Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!! - Forum Prawne

 

Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

Bardzo proszę o pomoc!!! Moi rodzice mieszkają w kamienicy w centrum miasta. (tata mieszka tam od urodzenia i ja z moimi siostrami też, moja mama od 30 lat.) Ta kamienica należała kiedyś do gminy, której ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
22-12-2015, 12:09  
plimag
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

Bardzo proszę o pomoc!!!
Moi rodzice mieszkają w kamienicy w centrum miasta. (tata mieszka tam od urodzenia i ja z moimi siostrami też, moja mama od 30 lat.)
Ta kamienica należała kiedyś do gminy, której administratorem była już nieżyjąca administratorka gminy i to z nią i urzędem była zawarta umowa najmu na mojego tatę.
My tam jesteśmy wszyscy zameldowani na stałe, nawet mój syn.
Jak w latach 90 nastąpiła prywatyzacja tych kamienic w rynku, nagle znalazło się ok. 9 współwłaścicieli, którzy pierwotnie byli zdecydowani do sprzedaży tej kamienicy, wyznaczyli notarialnie jedną ze współwłaścicielek do sprzedaży Do tej Pani były wpłacane pieniądze za czynsz. Po jakimś czasie wszyscy się pokłócili, bo nie umieli dojść do porozumienia w sprawie sprzedaży, bo jedni chcieli sprzedać drudzy nie.
Po jakimś czasie utworzył się sam, między sobą "zarząd", który stwierdził, że mamy płacić czynsz do innej współwłaścicielki, ponieważ poprzednia pani się z nimi nie rozlicza.
W między czasie również kilku ze współwłaścicieli zdążyło po prostu umrzeć, bo byli to ludzie wiekowi.

Najlepsze jest w ogóle w tym wszystkim to, że po tej prywatyzacji nikt nie podpisał z moimi rodzicami umowy najmu, bo nie wiadomo, czy ktoś ma w ogóle taką moc prawną.
Moja mama płaci czynsz, tak jak jej każą, bo się boi, że ją ktoś po prostu wyrzuci.

I problem polega na tym, że od lat 90-tych nie było tam żadnego remontu, dach jest dziurawy, że ze strychu można gwiazdy oglądać, deszcz się leje na płyty sufitowe, które są już nasiąknięte jak gąbka, na ścianach jest już wilgoć, a wczoraj nawet już jej woda z sufitu zaczęła się skraplać, gdzie jest instalacja elektryczna.

Na wszystko ma dowody. Film, zdjęcia. Widok sypiącego się tynku na klatce schodowej jest przerażający na strychu, w piwnicy i nawet na klatce schodowej nie ma prądu.
Wszelkie prośby, pisma polecone do "właścicielki" pobierającej czynsz nie odnoszą skutku, olewa to a wręcz kiedyś powiedziała że my to celowo niszczymy, specjalnie i mamy sobie sami naprawić.

Kiedyś nawet kazała zapiąć drabinę, bo nie mają lokatorzy prawa na dach wchodzić, gdzie to była jedyna droga przeciw pożarowa.

Mama już nie ma siły, nie wie gdzie się udać i co zrobić by zmusić ich do remontu tego dachu, on naprawdę grozi zawaleniem.

Czy inspekcja nadzoru budowlanego pomogłaby w tym temacie?
W jaki sposób zwrócić się do nich o pomoc?
plimag jest off-line  
22-12-2015, 12:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

Pinb być może wyda nakaz naprawy. Być może bylibyście w stanie uzyskać nakaz naprawy na drodze sądowej. Pytanie tylko po co. Aby kilka najbliższych lat walczyć o dach żyjąc w tragicznych warunkach, a po tych kilku latach stresu rozpocząć analogiczną walkę o instalację elektryczną?

Wypowiedzcie umowę i wyprowadźcie się do miejsca, gdzie warunki będą lepsze.
 
22-12-2015, 13:08  
plimag
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

Choćby po to, że dostali od nas kilkadziesiąt tysięcy złotych za czynsz, co miesiąc regularnie przez tyle lat a NIC przez tyle lat nie robią. Nic! Dlaczego rodzice mają im płacić, a oni bez żadnych konsekwencji tylko dzielą się kasą między sobą? Przecież to ich obowiązek utrzymywać w należytym stanie technicznym wynajmowany budynek. Nie chcą nam wymienić okien, a jak my chcemy wymienić je i odliczyć od czynszu to się nie zgadzają.
Chcą celowo zaniżyć wartość kamienicy, by za grosze ją sprzedać.
Dlaczego my mamy rezygnować z mieszkania, które jest u nas od pokoleń? Te kamienice są traktowane jak zabytki, bo nawet okien nie można zrobić innych niż są, bo tak stwierdził konserwator zabytków.
plimag jest off-line  
22-12-2015, 13:24  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.903
Domyślnie RE: Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

Cytat:
Napisał/a plimag Zobacz post
że dostali od nas kilkadziesiąt tysięcy złotych za czynsz
ten czynsz to grosze w porównaniu z czynszem na wolnym rynku. pewnie sama wymiana okien w jednym mieszkaniu to wasz kilkuletni czynsz
Agnieszka3M jest off-line  
22-12-2015, 13:38  
plimag
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

Cytat:
Napisał/a Agnieszka3M Zobacz post
ten czynsz to grosze w porównaniu z czynszem na wolnym rynku. pewnie sama wymiana okien w jednym mieszkaniu to wasz kilkuletni czynsz
Grosze, nie grosze. Pieniądze biorą a nic nie robią, kamienice doprowadzają do ruiny, narażają życie i zdrowie ludzi a to chyba też podlega pod paragraf. Czyż nie?!
Pewnie, że może i kilkuletni.. Zależy od tego jakie Pani ma wygórowane wymagania.. W mieszkaniu poniżej, zostały te okna bez problemu wymienione ale na koszt lokatora, to zapłacił za nie 2 600zł, czyli jakieś 3 miesiące czynszu moich rodziców. Uważa Pani, że płacą za niski czynsz w stosunku do opisanego standardu?
plimag jest off-line  
22-12-2015, 13:50  
Agnieszka3M
Ekspert
 
Posty: 23.903
Domyślnie RE: Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

uważam, że mieszkanie nie jest Wasze od pokoleń. Nikt właścicieli się nie pytał czy chcą mieć lokatorów i jakich. jak komuś czynsz lub warunki nie odpowiadają to powinien zmienić mieszkanie
Może i rozwiązaniem jest podwyżka czynszu o 100% i remont nakazany przez PIBN
Agnieszka3M jest off-line  
22-12-2015, 14:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wynajmujący uchyla się od obowiązku dbałości o stan techniczny budynku!!!

Cytat:
Napisał/a plimag
Choćby po to, że dostali od nas kilkadziesiąt tysięcy złotych za czynsz, co miesiąc regularnie przez tyle lat a NIC przez tyle lat nie robią.
Zatem złóż pozew do sądu, wykaż szkody jakie ponieśliście, stopień w jakim czynsz powinien zostać zmniejszony do momentu wykonania napraw. Ale sprawa nie skończy się za tydzień ani nawet za miesiąc...

Cytat:
Napisał/a plimag
Dlaczego my mamy rezygnować z mieszkania, które jest u nas od pokoleń?
Mieszkanie nie jest wasze, tylko cudze. Nie będziecie rezygnować z lokalu, tylko ze stosunku najmu, dzięki czemu nie będziecie musieli płacić za coś, co według Ciebie tych pieniędzy nie jest warte.

A dlaczego należy się zastanowić nad wypowiedzeniem napisałem już wcześniej (i uzupełniła Agnieszka3M) - aby nie marnować sobie kilku najbliższych lat na przepychankach, przymusowych przeprowadzkach, sądach i stresie, które zapewne zostaną zwieńczone podwyżką czynszu.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Gdzie zgłosić zły stan techniczny budynku? (odpowiedzi: 3) Witam, w sąsiedztwie stoi niezamieszkany dom, którego części odpadają na ulicę przy każdej większej burzy. Właścicielka domu poproszona o zrobienie...
§ Zły stan techniczny pojazdów (odpowiedzi: 4) Mam taki problem z zakładem w którym pracuje jest to zakład państwowy `Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych`który pracuje na zlecenie urzędu miasta i...
§ Dzicy lokatorzy a zły stan techniczny budynku (odpowiedzi: 1) Witam Dostałam od dziadka w formie umowy o dożywocie, działkę na której znajdują się dwie nieruchomości. Dom o powierzchni 50m2 w którym mieszka...
§ Odpowiedzialność współwłaściciela za stan techniczny budynku (odpowiedzi: 6) Witam i proszę o pomoc. Jestem wlaścicielka połowy domu (blizniak). Drugimi włascicielami są sąsiedzi, którzy jednak nie mieszkają w bliżniaczej...
§ Wysiedlenie ze względu na stan techniczny budynku (odpowiedzi: 1) Witam i bardzo proszę o pomoc, bo nie za bardzo orientujemy się w przepisach :) Jesteśmy wysiedlani z kamienicy ze względu na jej stan techniczny...
§ stan techniczny budynku (odpowiedzi: 1) nie znalazłam nigdzie wyjaśnienia w interesującej mnie sprawie dlatego założyłam nowy temat, jeśli gdzieś się pojawił to z góry przepraszam ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:43.