Żądanie zapłaty za remont - Forum Prawne

 

Żądanie zapłaty za remont

Witam serdecznie grono szanownych forumowiczów Zwracam się z prośbą o radę: "jak się bronić?" Nakreślenie sytuacji A więc żyję z rodziną w bloku wielo-mieszkaniowym z dwoma osobnymi klatkami. W bloku są dwie wspólnoty mieszkaniowe jedna ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
21-05-2014, 19:24  
Giq
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Żądanie zapłaty za remont

Witam serdecznie grono szanownych forumowiczów

Zwracam się z prośbą o radę: "jak się bronić?"


Nakreślenie sytuacji

A więc żyję z rodziną w bloku wielo-mieszkaniowym z dwoma osobnymi klatkami. W bloku są dwie wspólnoty mieszkaniowe jedna to klatka nr 4 a druga to klatka nr 6 (moja). Ogólnie blok podzielony jest całkowicie na pół i tak też funkcjonują wspólnoty ale z małym wyjątkiem. Ja, mimo, że większość mojego mieszkania znajduje się po części bloku wspólnoty nr 6 i wyjście z mieszkania mam także po części nr 6, to posiadam dwa pokoje po części nr 4. Poniższy obrazek zobrazuje o co chodzi.Jakieś 10 lat temu, nasza wspólnota nazbierała środki na remont zewnętrznej części budynku oraz dachu. Wówczas wyremontowane zostały także te 2 okna które "wystają" na część należącą do wspólnoty nr 4.

Jakiś miesiąc temu wspólnota nr 4 także rozpoczęła remont. Bez podpisania ze mną jakiejkolwiek umowy, bez informacji o remoncie, bez mojej pisemnej i ustnej zgody, rozebrali tynk(i wszystko co przy remoncie czyli anteny, parapety) i zrobili to "po swojemu" na nowo. Dziś dostałem pismo od wspólnoty nr 4 która żąda zapłacenia 2400zł oraz 75 miesięcznie celem pokrycia kredytu zaciągniętego na remont ich części bloku.


Moje pytanie: czy jestem z wejścia na straconej pozycji czy jednak jest jakaś szansa obrony, a jeśli tak, to jak się bronić?
Giq jest off-line  
21-05-2014, 19:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Żądanie zapłaty za remont

Po pierwsze to ustal jednak jak to jest z tymi wspólnotami. Sytuacja którą opisujesz, nie jest prawnie możliwa. Sprawdź KW jak jest podzielona działka na której znajduje się blok.
 
21-05-2014, 20:24  
Giq
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Żądanie zapłaty za remont

Czyli teoretycznie istnieje taka możliwość, że należę do dwóch wspólnoty na raz i mam płacić za remont jednej wspólnocie i drugiej?


A tak z innej strony. Czy ktokolwiek ma prawo żądać odemnie zapłaty mimo, że ja nie deklarowałem chęci uczestniczenia (w tym wypadku) w remoncie?

Jeśli państwo ze wspólnoty nr 4 wyremontują sobie klatkę której nie używam bo wejście do mieszkania mam w innej klatce, to będą mogli żądać odemnie zapłaty?
Giq jest off-line  
21-05-2014, 20:45  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Żądanie zapłaty za remont

Nie. Teoretycznie istnieje możliwość taka, że to jest jedna wspólnota zgodnie z przepisami o własności lokali, która się wewnętrznie podzieliła na klatki i wydaje jej się, że jest dwoma. Alternatywa może być również taka, że ktoś dokonał samowoli budowlanej, i połączył izby dwóch lokali w poprzek granicy działki.

Dlatego sprawdź na Geoportal 2 | iMap lub w Portal Podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych jaki jest stan prawny nieruchomości, do której należy Twój lokal.
 
21-05-2014, 21:02  
Giq
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Żądanie zapłaty za remont

Według Geoportal 2 | iMap to są 2 działki. Z tego wynika, że moje mieszkanie jest i na 1 i na 2.
Giq jest off-line  
21-05-2014, 22:05  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Żądanie zapłaty za remont

W takim razie trzeba sprawdzić jeszcze KW.

Jeśli jest to jedna nieruchomość gruntowa - to być może WM całej tej nieruchomości gruntowej uchwaliła jakiś podział nieruchomości wspólnej (w tym elewacji) i tam można odnaleźć stosowne ustalenia odnośnie udziałów właścicieli lokali w tej podzielonej nieruchomości wspólnej a co za tym idzie opłatach na nie. Być może będą istniały podstawy do zaskarżenia takiej uchwały.

Jeżeli są to dwie nieruchomości gruntowe to zaczynają się schody - ale potraktowałbym tą część mojej wypowiedzi bardzo podejrzliwie bo nie mam pewności. Po pierwsze, pojawia się problem nie samodzielności lokalu - a co za tym idzie ustalenia wysokości udziałów w nieruchomościach wspólnych. Jeśli są to dwie nieruchomości gruntowe, należące do dwóch różnych właścicieli, to moim zdaniem musisz odwiedzić specjalistę zabierając ze sobą dokumentację dotyczącą lokalu. Tym bardziej jeśli jesteś właścicielem tego lokalu.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ utrata mocy nakazu zapłaty a żądanie zapłaty przez komornika (odpowiedzi: 19) Witam wszystkich, po raz pierwszy piszę na tym forum:) Mam taką zakręconą sprawę, w pierwszych dniach września komornik zajął mi konto i dopiero za...
§ żadanie zapłaty za remont który się nie odbył (odpowiedzi: 5) Witam , Pochopnie podpisałam umowę o dzieło na wykonanie remontu w moim mieszkaniu. Wykonawca chciał by przeslać pieniądze jego prywatne konto gdyż...
§ Remont willi i brak zapłaty. (odpowiedzi: 2) Witam , sprawa wygląda tak iż firma remontowo budowlana z zarejestrowana działalnością wykonała gruntowny remont całego domu , jednak na początku...
§ zapłata za remont dachu (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. W dniu 24 sierpień 2010r nabyłam mieszkanie od miasta w kamienicy. Wcześniej (w dniu 10.08.2010r.) wspólnota mieszkaniowa do której...
§ Zapłata za remont wykonany przez ADM (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanie dotyczące obowiązków, jakie ma właściciel mieszkania (ADM) względem remontów w najmowanym przeze mnie mieszkaniu. Zgłosiłem...
§ Żądanie zapłaty (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich. Niemalże rok temu miałam kolizję z nieswojej winy. Sprawca ubezpieczony w firmie X, ja naprawiałam samochód w autoryzowanym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:04.