plan miejscowy US, UN - Forum Prawne

 

plan miejscowy US, UN

Witam, od 2005 roku moja nieruchomość (4ha) i nieruchomość sąsiada (6ha) maja uchwalony plan zagospodarowania US, UN-usługi sportu, rekreacji, nauki i szkolnictwa wyzszego. Jednak miasto nie planowało ani nie planuje realizacji inwestycji na tym terenie, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
09-12-2014, 13:23  
tomas014m
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie plan miejscowy US, UN

Witam,
od 2005 roku moja nieruchomość (4ha) i nieruchomość sąsiada (6ha) maja uchwalony plan zagospodarowania US, UN-usługi sportu, rekreacji, nauki i szkolnictwa wyzszego. Jednak miasto nie planowało ani nie planuje realizacji inwestycji na tym terenie, liczą na prywatnego inwestora. Poza tym teren ten połozony jest w dzielnicy rozwijajacej się, gdzie prognozuje się max 40 tys mieszkańców (za około 20-30lat). Moje pytanie czy miasto ma prawo na blokowanie mojej działki w taki sposób bez odpowiedniego odszkodowania, wywłaszczenia lub wykupu, zamiany nieruchomości? Pisma wzywajace do zmiany zbieram, więc najprawdopodobniej sprawa zakończy sie w sądzie.
Dziekuje za odpowiedzi
tomas014m jest off-line  
18-12-2014, 06:02  
tomas014m
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

ktoś miał podobną sytuację?
tomas014m jest off-line  
18-12-2014, 07:53  
chilliczyli
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

Pytanie jakie było przeznaczenie działki przed uchwaleniem obecnie obowiązującego planu?
Zawsze można się odwołać do art. 36 ustawy o planowaniu:

Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą,
korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny
z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie
ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z
zastrzeżeniem ust. 2, żądać od gminy:
1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
2) wykupienia nieruchomości lub jej części.
chilliczyli jest off-line  
18-12-2014, 22:59  
tomas014m
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

wcześniej ziemia była gospodarstwem rolnym. Jednak wskutek rozwoju , zabudowy dzielnicy, duża część ziemi została przekształcona na działki budowlane. Czytałem ten paragraf o odszodowaniu wcześniej, jednak nie wiem czy miałby on tutaj zastosowanie, gdyż nieruchomość ta może być uprawiana w dalszym ciągu, nie ma ku temu przeciwwskazań, chyba ze pas przylegający bezpośrednio do ulicy, na której pojawilo sie wiecej samochodów.
Pytanie, czy odszkodowanie może należeć się ze względu na to, że uchwalony plan miejscowy US, UN dla mojej nieruchomości uniemożliwił mi przekształcenie jej z gruntu rolnego w działki budowlane(mieszkaniowe), jak zrobiło wiele innych osób? Dodatkowo od 10 lat nie znalazł się zaden inwestor chcący wybudować szkołę lub obiekt sportowy w tym miejscu- zbyt słabo rozwinięta dzielnica bez perspektyw na tego rodzaju inwestycje w ciagu najbliższych 10-15 lat. Poza tym nieruchomość z planem zagospodarowania UN, US jest dużo mniej warta niż działka rolna, którą mógłbym sobie podzielić i przekształcić na działki budowlane. Czy jest szansa na odszkodowanie z tego tytułu?
tomas014m jest off-line  
19-12-2014, 05:30  
tomas014m
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

poprawka do pierwszego zdania powyższego postu: 'wcześniej ziemia była gospodarstwem rolnym. Jednak wskutek rozwoju , zabudowy dzielnicy, duża część dzielnicy...', a nie ziemi (mojej nieruchomości), jak napisałem wcześniej.
tomas014m jest off-line  
16-01-2015, 10:43  
tomas014m
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

w temacie odszkodowań za blokowanie gruntów pod cele publiczne ostatnio pojawiło się następujące:
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący rekompensaty za tzw. grunty zamrożone inwestycyjne. | Radca prawny
pozostaje mi tylko zagwostka czy moja ziemia z planem US, UN moze byc traktowana jako zamrozona nieruchomość pod inwestycje celu publicznego? W BPP powiedzieli, że nie, bo może tam inwestować prywatny inwestor. Poczytałem Art. 6 pkt. 6 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami oraz
Art. 2 pkt. 4,5,6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Proszę o interpretację czy jest szansa, że sąd uzna moj przypadek jako zgodny z tym, co orzekł Trybunał konstytucyjny. Dziekuję
tomas014m jest off-line  
16-01-2015, 19:49  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.175
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

Jakie było przeznaczenie nieruchomości w poprzednim mpzp (tym, który obowiązywał do 1995 r.) ? Takie samo jak w obowiązującym mpzp (uchwalonym w 1995 r.) ?

Dla całej nieruchomości jest wymienione przeznaczenie, czy też poszczególne przeznaczenia są przyporządkowane do fragmentów nieruchomości ?
trudniak jest off-line  
17-01-2015, 09:55  
tomas014m
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

pierwszy m.p.z.p. dla całej nieruchomości został uchwalony w 2005 roku i od tamtej chwili cały czas obowiązuje. Wcześniej ziemia ta była gosodarstwem rolnym. Nie ma przeciwskazań żeby cały czas ją wykorzystywać na cele rolnicze, bo miasto liczy na inwestycje US, UN realizowane przez prywatnego inwestora; nie mają żadnych planów do tej nieruchomości, traktuja ją jako rezerwę terenową-tak napisali w odpowiedzi na mój wniosek o zmianę planu-jako że kalkulują,że dzielnica za kilkanaście, kilkadziesiąt lat moze osiagnąć liczbę mieszkańców nawet 40 tys. Cała nieruchomość -4ha oraz nieruchomość sąsiada 6ha zostały w całości przeznaczone na US, UN, z czego sąsiadowi ograniczyli możliwość stawiania budynków; jego działka ma przeznaczenie szczególnie pod tereny rekreacyjne, bo znajduje się blisko lasu.
tomas014m jest off-line  
17-01-2015, 10:13  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.175
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

Cytat:
Napisał/a tomas014m Zobacz post
Pytanie, czy odszkodowanie może należeć się ze względu na to, że uchwalony plan miejscowy US, UN dla mojej nieruchomości uniemożliwił mi przekształcenie jej z gruntu rolnego w działki budowlane(mieszkaniowe), jak zrobiło wiele innych osób?
Skoro poprzez mpzp określa się przeznaczenie nieruchomości, to nie można przyjąć, że taki plan miejscowy uniemożliwił przekształcenia. Jest to wyłączna kompetencja gminy.

Odpowiadając na pytanie z pierwszego postu - brak jest przepisu prawa, który by zobowiązywał gminę lub inny podmiot do przejęcia nieruchomości przeznaczonej na wymienione przeznaczenia, tym bardziej nie ma mowy o uzyskaniu odszkodowania.

Przywołany wyrok TK nie ma zastosowania w tej sprawie, chociażby z tego powodu, że - jak wynika z jej opisu - przed 1995 r. nieruchomość nie była objęta mpzp.
trudniak jest off-line  
17-01-2015, 13:21  
tomas014m
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

Cytat:
Napisał/a trudniak Zobacz post
Skoro poprzez mpzp określa się przeznaczenie nieruchomości, to nie można przyjąć, że taki plan miejscowy uniemożliwił przekształcenia. Jest to wyłączna kompetencja gminy.
Mam pytanie, jaka jest prawna podstawa/zapis mówiący o nieograniczonym władztwie planistycznym gminy, bo moja sprawa ma chyba taki charakter. Wg mnie przeznaczenie ponad 10ha na US, UN w tej lokalizacji jest nie zasadne - o czym świadczy chociażby brak jakiegokolwiek zainteresowania inwestorów prywatnych. BPP popełniło błąd, a raczej dokonali rezerwacji terenu przypadkowo, o czym powiedziała mi nawet jedna z urzędniczek nieoficjalnie.
Pozostaje mi więc zaskarżenie uchwalonego planu pod kątem tego co napisałem powyzej. Z drugiej strony to sprytny fortel ze strony gminy, która aby zapobiec konieczności płacenia odszkodowania, czy wywłaszczania nieruchomości uchwaliła US, UN dla prywaciarzy, wiedząc, że i tak tam nikt nic nie pobuduje, bo to nie rentowne w tej lokalizacji. A za 15-20 lat, jak dzielnica sie trochę rozrośnie, to wywłaszczą 0,5ha pod np. basen, a reszta terenu bedzie sobie czekać dalej.
tomas014m jest off-line  
20-01-2015, 15:08  
trudniak
Stały bywalec
 
Posty: 1.175
Domyślnie RE: plan miejscowy US, UN

5 sekund poszukawać w Internecie - i wyszuka się informacje o podstawie prawnej.

Trudno dyskutować czy coś jest zasadne, gdy jest to regulacja prawa miejscowego, obowiązującego, nie wiedząc do tego na jakiej koncepcji przestrzenno-funkcjonalnej oparł się zespół projektowy tworząc ustalenia mpzp. Odnosząc to do czasów, gdy to było opracowywane, a nie dnia dzisiejszego. Punkt widzenia urbanisty a właściciela prywatnego jest często różny, co - poza dążeniem do maksymalizacji wartości gruntu przez tego ostatniego - wynika z odmiennego spojrzenia: urbanista patrzy na działkę w skali makro (przestrzeni, funkcjonalności, powiązań komunikacyjnych, ...), właściciel - tylko swojej własności.

Proponuję rozważyć podjęcia rozmów z gminą w przedmiocie zamiany gruntów: grunt o przeznaczeniu US, UN zamienić na grunt będący własnością gminy o innym (pożądanym) przeznaczeniu, z dopłatą lub nadpłatą albo bez rozliczeń pieniężnych.
trudniak jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Miejscowy plan zagospodarowania (odpowiedzi: 1) Witam!! Chciałbym wiedzieć czy możliwe jest podważenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W paru słowach opiszę problem. Sprawa...
§ Wielkość działki a Miejscowy Plan (odpowiedzi: 1) Witam, kupiłam dom, który ma około 3 lat. Dostałam do niego projekt z którego był budowany i tam w Planie miejscowym jest zapis,że działka ma mieć...
§ Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (odpowiedzi: 4) Dobry wieczór Mam zapytanie dotyczące powyższego tematu. Nakreślę sytuacje. Posiadam działkę - grunt rolny około 2 tys. metrów kw. 10 Lat temu...
§ miejscowy plan zagospodarowania problem (odpowiedzi: 1) Witam, Dnia 25.06.2010r. wniosłem wniosek do Prezydenta Miasta Świętochłowice o wydanie decyzji w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla...
§ studium a miejscowy plan (odpowiedzi: 1) Krótko i na temat - czy możliwe jest aby gmina jednocześnie sporządzała miejscowy plan oraz studium pod ustalenia tego planu? Czy procedura taka...
§ Jak unieważnić plan miejscowy? (odpowiedzi: 1) Hej, witam. Moje zadanie dla Was jest w skrócie takie. Duże miasto x. Na początku tego roku Rada Gminy uchwaliła sobie plan miejscowy dotyczący...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:44.