Legalizacja zmiany formy użytkowania budynku - Forum Prawne

 

Legalizacja zmiany formy użytkowania budynku

Odziedziczyłem budynek będący formalnie budynkiem gospodarczym, w którym przez długie lata mieszkała starsza osoba. Budynek w międzyczasie "ewoluował" zewnątrz, dobudowane zostały dwa "dodatkowe" pomieszczenia, wykonana została elewacja i wymiana dachu, wymienione okna, wewnątrz w połowie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
06-07-2019, 13:40  
mwns
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Legalizacja zmiany formy użytkowania budynku

Odziedziczyłem budynek będący formalnie budynkiem gospodarczym, w którym przez długie lata mieszkała starsza osoba. Budynek w międzyczasie "ewoluował" zewnątrz, dobudowane zostały dwa "dodatkowe" pomieszczenia, wykonana została elewacja i wymiana dachu, wymienione okna, wewnątrz w połowie pozostał typowym budynkiem gospodarczym, w połowie ma pomieszczenia mieszkalne, ale do totalnego remontu (środek na zasadzie starej izby, "piece kaflowe" itp.).

Z racji dobrego stanu budynku z zewnątrz oraz bardzo dobrej jego lokalizacji na cele mieszkalne rozważam jego generalny remont, zagospodarowanie wnętrza, z tym że zrobię to wyłącznie w sytuacji, gdy będzie realne "wyprowadzenie" na prostą stanu prawnego budynku, ze względu na potencjalne, częściowe samowole (nie mam na te dobudówki żadnych papierów, albo ich znalezienie jest nierealne w tym momencie) oraz chciałbym zmienić jednocześnie formę użytkownika na mieszkalną.

Czy w sytuacji tak zawiłej - skrótowo: legalny budynek gospodarczy z "drobnymi" samowolami i remontami po drodze, do przekształcenia na mieszkalny - jest realne? Jak krok po kroku przeprowadzić taki proces? Czy opłata 50 tys. zł. w tym przypadku za legalizację jest nieunikniona? Z góry dzięki za wszelkie informacje.
mwns jest off-line  
08-07-2019, 07:12  
Łukasz_SM
Stały bywalec
 
Posty: 1.510
Domyślnie RE: Legalizacja zmiany formy użytkowania budynku

Jest plan zagospodarowania przestrzennego?? Jak nie, to najpierw decyzja o warunkach zabudowy. Potem pozwolenie na rozbudowę/przebudowę i zmianę sposobu użytkowania. Jak nikt po drodze nie dopatrzy się stanu istniejącego, to powinno przejść.
Łukasz_SM jest off-line  
26-05-2023, 07:31  
mwns
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Legalizacja zmiany formy użytkowania budynku

Temat wraca po 4 latach Finalnie nie zdecydowałem się na pójście ryzykowną ścieżką, że jednak ktoś po drodze się dopatrzy stanu istniejącego. A teraz konkret - czy prawo do legalizacji samowoli starszej niż 20 lat zmienia coś w kwestii ryzyka przeprowadzenia takiego przekształcenia? Budynek jest w solidnym stanie, waham się czy nie wrócić do tematu, z góry dzięki! Swoją drogą, jest tam plan zagospodarowania przestrzennego.
mwns jest off-line  
26-05-2023, 08:15  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 22.348
Domyślnie RE: Legalizacja zmiany formy użytkowania budynku

Cytat:
czy prawo do legalizacji samowoli starszej niż 20 lat zmienia coś w kwestii ryzyka przeprowadzenia takiego przekształcenia?
Wątpię, że ktoś w ekspertyzie podłoży się na tyle, żeby orzec, że obiekt "pozwala na bezpieczne użytkowanie obiektu budowlanego zgodne z dotychczasowym lub zamierzonym sposobem użytkowania." bez sprawdzenie zgodności z MPZP. A nawet jeśli - to organ nadzoru pewnie to wychwyci.
gryffinian jest off-line  
26-05-2023, 08:29  
mwns
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Legalizacja zmiany formy użytkowania budynku

Cytat:
W ramach prowadzonego przez organ nadzoru budowlanego
uproszczonego postępowania organ ograniczy się do sprawdzenia kompletności dokumentów legalizacyjnych. Nie będzie weryfikował zgodności inwestycji z przepisami techniczno-budowlanymi czy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Brak takiej weryfikacji wskazuje, że uproszczona legalizacja samowoli stanowić będzie w zasadzie rodzaj abolicji dla takich obiektów.

Co ważne, decyzja o legalizacji, która będzie wydawana w uproszczonym postępowaniu legalizacyjnym, będzie miała charakter decyzji związanej. Oznacza to, że jeżeli właściciel bądź zarządca nieruchomości przedłoży komplet dokumentów legalizacyjnych, a jednocześnie ekspertyza techniczna potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, to organ nadzoru będzie zobligowany zalegalizować inwestycję. Gdy warunki te nie będą spełnione – będzie musiał wydać decyzję negatywną.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/nier...20-latach.html

Czyli tego typu stwierdzenia można wsadzić między bajki?

A bardziej konkretnie, rozumiem, że gdybym chciał zalegalizować w ten sposób (uproszczona procedura) budynek jako budynek gospodarczy, to by przeszło (jako że zamierzony sposób użytkowania to schowek na rowery), ale już przekształcenie tego na budynek mieszkalny odpada?

Sumując, ma moją logikę, zalegalizowanie tego budynku jest możliwe, ale nie jest możliwe jednoczesne przekształcenie budynku na mieszkalny, jako że nie da się tego sensownie wykonać w procedurze uproszczonej, a po legalizacji budynku jako gospodarczy nie ma sensownej opcji na przekształcenie go na mieszkalny w osobnym kroku (bo wtedy już musi być zgodność z MPZP itd.)?
mwns jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dokumentacja dotycząca zmiany użytkowania budynku (odpowiedzi: 5) Dzień dobry. Od stycznia wynajmuje od PKP S.A. dwa pomieszczenia w dużym budynku. Pomieszczenia te były od około 10 lat nieużywane, wcześniej...
§ Legalizacja budynku (odpowiedzi: 0) Witam posiadam na działce wybudowany budynek nazwijmy go rekreacji indywidualnej który postanowiłem zalegalizować. Jestem już po wszystkich...
§ Legalizacja budynku (odpowiedzi: 5) witam....proszę o pomoc.Chciała bym zalegalizować budynek gospodarczy który dostałam od rodziców jako darowizne w 1995 r.Budynek stawiany był na...
§ legalizacja budynku!! (odpowiedzi: 7) Witam!! mam pytanie ,jakieś 20 lat temu postawiłem sobie garaż murowany ale nie na fundamencie,ów budynek jest ujęty na mapkach lecz niestety nie...
§ Legalizacja samowolnej zmiany użytkowania (odpowiedzi: 1) Witam!Mam taki problem.W 1995 roku kupiłam budynek socjalny wybudowany na działce dzierżawionej od gminy.Kupiłam go od osoby prywatnej.Był on...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:21.