Niedopłata za ogrzewanie, okres najmu inny niż okres rozliczenia. - Forum Prawne

 

Niedopłata za ogrzewanie, okres najmu inny niż okres rozliczenia.

Dzień dobry, Wynajmowałem pokój w mieszkaniu składającym się z 5 pokoi. Umowa została spisana na czas określony: 05.10.13r. - 30.06.14r. W czasie najmu płaciłem 1/5 zaliczki na poczet ogrzewania. W pokoju znajdował się elektroniczny podzielniki ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
27-09-2014, 14:20  
MaleTaoist
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Niedopłata za ogrzewanie, okres najmu inny niż okres rozliczenia.

Dzień dobry,

Wynajmowałem pokój w mieszkaniu składającym się z 5 pokoi.
Umowa została spisana na czas określony: 05.10.13r. - 30.06.14r.
W czasie najmu płaciłem 1/5 zaliczki na poczet ogrzewania.
W pokoju znajdował się elektroniczny podzielniki kosztów ogrzewania.

W umowie istnieje zapis
"W czynszu najmu ustalonym §4 pkt 1 w zawarta jest ustalona, na podstawie zużycia za poprzedni okres grzewczy, przez Administrację Spódzielni Mieszkaniowej, zaliczkowa opłata za ogrzewanie lokalu opisanego w §1 pkt1.
W przypadku wystąpienia z tytułu ogrzewania niedopłaty, Wynajmujący obciąży nią Najemcę proporcjonalnie do okresu najmu oraz liczby zamieszkujących w lokalu opisanym w §1 pkt 1."


Wraz z przekazaniem kluczy został sporządzony protokół przekazania nieruchomości, a w nim m.in. stan liczników, ale bez stanu bieżącego dla elektronicznego podzielnika ciepła. Natomiast widnieje zapis "Przekazujący wydał lokal, a Przejmujący przyjął go bez zastrzeżeń stwierdzając, że przekazanie jest zgodne z wyżej wymienioną umową zawartą w dniu {DZIEŃ}."

Niedawno otrzymałem zdjęcie rozliczenia ciepła, a w nim dwie daty:
1. OKRES ROZLICZENIOWY: 1.05.2013 - 30.04.2014
2. OKRES UŻYTKOWANIA LOKALU: 01.10.2013 - 30.04.2014
(Właścicielka kupiła to mieszkanie w 2013 roku i remontowała, wcześniej ktoś mieszkał)

Według Właścicielki podzielniki zerują się. To jest racja, ale w protokole ze spisywania podzielników spisywane są dwie wartości:
  • "zużycie za rok ubiegły" - według tych jednostek tworzone jest rozliczenie za okres rozliczeniowy.
  • "aktualna wartość zużycia" - nie jest wliczana do rozliczenia za aktualny okres rozliczeniowy(a "przechodzi" na kolejny)
Moim zdaniem, podzielnik zeruje się 30.04 - na koniec okresu rozliczeniowego, ale nie wiąże się to z zatrzymaniem nabijania, a tylko te jednostki przechodzą na kolejny okres rozliczeniowy.
Z luźnej rozmowy z właścicielką wynikło, że poprzedni właściciele mieszkania używali tylko jednego grzejnika - istnieje prawdopodobieństwo, że to mój gdyż mam najwięcej jednostek, a zużycie między wyzerowaniem a spisywaniem jest najmniejsze.


Moje pytania:
1. Czy muszę płacić całą kwotę nadpłaty (uwzględniającą zużycie jednostkowe na podzielniku)?
Nie jestem tego pewny, gdyż nie spisywałem stanu bieżącego na początku, a od 30.04.13 do 04.10.13 jest sporo czasu i cały czas jednostki mogły być nabijane (z wyjątkiem momentu wyłączenia pieca grzewczego).

2. Jak sensownie zaproponować Wynajmującej podział tych kosztów, gdyż wina za niespisanie podzielników leży bo obu stronach.


Pozdrawiam,
Michał
MaleTaoist jest off-line  
27-09-2014, 14:29  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.779
Domyślnie RE: Niedopłata za ogrzewanie, okres najmu inny niż okres rozliczenia.

Cytat:
Napisał/a MaleTaoist Zobacz post
a od 30.04.13 do 04.10.13 jest sporo czasu i cały czas jednostki mogły być nabijane
twierdzisz, że w lato było ogrzewanie mieszkanie ? zadzwoń do Spółdzielni i się spytaj czy istniała taka możliwość

Cytat:
Napisał/a MaleTaoist Zobacz post
Jak sensownie zaproponować Wynajmującej podział tych kosztów, gdyż wina za niespisanie podzielników leży bo obu stronach.
wystarczy spytać w Spółdzielni kiedy zerowane są liczniki
Agnieszka3M jest off-line  
27-09-2014, 14:37  
MaleTaoist
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Niedopłata za ogrzewanie, okres najmu inny niż okres rozliczenia.

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Cytat:
Napisał/a Agnieszka3M Zobacz post
twierdzisz, że w lato było ogrzewanie mieszkanie ? zadzwoń do Spółdzielni i się spytaj czy istniała taka możliwość
Nie chodziło mi o miesiące letnie, a koniec wiosny, początek jesieni.
Gdyż w tym roku od momentu zerowania do spisywanie (a nawet później), ogrzewanie jeszcze byłą włączone.


Cytat:
Napisał/a Agnieszka3M Zobacz post
wystarczy spytać w Spółdzielni kiedy zerowane są liczniki
To dobry pomysł, dziękuję.

A czy informacja "Proszę o uregulowanie należności w terminie do 3 dni od otrzymania rozliczenia." podesłana w wiadomości e-mail jest wiążąca.
Mam na myśli to, czy faktycznie mam tylko 72h na wpłacenie pieniędzy.
MaleTaoist jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niedopłata za ogrzewanie,a brak umowy najmu mieszkania. (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, W pazdzierniku 2013r znajomy udostępnił mi mieszkanie na kilka miesiecy. Płaciłam za nie czyns plus 150 zl "do kieszeni" Z czasem...
§ Jaki okres nauki do rozliczenia? (odpowiedzi: 3) Witam, syn planowo miał zakończyć studia we wrześniu 2013. Jaki okres nauki się liczy do rozliczania jeśli chodzi o rodzinne? Do lipca 2013(do tego...
§ umowa najmu podstawą do wydania kopii rozliczenia za ogrzewanie (odpowiedzi: 3) przez ponad półtora roku wynajmowałam mieszkanie (termin od sierpnia 2011 do lutego 2013). zgodnie z umową płaciłam stały czynsz zawierający zaliczki...
§ Okres rozliczenia statystycznego w prokuraturze (odpowiedzi: 1) Dowiedziałam się, że zawsze pod koniec miesiąca a i pod koniec roku następuje rozliczenie statystyczne w prokuraturze. Jak wygląda to miesiącu...
§ okres wypowiedzenia inny w umowie i inny w Kodeksie (odpowiedzi: 5) Witam. Mam następujące pytanie: w mojej umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony widnieje informacja odnośnie okresu wypowiedzenia trwającego 2...
§ 3 miesięczny okres rozliczenia a urlop (odpowiedzi: 1) Witam Pracuję u prywatnego przewoźnika kolejowego który w zeszłym roku wprowadził pakiet antykryzysowy i 3 miesięczny okres rozliczenia. Problem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:40.