Eksmisja z lokalu socjalnego - Forum Prawne

 

Eksmisja z lokalu socjalnego

Witam Razem ze starszą siostrą po śmierci rodziców i tak dalej dostaliśmy mieszkanie socjalne. Siostra jest a w zasadzie była moim opiekunem prawnym ( bo już mam 18 lat ). Nie mieliśmy dotychczas problemów z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
04-07-2014, 00:59  
Lifeisgood
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Eksmisja z lokalu socjalnego

Witam

Razem ze starszą siostrą po śmierci rodziców i tak dalej dostaliśmy mieszkanie socjalne. Siostra jest a w zasadzie była moim opiekunem prawnym ( bo już mam 18 lat ). Nie mieliśmy dotychczas problemów z wszelkimi podatkami ani nic z tych rzeczy, gdzie nagle znalazłem kilkanaście listów ze spółdzielni o niezapłaconym i zajmowanym bezumownie mieszkaniu. Siostra tłumaczyła się ciężką sytuacją,gdzie tak na prawdę popadła w złe towarzystwo, ale mniejsza. Od marca tego roku wziąłem się ostro za spłacanie tego długu, który wynosi około 4800 zł i przyszedł do nas list z sądu a w zasadzie pozew o eksmisje i teraz mam 2 tyogodnie na wszelką obronę. Dodam, że siostra kilka razy prosiła o rozłożenie długu, ale i tak tego nie spłacała.

Teraz mam pytania co do tego : gdy się wprowadziłem nie miałem 18 lat i w tym pozwie wszystko jest napisane jako "my" nie wywiązali się,nie spłacali. Dlaczego pozywają mnie skoro siostra podpisywała umowę, gdyż ja wtedy nie byłem 18 latkiem po za tym jako tako oprócz renty swoich pieniędzy nie zarabiam, bo jestem uczniem.

Czy w takim razie, jeżeli sąd orzeknie, że mamy ten lokal opuścić to wtedy lądujemy na ulicy ?

Swojej wiiny w tym nie widzę, bo głupio ufałem siostrze, która mówiła, że wszystko jest zapłacone czy w takim razie mogę coś zrobić, aby pozostać w tym mieszkaniu ? Czy napisanie przeze mnie jakiegoś podania o szansę spłacenia tego długu wraz z wyciągiem wpłat od marca, które wykonałem z osobistego konta mogą dać jakąś szansę, że chociaż ja zostane w tym lokalu ? Osobiście utrzymuje się z renty po rodzicach, ale z siostrą składamy się po 250 zł ( razem 500 ) na to mieszkanie i od kiedy przejąłem nad tym stery wszystko szło po mojej myśli aż tu takie coś.

Na pewno ich argumentem jest zadłużenie, które widnieje na tym lokalu, ale moim argumentem jest to, że od marca regularnie spłacam i do teraz spłaciłem 2000 zł długu sądzę, że to sporo a zostało już około 4800. Czy jeżeli załatwiłbym i wpłacił np. większą sumę np. 1500 to może to zadziałać na moją korzyść w tej sprawie ?

Proszę o pomoc i pozdrawiam
Lifeisgood jest off-line  
04-07-2014, 02:13  
yeziek84
Zbanowany
 
Posty: 159
Domyślnie RE: Eksmisja z lokalu socjalnego

To zarządca lokalu socjalnego może zadecydować czy wykona eksmisję czy nie. Wyrok sądu
to podstawa prawna dla zarządcy aby w razie eksmisji mógł wezwać policję gdybyście nie opuścili lokalu dobrowolnie.
Jeżeli spłacasz zadłużenie w danej kwocie jak w/w, proponuję porozumieć się z zarządcą lokalu i ustalić kwotę spłaty długu odpowiednią do waszej sytuacji. To że spłacasz zadłużenie nie oznacza że nie musisz płacić czynszu. w dalszym ciągu zostaje 4800zł do spłaty.

W Polsce pojęcie i zasady przyznawania lokalu socjalnego reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów z 2001 roku. W świetle punktu 5 artykuł 2 ustawy lokalem socjalnym jest lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Lokal socjalny może być lokalem o niższym standardzie. Lokal socjalny dostarcza gmina.

Jednocześnie informuję że zwierzchnikiem zarządcy lokalów socjalnych jest Burmistrz lub Wójt danej gminy w której mieszkasz.

W Twoim przypadku nie szukałbym porad prawnych na tym etapie tylko starałbym załagodzić sytuację z zarządcą lub Burmistrzem(Wójtem).
To też są ludzie i zrozumieją Twoją sytuację.

Pozdrawiam i życzę pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy
yeziek84 jest off-line  
04-07-2014, 06:11  
Avadoro
Stały bywalec
 
Posty: 1.225
Domyślnie RE: Eksmisja z lokalu socjalnego

Cytat:
Napisał/a Lifeisgood Zobacz post
Teraz mam pytania co do tego : gdy się wprowadziłem nie miałem 18 lat i w tym pozwie wszystko jest napisane jako "my" nie wywiązali się,nie spłacali. Dlaczego pozywają mnie skoro siostra podpisywała umowę, gdyż ja wtedy nie byłem 18 latkiem po za tym jako tako oprócz renty swoich pieniędzy nie zarabiam, bo jestem uczniem.
Kodeks cywilny:
Przepis prawny:
Art. 688(1).
§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.
§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Twój wiek w chwili podpisywania przez siostrę umowy najmu nie ma znaczenia. Jeśli mieszkasz w lokalu, to odpowiadasz za powstałe długi od dnia uzyskania przez Ciebie pełnoletności (za wcześniejsze nie). W wyroku powinno być rozdzielenie kwoty ogólnej zadłużenia na kwotę zadłużenia siostry (do Twojego 18. roku życia) oraz zadłużenie Twoje i siostry (od Twojego 18. roku życia). Za to drugie odpowiadacie solidarnie, co oznacza, że wierzyciel (gmina) przez komornika może uzyskać tę kwotę od dowolnej osoby z Waszej dwójki, a ewentualne rozliczenia to już później robicie między sobą (w razie potrzeby sądownie).
Avadoro jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ eksmisja z lokalu bez prawa do lokalu socjalnego (odpowiedzi: 11) witam sytuacja ma sie tak : Sąd w wyroku o o eksmisję przyznał siostrze z dzieckiem lokal socjalny. reszta osób bez prawa do lokalu socjalnego....
§ eksmisja bez lokalu socjalnego (odpowiedzi: 1) Witam :) Zamierzam złożyc pozew o eksmsję exa z mojego nieszkania . Jeżeli Sąd przyznałby mu lokal socjalny wowczas mogłabym wystąpic o...
§ eksmisja do lokalu socjalnego za długi (odpowiedzi: 4) zajmujemy lokal o pow. 35m2. W 2012r agencja mieszkaniowa wniosła sprawę do sądu o eksmisje. Sprawę wygraliśmy.Agencja wniosła odwołanie ,...
§ eksmisja z lokalu socjalnego (odpowiedzi: 8) Mam problem ponieważ mój tata był najemcą lokalu socjalnego nie płacił za niego bo jest alkoholikiem ja tam byłam zameldowana ,ale mieszkałam u...
§ eksmisja do lokalu tymczasowego /prawo do lokalu socjalnego (odpowiedzi: 2) Witam, proszę o pomoc. mam zasądzony wyrok Sądowy nakazujący eksmisję mnie z lokalu mieszkalnego. Z racji iż jestem emerytem sąd orzekł że...
§ Eksmisja z lokalu komunalnego bez prawa do lokalu socjalnego (odpowiedzi: 1) Jestem głównym najemcą lokalu komunalnego i w dniu 20 maja br odbyła się sprawa o eksmisję mego 22 letniego pasierba bez prawa do lokalu socjalnego....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:57.