Zapisy w umowe najmu okazjonalnego - Forum Prawne

 

Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Mam pytanie, czy poniższe zapisy są ważne w przypadku Umowy Najmu Okazjonalnego? (...) 3. W przypadku zaległości z płatnością czynszu najmu, Wynajmujący ma prawo obciążyć Najemcę odsetkami wynoszącymi 16% w skali roku. 4. W przypadku ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
21-05-2019, 21:19  
Blood997
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Mam pytanie, czy poniższe zapisy są ważne w przypadku Umowy Najmu Okazjonalnego?

(...)
3. W przypadku zaległości z płatnością czynszu najmu, Wynajmujący ma prawo obciążyć Najemcę odsetkami wynoszącymi 16% w skali roku.
4. W przypadku nieterminowych wpłat czynszu oraz opłat za media, Wynajmujący ma możliwość jednorazowego podniesienia czynszu o 100zł licząc od następnego miesiąca po zaistnieniu ww zwłok. Czynsz będzie obowiązywał do końca trwania Umowy.

(...)
5. W przypadku niewydania Lokalu Wynajmującemu w ostatnim dniu obowiązywania Umowy, Najemca zobowiązany będzie zapłacić Karę umowną w wysokości 1000zł tytułem bezprawnego zajmowania Lokalu, a także czynsz wraz z opłatami za media oraz odsetkami o których mowa w par 2.pkt3 (16% w skali roku), proporcjonalnie do ilości dni wynikających z bezprawnego użytkowania Lokalu.


(...)
4. Najemca uprawniony jest do wypowiedzenia Umowy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca z ważnych przyczyn osobistych (tj. utraty zatrudnienia przez Najemcę, uzyskania przez najemcę zatrudnienia w innym mieście, śmierci współmałożonka).
5. Najemca może wypowiedzieć umowę z przyczyn wskazanych powyżej, najwcześniej po upływie 4 miesięcy od dnia zawarcia niniejszej umowy.
6. W przypadku wypowiedzenia umowy najmu przez Najemcę, Najemca zobowiązuje się zapłacić karę umowną w wysokości 3000zł.


Bardzo proszę,czy wyżej wymienione zapisy są wiążące.
Dziękuję za odpowiedź.
Blood997 jest off-line  
21-05-2019, 21:38  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 20.459
Domyślnie RE: Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Napiszę tak, w większości są dość kontrowersyjne, jednak sprzeczności z przepisami obowiązującymi nie widzę.
Może poza;
Cytat:
Napisał/a Blood997 Zobacz post
4. W przypadku nieterminowych wpłat czynszu oraz opłat za media, Wynajmujący ma możliwość jednorazowego podniesienia czynszu o 100zł licząc od następnego miesiąca po zaistnieniu ww zwłok. Czynsz będzie obowiązywał do końca trwania Umowy
Jednak polecam poczekać na opinię innych użytkowników. Co dwie głowy, to nie jedna
Kanas jest off-line  
21-05-2019, 22:02  
Blood997
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Dzięki za odpowiedź.
Na szczęście nie mam problemów z wywiązaniem się z tej umowy, ponieważ jestem na etapie jej tworzenia.
Do umieszczenia takich punktów zainspirował mnie obecny Najemca. 3msc temu podpisałem z nim Umowę najmu okazjonalnego. Właściwie poza pierwszą wpłatą (która była przy podpisywaniu umowy), to zawsze musiałem się upominać po kilka razy o płatności, a najemca wpłacał mi je w kilku częściach. Poszedł do Notariusza, a jej sekretarka dzwoniła do mnie co ma zrobić, ponieważ Najemca nie przygotował się na taką kwotę za podpisanie aktu poddania się egzekucji i nie ma pieniędzy (sam wybierał notariusza). W końcu po 3 msc złożył wypowiedzenie (teraz wiem, że w sumie nie jest ono ważne, ale przyjąłem, że rozwiązujemy umowę za porozumieniem stron).
W związku z tym wolę się na przyszłość zabezpieczyć. Nie chodzi mi o rygorystyczne egzekwowanie wszystkich punktów, ale wole mieć w zanadrzu jakąś broń, którą będę mógł się posłużyć, w przypadku nieuczciwego lokatora.
Jesteśmy ludźmi i każdemu może się powinąć noga, ale jako Wynajmujący chciałbym, aby okazano mi choć minimum szacunku i jeżeli ktoś nie jest w stanie opłacić w terminie opłat, aby poinformował mnie o tym, a nie czekał na ponaglenia z mojej strony.Co do zacytowanego przez Ciebie punktu, przyjąłem, że przy umowie najmu Okazjonalnego istnieje możliwość podniesienia czynszu o czym muszę poinformować najemcę z wyprzedzeniem. Tutaj informacja jest zawarta w umowie i Najemca został poinformowany o podniesieniu czynszu w określonym przypadku.

W takim razie co w przypadku jeżeli w Umowie pojawi się zapis:

1. Najemca opłacać będzie miesięczny czynsz najmu w wysokości 2.000,00 PLN (słownie: dwa tysiące złotych 00/100) do 10-go dnia każdego miesiąca z góry. Czynsz najmu powinien być opłacany na niżej podany rachunek bankowy Wynajmującego: .........
2. Wynajmujący oświadcza, że obniża czynsz o kwotę 100zł tytułem terminowego opłacania czynszu najmu (tj. czynsz będzie wynosił 1.900,00PLN), a w przypadku nieterminowego regulowania należności ww bonifikata ulega unieważnieniu.
??
Blood997 jest off-line  
21-05-2019, 22:15  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 20.459
Domyślnie RE: Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Nawet przy najmie okazjonalnym ryzyko strat istnieje. Niestety, wybierając taką formę zarobku, musisz się z tym liczyć.
Kanas jest off-line  
21-05-2019, 22:22  
Blood997
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Liczę się z tym, ale wg mnie lepiej się zabezpieczyć i ew nie respektować tych postanowień jeżeli najemca jest ok, niż denerwować się po fakcie.
Zresztą istnieje coś takiego jak Moral Hazard mówiące o tym, że osoba chroniona zachowuje się inaczej, niż osoba wystawiona na ryzyko, w tym przypadku najemca chroniony ustawą o ochronie praw lokatorów, może zachowywać się inaczej jeżeli będzie miał nad sobą postawiony bat w postaci kar umownych.
Blood997 jest off-line  
21-05-2019, 22:41  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 20.459
Domyślnie RE: Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Cytat:
Napisał/a Blood997 Zobacz post
bat w postaci kar umownych
Z tym polecam dość ostrożnie. Poczytaj dokładnie o karach umownych, kwestiach związanych z rażąco wygórowaną kwotą kary, czy też sprzeczną z zasadami współżycia społecznego. Temat rzeka.
Nie wspomnę już, że osoba zadłużona w taki sposób, że niemożliwym jest spłacenie zobowiązań, takowy bat traktuje jak lekki powiew wiatru.
Jednak masz rację, należy się zabezpieczyć w każdy możliwy sposób z tą zasadą, że nie zawsze jest taka możliwość w sposób stuprocentowy. Jak już napisałem, ryzyko jest zawsze.
Kanas jest off-line  
21-05-2019, 22:58  
Blood997
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Doczytałem o karach umownych. Uważam jednak, że w tym przypadku Najemca nie mając teoretycznie możliwości rozwiązania umowy najmu (umowa na czas określony), musiałby w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy zapłacić wszystkie należności do czasu końca umowy, w moim wypadku Najemca może rozwiązać umowę i w tym wypadku płaci praktycznie za 1,5 msc czynszu, więc jak dla mnie kara umowana nie jest wygórowana. Sprawa jest jasna, chyba lepsze to niż rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, gdy wtedy dopiero Najemca dowiaduje się, że musi opłacić np trzykrotność czynszu.
1000zł (czyli 1/2 czynszu) tytułem bezprawnego zajmowania lokalu, również nie powinna być wygórowana.

Jeżeli chodzi o ryzyko, to akurat dużo większe ryzyko mam w związku z wykonywanym zawodem

Cytat:
Napisał/a Kanas Zobacz post
Nie wspomnę już, że osoba zadłużona w taki sposób, że niemożliwym jest spłacenie zobowiązań, takowy bat traktuje jak lekki powiew wiatru.
Możesz rozwinąć?
Blood997 jest off-line  
21-05-2019, 23:05  
Kanas
Moderator
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 20.459
Domyślnie RE: Zapisy w umowe najmu okazjonalnego

Cytat:
Napisał/a Blood997 Zobacz post
Możesz rozwinąć?
Przyznam, że nie wiem czego nie zrozumiałeś. Wydaje mi się, że napisałem w sposób zrozumiały
Jednak jak chcesz, to tak łopatologicznie, mam zadłużenie dwa miliony złotych, co mi zatem kolejne tysiąc złotych, skoro i tak nie jestem w stanie spłacić poprzedniego zadłużenia.
Kanas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa najmu okazjonalnego (odpowiedzi: 2) Witam, chciałam dowiedz się, czy istnieje możliwość wypowiedzenia/rozwiązania umowy najmu okazjonalnego, która została zawarta na rok, przez najemcę?...
§ Umowa najmu okazjonalnego (odpowiedzi: 3) Czy jeśli zgłoszę tę umowę do urzędu skarbowego, to potem będę musiała się z niej rozliczyć (z przychodów?) Macie jakieś doświadczenia z taką...
§ Umowa najmu lokalu mieszkalnego w trybie najmu okazjonalnego (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, jestem uczennicą i dostałam zadanie na temat najmu okazjonalnego. Sporządziłam umowę, ale nie jestem pewna czy ona jest prawidłowo...
§ umowa najmu okazjonalnego (odpowiedzi: 2) Witam Chciałabym zawrzeć umowę najmu okazjonalnego dla rodziny z dzieckiem ( 6 m-cy), czy w takiej sytuacji dane dziecka również wpisuję do umowy i...
§ Umowa najmu okazjonalnego bez aktu notarialnego jest ważna umową najmu ? (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie czy umowa najmu okazjonalnego jest ważna bez aktu notarialnego?:?: Czy taka umowa staje sie zwykła umowa najmu?:?: Sytuacja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:04.