Zaległy czynsz - Forum Prawne

 

Zaległy czynsz

Witam, Błagam o pomoc, wynajmuję od ponad dwóch lat mieszkanie. W umowie mam że płacę 1500zł tytułem czynszu najmu, mam też zapis że odpowiadam za opłatę za wodę i media. Miesiąc w miesiąc płacę ustaloną ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
18-02-2014, 20:09  
bambal
Zbanowany
 
Posty: 25
Domyślnie Zaległy czynsz

Witam,

Błagam o pomoc, wynajmuję od ponad dwóch lat mieszkanie. W umowie mam że płacę 1500zł tytułem czynszu najmu, mam też zapis że odpowiadam za opłatę za wodę i media.

Miesiąc w miesiąc płacę ustaloną kwotę właścicielowi, oraz rachunki za prąd i gaz. Jakiś czas temu dostałem pierwszy raz od kiedy wynajmuję dopłatę za wodę i centralne ogrzewanie w wysokości 3800zł!!! Byłem w szoku i wypowiedziałem umowę. Spółdzielnia wysłała mi wezwanie do zapłaty ja zobowiązałem się to spłacić w ratach.

Teraz właściciel domaga się ode mnie spłaty wszystkich zaliczek za wodę które wpłacał w czynszu(przelew do Spółdzielni dotyczący czynszu robił właściciel, przy podpisywaniu umowy najmu powiedział mi że tak praktykuję by nie było żadnych opóźnień) oraz kwoty jaką miesiąc w miesiąc wpłacał do Spółdzielni tytułem czynszu.

Mam wobec tego pytanie, czy jego zachowanie podlega art. 286&1 kk?
W momencie podpisywania umowy wydaję mi się że celowo doprowadził do tego żebym uwierzył że on będzie wpłacał do Spółdzielni a wydaje mi się że działał z premedytacją chcąc w momencie rozwiązania umowy najmu wyłudzić ode mnie pieniądze. Oczywiście mój błąd że taką umowę podpisałem ale nie sądziłem że mam do czynienia z oszustem.Gdybym wiedział że oprócz umówionej kwoty mam płacić za czynsz do Spółdzielni nigdy bym tego mieszkania nie wynajął.Czy to że podpisałem taką umowę jest równoznaczne z tym że przed Sądem przegram, dodam że umowa ma 3 strony a mój podpis jest tylko na ostatniej, nie parafowałem dwóch pierwszych.

W związku z tym że było takie duże zużycie wody czynsz właścicielowi został podwyższony , ja z kolei mam w umowie najmu zapis żeby mi podwyższyć opłatę musi być zachowany termin 3 miesięcy, teraz jak będzie zwrot z kolejnego rozliczenia jest możliwość by Spółdzielnia mi zwróciła różnice na moje konto bankowe?

Dodam że mam pokwitowania od właściciela kwot jakie miesiąc w miesiąc wpłacam.
bambal jest off-line  
18-02-2014, 22:24  
bambal
Zbanowany
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

poproszę o pomoc
bambal jest off-line  
18-02-2014, 22:36  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.554
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

Cytat:
Napisał/a bambal Zobacz post
.Gdybym wiedział że oprócz umówionej kwoty mam płacić za czynsz do Spółdzielni nigdy bym tego mieszkania nie wynajął
nie masz płacić czynszu tylko zapłacić za zużytą przez siebie wodę i inne media

Cytat:
Napisał/a bambal Zobacz post
W umowie mam że płacę 1500zł tytułem czynszu najmu, mam też zapis że odpowiadam za opłatę za wodę i media.!
Skoro uiszczałeś dla wynajmującego należności z tytułu czynszu, prądu i gazu a w umowie ustaliliście, że pokrywasz rownież koszt wody i ogrzewania to Twój szok budzi jedynie zdziwienia

Cytat:
Napisał/a bambal Zobacz post
W momencie podpisywania umowy wydaję mi się że celowo doprowadził do tego żebym uwierzył że on będzie wpłacał do Spółdzielni a wydaje mi się że działał z premedytacją chcąc w momencie rozwiązania umowy najmu wyłudzić ode mnie pieniądze.
nie widzę w tym nic dziwnego, Wynajmujący uiszcza opłaty eksploatacyjne (nie tylko media ale i fundusz remontowy, opłaty sprzątanie, konserwacje, naprawy). Ty rozliczasz się z Wynajmującym na podstawie rzeczywistego zużycia mediów
Agnieszka3M jest on-line  
18-02-2014, 22:43  
Daga7
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

czy w przelewach które mu robiłeś były adekwatne tytuły płatności, np wpłacając jemu 120 zł w tytule pisałeś opłata za fakturę nr... itd? czy rozliczałeś się za wodę? jak często przesyłałeś stan licznika wody i jak często rozliczałeś taką płatność? czy może płaciłeś tylko czynsz + gaz + prąd, a o wodzie zapomniałeś? bo w takiej sytuacji taka kwota nie byłaby niczym dziwnym. Ale, jeżeli płaciłeś za wodę to wydrukuj potwierdzenia i rozlicz na spokojnie za ile metrów sześciennych już się rozliczyłeś (od stanu licznika z dnia kiedy rozpoczynał się najem, a jaki jest teraz), a za ile jeszcze zalegasz, może ta kwota jest jednak uzasadniona? Przemyśl i przelicz wszystko dokładnie.
Daga7 jest off-line  
18-02-2014, 22:44  
bambal
Zbanowany
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

zgoda i dopłatę wynikającą z różnicy między zaliczkami a rzeczywistym zużyciem pokrywam.
Ale zaliczki do Spółdzielni miały być płacone z czynszu który płaciłem co miesiąc i były płacone. Ale teraz w związku że jestem z właścicielem w konflikcie domaga się on zwrotu wszystkich zaliczek za okres ponad dwóch lat.

Po tonie Twojej odpowiedzi rozumiem, że to normalne że się kogoś oszukuję i wykorzystuję jego naiwność/nie wiedzę/brak doświadczenia życiowego, dając do podpisu umowę a jednocześnie mówiąc coś zupełnie innego.Oczywiście mogłem przewidzieć i iść z umową do prawnika, ale nie sądziłem że umowę podpisuję z oszustem.

Reasumując w Sądzie nie mam szans?
bambal jest off-line  
18-02-2014, 22:48  
bambal
Zbanowany
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

Daga 7, pieniądze brał do ręki kwitując mi "wpłata za wynajem za dany miesiąc" za wodę nie płaciłem ponieważ płacone były zaliczki dopiero zapłaciłem/spłacam to wyrównanie.
bambal jest off-line  
18-02-2014, 22:50  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.554
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

Cytat:
Napisał/a bambal Zobacz post
zgoda i dopłatę wynikającą z różnicy między zaliczkami a rzeczywistym zużyciem pokrywam.
nie wiem o jakiej dopłacie piszesz skoro nie płaciłes zaliczek na media

Cytat:
Napisał/a bambal Zobacz post
Ale zaliczki do Spółdzielni miały być płacone z czynszu który płaciłem co miesiąc i były płacone.
czynsz to zysk wynajmującego za wynajęcie Tobie mieszkania. Nie zawierają się w nim żadne zaliczki, chyba że umówiliście się inaczej

Cytat:
Napisał/a bambal Zobacz post
Reasumując w Sądzie nie mam szans?
szans na co?
Agnieszka3M jest on-line  
18-02-2014, 22:55  
bambal
Zbanowany
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

1. Zaliczki wpłacał właściciel z moich pieniędzy które mu przekazywałem. Przy podpisywaniu umowy jeszcze mnie informował że jego zysk to zaledwie 800zł bo jest bardzo wysoki czynsz i zaliczki za wodę.Poprzedni właściciele też na pewno byli w taki sposób rozliczani czyli wpłacali pieniądze miesiąc w miesiąc i z tych pieniędzy były płacone zaliczki.Na pewno nie domagał by się ode mnie tych pieniędzy gdyby nie ten konflikt, na ostatniej rozmowie powiedział że mnie zniszczy bo jestem za biedny żeby mu podskakiwać.

2.szans na oddalenie powództwa wynajmującego o zapłatę zaległych zaliczek, które wg. niego nie były płacone a według mnie były płacone z moich pieniędzy zgodnie z ustaleniami.
bambal jest off-line  
18-02-2014, 22:56  
Daga7
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

Zrozum, że on ma słuszność, bo to że on płacił zaliczki nie ma znaczenia, ty miałeś za zużytą wodę zapłacić i najwyraźniej tego nie zrobiłeś, uważasz, że te zaliczki to prezent dla Ciebie? On musiał płacić czynsz, ale tych zaliczek nie musiał płacić, bo podpisałeś że koszty wody pokrywasz Ty, to że założył za Ciebie te pieniądze było jego dobrą wolą i uprzejmym gestem w Twoją stronę. Napisz sobie na kartce jaką stawkę brutto płacisz za wodę (czyli woda zimna + woda ciepła + ścieki) ja mam np. 12,17 brutto za 1 metr sześcienny i sprawdź ile zużyłeś, ja średnio miesięcznie zużywam 14 metry sześcienne co daje 170,38 miesięcznie, jak by to pomnożyć przez 24 miesiące dałoby 4089,12 i jest to kwota jaką za zużytą wodę musiałabym zapłacić właścicielowi nie zależnie od tego jakie on zaliczki płacił - bo tyle zużyłam i tak w umowie podpisałam i tyle, tu nie ma nic do dodania, więc po prostu policz ile Ty w te 2 lata zużyłeś metrów sześciennych wody i ile już za tą wodę Ty żeś zapłacił. To czego jeszcze nie zapłaciłeś ale zużyłeś musisz właścicielowi zwrócić.
Daga7 jest off-line  
18-02-2014, 23:35  
jaugusty
Stały bywalec
 
Posty: 1.201
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

"W umowie mam że płacę 1500zł tytułem czynszu najmu"

wedlug mnie, to jest kwota, ktora idzie do kieszeni wlasciciela. Sam piszesz, ze to czynsz. A ten nie ma nic wspolnego z oplatami eksploatacyjnymi.
Masz w umowie onkretnie zapisane, ze te 1500 to 800 plus zaliczki? Jesli nie, to wedlug mnie powinienes placic 1500 PLUS wszystkie oplaty, zgodnie z " mam też zapis że odpowiadam za opłatę za wodę i media."
jaugusty jest off-line  
19-02-2014, 16:20  
bambal
Zbanowany
 
Posty: 25
Domyślnie RE: Zaległy czynsz

Dziękuję za odpowiedzi.Mam jeszcze jedno pytanie,czy jeżeli okres 3 miesięcznego wypowiedzenia mija ostatniego marca, co się stanie jak będę chciał jeszcze miesiąc dwa pomieszkać? Czy wynajmująca może mnie wyrzucić ?
bambal jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaległy czynsz (odpowiedzi: 1) Witam Państwa, na wstępie chciałbym życzyć Wam wszystkiego dobrego w nowym 2014 roku i jak najmniej problemów związanych z prawem. ;) Zwracam się...
§ Zaległy czynsz (odpowiedzi: 5) Witam, chciałbym się dowiedzieć czy w mojej sytuacji ma zastosowanie przedawnienie. Otóż w 2007 (akt notarialny z końca lipca) kupiłem mieszkanie....
§ Zaległy czynsz (odpowiedzi: 3) Mam lokatora, który zalega z czynszem jeden miesiąc. Zapowiedział, że nie będzie mi płacić ustalonej przez umowę kwoty tylko zapłaci taką kwotę na...
§ zaległy czynsz (odpowiedzi: 1) w 2005 roku dostałam wypowiedzenie najmu za zaleganie czynsz(byłam najemcą tego lokalu) w 2006 wyprowadziłam się z mieszkania a w 2007 wymeldowali i...
§ Zaległy czynsz (odpowiedzi: 1) Witam.Mam taki problem.Wynająłem lokal jednej pani pod działalność gospodarczą.Ta pani włożyła w remont ok.35tys.Czynsz za każdy miesiąc uzgodniliśmy...
§ zaległy czynsz (odpowiedzi: 2) Witam, mam problem z wlascicielem mieszkania. Od kilku lat wynajmuje mieszkanie od prywatnego własciciela. Nigdy nie zalegalam z czynszem, ani innymi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:11.