RE: Pełnomocnictwo na sprzedaż domu
Wydaje mi się, że możliwości są dwie.
Pierwsza to, jak napisał adamlukass, pełnomocnictwo do sprzedaży udzielone przed konsulem, bowiem Art. 19.4. ustawy z dnia 13 lutego 1984 r.o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej, przewiduje, że:"Konsul może sporządzić akt notarialny pod warunkiem uzyskania od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia wydanego na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych." Nie wiem natomiast czy to "upoważnienie ma charakter ogólny", czy też wymagane jest do poszczególnej czynność, jesli do konkretnej czynności to wymaga to chyba za dużo zachodu.
W związku z tym druga możliwość będzie zapewne lepsza, art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 1965 r.
Prawo prywatne międzynarodowe, stanowi, iż: "Forma czynności prawnej podlega prawu właściwemu dla tej czynności. Wystarcza jednak zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana."
Zasadniczo zgodnie z Art. kodeksu cywilnego "99. § 1. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.", czyli powinien być to akt notarialny, ale jeśli prawo francuskie takiej formy nie wymaga, to wystarczy forma tam przewidziana. Niewykluczone, że będzie tu jednak konieczność sporządzenia takiego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego przed notariuszem we Francji. I tu wraca kwestia , którą poruszył rafoso, czyli poświadczenie tego dokumentu klauzulą apostille. Z Francją nie mamy raczej żadnej umowy o pomocy prawnej znoszącej wymóg poświadczania klauzulą apostille, więc taka klauzula będzie potrzebna. Natomiast gdy dokument będzie już zaopatrzony w takie poświadczenie, to nie należy iść z nim do ambasady czy konsulatu i dodatkowo poświadczać.
|