odpowiedzialność agencji nieruchomości - Forum Prawne

 

odpowiedzialność agencji nieruchomości

sprawa jest następująca w styczniu br. podpisałem umowę z agencją pośrednictwa nieruchomości na poszukiwanie mieszkania. Agencja mieszkanie odpowiednie znalazła. Właścicielami mieszkania było starsze małżeństwo - przy czym właściciel jest chory na chorobę Parkinsona, o czym ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
26-03-2009, 17:33  
lukaszS81
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie odpowiedzialność agencji nieruchomości

sprawa jest następująca

w styczniu br. podpisałem umowę z agencją pośrednictwa nieruchomości na poszukiwanie mieszkania. Agencja mieszkanie odpowiednie znalazła.
Właścicielami mieszkania było starsze małżeństwo - przy czym właściciel jest chory na chorobę Parkinsona, o czym zostałem poinformowany przez właścicieli mieszkania. Umowę przedwstępną podpisała właścicielka mieszkania i SYN właścicieli (nota bene podpisał się inicjałem swojego OJCA). Bank przyznał kredyt na to konkretne mieszkanie. W chwili, gdy kredyt otrzymałem okazało się, że Właściciel mieszkania nie jest w stanie porozumiewać się z otoczeniem - podejście do aktu notarialnego odbywało się bodaj 5 razy. Ostatecznie Właścicielka mieszkania oddała mi podwójny zadatek (zgodnie z umową przedwstępną). Z racji zaistniałej sytuacji w ciągu około 2 tygodni znalazłem inne mieszkanie bank wyraził zgodę na aneksowanie umowy za opłatą (150 pln). Dzisiaj jestem po rozmowie w banku i okazuje się że różnice kursowe pomiędzy kursem w dniu składania wniosku, a kursem franka dzisiaj powodują, że muszę dopłacić około 5000,00 pln do pełnej kwoty. (jestem już po akcie notarialnym na nowe mieszkanie).
I teraz pytanie - czy kompetencją agencji pośrednictwa nieruchomości jest sprawdzenie faktycznej możliwości zawarcia umowy kupna - sprzedaży lokalu? I czy w związku ze stratami, które poniosłem z tytułu niemożności zakupu pierwszego mieszkania (zapewniam, że gdyby wszystko poszło zgodnie z planem to już dawno mieszkał bym w tamtym pierwszym mieszkaniu i o żadnych stratach na różnicy kursowej nie było by mowy) mam prawo domagać się od Agencji nieruchomości zwrotu poniesionych przeze mnie kosztów (wliczając stratę na kursie franka) - bo wg. mnie de facto to przez niekompetencję i nierzetelność Agencji nie zakupiłem pierwszego mieszkania.
lukaszS81 jest off-line  
26-03-2009, 21:02  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: odpowiedzialność agencji nieruchomości

Należy przeczytać obowiązki pośrednika z umowy pośrednika. Jeśli nie ma w niej mowy o sprawdzeniu zdolności do zawarcia umowy przez stronę sprzedającą to pośrednik za to nie odpowiada.

Co do zasady umowa pośrednictwa, jest umową starannego działania i polega tylko na skojarzeniu stron przyszłej umowy dot. nieruchomości. Zazwyczaj pośrednik nie ma obowiązków umownych dokładania innych szczególnych starań związanych z transakcją, chyba że co innego wynika z umowy. Natomiast jest dla niego motywacją doprowadzenie do umowy przenoszącej prawo, gdyż wówczas otrzyma wynagrodzenie.

Sprawdź czy w umowie pośrednictwa jest postanowienie, iż pośrednikowi należy się jakaś część prowizji po zawarciu umowy przedwstępnej, gdyż jeśli jest to pośrednik będzie miał święte prawo domagac się tej części. Tym bardziej, że skojarzył Cię ze stroną sprzedającą, a tym samym spełnił podstawowe obowiązki umowne.

Na koniec nie psiocz tak na pośrednika, bo on nie jest od wszystkiego. Sam widziałeś że przy umowie przedwstępnej nie podpisał się współwłaściciel gdyż nie mógł. Wystarczyło ruszyć głową, że coś jest nie tak. Ot wolałeś zwalić całą odpowiedzialność na pośrednika, łącznie z mysleniem za Ciebie
Lex'ior jest off-line  
26-03-2009, 21:53  
lukaszS81
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: odpowiedzialność agencji nieruchomości

Czyli tak naprawdę to większość agencji pośrednictwa nie odpowiada za nic i bierze pieniądze za nic taka jest konkluzja. Złoty interes... tylko w takim razie po kiego czorta agentowi licencja?
lukaszS81 jest off-line  
26-03-2009, 22:25  
cieciu
Stały bywalec
 
Posty: 1.025
Domyślnie RE: odpowiedzialność agencji nieruchomości

biora kase za kojarzenie stron, a nie za nic
kase za nic to bierze dopiero notariusz
cieciu jest off-line  
26-03-2009, 22:42  
lukaszS81
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: odpowiedzialność agencji nieruchomości

Cytat:
Napisał/a cieciu Zobacz post
biora kase za kojarzenie stron, a nie za nic
kase za nic to bierze dopiero notariusz
poczytałem nieco i... jak to jest zapisane w dokumencie "Standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami"

Rozdział 1
Zasady ogólne
§1. Pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien kierować się zasadami etyki zawodowej. Zasady etyki zawodowej pośrednika wynikają z ogólnie przyjętych norm moralnych i etycznych.
§2. Pośrednik powinien postępować w taki sposób, aby chronić interesy osób, na rzecz których wykonuje czynności pośrednictwa z uwzględnieniem zasady równego i uczciwego traktowania wszystkich stron transakcji.
§3. Pośrednik powinien być lojalny wobec swojego klienta i nie zawieść pokładanego w nim zaufania.

czyli generalnie mogę przyjąć, że ktoś rzetelnie wykona czynności związane z przedstawieniem mi nieruchomości a przede wszystkim SPRAWDZI czy nieruchomość jest MOŻLIWA do sprzedaży w ustalonym terminie. Bo o to w tym wszystkim chyba chodzi?
lukaszS81 jest off-line  
27-03-2009, 10:54  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: odpowiedzialność agencji nieruchomości

W części standardów, które przytoczyłeś jest mowa o zasadach etycznych, które z pewnością nie są przepisami prawa.

Odpowiedzialność pośrednika reguluje umowa pośrednictwa, ustawa o gospodarce nieruchomościami i k.c.

Przeczytaj umowę oraz art. 179 i nast. ustawy o gospodarce nieruchomościami. W szczególności zwróć uwagę na art. 180 ust. 3 zd. 1 tejże ustawy: "Zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa."

Nieruchomość była możliwa do sprzedaży, jak najbardziej, gdyż podlegała obrotowi prawnemu. Wystarczyło jedynie przedłużyć termin zawarcia umowy przyrzeczonej (przenoszącej prawo). Następnie rodzina powinna złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wyrażenie zastępczego oświadczenia woli przez pana z parkinsonem.

Zresztą jeszcze raz podkreślę, że wystarczyło samemu myśleć, że coś jest nie tak kiedy zamiast współwłaściciela podpis składał jego syn.
Lex'ior jest off-line  
17-05-2011, 13:55  
meca_xl
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: odpowiedzialność agencji nieruchomości

Według mnie to ten paragraf ze standardów zawodowych mówi o zadaniach pośrednika

˜ 18.
Rola po.rednika polega na gromadzeniu i udzielaniu informacji potrzebnych do zawarcia przez inne osoby
umow wymienionych w art. 180 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomo.ciami w zakresie warunkow
ekonomiczno-rynkowych i sposobu realizacji zamowionej us.ugi, podejmowaniu czynno.ci zmierzaj.cych
do wyszukania kontrahenta, kojarzeniu stron, aran.owaniu ogl.dzin nieruchomo.ci oraz, na .yczenie
zamawiaj.cego, na udziale w negocjacjach, pomocy przy finalizacji transakcji poprzez podj.cie czynno.ci
organizacyjnych, chyba, .e umowa stanowi inaczej.

Moje pytanie:

Czy kupując mieszkanie przez pośrednika mam zagwarantowane że mieszkanie nie jest zadłużone, tzn nie rozpoczęła się egzekucja długu jakichkolwiek wierzycieli z mieszkania. Chodzi mi konkretnie o to czy pośrednik gwarantuje bezpieczeństwo zawarcia transakcji.
meca_xl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedzialność agencji za zakupioną działkę (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, zwracam się do Państwa z prośbą o pomocne komentarze dotyczące następującej kwestii: w lutym tego roku zakupiłam działkę z warunkami...
§ Wynagrodzenie dla agencji nieruchomości (odpowiedzi: 1) Witam, kupilam mieszkanie za posrednictwem agencji nieruchomosci, ktora w zawartej umowie posrenictwa zobowiazala sie do 'sprawdzenia stanu prawnego...
§ czy agencji nieruchomości należy się prowizja? (odpowiedzi: 8) Witam. Od przedstawiciela agencji nieruchomości dostałem e-mailem ofertę sprzedaży mieszkania, bez zdjęć, z opisem. Poprosiłem o umówienie mnie na...
§ Prowizja dla agencji nieruchomości (odpowiedzi: 12) Czy ktoś już spotkał sie z taką sprawą. W zeszłym roku poszukiwałem mieszkania przez różne agencje nieruchomości. Jedna z agencji zaproponowała Mi...
§ zapłata dla Agencji Nieruchomości (odpowiedzi: 8) witam. mam pewien problem. jestem po podpisaniu umowy przedwstępnej na zakup gruntów. umowa była podpisana ze względu na obciążoną hipotekę i podział...
§ polisa oc agencji nieruchomości (odpowiedzi: 3) witam wszystkich, mam pytanie, czy agencja nieruchomości ma obowiązek podania numeru swojej polisy ubezpieczeniowej OC? Agencja, której zleciłam...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:10.