Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec? - Forum Prawne

 

Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Witam wszystkich! Mam ogromny problem związany z planowaną budową domu przez sąsiada. Ma on wąską działkę (około 16 metrów) i prosił mnie o zgodę na postawienie budynku ok. 1,5 metra od granicy. Sęk w tym, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
19-05-2014, 18:31  
winylka
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Witam wszystkich!

Mam ogromny problem związany z planowaną budową domu przez sąsiada.

Ma on wąską działkę (około 16 metrów) i prosił mnie o zgodę na postawienie budynku ok. 1,5 metra od granicy. Sęk w tym, że jest to południowa granica działki a ściana od mojej strony ma mieć 11 metrów długości, planowana wysokość domu to 7,5 metra. Co oznacza, że na mojej działce nie będzie w ogóle słońca. Dodatkowo na na jego działce w pierwszej linii zabudowy stoi już jeden dom i budynek gospodarczy (budynek gospodarczy stoi już na granicy).

Nie mogę się na to zgodzić, natomiast w gminie dowiedziałam się, że może on uzyskać zgodę na budowę domu z powodu wąskiej działki ponieważ w tej chwili przepisy budowlane na to zezwalają.

Moje pytanie brzmi- gdzie się zgłosić żeby złożyć zastrzeżenia co do wielkości tego domu oraz odległości od granicy? Dodam, ze w granicach mojej działki stoją już cztery budynki! Od północy mam ścianę 11 metrów, od wschodu jakieś 4 metry (garaż sąsiada), od południa budynek gospodarczy ok 3 metry i jeszcze część domu sąsiada na ok 4 metry z którym połączony jest mój dom. Jednym słowem, jeżeli wydadzą zgodę budowlaną, z mojego podwórka zrobi się studnia
winylka jest off-line  
20-05-2014, 07:03  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.174
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Rozporządzenie regulujące sytuowanie budynków, w sytuacji działki o szerokości mniejszej nż 16 metrów - strona 2, paragraf 12:
Internetowy System Aktów Prawnych

Jak sąsiad wystąpi z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, zostaniesz poinformowana przez organ o wszczęciu postępowania administracyjnego. Będziesz mógła zapoznać się z materiałami zebranymi przez organ oraz wyrazić swoje zastrzeżenia.

Ciekawy jest zarzut potencjalnej utraty dostępu do światła naturalnego. Nie znam jednak wystarczająco przepisów w tym zakresie. Możesz ktoś inny będzie mógł pomóc.
trudniak jest off-line  
20-05-2014, 08:20  
winylka
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Co do zarzutu : wody gruntowe na terenie, w obrębie którego stoją nasze działki, stoją nisko. Tam, gdzie stoi budynek gospodarczy tego samego sąsiada, przez rzucany cień słońce dociera tylko w godzinach rannych, nie rośnie na mojej działce nic innego jak mech, nawet trawa nie chce kiełkować. Stąd moje ogromne obawy. Zresztą kto chciałby mieć podwórko otoczone murem z każdej strony.
winylka jest off-line  
14-01-2015, 17:31  
kgorkiewicz
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Witam!!

Mam problem. Kilka lat temu mój sąsiad wybudował dom w stanie surowym otwarty. Działka jest węższa niż 16 m. Miał pozwolenie na budowę. Wybudował dom i zachował granice od mojej działki od 1,5 m - 2 m. Na tej ścianie znajdują się : okna, klatka schodowa - przeszklona, jaskółka, drzwi, przedpokój z otworami okiennymi.
Przez kilka lat nic się z budową nie działo, teraz dom został sprzedany i nowy właściciel zamierza wykończyć dom.
Mam pytanie odnośnie możliwości ukończenia tego domu, czy granice zostały dobrze zachowane? czy otwory okienne i drzwiowe mogą na tej ścianie być? Druga ściana domu styka się ze skarpą i na tej stronie nie ma żadnych otworów okiennych.
Dodam jeszcze, że nowy właściciel twierdzi że ma przeniesione pozwolenie na budowę domu, i na tej podstawie będzie kontynuował budowę.
Proszę o porady !!!
kgorkiewicz jest off-line  
14-01-2015, 17:47  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.174
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

W poprzednim wpisie umieściłem właściwy akt prawny. Paragraf 12 podlegał zmianom od 2002 r. Jeśli więc pozwolenie na budowę zostało wydane kilka lat temu, to wówczas należy odnieść stan faktyczny do ówczesnego brzmienia przepisów.
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy wymiary zostały zachowane, Istotne jest to, że z uwagi na szerokość działki nie stosuje się standardowych minimalnych odległości dla budynków. Może (ale nie musi) to oznaczać, że budynek został wybudowany zgodnie z prawem.
Kupując dom nowy właściciel stał się również "posiadaczem" pozwolenia na budowę, co jest standardową praktyką rynkową.
trudniak jest off-line  
14-01-2015, 18:45  
kgorkiewicz
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Dzięki za szybką odpowiedź.

Pozwolenie na budowę wydane zostało w 2002r.
Przeczytałam rozporządzenie regulujące usytuowanie budynków, wynika z niego jednoznacznie że dopuszcza się przy działkach węższych niż 16 m, wybudowanie budynku 1,5 m od granicy bądź w granicy bez otworów okiennych, drzwiowych itp.

W tym przypadku pozwolenie na budowę przeszło na nowego właściciela tylko i wyłącznie dlatego, że został podrobiony dziennik budowy. Przez 8 lat nikt nic nie robił z ta budową, nic remontował, nie kopał, nawet nie sprzątał. Posiadam zdjęcia budynku z kilku lat wstecz na których ewidentnie widać, że dom jest w takim samym stanie jak teraz. Więc, standardowo pozwolenie może zostać przeniesione jeśli w ciągu tych lat była kontynuacja budowy, nawet z przerwą. Wystarczy, że kierownik budowy wpisał, że została " przekopana działka" już utrzymał pozwolenie. Takie mamy chore prawo w Polsce.
W tym przypadku, niestety zostały wpisy sfałszowane i dlatego nowy właściciel ma pozwolenie.

Wracając do tematu, jak Ci się wydaje, jest szansa na odbiór tego budynku? Co radzisz?
kgorkiewicz jest off-line  
14-01-2015, 18:58  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.174
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Podrobiony wpis(y) w dzienniku budowy i jednocześnie przerwanie budowy na okres ponad 3 lat, zgłoszenie tego do PINB i prokuratury.

Jeśli nie, to jak na razie nie widzę sposobu, aby nowy właściciel nie oddał budynku do użytkowania po jego wykonaniu (zakończeniu prac wykończeniowych) zgodnie z ważnym pozwoleniem na budowę.
trudniak jest off-line  
14-01-2015, 19:03  
kgorkiewicz
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Okej,

Byłam w Starostwie i kierownik powiedział mi, że pozwolenie na budowę to jedno a odbiór budynku to drugie. Ja nawet nie wiem co jest w pozwoleniu, ponieważ to które mi podał właściciel figuruje w Starostwie na inną osobę, na inną działkę.
Pozwolenie zostało wydane, ale ówczesny właściciel mógł się do niego nie zastosować, stąd te budowle.

Bardzo ciężko podobno udowodnić fałszerstwo dziennika budowy.

Uważam, że jeśli zgłoszę fakt do Nadzoru budowlanego, być może odnajdą pozwolenie na budowę i sami porównają co jest a na co było pozwolenie.
Dzięki za rady.

Pozdrawiam!
kgorkiewicz jest off-line  
14-01-2015, 19:09  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.174
Domyślnie RE: Budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy- jak zapobiec?

Proponuję spróbować uzyskać wgląd w pozwolenie na budowę.
Albo z powołaniem się na interes prawny (bezpośrednie sąsiedztwo i oddziaływanie budynku), chociaż tu nie czuję się na tyle pewny aby zagwarantować sukces - może ktoś inny z forumowiczów pomoże.
Albo korzystając z ustawy o dostępie do informacji publicznej, podając numer działki itd. na potrzeby zindywiualizowania przedmiotu wniosku, tzn. tak, aby organ nie miał wątpliwości o które pozwolenie chodzi (w sytuacji, gdy nie zna się numeru i daty sporządzenia pozwolenia). Na tej podstawie prawnej nie powinno być problemu.
trudniak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Budowa domu a odległość od sąsiada. (odpowiedzi: 14) Witam, ile metrów trzeba się odsunąć budując dom gdy: 1) cały budynek sąsiada jest z drewna 2) poddasze jest drewniane, a parter jest z cegły ...
§ Odległości domu od granicy działki (odpowiedzi: 3) Witam.Mam pytanie dotyczące umieszczenia domu na działce a ściślej o odległości jakie należy zachować od sąsiedniej działki.Sprawa wygląda...
§ Budowa garażu - odległość od granicy działki (odpowiedzi: 2) Sąsiad chce wybudować dom i przylegający do niego garaż w odległości 1,5 m od granicy działki - w urzędzie twierdzą, że wszystko jest ok, ponieważ...
§ budowa domu bez zachowania odległości (odpowiedzi: 2) Witam, na sąsiedniej działce postawiono dom z oknami, nie zachowując odległości, interwencja w Urzędzie zaraz na początku budowy nie odniosła...
§ Odległość domu drewnianego od granicy działki (odpowiedzi: 3) Mam w planach zbudowanie domu drewnianego. W urzędzie gminy dostałam informację, że dom drewniany, w przeciwieństwie do murowanego musi znajdować się...
§ Budowa domu na granicy (odpowiedzi: 3) Kupilam działke budowlaną, która jest działką pod zabudowę bliźniaczą. Niestety plan zagospodarowania stracił ważność w 2003roku. Sąsiad nie wyraża...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:46.