Wynajmujący Lokal "działa" na niekorzyść wynajmującego.. - Forum Prawne

 

Wynajmujący Lokal "działa" na niekorzyść wynajmującego..

Witam, Mam taki chyba nietypowy problem, otóż wynajmuje lokal w pewnym mieście. Wszystko było super przed podpisaniem umowy lecz po podpisaniu zostałem mówiąc potocznie "nabity w butelkę" Mianowice lokal w którym mam swoją działalność ma ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
10-11-2015, 21:47  
Rafał K
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Wynajmujący Lokal "działa" na niekorzyść wynajmującego..

Witam,

Mam taki chyba nietypowy problem, otóż wynajmuje lokal w pewnym mieście. Wszystko było super przed podpisaniem umowy lecz po podpisaniu zostałem mówiąc potocznie "nabity w butelkę"
Mianowice lokal w którym mam swoją działalność ma sporo wad o które pytałem ale wynajmujący nie przyznał się do ich występowania. Pierwsze z nich to grzyb na ścianach. Jest to loka na poziomie -1 także jest spora wilgotność gdyż zderza się tu powietrze zimne od podłogi z ciepłym z zewnątrz. Z tym jakoś da się "żyć".. Co jakiś czas pan Wynajmujący zwany dalej "Jasiem" przysyła swój pożal sie boże pracowników którzy w sposób karygodny "naprawiają/maskują szkodę " .
Jest jednak inna dużo gorsza rzecz mianowicie zalewanie lokalu przez nieustające przecieki z jakiś kanalizacji czy systemów odprowadzania wody. Moja działalność ma związek z papierem więc nie mogę sobie pozwolić na wilgotność a druga rzecz na zalanie prac z papieru. I takie właśnie wydarzenie miało miejsce a Pan Jaś stwierdził abym sobie ubezpieczył lokal i działalność. Ta praca kosztowała kilka set złotych ale mam zlecenia/prace które kosztują od kilku tysięcy zł w górę... Rozumiem że mogę to zrobić ale czemu mam ponosić koszty skoro ewidentnie są wady w instalacji odprowadzania wody i wady kanalizacji których Pan Jaś nie chce naprawić gdyż to kosztuje? I czemu mam to robić skoro to nie rozwiąże problemu zalewania lokalu? Co mam robić gdyż jest jeszcze inny problem który nazywa się koszty przeprowadzki. Niestety w mojej działalności przeprowadza wiąże się z transportem maszyn po dwadzieścia kilka ton a to kosztuje i to sporo.. I moje pytania które mnie bardzo nurtują:

Po pierwsze czy sa jakieś przepisy prawne (a już coś znalazłem w google że są) które zmuszą Pana Jasia do naprawy kanalizacji i instalacji odprowadzania wody.
Czy jest rozwiązanie w którym koszty zniszczonych towarów przerzucę na Pana Jasia?
Jak to wykonać?
Ewentualne porady..

Pozdrawiam
rk
Rafał K jest off-line  
10-11-2015, 22:15  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.054
Domyślnie RE: Wynajmujący Lokal "działa" na niekorzyść wynajmującego..

Lokal użytkowy. A jakieś konkretne zapisy w umowie dotyczące tej sytuacji (wilgotności, sposobu użytkowania, odpowiedzialności stron)?
Myślę, że w takim wypadku dobrze byłoby zasięgnąć opinii dobrego prawnika w realu (z okazaniem całej dokumentacji).
demagogia jest off-line  
10-11-2015, 22:15  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.410
Domyślnie RE: Wynajmujący Lokal "działa" na niekorzyść wynajmującego..

Przede wszystkim ustalenia zawarte między stronami w samej umowie. Czego w umowie brak, reguluje kodeks cywilny.
Bez znajomości treści umowy nic nie doradzimy.
Lewanna jest off-line  
11-11-2015, 09:50  
Rafał K
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Wynajmujący Lokal "działa" na niekorzyść wynajmującego..

Witam, niestety nie wiem jak wkleić tutaj tą umowę.. Dlatego szybciutką ja przepisze:
1)
a) Przedmiotem wynajmu jest to i to..
b) 300m kw. pomieszczenie wynajmowanie nie moze byc wynajete osobie trzeciej..
c) Lokal jest w dobrym stanie i posiada sprawna instalacje elektryczna i wod. Kan oraz C.O (osobiście uważam ten punkt za najbardziej komiczny)
d) wszelkie prace adaptacyjne mogą być prowadzone przez najemcę wyłącznie po uzgodnieniu..
c) najemca zobowiązuje sie do wykorzystania wynajmowanej powierzchni do prowadzenia dzielności..

2)
a) z tytułu najmu powierzchni umownej okreslonej w 1 oraz za świadczone usługi przez wynajmującego w czasie... następująca należność..
b) czynsz określony powyżej podlega co rocznej aktualizacji proporcjonalnie do rocznego wskaźnika inflacji ... itd. Nie wyrażenie zgody powoduje rozwiązanie umowy itd..
c) czynsz płatny będzie co miesięcznie z góry do 5 dnia.. itd
d) czynsz obejmuję opłatę za ogrzewanie
e) odpady po produkcyjne najemca wywozi we własnym zakresie
f) Należności za energie i wodę będą...
g) Najemca upoważnia do wystawienia fv vat bez podpisu
h) w przypadku nieterminowej zapłaty czynszu i mediów strony ustalają umowne odsetki w wysokości obowiązujących itd..
i) najemca jest uprawniony do nieodpłatnego umieszczania reklam itd..

I tutaj jest jedyny punkt który dotyczy dbania o lokal i dotyczy mnie
3) Do obowiązków najemcy należy
a) Użytkowanie najmu zgodnie z jego przeznaczeniem i właściwościami
b) Ubezpieczenie składowanego towaru oraz urządzeń na własny koszt ( ?? może w ogóle być taki punkt w umowie najmu?)
c) odpady po produkcyjne utylizować na własny koszt
d) Utrzymanie przedmiotu najmu w należytym stanie a sąsiednie otoczenie w czystości i porządku
e) Terminowe uiszczanie czynszu
f) Dokonywanie we własnym zakresie i na własny koszt bieżących napraw i remontów i przedmiotów najmu ( co dla mnie jest oczywiste że chodzi o naprawy typu zepsuta spłuczka.. ) a nie GENERALNY REMONT DACHU I INSTALACJI ODPROWADZANIA WODY)

4) Najemca ponosi pełną odpowiedzialność prawną za szkody wynikłe z niestosowania i nieprzestrzegania przepisów BHP i ppoż. przez zatrudnionych pracowników oraz klientów.

5)
a)Niniejsza umowa została zawarta na czas nieokreślony i może być rozwiązana przez każdą ze stron za 2 miesięcznym wypowiedzeniem który upłynie na koniec miesiąca kalendarzowego
b) Wynajmujący może rozwiązać najem w trybie natychmiastowym w przypadku przewidzianych przepisami Kodeksu Cywilnego oraz w razie naruszenia postanowień umowy w szczególności :
- zaleganie z zapłatą czynszu co najmniej jeden pełny okres płatności
c) W przypadku rozwiązania umowy Najemca zobowiązany jest pozostawić w stanie niepogorszonym wynikającym z normalnej działaności firmy i opuścić je na dzień wygaśnięcia umowy.
6) Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej itd..
7) W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Ewentualnie sprawy wynikające z niniejszej umowy rozpatrywane będą przez sąd powszechny dla siedziby Najemcy.
8 Umowę sporządzone w 2 kopiach.

za ewentualne błędy i'm sory.
Rafał K jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy wynajmujący w czasie wynajmu lokalu może powiesić kartkę "do wynajęcia" (odpowiedzi: 10) Witam, zakończyłem swoją DG w lutym 2015r wypowiedzialem również wynajmującemu umowe na lokal który zajmuje - zgodnie z umowa okres wypowiedzenie 2...
§ "solidarna" umowa z wynajmującym, czy dalej obowiązuje? (odpowiedzi: 3) Witam, jestem studentem - w tym roku przeniosłem się z akademika na stancję razem z kolegą, z którym wynajmuję/łem pokój 2-osobowy. Sytuacja...
§ czy istnieje mozliwosc wykupu zadłuzonego mieszkania przez "wynajmującego"? (odpowiedzi: 12) witam. od pół roku wynajmuje mieszkanie w Katowicach, okazało sie ze na mieszkaniu "wisi" dług. Komornik sadowy wzywa do stawienia sie wlasciciela...
§ czy istnieje mozliwosc wykupu zadłuzonego mieszkania przez "wynajmującego"? (odpowiedzi: 1) witam. od pół roku wynajmuje mieszkanie w Katowicach, okazało sie ze na mieszkaniu "wisi" dług. Komornik sadowy wzywa do stawienia sie wlasciciela...
§ Potrzebna szybka pomoc!!! Problem z "właścicielem" mieszkania które wynajmuję (odpowiedzi: 1) Potrzebuje pomocy bo mam problem z właścicielem mieszkania które aktualnie wynajmuję. W mieszkaniu mieszkam od 31 lipca 2010 roku i z tą datą została...
§ Zmiana wynajmującego lokal mieszkalny (odpowiedzi: 9) Czy są jakieś ograniczenia ustawowe do zapisu w umowie najmu iż - Zmiana strony Wynajmującej nie wymaga zgody Najemcy. O zmianie umowy Najemca...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:37.