warunki zabudowy - Forum Prawne

 

warunki zabudowy

Witam.Jestem na tym forum poraz pierwszy.Mam problem z ustaleniem czy Spóldzielnia Mieszkaniowa składająca się z jednego budynku 18-to rodzinnego miała prawo wyrazić zgodę na dostawę wody i odprowadzenie ścieków osobie postronnej ,która zamierzała wybudować dom ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
16-11-2014, 22:15  
tom1947
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie warunki zabudowy

Witam.Jestem na tym forum poraz pierwszy.Mam problem z ustaleniem czy Spóldzielnia Mieszkaniowa składająca się z jednego budynku 18-to rodzinnego miała prawo wyrazić zgodę na dostawę wody i odprowadzenie ścieków osobie postronnej ,która zamierzała wybudować dom obok naszej działki nie będąc właścicielem ujęcia wody /zaopatrywana jest przez inną spółdzielnię/ ,a ścieki
odprowadza do kanalizacji miejskiej i czy Starostwo Powiatowe miało prawo na podstawie tej zgody wydać zgodę na budowę wspomnianego domu.
W chwili obecnej spółdzielnia nie istnieje/została zlikwidowana/.W miejsce spółdzielni działa wspólnota i właściciele nie wyrażają zgody na dalsze zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.
W związku z powyższym prosze o informację czy Wspólnota w jakiś sposób może być zmuszona do dalszego świadczenia tych usług za które oprócz wysokości kosztów nie pobiera żadnych świadczeń.Ponaddto zgodnie z umową Wspólnota ma zakaz odsprzedaży wody osobom postronnym.Dziękuję za poradę.
tom1947 jest off-line  
18-11-2014, 09:47  
Replay20
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: warunki zabudowy

Nie znam dokładnie stanu prawnego u Pana,ale dla ścisłości informuję ,że właścicielem wszystkie go co jest przed wodomierzem (od strony sieci) jest operator wodkan niezależnie od tego kto za to zapłacił i wybudował.Za licznikiem już jest Wasze.Na przyłącze przed licznikiem musiał zgodę wydać Zakład Wodociągów i Kanalizacji a na przyłączenie za licznikiem władze ówczesnej spółdzielni.
Każda zgoda na udostępnienie (służebność) własnego przyłącza powinna być w formie aktu notarialnego.Właściciel takiej umowy jest wówczas nietykalny,choć polskie prawo uznaje też inne formy zawierania umów ( w tym i ustne). Jak rozumiem dom stoi,ktoś kiedyś dał zgodę na podłączenie się do sieci wodociągowej a właściciel płaci za pobraną wodę i odprowadzane ścieki na podstawie wskazań podlicznika. Od czasu podłączenia tego domu blok spółdzielczy przekształcił się we wspólnotę i od razu znalazły się osoby,które gotowe są z bobudek,których się każdy domyśla za wszelką cenę-bez względu na drugiego człowieka zaprowadzić swoje porządki.Padło akurat na "domek".Proszę napisać jakaż to uciążliwości Was dotykają ,że jak rozumiem po wielu latach trwania obecnego stanu nagle "właściciele nie wyrażają zgody" powołując się na statut /umowę.Informuję ,żadna umowa nie może działać wstecz. Pójdźcie o krok dalej i napiszcie sobie w umowie,że właściciele nie wyrażają zgody na to,żeby ptaki albo samoloty przelatywały nad waszym niebem ...
Nie daj boże takich sąsiadów.Przy najbliższej okazji sami sobie skoczycie do gardeł a życie stanie się dla was nieznośne.
Replay20 jest off-line  
18-11-2014, 10:01  
tom1947
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: warunki zabudowy

W odpowiedzi na post informuję ,że pan który wybudował dom nie chciał płacić za niezbilansowaną wodę /różnica między licznikiem głównym ,a podlicznikami lokalowymi/ stąd ten problem.Ponadto dom został sprzedany i nowy właściciel stara się o zawarcie umowy,a wspólnota nie chce mieć dalej problemów.
tom1947 jest off-line  
18-11-2014, 11:36  
Replay20
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: warunki zabudowy

Znam te problemy. W przypadku "komuny" jaką jest w pewnym sensie wspólnota mieszkaniowa wygląda to tak,że różnice pomiędzy licznikiem głównym a sumą zużycia wody we wszystkich w lokalach bywają tak duże ,że jednoznacznie wskazują na to,że w waszym bloku są "oszczędni" którzy korzystają z ukrytych obejść swoich liczników a na zużytą przez nich wodę składają się pozostali pod postacią przymusu wnoszenia dopłat za tzw. "niezbilansowaną" wodę.Może być i tak,że niektóre wodomierze "końcowe" są uszkodzone (najczęściej celowo) i w związku z tym zaniżają pomiar. Ponadto starsze typy wodomierzy nie są odporne na działania silnych neodymowych magnesów i po przyłożenia takiego magnesu do wodomierza układ pomiarowy albo staje całkowicie albo bardzo spowalnia. Wodociągi dobrze znają ten proceder,więc pobierają opłatę w oparciu o licznik główny a to ,że są osoby ,które wodę kradną ich problemem już nie jest.
Wystarczy tylko przeczytać normy branżowe dotyczące dokładności pomiaru wodomierzy i porównać to z rozbieżnościami u was. Z uwagi na sumaryczną ilość odbiorców wody w stosunku do tego jednego należy założyć,że najbardziej prawdopodobnym jest, że problem leży po waszej stronie a wskazanie jednej "czarnej owcy" spoza wspólnoty i odcięcie jej od wody problemu dużej ilości niezbilansowanej wody w żadnej mierze nie załatwi.
Szukajcie innych metod rozwiązania problemu od wskazywania czarownicy a następnie "spalenia jej na stosie". Uważam ,że tak będzie lepiej dla wszystkich.
Replay20 jest off-line  
18-11-2014, 15:28  
tom1947
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: warunki zabudowy

Kolego Replay 20 sprawa niezbilansowanej wody jest nasza troską i robimy wszystko aby to zmienić.Instalacja została sprawdzona ,wymienilismy liczniki na antymagnetyczne , znależlismy jednego zlodzieja.Znacznie się poprawiło ,ale nie do końca. I nie chodzi tu aby zakręcając dopływ wody sąsiadowi umilić mu życie.Sprawa wygląda następująco-sąsiad pod pretekstem tymczasowego dostarczenia wody na czas budowy wykozystał niewiedzę zarządu spółdzielni i podstawił do podpisu druk na podstawie którego dostał zezwolenie na budowę.
Kiedy już wodę miał zgodnie z umową ustną powinien dostosować się do regulaminu rozliczenia wody obowiązującego w naszej spółdzielni.Nigdy żadnej umowy nie podpisał i nie wyrażał zgody na opłaty za nie zbilansowaną wodę.W chwili obecnej dom sprzedał i okazało się że dom był budowany na chandel.Nigdy nie dostał by zgody gdybyśmy o tym wiedzieli.Przyłączenie się do naszego bloku znacznie zmniejszyło mu koszty ,a miał inne możliwości podłączenia mediów tyle że przy dużych kosztach i nie korzystał by z pośredników.Nadmieniam ,że ten sąsiad to nasz były lokator.
tom1947 jest off-line  
18-11-2014, 16:29  
Replay20
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: warunki zabudowy

Skoro nigdy nie podpisywał żadnej umowy to każdy sąd stanie po waszej stronie,bowiem w takich sprawach jak ta umowa powinna być w postaci aktu notarialnego (chodzi o tzw służebność ) Istnienie umowy ustnej można zatem podważyć ,no chyba że ....
Replay20 jest off-line  
18-11-2014, 17:53  
tom1947
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: warunki zabudowy

Witaj Replay 20.
Ja też tak myslę ,złaszcza że sąsiad miał mozliwośc podłączenia do instalacji wodnokanalizacyjnej z której my korzystamy ,ale przy dużo większych kosztach.
Cały problem polega na tym ,że nie chcemy borykać się z nowym właścicielem,którego oczywiście nie poinformował o statusie zaopatrzenia w wodę i odprowadzenie ścieków.
A całej sprawie uroku dodaje fakt ,że nowy właściciel też kupił na chandel/już na budynku wisi ogłoszenie o sprzedarzy/.
Dziękuję za wymianę poglądów.
Może ktoś inny jeszcze utwierdzi mnie w przekonaniu , że postępuję właściwie.
tom1947 jest off-line  
18-11-2014, 18:14  
Replay20
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: warunki zabudowy

Podpisanie umowy z nowym właścicielem nie oznacza automatycznie "problemów" wszystko zależy od tego jak precyzyjne i szczegółowe są zapisy umowy.
Replay20 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Warunki zabudowy i warunki przyłączenia do sieci. (odpowiedzi: 2) Witam! Jakie było moje zdziwienie kiedy składając dziś wniosek o wydanie warunków zabudowy w gminie poinformowano mnie, że muszę załączyć do...
§ Warunki Zabudowy (odpowiedzi: 12) Ile razy można użyć te same warunki zabudowy ? Próbowałem skorzystać ponownie z wydanych warunków zabudowy jednak odpowiedziano mi pisemnie, że...
§ Warunki zabudowy (odpowiedzi: 3) Witam,mam pytanie odnosnie wz.W skrocie, posiadamy dzialke na wsi, z 50 arow wedlug rejestru gruntow 25 to "b" budowlana, 10 to "s" sad i 15 to "r"...
§ warunki zabudowy (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Sprawa dotyczy remontu i przebudowy istniejącego obiektu znajdującego się na działce, która w stanie ewidencji gruntów oznaczona...
§ Warunki zabudowy (odpowiedzi: 8) Witam. Mam następujący problem: Chcę rozpocząć własną działalność, chodzi o budowę obiektu rekreacyjno-usługowego mianowicie kręgielni. Niestety...
§ warunki zabudowy (odpowiedzi: 1) mam pewien problem warunki zabudowy w planie zagospodarowania przestrzennego określają kąt nachylenia dachu między 20-45 stopni natomiast w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:26.