Sprzedaży przez pełnomocnika (ojca) części nieruchomości siostry, mnie (bratu). - Forum Prawne

 

Sprzedaży przez pełnomocnika (ojca) części nieruchomości siostry, mnie (bratu).

Witam, Przedstawię sytuację. Ojciec miał żonę, z którą miał troje dzieci. Żona zmarła na raka, nie było testamentu. 1/2 domu podzieliła się pomiędzy ojca i troje dzieci. Ojciec ma 5/8, dzieci po 1/8. Ojciec ożenił ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
09-01-2019, 09:36  
Karel01
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Sprzedaży przez pełnomocnika (ojca) części nieruchomości siostry, mnie (bratu).

Witam,
Przedstawię sytuację.
Ojciec miał żonę, z którą miał troje dzieci. Żona zmarła na raka, nie było testamentu. 1/2 domu podzieliła się pomiędzy ojca i troje dzieci. Ojciec ma 5/8, dzieci po 1/8.

Ojciec ożenił się po raz drugi i urodziłem się ja. Troje rodzeństwa przyrodniego, osiągnęło dorosłość i każdy poszedł w swoją stronę. W domu zostałem tylko ja (miałem wtedy 2-4 lat).

Ojciec chce przekazać dom mi, lecz nie ma całości, w związku z czym zamówił operat szacunkowy i wycenił dom na rok 83 (wtedy zaszło dziedziczenie po zmarłej żonie), gdy dom był w trakcie budowy w trudnych czasach i wykończony był tylko parter, na 1-szym piętrze tylko instalacja el. Nie było centralnego ogrzewania, okna drzwi oczywiście drewniane, budynek nieotynkowany.
Wyszło 57 tyś. więc 1/8 to ok. 7 tyś.

Chciał spłacić troje dzieci, by uzyskać całość i przekazać ją mnie. Niestety wskutek mieszającego się w sprawy rodzinne konkubenta siostry operacja nie doszła do skutku, co ojciec mocno przeżywał.

Chcę teraz powrócić do sprawy i odzyskać 3/8 od trojga przyrodniego rodzeństwa. Siostra mieszkająca za granicą (prawdopodobnie w odruchu chęci naprawy wyrządzonej ojcu przykrości) upoważniła go do zbycia jej części nieruchomości (dokument potwierdzony notarialnie za granicą, przetłumaczony).

Jakie mam teraz opcje w związku z owym upoważnieniem?
Myślałem, że zadzwonię do siostry i powiem: "Siostra, na mocy tego Twojego upoważnienia, Ojciec sprzeda mi Twoją 1/8 domu za symboliczne 1zł. Pasuje?"

Wtedy miałbym już jedną część domu, ale pytanie czy tak mogę? Czy można sprzedać dom za 1zł? Nie będę miał (a bardziej Ojciec) z tego tytułu problemów?

Wiem, że lepsza byłaby sporządzona notarialnie umowa darowizny, zrzeczenie się na moją (bądź Ojca) korzyść, ale nie chcę znów ryzykować rozpętania wojny w konkubentem siostry i wykorzystać dokument który posiadam.

Proszę o pomoc i podpowiedzi!

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Karel01 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zakup nieruchomości przez pełnomocnika (odpowiedzi: 0) Mam zamiar kupić nieruchomość będące własnością 3 właścicieli. Pełnomocnikiem dwóch jest ta sama osoba posiadająca pełnomocnictwo z sądu, natomiast...
§ Czy bratu renciście należą się jakieś pieniądze za śmierć siostry? (odpowiedzi: 3) Witam. Jak w temacie. Proszę o odpowiedź, ponieważ nie mam pojęcia, czy mam prawo starać się o jakiekolwiek świadczenie.
§ Wyznaczenie pełnomocnika - US zmusza mnie do wyznaczenia pełnomocnika (odpowiedzi: 4) Witam Prowadziłem firmę w Polsce, US przeprowadził wstępna kontrole. Od kilku lat mieszkam w Norwegii, wymeldowałem się z Polski pół roku temu. US...
§ Sprzedaż wielu nieruchomości przez pełnomocnika (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Problem, mój jest następujący od lat przebywam za granicą, a w kraju /tj. Polsce /jestem współwłaścicielem kilku działek...
§ Przywłaszczenie pieniędzy przez pełnomocnika do sprzedaży nieruchomości (odpowiedzi: 3) Chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób mogę odzyskać pieniądze, które mój pełnomocnik otrzymał ze sprzedaży nieruchomości?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:13.