Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną? - Forum Prawne

 

Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Witam, zwracam się z prośbą o pomoc i porady, co robić w przypadku zastosowanej przeze mnie samowoli budowlanej w mieszkaniu własnościowym w bloku z "wielkiej płyty", która polegała na rozebraniu kawałka ściany nośnej między dawnym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
22-10-2013, 11:30  
madzieas
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Witam,

zwracam się z prośbą o pomoc i porady, co robić w przypadku zastosowanej przeze mnie samowoli budowlanej w mieszkaniu własnościowym w bloku z "wielkiej płyty", która polegała na rozebraniu kawałka ściany nośnej między dawnym wc, a łazienką. Otóż zachciało nam się z mężem połączyć wc z łazienką, w miejscu dawnego wc powstał prysznic, a toaletę przenieśliśmy do łazienki. Zamurowaliśmy drzwi wejściowe do wc, przesunęliśmy drzwi wejściowe do łazienki w ścianie działowej i wyburzyliśmy w ścianie nośnej wejście do prysznica o wymiarach 1m szerokości (niespełna 96-97 cm) i wysokości niespełna 2,00 m (od sufitu zostało ok 50 cm). Oczywiście wcześniej skonsultowaliśmy to z inżynierem budowlanym, który nadzorował prace swoich ludzi przy rozbiórce i wciąż utrzymuje, że daje sobie ręce uciąć, że taki otwór nie zagraża konstrukcji budynku itp. Oczywiście nie wystąpiliśmy do żadnej instytucji o pozwolenie na taką modernizację i zmęczeni naszym remontem sąsiedzi z góry wparowali do naszego mieszkania, gdzie przebywa teraz nasz majster i wykańcza łazienkę - zauważyli brak ściany nośnej i zagrozili, że zgłoszą to spółdzielni i do Nadzoru Budowlanego.

Pytanie co teraz robić? Co mi grozi? Czy powinnam zanim zbierze się komisja z Nadzoru Budowlanego - zabudować otwór w ścianie nośnej i wszystko odkręcać (a łazienka już prawie gotowa)... Czy otwór wzmocnić belką nośną/zaporową i robić dalej wg pierwotnego założenia?
W jednym wątku przeczytałam, "że jeśli jest coś robione w środku mieszkania ,czyli burzenie ścian nośnych bez pozwolenia ,to nie płaci się kary tylko robi się odkrywkę jeśli jest wszystko w porządku to załatwia się papiery pod legalizację , i żadnej kary nie ma"( http://forumprawne.org/prawo-nieruch...it-sciany.html ) ...

A u nas na pewno jest wszystko ok, bo ludzie robią tak w tych blokach i nigdy nikt się nie skarżył, nigdy nic się nie stało, a u nas jakiś węszący sąsiad się znalazł, który pewnie dość już ma naszego 2 miesięcznego remontu i teraz spać nie mogę. Proszę o radę.
madzieas jest off-line  
24-10-2013, 09:10  
madzieas
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Ponawiam prośbę o pomoc!!!

Na sobotę umówiliśmy się z inżynierem budowlanym, który jest także konstruktorem/architektem (wcześniej dla znajomych stawiał halę przemysłową - legalnie oczywiście) i ma nam zrobić projekt, wyliczenia, zalecenia etc. i na tej podstawie wydać opinię czy wyburzenie przez nas kawałka ściany nośnej zagraża/nie zagraża konstrukcji budynku itp. On również twierdzi, że za samowolę budowlaną wewnątrz budynku nie ma żadnych kar. Czy takie poświadczenie będzie wystarczające w razie "W"?

Ponad to dzwoniliśmy do kilku okolicznych wydziałów PINB i każdy powiedział nam co innego. Ogólnie żeby nie zgłaszać na samego siebie, bo czy sąsiad zgłosi czy my to nie ma znaczenia. Jedna Pani stwierdziła, że kary są od 3-15 tys. Inna pani, że takie poświadczenie osoby z uprawnieniami wystarczy w razie kontroli... Inny Pan, żeby zgłosić do wydziału architektury mimo iż jest już w trakcie... W wydziale architektury stwierdzili, że to bzdura i że bardzo często zdarzają się "takie przypadki" i teraz można to zalegalizować u PINB i kółko się zamyka. Każdy mówi co innego... Nie wiem kogo słuchać i w co wierzyć...
madzieas jest off-line  
25-10-2013, 21:55  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

To co Pani tu pisze pokazuje tylko jakie zdziczenie i niewiedza panuje w tych sprawach - okoliczne wydziały PINB? To znaczy jakie? O co w zasadzie chodzi - dlaczego po zrobieniu tego nagle się tak Pani przejęła?

Skoro ten spec tak twierdzi (że nic złego z tego nie wyniknie) to niech to napisze w postaci ekspertyzy (czy jakiegokolwiek opracowania z jego podpisem). To na pewno pomoże i wyjaśni o ile ma jakieś uprawnienia.

Na pewno nie było to zgodne z przepisami, ale z tego opisu nie można wywnioskować jaki problem powstał z powodu tych prac.
Inwestorwroclove jest off-line  
09-04-2014, 10:37  
madzieas
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Witam,

pojawiam się ponownie, gdyż ponownie wypłynął temat. Okoliczne wydziały PINB- Gdynia, Gdańsk, Sopot. I właśnie podczas tych rozmów telefonicznych każdy twierdził co innego. Przejęłam się, bo nie chciałabym zapłacić kary w wysokości tych kilku czy nawet kilkunastu tysięcy jak to opisałam powyżej. Cała afera toczy się przez sąsiadkę, której mąż pijaczek jest "specjalistą budowlanym" (pracuje w wykończeniówce), i twierdzi, że się zna i po tym naszym remoncie 2 piętra wyżej ma "tąpnięcia" na ścianach... Sąsiedzi bezpośrednio nad nami czy pod nami się nie skarżą tylko ta jedna pani wydzwania do Spółdzielni i oczekuje od nich jakieś reakcji, ci z kolei wydzwaniają do nas...

Zwróciliśmy się o poradę do prawnika, który ogólnie w razie sporu będzie nas reprezentował, ale regulacje Prawa Budowlanego są niejasne i różnie mogą być interpretowane. Nasz prawnik będzie starał się wykazać, że nasz remont był przebudową, a co za tym idzie nie podlega to karą z tytułu samowoli budowlanej. Oczywiście posiadamy ekspertyzy i opinie, włącznie ze szczegółowymi wyliczeniami oraz projektem, które potwierdzają, że nasz remont nie zagraża niczyjemu życiu i zdrowiu, nie narusza konstrukcji budynku.

Mało tego, zaraz po moim ostatnim komentarzu, jakoś na początku listopada, pojawiła się u nas SM ze swoim inspektorem, który otrzymał od nas kopię ekspertyzy i stwierdził, że prace remontowe u nas nie mają wpływu na pękanie ścian u sąsiadki. A teraz prawie po 5 miesiącach znowu coś Spółdzielnia chce...

Jednakże chciałam zasięgnąć rady, czy ktoś doświadczył podobnej sytuacji jak my? Jak skończyła się taka sprawa? Pytam, gdyż jak wspomniałam są różne interpretacje i wolałabym mieć dodatkowe orzecznictwa w tej sprawie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
madzieas jest off-line  
09-04-2014, 22:58  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Droga Pani,

pisze tu Pani straszne bzdury. Regulacje Pb są w tym zakresie jasne. Chce Pani tą sprawę wyjaśnić czy tak zamącić, że przez kilka lat się nie rozplącze.

1. Skoro specjalista budowlany stwierdził, że to nie jest ściana nośna to w ogóle nie ma problemu - bo jeżeli tak to nawet się nie kwalifikuje jako roboty budowlane.
2. O jakiej karze Pani pisze - za co - co to za kwoty - z jakiego przepisu? W tej sprawie jak ją Pani będzie tak głupio prowadzić to grozi Pani postępowanie prokuratorskie za zagrożenie życia. Proszę zastanowić się jakich słów Pani używa bo one oznaczają różne rzeczy i różne kwalifikacje.
3. W tej sytuacji przebudowa to najgorsza tzw. kwalifikacja (gdyż wymaga pozwolenia na budowę) więc nie wiem jaki cel ma ten prawnik ale nie wygląda to rozsądnie gdyż on sam jak widać chce dowodzić, że popełniła Pani samowolę. Remont jest znacznie łagodniejszą kwalifikacją więc proszę się zastanowić do czego Pani zmierza. Ale skoro to nie była ściana nośna to jest to tzw, przeróbka - czyli nic.

To wszystko kupy się nie trzyma. Spółdzielnia może różnych rzeczy chcieć, ale dopóki nie będziemy wiedzieć czego i dlaczego to nie wiadomo co to może oznaczać i co niby z tego wynika - pewnie nic.

Zamiast wydawać na takich prawników niech Pani kupi za kilka złotych Prawo budowlane i spokojnie przeczyta kilka razy. A jak chce Pani pomocy to proszę zamieścić te pisma i ekspertyzy.
Inwestorwroclove jest off-line  
10-04-2014, 09:51  
madzieas
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Witam,

porszę o doprecyzowanie co dokładnie jest bzdurą? Dlaczego wg Pana głupio prowadzę tę sprawę? Dlaczego miałoby grozić mi postępowanie prokuratorskie? Jakie słowo użyłam niestosownie?

Przecież opisałam wyżej, że rozebraliśmy część ściany nośnej. Z ekspertyzy wynika, że taka przebudowa czy też remont - nie zagraża życiu i nie narusza konstrukcji budynku. Nie znam się na Prawie Budowlanym, dlatego też poruszyłam ten wątek. Poprosiliśmy o poradę prawnika (ponoć bardzo dobrego) i on właśnie wskazał mi te informację. Chciałam to zweryfikować na przykładach "z życia wziętych" i stąd mój post.

Postaram się zamieścić te ekspertyzy wieczorem.
madzieas jest off-line  
10-04-2014, 10:24  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 20.201
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Cytat:
porszę o doprecyzowanie co dokładnie jest bzdurą?
Że regulacje Prawa budowlanego są niejasne - są bardzo jasne tylko trzeba je dobrze przeczytać.

Cytat:
Dlaczego wg Pana głupio prowadzę tę sprawę?
Bo ślepo Pani ufa innej osobie. Nawet jeśli to inżynier budowlany to bez planów można go porównać do lekarza próbującego leczyć pacjenta bez wyników badań. Poza tym mamy XXI wiek i internet - wpisałaby Pani w necie co nie wymaga PnB i dowiedziałby się, że przebudowa części mieszkania nie jest zwolniona z tego obowiązku.

Cytat:
Dlaczego miałoby grozić mi postępowanie prokuratorskie?
Kolega wyżej napisał.

P.S. Szczerze - nie zdziwię się jak nadzór wpadnie i nakaże przywrócenie stanu poprzedniego. Nawet jeśli ta zmiana jest bezpieczna to zapewne była wymagana zgoda spółdzielni, której pewnie wam brak.
gryffinian jest off-line  
10-04-2014, 19:38  
Inwestorwroclove
Stały bywalec
 
Posty: 968
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Droga Pani miesza Pani groch z kapustą. Jak teraz widzę za zmianą ściany działowej pisze Pani o zmianie w ścianie nośnej co mi wcześniej umknęło. Proszę wyjaśnić z czego jest ta ściana i jaką ma grubość - bo jeżeli to była ściana żelbetonowa w bloku to ciekaw jestem jak ten otwór został wykonany?

Jeżeli jest to ściana nośna to jest to samowola potencjalnie naruszająca konstrukcję bloku. Proszę podać jak najwięcej szczegółów ale nie z głowy tylko z dokumentów - bo tu każde słowo ma znaczenie. Ile pięter ma blok i które to piętro?

Jak Pani tak będzie pisać do urzędów to sama się Pani napyta kłopotów być może zupełnie niepotrzebnie.

A tego prawnika radzę spytać jaki ma cel w dowodzeniu że to jest przebudowa? Kolega ma rację - jeżeli to faktycznie ściana nośna i samowolna przebudowa to najlepiej jak najszybciej przywrócić stan poprzedni. Z drugiej strony to że ci budowlańcy gotowi są pisać, że to nie zagraża może wskazywać, że wcale nośna nie jest.
Inwestorwroclove jest off-line  
10-04-2014, 21:04  
Samm1
Użytkownik
 
Posty: 270
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Masz najważniejszą rzecz, projekty i ekspertyzy wykonane przez fachowców z uprawnieniami. Druga istotna kwestia, to prace zostały wykonane i odebrane pod nadzorem kompetentnej osoby. Nie zwróciłaś się o pozwolenie na budowę, nie wiedziałaś, że to konieczne. Żałujesz,dostałaś nauczkę. Każdy wie, że osoby wydające pozwolenia na budowę nie interesują się merytoryczną stroną dostarczanych im projektów, a jedynie formalną. Zatwierdzą wszystko, aby tylko było zaprojektowane przez osobę z uprawnieniami.
O pozwolenie występować teraz jest za późno. O legalizację samowoli budowlanej można, ale to są problemy i koszty.
Ja bym na twoim miejscu poszedł do spółdzielni i spokojnie z nimi porozmawiał, jakie oni widzą wyjście z tej sytuacji? Czy oni chcą, abyś na siebie doniosła do nadzoru? A może oni będą chcieli na ciebie donieść? Nadzór budowlany bez donosu nawet palcem nie kiwnie. Może zgodzą się, abyś fikcyjnie styropianem "zamurowała" swoją samowolę, jednocześnie występując o pozwolenie na budowę. Nie wierzę, że nie będą chcieli ci doradzić czegoś rozsądnego.
I po co ten prawnik? Za dużo masz pieniędzy? Chcesz wszystkich wokół zmusić, aby zaczęli ściśle się stosowali do prawa budowlanego?
Pamiętaj, ty jedynie nie masz, tak naprawdę nieistotnego świstka papieru. Chociaż dla niektórych nie wystarczyłoby ukarać ciebie 500 zł mandatem. Od razu prokurator i łapanie za słówka.
Samm1 jest off-line  
26-06-2014, 00:20  
wiecza
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Wyburzenie ściany nośnej w bloku - jaka odpowiedzialność za samowolę budowlaną?

Powiem wam jak to wygląda we Wrocławiu. Własny wniosek o legalizację nie jest żadnym donosem, tylko procedurą jak każda inna. Kobieta nie wiedziała, że na przebudowę trzeba pozwolenie - teraz wie i legalizuje. U nas, jak ktoś sam występuje z wnioskiem o legalizację, to nie dostaje kary finansowej za samowolę. Nadzór ma widełki (o których panią poinformowano podczas jednej z rozmów) i z nich korzysta lub nie, w zależności od kwalifikacji czynu. Nadzór wszczyna podstępowanie a pani musi przygotować projekt przebudowy taki sam, jakby składała wcześniej do Wydz Architektury o pozwolenie. Plus ekspertyza. Trwa to nieco dłużej niż pozwolenie ale Nadzór dąży do legalizacji a nie do rozbiórek.
Zgoda Spółdzielni jest potrzebna bo jest ona właścicielem budynku a pani tylko mieszkania. Dokonana przebudowa ma też wpływ na zapisy w księdze wieczystej (jeśli istnieje) oraz we wszystkich innych dokumentach, gdzie podaje się powierzchnię mieszkania oraz ilość pomieszczeń (z łazienki i toalety jest jedna łazienka jak zrozumiałam)
Prowadziłam jako architekt niejedną sprawę w Nadzorze i każda zakończona powodzeniem. Zalecam uporządkować sprawy formalne - najpierw ustalić na piśmie ze Spółdzielnią co ma pani zrobić i czy w ogóle ma pani robić. I nie panikować.
wiecza jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Samowola budowlana wyburzenie ściany nośnej (odpowiedzi: 25) Witam Dzieci "wyfrunęły na swoje" a my z mężem postanowiliśmy zrobić remont Zaczęliśmy od ciułania Potem od wyszukania architekta No i ..........
§ jak zalegalizować samowolę budowlaną? (odpowiedzi: 5) Dzień dobry!Proszę o poradę i pomoc w następującej kwestii-została zmieniona konstrukcja dachu na domu piętrowym, jednorodzinnym, z dachu płaskiego(...
§ Co może być samowolą budowlaną? (odpowiedzi: 2) Witam. Mam takie pytanie. Czy płot i brama, wybudowane w latach 60-ych i modernizowane ok. 92-go, mogą być obecnie potraktowane przez PINB jako...
§ Wyburzenie ściany, a księga wieczysta i ilość izb (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, Kilka lat temu rodzice kupili mieszkanie. Było ono trzypokojowe i taka ilość pokoi wpisano w księdze wieczystej po jego wydzieleniu...
§ Wyburzenie ściany w mieszkaniu a zgłoszenia (odpowiedzi: 3) Witam, jestem zameldowana w mieszkaniu własnościowym (właścicielka czyli moja Mama obecnie przebywa za granicą i w ciągu najbliższych paru lat nie...
§ kto odpowiada za samowolę budowlaną?? (odpowiedzi: 9) Kto odpowiada za samowolę budowlaną jeśli budynek nie ma właściciela a administrator budynku twierdzi iż przęjął budynek wraz z dobudowanym obiektem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:45.