Wynajem mieszkania - czynsz a czynsz administracyjny - Forum Prawne

 

Wynajem mieszkania - czynsz a czynsz administracyjny

Witam. Mam następujący problem, a w zasadzie nawet dwa. Wynajmowaliśmy mieszkanie przez okres 13 miesięcy. Umowa była podpisana na czas nieoznaczony, z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia (wiem, że nie jest to zobowiązujący zapis, ale dla tej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
12-01-2018, 13:48  
mikir
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wynajem mieszkania - czynsz a czynsz administracyjny

Witam.

Mam następujący problem, a w zasadzie nawet dwa. Wynajmowaliśmy mieszkanie przez okres 13 miesięcy. Umowa była podpisana na czas nieoznaczony, z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia (wiem, że nie jest to zobowiązujący zapis, ale dla tej sprawy to chyba nieistotne). Wynajem mieszkania zakończyliśmy w połowie grudnia. Nie wypowiadaliśmy umowy, ustaliliśmy tylko z wynajmującym, że jeśli będzie miał zachowaną ciągłość finansową, to nie będziemy musieli płacić za dodatkowy okres czasu. W związku z tym sami zaczęliśmy szukać mu nowych lokatorów.

Znaleźliśmy ich bardzo szybko i w połowie grudnia opuściliśmy mieszkanie, wynajmujący natomiast od razu, z dnia na dzień, podpisał umowę z nowymi lokatorami i wziął od nich pieniądze za drugą połowę grudnia. Tu pojawił się nasz pierwszy problem, ponieważ wynajmujący uznał, że nie odda nam części pieniędzy za drugą połowę grudnia (na początku miesiąca zapłaciliśmy całą kwotę za grudzień, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będziemy się wyprowadzać). Niestety nasze ustalenia co do wcześniejszego zakończenia wynajmu były tylko ustne, tak więc nie mamy żadnego pisemnego potwierdzenia. Wynajmujący twierdzi, że jemu nie zależało na wcześniejszym wynajmie, więc nie odda nam pieniędzy. My oczywiście staraliśmy się jak najszybciej wynająć mieszkanie (sami szukaliśmy ludzi, pokazywaliśmy im mieszkanie - wynajmujący zazwyczaj wynajmował do tego celu agencję, której za to płacił), żeby przez jak najmniejszy okres czasu płacić za dwa mieszkania (w międzyczasie wynajęliśmy nowe mieszkanie).

Tak więc wynajmujący stanowczo stwierdził, że nie odda nam tych pieniędzy. Z ewentualnymi dalszymi krokami postanowiliśmy zaczekać, aż odda nam kaucję. I tu pojawia się drugi problem.

Nasza umowa miała następujące zapisy:
"1. Czynsz najmu strony ustalają w wysokości 1900,-PLN miesięcznie.
[...]
3. Najemca zobowiązuje się opłacać czynsz administracyjny w wysokości 500,- PLN miesięcznie. Czynsz będzie płatny z góry do 10 dnia każdego miesiąca na konto : j.w.
4. Najemca pokrywa koszty zużycia energii elektrycznej w oparciu o wystawione faktury przez RWE, oraz koszty zużycia wody zimnej i ciepłej, oraz energii cieplnej jeśli jej zużycie będzie przekraczało kwoty zawarte w czynszu administracyjnym. Rozliczanie będzie wykonywane 1 raz w roku (200 zł zaliczki miesięcznie)."

Tak więc co miesiąc przelewaliśmy na konto wynajmującego 1900 + 500 + 200 = 2600 zł. Na koniec wynajmujący podesłał nam rozliczenie, na które składały się "symulacja kosztów", którą dostał od spółdzielni (w jej skład wchodziły opłaty za zimną wodę, ciepłą wodę, centralne ogrzewanie, opłatę stałą co. + cw.) oraz dokument w wordzie napisany przez wynajmującego, w którym podał jeszcze koszty energii elektrycznej i opłaty stałej. Jako nasze zaliczki wynajmujący uznał tylko te 200 zł, tak więc wyszło, że za każdy miesiąc musieliśmy dopłacić jeszcze po około 200 zł - kwotę tę wynajmujący zabrał sobie z kaucji.

Problem pojawia się z tym, jak było traktowane te 500 zł, które było w umowie nazwane "czynszem administracyjnym". Nie jest napisane niestety jasno, na jakie opłaty jest ono przeznaczone, ale z punktu czwartego jasno wynika, że jakieś zaliczki są w nim zawarte. Rozmawialiśmy też ze znajomym, który mieszka w tym samym budynku i u niego ta opłata 500 zł pokrywa wszystkie te opłaty, które wynajmujący doliczył nam dodatkowo (za wyjątkiem energii) - tj. opłaty stałe, za co, za wodę + kilka innych, takich jak wywóz śmieci. W tej chwili wynajmujemy inne mieszkanie w tym samym budynku i również kwota 500 zł, którą płacimy zawiera już praktycznie wszystkie opłaty. Tak więc wychodzi na to, że w starym mieszkaniu płaciliśmy około 900 zł dodatkowych opłat miesięcznie (mieszkanie 37 m^2)!

W związku z tymi nieścisłościami napisałem do wynajmującego z prośbą o wyjaśnienie, na jakie opłaty były przeznaczana kwota 500 zł i o przedstawienie rachunków, abym mógł zweryfikować, czy wszystko jest rozliczane poprawnie. Wynajmujący stwierdził, że zgodnie z umową zgodziłem się płacić to 500 zł i on nie musi mi pokazywać żadnych rachunków. Odpowiedzi na pytanie o zaliczki bardzo unika, próbował nas najpierw straszyć (że coś jest nie tak w mieszkaniu i będziemy musieli za to zapłacić, ale to zignorowaliśmy), potem próbował być miły, ale wciąż twierdzi, że wysłał rozliczenia i nic więcej mi nie potrzeba. W ostatniej rozmowie telefonicznej nawet zaproponował, że odda nam tę opłatę za połowę grudnia, ale pod warunkiem, że już odpuścimy i nie będziemy drążyć tematu.

Porównując z tym ile teraz płacimy i ile płacą inni nasi znajomi i patrząc na jego zachowanie, wydaje nam się, że zdecydowanie coś nie tak było z tymi rozliczeniami. Wygląda na to, że przynajmniej część tej kwoty wynajmujący brał dla siebie (na początku wynajmu poprosił, żebyśmy przelewali oddzielnie 1900 zł i oddzielnie 700 zł, bo będzie mu łatwiej wtedy rozliczać podatek z tych 1900), tak więc podejrzewamy, że tej dodatkowej kwoty mógł nawet nie zgłaszać jako dochód w urzędzie skarbowym.

Co powinniśmy w takiej sprawie zrobić? Czy zgodnie z zapisami, jakie mamy w umowie, możemy żądać od wynajmującego okazania rachunków i zrobienia szczegółowego rozliczenia? Czy wynajmujący miał prawo pobierać dla siebie część z tych 500 zł, określanych jako czynsz administracyjny? Z góry dziękuję za pomoc.
mikir jest off-line  
11-01-2022, 02:59  
mj1234
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania - czynsz a czynsz administracyjny

Mam obecnie identyczną sytuację. Podbijam, choć temat bardzo stary - może ktoś coś?
mj1234 jest off-line  
11-01-2022, 09:12  
mikir
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania - czynsz a czynsz administracyjny

Mogę się podzielić informacją jak skończyła się nasza sprawa. Okazało się, że nasze przypuszczenia były słuszne i wynajmujący brał sobie te dodatkowe 500 zł zaliczek i nie płacił od nich podatku. Zapytaliśmy go wprost czy tak robi i powiedzieliśmy, że urząd skarbowy na pewno się zainteresuje sytuacją. Dwa dni później przyjechał z podkulonym ogonem, przeprosił, oddał wszystkie niesłusznie pobrane pieniądze i kaucję i błagał, żeby nie zgłaszać go do urzędu skarbowego.
mikir jest off-line  
11-01-2022, 10:25  
mj1234
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Wynajem mieszkania - czynsz a czynsz administracyjny

Dzięki za odpowiedź!

U nas sprawa wyszła już po miesiącu, kiedy nagle dostałem sms, że do zapłaty jest 500 zł ponad czynsz. Poprosiłem o jakieś dowody i dostałem rachunek od spółdzielni, który wybiegał ponad płacony przez nas według umowy czynsz administracyjny o całe 7 zł.
Nasza umowa jasno nie stwierdza co jest płacone w czynszu administracyjnym, ale jasno wg mnie stwierdza, że płacimy 580 zł do wspólnoty mieszkaniowej. Akurat za grudzień to praktycznie 1:1. Doliczył nam też prąd, za który nie widziałem rachunku, jedynie wyliczenia właściciela wg liczników. I właściciel podobnie jak u Was, jakby zupełnie ignoruje te 580 zł i niby musimy płacić drugi raz za media...
mj1234 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czynsz administracyjny, a media. (odpowiedzi: 3) Witam. Czy czynsz administracyjny, a media to to samo? W czynsz administracyjny wchodzi między innymi woda, centralne, śmieci, ścieki, fundusze...
§ Czynsz administracyjny.. (odpowiedzi: 14) Witam nie wiem czy do dobrego działu trafiłam, ale mam problem następujący: Wynajmuję mieszkanie w Warszawie cytuję z umowy: " opłaty za najem...
§ Czynsz administracyjny.. (odpowiedzi: 3) Witam nie wiem czy do dobrego działu trafiłam, ale mam problem następujący: Wynajmuję mieszkanie w Warszawie cytuję z umowy: " opłaty za najem...
§ Czynsz administracyjny.. (odpowiedzi: 1) Witam nie wiem czy do dobrego działu trafiłam, ale mam problem następujący: Wynajmuję mieszkanie w Warszawie cytuję z umowy: " opłaty za najem...
§ Czynsz administracyjny a media (odpowiedzi: 2) Witam, podpisując umowę najmu z właścicielem mieszkania ustaliłam opłaty na czynsz w wysokości 1000 zł i media płacone wedle wskazań liczników....
§ Czynsz administracyjny (odpowiedzi: 24) Witam Sprawa jest dosyć skomplikowana, więc postaram się opisać wszystko po kolei. Moja siostra w ubiegłym roku akademickim wynajmowała pokój w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:58.