Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków - Forum Prawne

 

Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie interpretacji ustawy prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie zabytków dot. realizacji ogrodzenia na nieruchomości położonej na obszarze wpisanym do rejestru zabytku. Zgodnie z Art. 29 ust. 4 Prawo Budowlane Roboty ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
14-03-2019, 08:51  
Pavlo181
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie interpretacji ustawy prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie zabytków dot. realizacji ogrodzenia na nieruchomości położonej na obszarze wpisanym do rejestru zabytku.

Zgodnie z Art. 29 ust. 4 Prawo Budowlane
Roboty budowlane, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonywane
1) przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków – wymagają pozwolenia na budowę,
2) na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 – przy czym do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Art. 30. 1. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4:
(...)
3) budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu: a) krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków, b) urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych; c) (uchylona)

Zgodnie z ww. przepisami, przy stawianiu ogrodzenia poniżej 2,20 m na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków nie mam obowiązku zgłaszania tego do Starostwa Powiatowego, a w ślad za tym nie mam obowiązku uzyskiwania zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jednakże zgodnie z art. 36. ust.1 pkt 11 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami pozwolenia od konserwatora zabytków wymaga:
"podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru, z wyłączeniem działań polegających na usuwaniu drzew lub krzewów z terenu nieruchomości lub jej części niebędącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem albo inną formą zaprojektowanej zieleni";

Dwa sprzeczne przepisy. Zgodnie z Prawem Budowlanym nie mam obowiązku zgłaszania i uzyskiwania zgody, natomiast zgodnie z ustawą o zabytkach ogrodzenie naruszy substancję zabytku i mam obowiązek uzyskania zgody.
Pytanie brzmi, która ustawa jest "ważniejsza" ? Pewnie dla starostwa prawo budowlane, a dla konserwatora ustawa o zabytkach. A dla zwykłego Polaka?
Jak to rozgryźć? Szczerze powiedziawszy nie chcę załatwiać nic u konserwatora zabytków, za to że oddalony jest ode mnie o 90 km to załatwić tam pozytywnie sprawę graniczy z cudem.


Pozdrawiam

Znalazłem również informacje odnośnie lex specialis
Lex specialis derogat legi generali (łac.) – zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym.

Czy Prawo Budowlane w moim przypadku nie jest bardziej szczegółowe? Art. 30. ust.1 pkt 3) jasno określa jakie ogrodzenia można stawiać bez uzyskania zgody.
Natomiast ustawa o ochronie zabytków ogólnie mówi o działaniach naruszających "substancje" zabytku.
Pavlo181 jest off-line  
14-03-2019, 19:37  
leszekezsel
Stały bywalec
 
Posty: 855
Domyślnie RE: Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Z tego wynika, ze musisz po prostu uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Tak samo jak np. zjazd z dróg gminnych i powiatowych, które obecnie można zbudować bez żadnej procedury administracyjnej (prawo budowlane), ale muszą być uzgodnione z zarządcą drogi (ustawa o drogach publicznych).
leszekezsel jest off-line  
14-03-2019, 20:46  
Pavlo181
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Artykuł 29 ust. 4 Prawa Budowlanego jasno określa, że wykonywanie robót na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga zgłoszenia do Starostwa po uprzednim uzyskaniu zgody konserwatora zabytków.
Art. 30 wymienia praktycznie większość robót, które są objęte wymogiem zgłoszenia, a w ślad za tym wymogiem uzyskania zgody WKZ, w tym budowy ogrodzeń powyżej 2,20 m. Więc interpretując literalnie prawo budowlane: budowa ogrodzenia poniżej 2,20 m nie wymaga jakiegokolwiek załatwienia w urzędach.
Pavlo181 jest off-line  
14-03-2019, 21:33  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.604
Domyślnie RE: Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Cytat:
Napisał/a Pavlo181 Zobacz post
... Czy Prawo Budowlane w moim przypadku nie jest bardziej szczegółowe? Art. 30. ust.1 pkt 3) jasno określa jakie ogrodzenia można stawiać bez uzyskania zgody. ...
Nie, Ustawa o ochronie zabytków będzie przed Prawem budowlanym, ponieważ właśnie dotyczy zabytków. Nie tyle rzecz w szczegółowości regulacji ile w szczególności do przedmiotu regulacji.
LeszsekS jest off-line  
14-03-2019, 22:01  
Pavlo181
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Ogrodzenie już stoi. Zostało wybudowane zgodnie z ustawą prawo budowlane więc samowolą nie jest. Jaką karę może nałożyć WKZ w przypadku gdy przejazdem odkryją, że na przedmiotowe ogrodzenie zgody nie wydawali?
Pavlo181 jest off-line  
14-03-2019, 22:10  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.604
Domyślnie RE: Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Odpowiedź znajdzie w Ustawie.
LeszsekS jest off-line  
15-03-2019, 07:19  
leszekezsel
Stały bywalec
 
Posty: 855
Domyślnie RE: Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Cytat:
Napisał/a Pavlo181 Zobacz post
Ogrodzenie już stoi. Zostało wybudowane zgodnie z ustawą prawo budowlane więc samowolą nie jest. Jaką karę może nałożyć WKZ w przypadku gdy przejazdem odkryją, że na przedmiotowe ogrodzenie zgody nie wydawali?
Jest samowolą. Prawo budowlane wymaga też uzyskania stosownych uzgodnień i zezwoleń wymaganych odrębnymi przepisami, wymaga zgodności z MPZP itp. bez spełnienia tych warunków to w dalszym ciągu jest samowola budowlana, nieezależnie od procedury administracyjnej (pozwolenia na budowę/zgłoszenia/braku formalności), więc nadzór budowlany będzie miał podstawę do wydania nakazu rozbiórki właśnie wynikającej z powyższego.
leszekezsel jest off-line  
15-03-2019, 08:21  
Łukasz_SM
Stały bywalec
 
Posty: 1.288
Domyślnie RE: Ustawa Prawo Budowlane vs Ustawa o ochronie zabytków

Z art. 29 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo Budowlane jednoznacznie wynika, że roboty budowlane, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 – przy czym do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Nie ma tam odniesień do robót objętych zgłoszeniem, tylko do wszystkich robót wymienionych w art. 29 ust. 1 i 2, również tych, które zasadniczo nie są objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia.
Nie ma tu żadnej sprzeczności. Właśnie z powyższych przepisów wynika, że przy stawianiu ogrodzenia poniżej 2,20 m przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków masz obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, a na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, masz obowiązek zgłoszenia tego faktu do organu architektoniczno-budowlanego. nie mam obowiązku zgłaszania tego do Starostwa Powiatowego, a w ślad za tym nie mam obowiązku uzyskiwania zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W obu przypadkach należy dołączyćpozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Łukasz_SM jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ustawa o ochronie zabytków -interpretacja (odpowiedzi: 0) Witam Jako że hobbystycznie zajmuję się poszukiwaniem "skarbów" nie mylić z złotem,diamentami i innymi kosztownościami tylko mam na myśli ślady...
§ Ustawa Prawo Budowlane - wyjaśnienie znaczenia (odpowiedzi: 2) Witam, Zacznę od tego, iż w interpretacji ustaw/rozporządzeń nie jestem wyjątkowo biegły. Przejdźmy zatem do rzeczy, otóż męczy mnie pewna...
§ "Ustawa o ochronie praw konsumentów", a jaka ustawa chroni SPRZEDAWCÓW??? (odpowiedzi: 8) Jestem "młodym stażem" właścicielem firmy. Prowadzę sprzedaż ekskluzywnego asortymentu. W mojej ofercie jest towar w cenach powyżej 2tys. PLN....
§ Polska ustawa o ochronie praw autorkich a prawo międzynarodowe (odpowiedzi: 2) Witam! Jestem nowy w tematyce prawnej, jednak interesuje mnie tematyka prawa autorskiego i praw autorskich. Chciałbym się zapytać bardziej...
§ Ustawa prawo budowlane (odpowiedzi: 0) W 2009 artykuł 30 miał następujące brzmienie: Inwestor dokonuje zgłoszenia do właściwego organu przed terminem zamierzonego rozpoczęcia budowy....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:42.