Spłacanie długów spółdzielni przez nie-członka - Forum Prawne

 

Spłacanie długów spółdzielni przez nie-członka

Witam, od kilku lat jestem posiadaczem własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, ale nie jestem członkiem spółdzielni. Od kilku m-cy do opłaty za lokal, która zresztą od momentu kupna wzrosła prawie o 100%, spółdzielnia dolicza dodatkowo ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
11-02-2014, 22:31  
Sanada
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Spłacanie długów spółdzielni przez nie-członka

Witam,
od kilku lat jestem posiadaczem własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, ale nie jestem członkiem spółdzielni. Od kilku m-cy do opłaty za lokal, która zresztą od momentu kupna wzrosła prawie o 100%, spółdzielnia dolicza dodatkowo niemałą kwotę, która jest pobierana od każdego mieszkania i ma służyć na pokrycie długu spółdzielni. Dług ten wynika z wyroku sądowego w sprawie dotyczącej własności jednej z działek na terenie której znajduje się spółdzielnia. Spółdzielnia musi zapłacić gminie ok 2mln zaległych opłat gruntowych i kwota ta ma zostać w ciągu 2 lat zebrana od lokatorów.

Czy nie będąc członkiem spółdzielni jestem zobowiązany do pokrywania jej długów? Blok w którym mieszkam nie stoi na działce której dotyczyła sprawa sądowa a zaległe opłaty prawdopodobnie powstały częściowo gdy jeszcze nie mieszkałem na terenie spółdzielni. Rozumiem, że jako nie-członek nie otrzymuję dofinansowania do opłat remontowych i innych, czerpanego z działalności spółdzielni, przez co płacę wyższy czynsz, ale czemu mam ponosić odpowiedzialność za decyzje jej władz?
I jeszcze chciałbym się dowiedzieć czy przekształcenie prawa w odrębną własność w jakikolwiek sposób zmieniłoby moją sytuację?
Sanada jest off-line  
12-02-2014, 08:43  
Latanabosaka
Stały bywalec
 
Posty: 2.792
Domyślnie RE: Spłacanie długów spółdzielni przez nie-członka

To co masz płacić określa art.4.1-1 ustawy o SM: "Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5." Czy widzisz gdzieś tu obowiązek pokrywania strat spółdzielni? Mało tego, członkowie spółdzielni również nie mają tego obowiązku i nie muszą płacić. Skąd spółdzielnia weźmie pieniądze - to jej problem, może sprzedać majątek jeśli go posiada, może pójść w postępowanie upadłościowe. Mieszkańcom to niczym nie grozi, wprost przeciwnie.
Latanabosaka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Status spółdzielni - usunięcie członka spółdzielni - a zgodność z prawem (odpowiedzi: 12) Mam pytanie, czy zapis w statucie spółdzielni : Członek może być wykluczony ze Spółdzielni w przypadku, gdy z jego winy umyślnej lub z powodu...
§ wkład mieszkaniowy po śmierci członka spółdzielni (odpowiedzi: 1) Witam, jestem po I rozprawie o uzupełniający podział majątku po mamie, która zmarła. Jestem jedyna spadkobierczynią. Rodzice byli po rozwodzie od...
§ Spłacanie długów spółdzielni - pilnie potrzebna pomoc (odpowiedzi: 1) mieszkam w małym 27 metrowym mieszkanku od września 2012 roku razem z narzeczonym - mieszkanie jest spółdzielczo-własnościowe. Wczoraj dowiedzieliśmy...
§ rozdzielność majątkowa a opłacanie dps przez małżonka (odpowiedzi: 9) Oto moja sprawa, którą postaram się skrócić... Jestem synem mojej chorej na alzhaimera mamy. Mama jest w związku małżeńskim i posiada rozłączność...
§ wykluczenie z grona członków spódzielni (odpowiedzi: 1) Witam mam pytanie jestem członkiem spódzielni mieszkaniowej ponad 30 lat mam mieszkanie własnosciowe ostatnio mialem problemy zdrowotne co...
§ Status prawny członka spółdzielni (odpowiedzi: 1) 20.04.2001 roku X otrzymał przydział lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu. Obowiązywała wówczas ustawa z dnia 15 grudnia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:31.