Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną. - Forum Prawne

 

Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

Witam Wszystkich serdecznie. Borykam się z takim problemem od 3 lat,mianowicie złożyłem w 2016 roku Wniosek do Urzędu Gminy w mojej miejscowości o przekształcenie pola ornego w wielkości 0,30 ha na Działkę Budowlaną i do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
15-11-2019, 17:50  
len123456
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

Witam Wszystkich serdecznie.
Borykam się z takim problemem od 3 lat,mianowicie złożyłem w 2016 roku Wniosek do Urzędu Gminy w mojej miejscowości o przekształcenie pola ornego w wielkości 0,30 ha na Działkę Budowlaną i do dzisiejszego dnia nie dokonałem tego przerobienia.
Stosując Wniosek do Urzędu Gminy o przekształcenie pola ornego na działkę budowlaną uzasadniałem się tym,iż w przyszłości bedę tam się budował.

W 2016 roku dostałem odpowiedź z Urzędu Gimy cytuję:
'' Z chwilą przystąpienie Gminy do prac urbanistycznych związanych ze
zmianą
miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wniosek będzie
ponownie rozpatrywany''

Od 2019 roku jest cisza- gdy moja kobieta poszła do Wójta który przyjmuje petentów raz w tygodniu, cytuję Wójta ''Wójt twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

Mojej znajomej znajoma doradziła mi,że jeśli się chce wybudować nie trzeba przekształcać.
Mówiła,że wystarczy złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy, albo o miejscowy plan i budować.
I,że można podzielić i sprzedać z planem albo warunkami.

Zwracam się do Państwa z wielką prośbą o pomoc co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną? Gdzie Wójt w 2019 roku cytuję ''twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''.

Lecz co nam dadzą te Warunki Zabudowy-czy to przyśpieszy proces przekształcenia pola ornego na działkę budowlaną ?

Pewien Pan z forum napisał cytuję :''Jest tam jedna opcja, ale musisz być rolnikiem posiadającym (lub dzierżawiącym) odpowiedni areał, i będziesz budował siedlisko (dom i zabudowania gospodarcze).''
A drugi Pan z forum napisał cytuję :''Moja działka nie miała mpzp, wz nie dostałem, więc prywatnie uchwalono studium dla mojej działki.A następnie mpzp. Czas to 18 miesięcy, koszt 13,5 tyś zł. Zorientuj się kto jest w gminie planista i może też Ci zmienią mpzp...Gmina uchwała studium i mpzp raz na kilka/ kilkanaście lat. Planistka robiła mi to prywatnie tylko dla mojej działki.''

Moje pytanie brzmi następująco do Szanownego Państwa czy jest jakiś sposób aby przeskoczyć te wszystkie decyzje i zamierzenia urzędników i przerobić w końcu te pole orne na działkę budowlaną,gdzie wniosek o to złożyłem 3 lata temu. Oraz co w takim momencie mam robić,aby zostało to przerobione na działkę budowlaną
Bardzo proszę o pomoc Was Szanowni Państwo za co uprzejmie i serdecznie dziękuję.

Z Poważaniem.Jan
len123456 jest off-line  
15-11-2019, 19:59  
rentier1
Zbanowany
 
Posty: 1.249
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

Cytat:
Napisał/a len123456 Zobacz post
'Moja działka nie miała mpzp, wz nie dostałem, więc prywatnie uchwalono studium dla mojej działki.A następnie mpzp. Czas to 18 miesięcy, koszt 13,5 tyś zł. Zorientuj się kto jest w gminie planista i może też Ci zmienią mpzp...Gmina uchwała studium i mpzp raz na kilka/ kilkanaście lat. Planistka robiła mi to prywatnie tylko dla mojej działki.''
Coś w tym jest. Studium uchwala Rada Gminy i to nie prywatnie, na podstawie studium urbanista opracowuje projekt mpzp, który następnie zatwierdza uchwałą Rada Gminy. I drzwi zostały otwarte.
Pierwsza czynność to wniosek do wójta gminy o opracowanie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem zmiany przeznaczenia gruntu dla wybranego terenu. Teren to ta działka rolna na której zamierzasz pobudować cokolwiek niezwiązanego z produkcją rolną. Jest to najpewniejsza droga do celu, nikt nigdy nie zakwestionuje Twojego prawa do zagospodarowania zgodnie z przeznaczeniem.
rentier1 jest off-line  
15-11-2019, 22:33  
len123456
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

Rentier dziekuje Ci serdecznie bardzo. Moze ja Ci opowiem jak to jest :zlożyłem w 2016 roku Pismo z Wnioskiem do urzędu gminy o przekwalifikowanie pola ornego na działkę budowlaną.Uzasadniałem się tym,iż chce się w przyszłości tam budować. Dostałem odpowiedź taką cytuję: Z chwilą przystąpienia Gminy do prac urbanistycznych związanych ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wniosek będzie
ponownie rozpatrywany''....

Od tej pory żadnej odpowiedzi nie dostałem jest cisza,moja kobieta była dwa razy u wójta gdzie ten raz w tygodniu przyjmuję petentów i on cały czas twierdzi,że cytuję : ''Wójt twierdzi,że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść''. Powiedział,że się nie da tego przeskoczyć i trzeba czekać,ale moim zdaniem tak czekać można i 15 lat kiedy oni sporządzą ten plan lub bedą robić aktualizację.

Czyli co mam zrobić rentier1 teraz złożyć wniosek do wójta o ''opracowanie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem zmiany przeznaczenia gruntu dla wybranego terenu'' ??? czyli ten sam wniosek co napisałem w roku 2016 ??? Bo wtedy pisałem tylko o przekształcenie pola ornego na działkę budowlaną.
rentier1 tak zapytam a jeśli urząd gminy(wójt) znów odpisze,że ''są limity na budynki mieszkalne'' i nas zbędzie znów ?

Jak możesz bardzo Cię proszę odpisz i pomóż za co Ci serdecznie i uprzejmie dziękuje.Pozdrawiam Serdecznie
len123456 jest off-line  
16-11-2019, 06:46  
rentier1
Zbanowany
 
Posty: 1.249
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

Cytat:
Napisał/a len123456 Zobacz post
przekwalifikowanie pola ornego na działkę budowlaną.
W pismach do Wójta - człowieka z wyboru, należy określać precyzyjnie swoje żądanie. Może nie zrozumieć . Jeśli występują sprzyjające warunki, należy dążyć do zmiany przeznaczenia gruntu nieruchomości z rolnego na inwestycyjny. Np. wielkość działki za tym przemawia, jeszcze jakieś zabudowania o funkcji nierolniczej w sąsiedztwie, niska klasa gruntu. To już będzie rozpatrywał urbanista w ug. Wskazane byłoby załączenie do wniosku projektu zagospodarowania działki ( odpowiednik wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy rozszerzony o wcześniejszą zmianę przeznaczenia ).
Cytat:
Napisał/a len123456 Zobacz post
''są limity na budynki mieszkalne''
Nie ma czegoś takiego jak limity na budynki mieszkalne. Jeśli dla danego terenu nie opracowano planu zagospodarowania przestrzennego, w którym nastąpiło ograniczenie w sposobie wykorzystania gruntu, to wszystko jest możliwe, ale przy zachowaniu procedur.
Cytat:
Napisał/a len123456 Zobacz post
nas zbędzie znów ?
Niech to zrobi na piśmie w odpowiedzi na Twój wniosek, wtedy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jeśli nie odpowie to skarga do tego samego SKO na bezczynność organu (wójta).
rentier1 jest off-line  
16-11-2019, 13:51  
len123456
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie

Dziękuje Ci bardzo

rentgier1 czyli co piszemy teraz wniosek do wójta gminy o opracowanie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem zmiany przeznaczenia gruntu dla wybranego terenu
len123456 jest off-line  
16-11-2019, 15:01  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.992
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

Cytat:
Napisał/a len123456 Zobacz post
czy jest jakiś sposób aby przeskoczyć te wszystkie decyzje
Nie ma.
Dlaczego marnujesz czas zamiast dawno temu złożyć wniosek o uzgodnienie warunków zabudowy? Naprawdę chcesz coś na tej działce wybudować?
honefoss jest off-line  
16-11-2019, 15:37  
len123456
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

honefoss a co nam da wniosek o wydanie warunków zabudowy skoro wójt mówi takie zdanie : '',że są limity na budynki mieszkalne i usługi i kazał w przyszłym roku przyjść'' ??
len123456 jest off-line  
16-11-2019, 18:23  
len123456
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

***regulamin FP. mod*** Teren to ta działka rolna na której zamierzam pobudować cokolwiek niezwiązanego z produkcją rolną.,
Oraz wniosek do wójta gminy o wydanie warunków zabudowy

I doradz mi czy mam znów iść do wójta w sprawie przekwalifikowania tego ? i pisać na niego skargę,bo wiem już że odpowie mi tym samym,że''są limity na budynki mieszkalne'' czy pisać nowy wniosek do urzędu gminy fachowo nazywając rzeczy po imieniu jak napisałeś cyt: ''wniosek do wójta gminy o opracowanie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem zmiany przeznaczenia gruntu dla wybranego terenu.'' '' Teren to ta działka rolna na której zamierzam pobudować cokolwiek niezwiązanego z produkcją rolną''

Proszę pomóż jak możesz i serdecznie Pozdrawiam.
len123456 jest off-line  
16-11-2019, 18:53  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.992
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

Cytat:
Napisał/a len123456 Zobacz post
co nam da wniosek o wydanie warunków zabudowy
Dowiesz się, czy na działce można budować. Pozytywna decyzja w sprawie uzgodnienia warunków zabudowy to właśnie to co ty nazywasz "przekwalifikowaniem pola na działkę budowlaną". Jeśli decyzja będzie negatywna, to pozostanie ci czekać aż uchwalą plan. I nie ma sensu pisać w tej sprawie do wójta czy kogokolwiek innego. Plan uchwala się wtedy, gdy gmina ma pieniądze i wystarczająco wielu zainteresowanych np budową domów. Wójt nie tylko nie ma obowiązku spełniać twoje prośby o uchwalenie planu - on nawet nie ma obowiązku na nie odpowiadać. Szkoda czasu i papieru.
honefoss jest off-line  
16-11-2019, 19:20  
rentier1
Zbanowany
 
Posty: 1.249
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

***mod*** Mogę jedynie poradzić byś rozejrzał się za "fachowcem" w tym zakresie. Zrobi za Ciebie wszystko, łącznie z przekonaniem wójta. Każda sprawa jest prawie inna i wymaga indywidualnego podejścia. Jest zbyt wiele czynników, od których uzależniona jest możliwość zabudowy gruntu rolnego i jeden sposób by to zrealizować. Przynajmniej jeśli chce się mieć pewność, że się komuś w przyszłości przypomni, że decyzja o warunkach zabudowy tylko określa w jaki sposób można grunt wykorzystać. Ten jedyny sposób to ustalenie albo zmiana przeznaczenia, których dokonuje się w planie zagospodarowania przestrzennego.
Kodeks Cywilny stanowi - W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą. To znaczy, że jeśli jest to prawo własności gruntu rolnego, to tylko tak właściciel może grunt wykorzystać.
Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Cytat:
Napisał/a honefoss Zobacz post
Dowiesz się, czy na działce można budować.
rentier1 jest off-line  
16-11-2019, 19:23  
len123456
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

honefoss aha czyli gdy napisze wniosek o wydanie warunków zabudowy tam będzie w uzasadnieniu wzmianka czy moge się budować na działce czy też nie. Ok dziekuję ci napisze wniosek o wydanie warunków zabudowy. przepraszam,że pytam po pare razy ale w temacie prawa budowlanego jestem zielony. Pozdrawiam
len123456 jest off-line  
16-11-2019, 21:32  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.992
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

To nie będzie wzmianka tylko jednoznaczna decyzja.
Cytat:
Napisał/a len123456 Zobacz post
napisze wniosek o wydanie warunków zabudowy
Pobierz w gminie odpowiedni formularz, wypełnij i złóż wraz z wymaganymi załącznikami. Zazwyczaj w wypełnianiu wniosku pomaga architekt który adaptuje projekt domu
honefoss jest off-line  
17-11-2019, 01:31  
len123456
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Przekwalifikowanie Pola Ornego na Działkę Budowlaną.

ok dziękuje Wam serdecznie
len123456 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przekwalifikowanie działki rolnej w budowlaną (odpowiedzi: 3) Witam, mam pytanie, w którym roku powstał wymóg określający to, że działka np. rolna nie może zostać przekwalifikowana na działkę budowlaną, jeśli...
§ przeklsztalcenie gruntu ornego na działkę budowlaną (odpowiedzi: 6) Witam Ja z takim pytaniem otóż mama ma pole orne o wielkości 0.28 ha na wiosce, złożyliśmy już prośbe do Użędu Gminy o przeształcenie tego Pola...
§ Odrolnienie pola na działkę budowlaną. (odpowiedzi: 3) Witam kupiłem pole rolne o powierzchni 1,2ha jest to gleba 5 oraz 6 klasa z dwóch stron pola przebiega droga gmina jest to pole rolne.Pytanie jest...
§ ŁĄKI TRWAŁE- przekwalifikowanie na działkę budowlaną. Możliwe? (odpowiedzi: 1) Witam, posiadam działkę 0,142 ha oznaczoną w całości jako łąki trwałe ŁIII. Czy jest możliwość przekwalifikowania jej na działkę budowlaną? Jeśli...
§ Przekształcenie gruntu ornego na działki budowlaną. (odpowiedzi: 1) Witam chciałem przekształcić grunt orny o pow. 2ha kl. 3a na działki budowlane. Czy jest to możliwe i jakie koszty się z tym wiążą. Nie ma planu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:35.