Czy muszę zapłacić za wywóz odpadów za miesiące gdy nie wykonano usługi (brak kubła)? - Forum Prawne

 

Czy muszę zapłacić za wywóz odpadów za miesiące gdy nie wykonano usługi (brak kubła)?

Dzień dobry! W moim mieście utworzono specjalną jednostkę zrzeszającą kilka gmin aglomeracji (GOAP), która koordynuje wywóz śmieci (no comment). W lipcu złożyłam obowiązkową deklarację dot. m.in. liczby osób w gospodarstwie oraz segregowania odpadów. Z firmą, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
13-11-2013, 17:50  
Janetha
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy muszę zapłacić za wywóz odpadów za miesiące gdy nie wykonano usługi (brak kubła)?

Dzień dobry!
W moim mieście utworzono specjalną jednostkę zrzeszającą kilka gmin aglomeracji (GOAP), która koordynuje wywóz śmieci (no comment). W lipcu złożyłam obowiązkową deklarację dot. m.in. liczby osób w gospodarstwie oraz segregowania odpadów. Z firmą, która wcześniej wykonywała tę usługę rozwiązałam umowę, a ponieważ firma ta odebrała ode mnie kubeł, w lipcu nie miałam już pojemnika, do którego mogłabym wrzucać śmieci. Ponieważ w formularzu deklaracji nie uwzględniono pytania czy nieruchomość posiada kontener, próbowałam dodzwonić się na infolinię GOAP aby zamówić nowy kubeł. Automatyczna sekretarka informowała mnie notorycznie, że jestem 13-ta lub 15-ta w kolejce do rozmowy z konsultantem. W drugiej połowie lipca w końcu udało mi się połączyć z konsultantem, któremu zgłosiłam brak kontenera. Pani stwierdziła, że odnotuje tę informację w systemie informując mnie , iż wkrótce otrzymam kontener. Minęły kolejne tygodnie, a ja korzystałam z uprzejmości sąsiadki i wrzucałam swoje śmieci do jej kubła. Otrzymałam natomiast pismo z GOAP z numerem konta, na który należy wpłacać comiesięczną opłatę za wywóz śmieci począwszy od miesiąca złożenia deklaracji, czyli lipca. Druga z sąsiadek nie mogąc się dodzwonić w swojej sprawie pojechała do siedziby GOAP, zgłaszając tam jednocześnie brak kubła na mojej posesji. Ze względu na brak reakcji powtórnie wybrała się do GOAP w połowie sierpnia składając moje pismo opisujące zwłokę w dostarczeniu kubła, informację, że będę dokonywała opłat od momentu dostarczenia kontenera i kolejną prośbę o jego przywiezienie. Efekt – kubła nie dostarczono. Kolejny telefon (30.09), rozmowa z konsultantką (która notabene poinformowała, że w ich systemie nikt nie zanotował zgłoszenia o braku kontenera) i niemal natychmiastowa reakcja – 3 października br. firma obsługująca wywóz śmieci w mojej dzielnicy przywiozła nowy, czysty kubeł.
W połowie października br. otrzymałam odpowiedź na moje pismo (GOAP-u widocznie nie obowiązuje jak inne jednostki samorządu terytorialnego odpowiedź w ciągu 30 dni), w której powołując się na art. 5 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 27.08.2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , stwierdzono, że mam obowiązek wnosić w terminie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (zaliczanymi do danin publicznych) i że obowiązek ten jest bezwzględny i bezwarunkowy mimo zastrzeżeń do wykonania zadań przez firmy odbierające odpady.
Dokonałam przelewu za październik, za poprzednie miesiące nie zapłaciłam, ponieważ nie widzę powodu, żeby płacić za niewykonaną usługę. Ewidentną winę za zaistniałą sytuację ponosi GOAP (konsultant nie odnotował zamówienia kubła i nie przekazał informacji firmie wywożącej odpady). Faktem jest, że nie jestem w stanie udowodnić, że dzwoniłam w lipcu i zgłaszałam sprawę.
Moje pytanie: Czy w tej sytuacji muszę płacić za miesiące kiedy nie korzystałam z usługi wywozu śmieci z powodu braku kubła, a jeśli tak, to czy mogę domagać się zwrotu kwoty za lipiec, sierpień i wrzesień bezpośrednio od firmy, która obsługuje moją ulicę (wszak firma ta ma odnotowaną datę przywiezienia kubła i powinna mieć wiedzę, że nie realizowała usługi na mojej posesji) ?Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź odnośnie do moich wątpliwości.
Janetha jest off-line  
13-11-2013, 21:24  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.304
Domyślnie RE: Czy muszę zapłacić za wywóz odpadów za miesiące gdy nie wykonano usługi (brak kub

Właściciele nieruchomości wypowiadając umowę dotychczasowemu odbiorcy odpadów mieli obowiązek zakupienia pojemników na własność, o ile odbiorca się zmienił.
Jeśli właściciel pojemników nie zakupił, mógł zastąpić to odpowiednimi workami do składowania odpadów.
W obu wypadkach inicjatywa należała do właściciela nieruchomości.
Deklaracja o sposobie segregowania odpadów wpłynęła do urzędu, zatem od tego momentu należało dokonywać opłat na jego konto.


Zaznaczam, że odpisałam na przykładzie mojego miasta. Każda gmina ustalała odrębne warunki w kwestii gospodarowania odpadami.
Lewanna jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy muszę płacić czynsz za cały miesiąc skoro mieszkałam tylko do połowy miesiąca (odpowiedzi: 1) Witam, Właścicielka mieszkania zażądała ode mnie zapłacenia całego miesięcznego czynszu za wrzesień, choć mieszkałam tylko do 15 września. W umowie...
§ zapłata za wywóz odpadów (odpowiedzi: 2) witam.Mam dom na wsi w którym mieszkali moi rodzice.Tato podpisał umowe o wywóz śmieci kilkanaście lat temu w 2002 r. zmarł ale umowa nie była...
§ Wywóz odpadów komunalnych (odpowiedzi: 9) Wspólnie z żoną zakupiliśmy mieszkanie w miejscowości oddalonej 300 km od naszego miejsca zamieszkania. Budynek należy do wspólnoty,mieszkanie stoi...
§ wywóz odpadów (odpowiedzi: 1) Mieszkam w domku jednorodzinnym. Niedawno odwiedziła mnie pani z urzędu gminy z pismem, w którym straszy mnie karą grzywny, gdyż nie mam podpisanej...
§ umowa na wywóz odpadów (odpowiedzi: 1) W moim mieście Rada Miasta ustaliła obowiązek wywozu odpadów komunalnych dla zabudowy jednorodzinnej – nie rzadziej niż raz w miesiącu, niezależnie...
§ Wywóz odpadów z remontu (odpowiedzi: 1) Witam. Mam taki problem. Dzisiaj miałem wymieniane okna w całym domu. Mieszkam w bloku, zarządza nim wspólnota mieszkaniowa. Firma, która...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:29.