Ocena zasadności roszczenia o zwrot poniesionych opłat - Forum Prawne

 

Ocena zasadności roszczenia o zwrot poniesionych opłat

Cześć. Potrzebuję opinii radcy prawnego/prawnika w zakresie zakresie oceny zasadności możliwości rozpoczęcia roszczeń w stosunku do Dewelopera z tytułu niewywiązania się przez niego z umowy deweloperskiej i sporych opóźnień w wydaniu zakupionych lokali. Konkretnie chodzi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane


Odpowiedz
 
06-04-2021, 07:57  
nick4share
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Ocena zasadności roszczenia o zwrot poniesionych opłat

Cześć.
Potrzebuję opinii radcy prawnego/prawnika w zakresie zakresie oceny zasadności możliwości rozpoczęcia roszczeń w stosunku do Dewelopera z tytułu niewywiązania się przez niego z umowy deweloperskiej i sporych opóźnień w wydaniu zakupionych lokali. Konkretnie chodzi o tzw. odszkodowanie/zwrot poniesionych przeze mnie kosztów spowodowane opóźnieniami.

Kod:
Z umowy Deweloperskiej wynika, że Deweloper zobowiązuje się:
a) zakończyć prace budowlane związane z Budynkiem w terminie do dnia 30 czerwca 2020 roku
b) zakończyć roboty zewnętrzne dla Przedsięwzięcia deweloperskiego w zakresie zagospodarowania terenu w terminie do dnia 30 września 2020 roku
c) przystąpić do odbioru lokalu w terminie do dnia 15 października 2020 roku
d) przystąpić do zawarcia umowy przeniesienia własności w terminie do dnia 30 października 2020 roku
Żaden z w/w terminów nie został dochowany. Komunikacja z Deweloperem nic nowego nie wnosi ponieważ Deweloper kilkunastokrotnie przekładał już termin wydania mieszkania a finalnie i tak nie jest w stanie podać żadnej wiążącej daty.

W związku z powyższym chciałbym rościć o odszkodowanie (tak to się nazywa?)/zwrot poniesionych kosztów (licząc od 01.10.2020 r) a dokładnie:
1. Opłata za najem lokalu zastępczego.
2. Opłata za prowizję bankową za tzw. podwyższone ryzyko (opłata ta znika w momencie zawiadomienia Banku o przeniesieniu własności).
3. Odsetki kredytu hipotecznego (Środki do Dewelopera wypłacane są w transzach i spłata części kapitałowej rozpoczyna się w momencie uruchomienia całości kredytu. Od listopada spłacał dalej tylko część odsetkową, która w żadnym stopniu nie zmniejsza mi finalnej do spłaty kredytu).
4. Jednorazowa opłata za aneks bankowy.

Pytanie 1: Czy powyższe roszczenie jest zasadne? Myślę, że temat raczej jest dość powszechny - jak wyglądały wyroki w tego typu sprawach? Sam nie potrafię ich znaleźć. Czy rozliczenie z Deweloperem powinno być dokonane w terminie poprzedzającym podpisanie umowy przeniesienia własności?

Druga sprawa: Opinia nt. bieżącej obsługi przed radcę prawnego z którym współpracowałem.
Podjąłem współpracę z radcą prawnym w kontekście wyżej poruszanego tematu i nie jestem zadowolony z tego jak prowadzi on sprawę. Co budzi moje obiekcje?
1. Radca prawny wysłał do Dewelopera przedsądowe wezwanie do zapłaty, w którym rościmy o zwrot w/w kwot ale:
a) W piśmie tym nie podajemy żadnych konkretów w postaci chociażby potwierdzeń przelewów.
b) Kwoty te w żadnym stopniu nie zostały przez niego zweryfikowane. Podałem mu je w mailu i tyle.
c) Termin wydania mieszkania nadal nie jest znany stąd czy takie roszczenie powinno mieć miejsce? Rośliśmy za okres kilku miesięcy, a Deweloper nadal nie wydał lokalu przez co zaraz całą procedurę trzeba ponawiać. Czy aby takie roszczenie nie powinno się pojawić w momencie gdy będzie znana data wydania lokalu?

W związku z powyższym, całą współpracę z obecnym radcą prawną odbieram jako mało profesjonalną.
Pytanie 2: Co Wy o tym myślicie? Czy wg Was radca prawny działa tutaj zgodnie ze wszelkimi standardami? Prośba o waszą opinię.
nick4share jest off-line  
07-04-2021, 18:43  
nick4share
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Ocena zasadności roszczenia o zwrot poniesionych opłat

@up
nick4share jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zapłata długu firmie windykacyjnej, a pozew przeciw UPC i ocena jego zasadności (odpowiedzi: 0) Firma UPC łamiąc swój regulamin wykreowała mój dług wobec niej, następnie sprzedała go firmie windykacyjnej. Dług się nie przedawnił, nie chce...
§ zasadność roszczenia KGPN (odpowiedzi: 1) Witam, Będąc studentem uczelni prywatnej składałem podanie o dopuszczenie do płatnych egzaminów poprawkowych. Ze względu na sytuację finansową nie...
§ Rozwód z orzeczeniem o winie, ocena zasadności dowodów (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, Chciałabym przedstawić pokrótce swoją sytuację i prosić o indywidualną ocenę szans na rozwód z orzeczeniem o winie. 1.Mam 25 lat,...
§ Zasadność przedawnienia roszczenia (odpowiedzi: 4) Witam. Na początku 2008 roku podjąłem pracę na umowę-zlecenie w pewnej firmie. Obowiązywał w niej system prowizyjny, tak więc kiedy podpisałem umowę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:45.