Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy - Forum Prawne

 

Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Dzień dobry, Chciałbym poprosić o poradę w kwestii zwrotu kaucji przy jednoczesnym braku protokołu zdawczo-odbiorczego. W 2016 roku wynająłem mieszkanie (jako najemca). W momencie odbioru kluczy podpisałem z wynajmującym umowę, wpłaciłem kaucję gotówką (co jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
16-11-2020, 20:50  
adasikow
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Dzień dobry,

Chciałbym poprosić o poradę w kwestii zwrotu kaucji przy jednoczesnym braku protokołu zdawczo-odbiorczego.

W 2016 roku wynająłem mieszkanie (jako najemca). W momencie odbioru kluczy podpisałem z wynajmującym umowę, wpłaciłem kaucję gotówką (co jest potwierdzone w umowie) w wysokości 1600zł. Wraz z umową był dołączony dokument stwierdzający, jakie wyposażenie znajduje się w mieszkaniu.

W tym roku po ponad 4 latach wypowiedziałem umowę najmu. W momencie zdania kluczy wraz z właścicielem obejrzeliśmy mieszkanie, zostałem wypytany o ewentualnie niedogodności/usterki itp. Poinformowałem wówczas, że od paru miesięcy jest problem ze zlewem w kuchni - bateria była zamontowana bezpośrednio w płycie wiórowej bez dodatkowej izolacji, co po prawie 4 latach użytkowania spowodowało, że na skutek dostającej się do płyty wilgoci (związanej z regularnym i normalnym użytkowaniem kranu wraz z jego regularnym czyszczeniem) płyta zaczęła w miejscu montażu baterii gnić. Objawiło się to tym, że najpierw bateria delikatnie zapadła się w płycie wiórowej, następnie w miejscu montażu zrobiła się delikatna dziura; w szafce pod kranem nie przeciekała woda. Wraz z biegiem czasu sytuacja uległa pogorszeniu i szafka w miejscu montażu zlewu kuchennego była stale wilgotna.
Po opisaniu sytuacji wynajmujący stwierdził, że będzie to trzeba po prostu wymienić. Poinformował mnie również, że kaucja zostanie zwrócona, nie mówiąc nic o potrąceniu jakichkolwiek kosztów z kaucji. Nie spisaliśmy również żadnego protokołu zdawczo-odbiorczego.

Dokładnie miesiąc po zdaniu mieszkania wynajmujący poinformował mnie mailem, że w odebranym mieszkaniu szafki kompletnie były zgniłe z powodu wilgoci z cieknącego kranu i zaniedbanie to spowodowało konieczność wymiany wszystkich mebli kuchennych, co kosztowało około 10 tys. zł i wobec tego nie może mi zwrócić kaucji.

Czy w zaistniałej sytuacji wynajmujący ma jakiekolwiek prawo do tego typu roszczeń? Z jednej strony mam świadomość, że jako najemca mam obowiązek zwrócić mieszkanie w stanie niepogorszonym. Z drugiej strony nie dotyczy to pogorszeń wynikających z normalnego użytkowania - ze zlewu w kuchni korzystałem normalnie i od samego początku widziałem, jak absurdalnie jest zamontowana ta bateria. Przy normalnym użytkowaniu nie miałem możliwości uniknięcia dostawania się tam wilgoci. Ponadto czy ma prawo do potrącenia kaucji w przypadku braku jakiegokolwiek protokołu zdawczo-odbiorczego?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
adasikow jest off-line  
16-11-2020, 22:02  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.037
Domyślnie RE: Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Twoim obowiązkiem było albo zabezpieczyć tę baterię tak, aby woda się nie lała, albo dokonać naprawy po zakończeniu umowy i przywróceniu stanu lokalu do pierwotnego.

Protokół powinien być sporządzony i powinieneś o to zadbać. Obowiązku jednak nie ma.
Jeśli nie godzisz się z decyzją wynajmującego, zawsze masz prawo wezwać go do zwrotu kaucji, pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową.

__________________
Lewanna jest off-line  
18-11-2020, 19:35  
adasikow
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem więc, że brak uwag ze strony wynajmującego w kontekście zwrotu kaucji podczas zdania mieszkania nie oznacza, że właściciel przyjął to jako uszkodzenie wynikające z normalnego użytkowania lokalu?

Czy w przypadku braku protokołu wynajmujący ma prawo np. zażądać ode mnie pokrycia kosztów wymiany całej kuchni? W mailu poinformował mnie, że na skutek uszkodzenia blatu musiał wymienić wszystkie meble w kuchni, co jest oczywiście bzdurą - uszkodzeniu uległa jedynie jedna szafka, na której zamontowana była bateria.
adasikow jest off-line  
18-11-2020, 19:53  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.037
Domyślnie RE: Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Może tak...
Zapoznaj się z zapisem ustawy art. 6a, 6b, 6c, 6e i 6f, bo ten ostatni wskazuje możliwość zmian poprzednich artykułów, pod warunkiem uwzględnienia ich w treści zawartej umowy.

Jeśli mimo zapoznania się będziesz miał nadal jakieś pytania, to zapraszam.

_________________
Lewanna jest off-line  
27-11-2020, 22:16  
adasikow
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Dziękuję za odpowiedź.
Z artykułów 6a, 6b, 6e jasno wynika dla mnie, że moją odpowiedzialnością było zadbanie o stan blatu oraz baterii. W samej umowie nie było zapisów mówiących o zmianie tych odpowiedzialności (6f).
Jednak według artykułu 6c "Protokół stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu."
Czy mam przez to rozumieć, że brak protokołu jest równoznaczny z brakiem podstaw do rozliczeń?
adasikow jest off-line  
28-11-2020, 01:12  
Anin13
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Cytat:
Napisał/a adasikow Zobacz post
. zażądać ode mnie pokrycia kosztów wymiany całej kuchni? na skutek uszkodzenia blatu musiał wymienić wszystkie meble w kuchni, co jest oczywiście bzdurą - uszkodzeniu uległa jedynie jedna szafka, na której zamontowana była bateria.
pytanie dlaczego tej zniszczonej szafki nie wymieniłeś przed oddaniem lokalu? chciałeś oddać lokal w gorszym stanie niż go otrzymałeś?

pytanie czy tą jedną szafkę można było dokupić lub zamówić.... (jeśli to meble na wymiar i istniała by możliwość zamówienia tej jednej szafki, lecz wymiana takiej szafki zapewnie też wiązałaby się z dużymi nakładami (demontaż urządzeń na blacie, ponowny montaż urządzeń etc.), pozostałe szafki być może były w idealnym stanie więc wynajmujący na wymianie nie wzbogacił się (standard mieszkania nie wzrósł) hmm

trzeba się porozumieć, nie ma prostej odpowiedzi....
Anin13 jest off-line  
28-11-2020, 11:24  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.037
Domyślnie RE: Brak zwrotu kaucji a protokół zdawczo-odbiorczy

Cytat:
Napisał/a adasikow Zobacz post
Czy mam przez to rozumieć, że brak protokołu jest równoznaczny z brakiem podstaw do rozliczeń?
Nie. W tym wypadku, brak protokołu działa na niekorzyść najemcy:

Art. 675 [Zwrot rzeczy]
§ 1. Po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
§ 2. Jeżeli najemca oddał innej osobie rzecz do bezpłatnego używania lub w podnajem, obowiązek powyższy ciąży także na tej osobie.
§ 3. Domniemywa się, że rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku.

_________________
Lewanna jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "Zdanie" lokalu użytkowego - protokół zdawczo-odbiorczy, zwrot kaucji, rozliczenie (odpowiedzi: 1) Witam, potrzebuję rady jakiejś mądrej prawniczej głowy :) Sama w temacie jestem zupełnie zielona… Sytuacja: zmieniamy lokalizację działalności...
§ Protokół zdawczo odbiorczy (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie Starałem się znaleźć odpowiedź na problem ale nie znalazłem. Wynajmowałem lokal handlowy i za porozumieniem stron doszło do jego...
§ Protokół zdawczo-odbiorczy a rozliczenie kaucji (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Mam następujący problem i mam nadzieję, że ktoś mi z nim pomoże :) Przez ostatni rok wynajmowałem mieszkanie - umowę na czas...
§ zwrot kaucji za mieszkanie a protokół zdawczo - odbiorczy (odpowiedzi: 3) Witam!:) Mam problem dotyczący zwrotu kaucji za mieszkanie. Wraz z dwójką współlokatorów wynajmowaliśmy mieszkanie - do końca czerwca tego roku....
§ Protokół zdawczo odbiorczy (odpowiedzi: 1) Witam, na jakiej podstawie właściciel mieszkania może zająć część kaucji, jeżeli przy podpisywaniu umowy nie było sporządzonego protokołu zdawczo...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:24.