Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie? - Forum Prawne

 

Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Witam, moi rodzice dostali mieszkanie spółdzielcze lokatorskie za czasu małżeństwa, więc prawo lokatorskie było wspólne. Potem się rozwiedli. Mama zmarła. Zostałam ja i ojciec. Toczy się sprawa w sądzie o dział spadku.Ja się jeszcze uczę, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane

Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
28-03-2009, 14:53  
elin
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Witam,

moi rodzice dostali mieszkanie spółdzielcze lokatorskie za czasu małżeństwa, więc prawo lokatorskie było wspólne. Potem się rozwiedli. Mama zmarła. Zostałam ja i ojciec. Toczy się sprawa w sądzie o dział spadku.Ja się jeszcze uczę, studiuję, jestem na rencie rodzinnej.

Pytanie moje jest takie, kto teraz jest odpowiedzialny za zdanie tego mieszkania do spółdzielni, jeśli nie wyrażamy chęci otrzymania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu? Ja się uczę i wiem, że za czynsz nie odpowiadam póki jestem na rencie z tytułu śmierci mamy, ale ojciec czynszu nie płaci, rośnie dług.
Czy to on ma obowiązek opróżnić to mieszkanie i oddać je do spółdzielni, bo to on je w sumie od spółdzielni dostał. Ja miałam wtedy kilka lat i nigdy żadnej umowy ze spółdzielnią nie podpisywałam.W sumie nie mam dokąd pójść z tego mieszkania, ale nie stać mnie na spłatę połowy wkładu.Nadal się uczę.Wydaje mi się, że w sumie to ojciec formalnie jest jeszcze za mnie jakoś odpowiedzialny i to na nim spoczywa opróżnienie tego mieszkania , oddanie go do spółdzielni i zapewnienie mi ewentualnie jakiegoś pokoju czy lokum, żebym mogła dalej się uczyć.Czy tak jest?
elin jest off-line  
28-03-2009, 16:42  
HalinaiStasiu2008
Stały bywalec
 
Posty: 1.500
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Skoro się uczysz,to czy ojciec płaci ci alimenty?Ewentualne zdanie mieszkania do spółdzielni nalezy do ojca,bo jak rozumiem zadnej sprawy spadkowej nie było?Ty jako spadkobierczyni połowy wkładu po matce możesz,jezeli dogadasz sie z ojcem np.wykupic to mieszkanie sprzedac i podzielic sie pieniedzmi z ojcem.Za długi ojca tez w tej chwili nie odpowiadasz.Na ojcu tez ciązy obowiazek opieki.
HalinaiStasiu2008 jest off-line  
29-03-2009, 07:14  
elin
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Witam,

bardzo dziękuję za odpowiedz. Sprawa spadkowa się ciągnie już dosyć długo. Najpierw była to sprawa o podział majątku po rozwodzie, ale jak mama umarła, to się zamieniła w sprawę spadkową, a dokładnie nazywa się to "dział spadku".Niestety sprawa nie jest jeszcze zakończona.Dogadać się z ojcem nie da. Połowa wkładu do mnie należny po mamie, ale żebym mogła coś z tym mieszkaniem zrobić, musiałabym spłacić ojca z drugiej połowy wkładu, a ja nie mam tych pieniędzy.
Alimentów ojciec nie płaci, bo ja o nie składałam po śmierci mamy. Wcześniej były zasądzane, ale i tak to nie miało sensu, bo ojciec ich nie płacił, miał na papierze takie dochody, że nic się nie dało ściągnąć, teraz jest podobnie, wiem, ,że i tak by nie było z czego ściągać. Utrzymuje się z renty po mamie.Studiuję w innej miejscowości, dosyć daleko, każda sprawa to koszty dojazdu, zwolnienia z zajęć, a i tak tych alimentów nie zobaczę, nikt mi nie odda za bilet na autobus.Może złoże po skończeniu studiów,bo wiem, że można składać 3 lata do tyłu.
On nie płaci czynszu i ja się obawiam, że jeszcze się np. wyprowadzi, zostawi mnie samą z tym mieszkaniem nagle, a ja z czego mam płacić czynsz za to mieszkanie i jeszcze się utrzymywać na studiach w innej miejscowości? Moje pytanie było o to, czy skoro to on dostał to mieszkanie w małżeństwie i ma dziecko-mnie, które się nadal uczy, to czy to on ma obowiązek tę sprawę rozwiązać do końca i czy to na jego głowie jest oddanie tego mieszkania z powrotem do spółdzielni i zrobienie coś ze mną w tej sytuacji, żebym nie została nagle na ulicy?
elin jest off-line  
29-03-2009, 09:27  
HalinaiStasiu2008
Stały bywalec
 
Posty: 1.500
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Witam!smutna ta Twoja historia....Przede wszystkim skoro jestes pelnoletnia,to masz obowiazek uczestniczyc w kosztach utrzymania mieszkania.Jeżeli ono idzie w długi to kiedys tez do Ciebie zapuka komornik.Skoro sytuacja jest taka patowa a ty i tak na chwilę obecna tam nie mieszkasz i nie ma nadziei,ze uda ci sie dojsc do porozumienia z ojcem wymelduj sie szybko,bo kiedys bedziesz musiała zapłacic.Swoja droga powinnas jednak zrobic wszystko by ojciec płacił na Ciebie alimenty.Dopóki sie uczysz,pomimo ze masz rente po mamie on tez ma obowiązek pomagac.Zyczę Ci abys jakos dała sobie radę z tymi problemami.pozdrawiam!
HalinaiStasiu2008 jest off-line  
29-03-2009, 09:29  
HalinaiStasiu2008
Stały bywalec
 
Posty: 1.500
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

przepraszam,ze wczesniej napisałam inaczej,mój maz mnie wyprowadził z błędu a zna sie troche lepiej gdyz zarządza osiedlem.przepraszam!
HalinaiStasiu2008 jest off-line  
29-03-2009, 16:23  
elin
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Jak to mnie dosięgnie kiedyś ten czynsz? Przecież w ustawie o Spółdzielniach Mieszkaniowych jest napisane, że za czynsz odpowiedzialni są owszem wszyscy pełnoletni mieszkańcy "z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu" - tzn. członków spółdzielni( art. 4 par. 6) . Przecież jestem cały czas na utrzymaniu rodziców, bo się uczę.Do pracy iść nie mogę, chyba , że studia rzucę.
elin jest off-line  
29-03-2009, 16:41  
HalinaiStasiu2008
Stały bywalec
 
Posty: 1.500
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Najlepiej jak sama pójdziesz do spółdzielni i niech ci wyjasnią.No bo ty nie jestes na utrzymaniu ojca,bo masz swój dochód w postaci renty,a alimentów defakto nie masz w tej chwili.Lepiej dowiedziec sie wczesniej niz pózniej płakac.pozdrawiam!
HalinaiStasiu2008 jest off-line  
29-03-2009, 19:10  
elin
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

To chyba nie ma znaczenia, że nie mam alimentów, gdyż o nie nie wytapiałam. To nie zmienia chyba faktu, ze ojciec nadal ma wobec mnie obowiązek alimentacyjny. Ciekawe kto mi pozwraca za drogę i mi jeszcze zapewni, że to się na coś opłaca, skoro ojciec się do tej pory ciągle uchylał.Ale jestem na utrzymaniu matki, przecież rentę mam z jej odłożonych pieniędzy do zusu przez cały okres jej pracy, a o alimenty mogę wystąpić 3 lata do tyłu, nawet po skończeniu studiów.
elin jest off-line  
29-03-2009, 21:19  
mmogi
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Kto ma obowiązek oddać spółdzielni mieszkanie lokatorskie?

Jeśli mieszkanie jest zadłuzone, spóldzilenia może wystapić do sądu o eksmisję, a mieszkanie sprzedać. Eksmitowanemu przysługuje lokal socjalny od gminy (przynamniej teoretycznie) Zaległości czynszowe społdzielnia może rozliczyć z wkładu mieszkaniowego, który jest zwracany członkom przy zwrocie mieszkania.
Rozumiem trudną sytuację ELIN, ale chyba warto pojechać do spóldzielni, omówić problemy i przynajmnie ustrzec się przed ewentualną twoją odpowiedzialnością za długi ojca i uzyskaniem chociaż części naleznego ci wkładu mieszkaniowego po mamie. Pomyśl już teraz o obowiązku alimentacyjnym, który niestety będzie ciążył na tobie względem ojca, gdy ojciec znajdzie się w niedostaku (bo z tego co piszesz to się znajdzie). Rób sobie już teraz dokumenty, że on alimentów dla ciebie nie płaci. Będziesz to mogła wykorzystać pózniej.
A może pójść w sprzedaż lokalu - zamianę na mniejsze mieszkanie, skoro tobie przysługuje połowa wkładu po mamie.
Czy nie można spróbować na sprawie spadkowej uświadomić sądowi sytuacji majątkowej ojca i jego stosunku do obowiązku alimentacyjnego - i złozyć wniosku o sądową sprzedaż lokalu.
Raczej nie licz na to, że ojciec ci cokolwiek zapewni, zadbaj o swoje interesy sama, dziewczyno.
mmogi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nie mogę oddać stoiska handlowego spółdzielni. (odpowiedzi: 15) Witam. Opiszę w skrócie moją sytuację. Mianowicie od 2013 wynajmuję boks położony w hali należącej do spółdzielni. Po dzisiejszej rozmowie z...
§ Mieszkanie lokatorskie (odpowiedzi: 2) Witam, mam pytanie... Mama mieszka sama w mieszkaniu lokatorskim. Jest po rozwodzie. Dzieci mieszkaja kazde u siebie i u siebie sa zameldowani. ...
§ Dziwna sprawa w spółdzielni mieszkanie lokatorskie (odpowiedzi: 4) Zacznę od tego iż niedawno zmarła matka mojej znajomej i w jej imieniu zadaję tutaj to pytanie. Otóż matka mojej znajomej była głównym najemcą lokalu...
§ obowiązki spółdzielni wobec lokatora posiadającego mieszkanie własnościowe (odpowiedzi: 6) Witam Bardzo proszę o pomoc lub podpowiedz ewentualnie odesłanie do aktualnej ustawy ,która przedstawia wzajemne prawa i obowiązki wobec siebie...
§ mieszkanie lokatorskie (odpowiedzi: 1) witam serdecznie Mam problem odnośnie mieszkania lokatorskiego. Mianowicie moja żona zaraz przed ślubem stała się członkiem spółdzielni...
§ Dla kogo mieszkanie lokatorskie po śmierci członka spółdzielni (odpowiedzi: 3) Sprawa jest taka: mieszkanie spoldzielcze lokatorskie zostalo przyznane mojemu ojcu(glowny najemca i czlonek) i jego 1szej zonie w `76(nigdy razem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:12.