekazać informacji o tym, na jakiej podstawie zostało to zrobione. Nie chce też podać ceny za śmieci, która przypadała na m2 lokalu w tamtych okresach.
Nie chce rozmawiać, natomiast przesyła kolejne monity z wezwaniem do zapłaty podpisane przez zarząd wspólnoty - co można w tej sprawie zrobić?
2. Na zebraniu rocznym (pierwszym, które zorganizował jako nasz administrator) plan na kolejny rok był wykonany nieprawidłowo, na zebraniu przegłosowaliśmy poprawki, ale administrator nie wprowadził ich do planu i osoby głosujące w systemie indywidualnego zbierania głosów nic o nich nie wiedziały. Jak przywołać go do porządku - nadmienię że został wybrany przez Zarząd naszej wspólnoty i nie ukrywano, że jest znajomym jednego członka zarządu...
3. Czy administrator może wyliczyć i egzekwować czynsz za przyjętą przez siebie ilość osób zamieszkujących w lokalu, gdy właściciel nie podał w terminie ustalonym przez administratora ilości tych osób?
zator_1 jest off-line  
21-10-2013, 11:12  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

To bardzo dziwne - to wszystko powinno być w uchwałach wspólnoty. Nie rozumiem tego korygowania za dwa lata wstecz - przecież to już było rozliczone z poprzednim administratorem - czy nie było?

Dlaczego zmienialiście administratora?
Inwestorwroclove jest off-line  
21-10-2013, 12:37  
zator_1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Wszystko było w uchwałach wspólnoty, ale nowy administrator uznał, że byliśmy źle rozliczani. Rozumiem, gdyby były błędy w rozliczeniu tych okresów i nowy administrator dał nam poprawne rozliczenia oraz wgląd w dokumenty (faktury i zużycie na budynku) ale zmieniać naliczenia prognozujące, dane nam w poprzednich latach?? Poprzednie sprawozdanie było rozliczone i zatwierdzone, natomiast za 2012 r. (podobno) nie zostało przyjęte przez wspólnotę (głosowaniem podczas zebrania oraz indywidualnie). Co można zrobić?
zator_1 jest off-line  
21-10-2013, 22:18  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.224
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Administrator to tylko wynajęty fachowiec, jak np. sprzątaczka czy ochroniarz. Decyzje we wspólnocie podejmuje zarząd - oczywiście tylko te nie zastrzeżone do decyzji ogółu właścicieli. Rozmawiaj zatem z zarządem o problemie.
Avadoro jest off-line  
22-10-2013, 07:36  
zator_1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Tak, ale jest znajomym pani z zarządu a korespondencja jest pisana w imieniu zarządu. Z tego wnioskuję, że to działanie ma aprobatę zarządu. Tylko wydaje mi się, że to jest niezgodne z prawem, bo uważam, że skoro podjęliśmy jako wspólnota uchwały w sprawie planu finansowego na dany rok, to nic nikomu do tego jakie zaliczki wpłacamy, dopiero rozliczenie robi się na podstawie kosztów poniesionych.
Ale co zrobić, żeby zmusić zarząd czy administratora do przestrzegania prawa??
zator_1 jest off-line  
22-10-2013, 14:39  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.224
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Cytat:
Napisał/a zator_1 Zobacz post
nie chce przekazać informacji o tym, na jakiej podstawie zostało to zrobione. Nie chce też podać ceny za śmieci, która przypadała na m2 lokalu w tamtych okresach.
Art. 27 ustawy o własności lokali:
Przepis prawny:
Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną.
Oznacza to, że każdy właściciel ma prawo wglądu we wszystkie dokumenty wspólnoty, włącznie z kopiowaniem (za kopie zarząd/administrator może zażądać zwrotu kosztów). Jest na to wiele orzeczeń sądowych.

Cytat:
Napisał/a zator_1 Zobacz post
administrator nie wprowadził ich do planu i osoby głosujące w systemie indywidualnego zbierania głosów nic o nich nie wiedziały.
Zarząd nie wprowadził. Art. 23 uwl:
Przepis prawny:
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
W praktyce oczywiście najczęściej zarząd powierza zbieranie głosów administratorowi, ale to zarząd określa pod czym administrator zbiera podpisy.
Cytat:
Napisał/a zator_1 Zobacz post
Czy administrator może wyliczyć i egzekwować czynsz za przyjętą przez siebie ilość osób zamieszkujących w lokalu, gdy właściciel nie podał w terminie ustalonym przez administratora ilości tych osób?
A ma inne wyjście? Nie jest określone, co w tej sytuacji zrobić, ale nie uznałbym za niedopuszczalną sytuację przyjęcie maksymalnej liczby osób.

Sądzę, że przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić, czy administrator ma rację - tzn. czy rzeczywiście płaciliście wcześniej nieprawidłowo zaliczki (bądź nieprawidłowe były rozliczenia - to właściwie jest ważniejsze). Jeśli ma rację, to bym nie kruszył kopii w tej sprawie. Natomiast jeśli nie macie racji, wtedy można próbować podważyć jego działania (a właściwie - zarządu).
Avadoro jest off-line  
22-10-2013, 15:49  
zator_1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Wszystko zostało sprawdzone z uchwałami (ta ilość wody i wysokość zaliczki na nią jest w treści uchwały), natomiast administrator (ani zarząd) nie podejmuje dialogu, twierdząc że dopiero teraz jest dobrze policzone. Na moją prośbę o przysłanie skanu podstawy tych nowych naliczeń (czyli albo podstawy prawnej albo treści uchwały-może jest jeszcze jakaś inna uchwała w gestii zarządu) brak odpowiedzi, natomiast są monity o zaleganie z opłatami. Większość ludzi we wspólnocie psioczy i płaci co im przysłano, i nie wnikają czy teraz jest prawidłowo czy było wcześniej, więc trudno będzie nawet zebrać 10% udziałów, żeby zażądać zebrania. Tym bardziej, że już była taka sytuacja ale zarząd nie zwołał zebrania w terminie określonym ustawą tylko dowolnie później (a nikt prócz tych 10% nie miał o to do zarządu pretensji). Co znaczy - "podważyć działania zarządu"? Czy jest jakaś procedura inna niż sąd i zarząd komisaryczny?
zator_1 jest off-line  
22-10-2013, 16:25  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.224
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Uchwała wspólnota w sprawie rozliczeń, uchwała wspólnoty w sprawie zmiany zarządu.
Możesz też płacić wg własnych wyliczeń i liczyć, że wygrasz sprawę, gdy zarząd poda Cię do sądu (trochę ryzykowne rozwiązanie, ale możliwe do wygrania).
Avadoro jest off-line  
20-11-2013, 19:05  
elwik
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Popierwsze kazda wspolnota jest rozliczana rocznie i zostaje na zebraniu zamkniety rok poprzedni oraz udzielone absolutorium dla zarzadu na rok nastepny wiec wszyscy sie zgodzili ze stanem jaki byl finansow wspolnoty , kolejna rzecza jest dosc istotna sprawa prawo nie dziala wsteczi nie ma mozliwosci naliczac wstecz oplat tylko od daty wprowadzenia zmian
elwik jest off-line  
21-11-2013, 09:03  
zator_1
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Rozliczenie czynszu i wody we wspólnocie mieszkaniowej

Tak, zgadza się. Jednak co w sytuacji takiej jak w mojej wspólnocie-czyli chorej?
Kolejny przykład (podczas zebrania tegorocznego) - do uchwały w sprawie zaliczek na koszty zarządu i opłat za media na rok 2013 Zarząd dopisał tekst: "uchwała obowiązuje od 1.01.2013" pomimo, że zbieranie głosów pod uchwałą rozpoczęło się na zebraniu w marcu a zakończyło w czerwcu 2013? I co?
Administrator wysłał wszystkim nowe prognozy obowiązujące od stycznia, a kilka dni później nowe rozliczenia za wodę ale już wg prognoz tegorocznych a nie tych, które obowiązywały(przynajmniej w teorii) do dnia podjęcia uchwały???
zator_1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wgląd zarządu wspólnoty do statystyk zużycia wody we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 6) We wspólnocie odczytem stanu wodomierzy i rozliczaniem opłat za wodę zajmuje się zarządca. Czy zarząd wspólnoty ma prawo żądać od zarządcy...
§ Rozliczenie funduszu eksploatacyjnego, wody we wspólnocie wiele lat w stecz. (odpowiedzi: 17) Dzień dobry. Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości. Kupując mieszkanie pod koniec grudnia 2012 r. otrzymałem pismo wystawione przez zarządcę...
§ rozliczenie zaliczki we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 5) witam, pobrałam zaliczke na materiały / remont dachu / przedstawiłam rozliczenie fakturami i paragonami fiskalnymi, ksiegowa uznała do rozliczenia...
§ rozliczenie wody we wspólnocie (odpowiedzi: 10) Witam, jakie jest prawo jeżeli chodzi o rozliczenie wody -różnica między wodomierzami w mieszkaniach a wodomierzem głównym.Kto i jakie ponosi...
§ Kontrola licznika wody we wspólnocie (odpowiedzi: 3) Witam, W mojej wspólnocie mieszkaniowej od pewnego czasu obserwowane są ubytki wody oraz ma miejsce dziwna sytuacja z tym, że z "ciepłego" kranu...
§ Współwłasność mieszkania a zadłużenie we wspólnocie mieszkaniowej (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem wraz z 2 członkami rodziny współwłaścicielem mieszkania, nie zamieszkuję w nim. Jako współwlaściciel otrzymałem ze wspólnoty...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:05.